Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Фамознава слика сите ја видовме вчера. Е сеа, самата слика и не е толкав проблем, коа ќе ги чуеш и прочиташ „мудростите“ на темава.
Вчера еден од студентите пред камера рече „па сите фрлаат“....и тоа беше најпаметното шо знаеше да го „склопи“ пред камера, со капуљача на глава, као да крадел од трафика...иден академски граѓанин.
Наредени куп говна со точка на крај не чинат една реченица, не чинат одговор, не чинат еден фејсбук коментар, посебно не на иден академски граѓанин...исто што некое неваспитано, непрокопсано копито со некоја хартија свиткана у тутурутка (наречена диплома) не чини академски граѓанин....уствари што зборам...како бе на нешто што се нарекуе човек ова може да не му смета штом погледне низ прозор.

Не им одговарало, па „младите“ си оделе од државава....па е***е си мајката од овде ако планирате да продужите ова да го праите и даље у животот...прљајте таму у Брауншвајг вака...

51939125_829466320728204_7965853574485770240_n.png
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
И да се надоврзам на минатиот пост...За 5 дена добив термин за интервју, за враќање на старата работа...Мрднаа работиве од мртва точка. Е сега за исходот од интервјуто ќе знам тогаш...
А и многу ќе ме прогласат за удрена во мозокот штом планирам да се префрлам од државен во приватен сектор ама спремна сум на промени јбг, а и плата ваму имам поголема...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Драга,

Ужасен ден вчера.
Можам да ја споредам таа нервоза со нервозата што ќе ми се створи да ме натераат вести да гледам денес саат, два саати. Многу ме нервираат ко дел од програма на тв, не ги гледам ко извор на информации некакви, туку дневна доза на мачење. Во државава и онака среќни се само богатите и глупите. Не верувам дека мислењево ќе го сменам некогаш, го иам со години наназад.
Како и да е, ептен глуп ден вчера.
Некако се потсмирив, вежбав во 2 сабајле и си легнав. Многу сакам спиење, можам да заспијам и во најголема нервоза. Станувам денес, истото ебано расположение, си се пролонгирало. Јбг. Но, утрото е попаметно од вечерта, нели. Малце подразмислив и сфатив дека и јас го правам истото ко особата која ме изнервира вчера со коментарите. Тоталка истото. И јас се вадам на нејзе, и таа се вади на мене. И јас може сум во право, и таа може е во право. Може ни јас ни таа сме во право. Сеедно. Немав право да се нервирам. И решив да не се нервирам.
Излегов, си купив крофни и чај. Кога ги оставаш на видно место, во кујна, притоа не земаш одма, веројатноста дека ќе остане некоја дури ти текне тебе дека си купила, е мала. Затоа си скрив една во фиока за после. Може нејќам да се нервирам денеска, али не сум глупа.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Незнам што се чудите кога луѓето генерално овде секад ќе го бараат полесниот пат и секад ќе гледаат да поминат со најмалиот можен труд, што потекнува од она факултетското - “да даде господ 6че, повеќе не ми треба”.
Во каков сектор и да работиш, ти ако сакаш повеќе да сработиш (со цел да научиш повеќе или да стекнеш повеќе вештини) ќе те сметаат за глуп, пошто никој тоа нема да го цени нит па ќе ти биде платено и се се гледа од тој аспект а не од оној личниот.
Затоа и трчаат по партии, пошто недај боже да седнат да научат нешто, да се усовршат или да се потрудат повеќе. Македончето секад ќе го избере полесниот пат. Shortcut за се во животот ќе бара, од најосновни работи ко чекање ред у еден маркет па се до завршување на работните задачи.
Каде и да отидеш - тој е шаблонот, некаде повеќе некаде помалце... али во секоја ебана професија некој ќе ескивира и ќе лабави (до одредени граници) ради тоа што кај нас “помалку работа е подобро”.

Исто така, најголем дел од оние што стварно работат во државава, ќе ти го отупат курот со муабети “лееееле колку работам/имам за работа”. И, никогаш не е битно како ќе сработиш нешто, дали е квалитетно, туку да биде пренагласено и да изгледа убаво пред претпоставениот. Никогаш не е битно како ќе сработиш нешто, колку е квалитетно, туку како ќе го претставиш истото. Тешки, ама реални лекции за учење.
Каде и да работиш, ако не се вклопиш во шаблонот или ако малце од малце имаш свое јас и своеглаво размислуваш - ќе ти биде гадно. Ако си интровертна личност, по автоматизам ќе ти се гади од шаблонот во македонска фирма кој е екстровертен на ниво на болест и хронични проблеми со егото.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Една од работите заради која што се уште перзистирам на форумов е заради неможноста никој да ми се уфрли во збор на пола реченица. Секој мој став го пишувам од почеток до крај, се што ми лежи на душа и не мора секој да чита, едноставно се празнам од вишок мисли, ми доаѓа како моментална мозочна терапија.

Јас до сега, во конверзацијата очи в очи, никогаш не сум сретнал особа која што ме ислушала до крај без да ме прекине на пола, во обид да ме дементира и да наметне свој став. Мислам дека особината да се биде трпелив и да се ислуша нечие мислење до крај е многу ретка на денешно време. Јас ја сметам за доблест. Уметност е да се знае кога да се проговори и кога да се преќути, ретко кој ја има таа особина правилно, во вистински момент, да направи дистинкција измеѓу овие две работи.

Во последно време луѓето почнав да ги делам на добри и на лоши глумци, по што дојдов до заклучок дека животот е еден голем театар, една лошо напишана трагикомедија во која едни се статисти а другите главни протагонисти. И во целата оваа фарса вистината се крие некаде во позадина, зад завесата. Толку се зборува за неа а ретко кој сака да ја слушне. Ретко кој сака да чуе дека сите сме направени од едно исто генеричко гомно, дека не е уникатен, или како што милува да каже Тајлер Дурден:
“You are not special. You're not a beautiful and unique snowflake. You're the same decaying organic matter as everything else" и во време кога се фура индивидуализам ретко кој сака да го чуе ова. Ни ја полнат главата со гомна на дневна основа, живееме во информатичко доба а оглупавевме уште повеќе, вистината стана релативна категорија и секој ја толкува како што му одговара. Се крие некаде таму помеѓу купот ирелевантни информации наменети да не оттргнат од суштината.

Homo homini lupus est - оваа изрека ми е една од омилените. Денес го почувствував нејзиното полно значење на свој грб и вистинската природа на човекот, која што изгледа дека сум ја подзаборавил, па ова ми дојде како инстант потсетување.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Балканскиот менталитет драга. Е тоа е тоа. Еден куп проблеми има во Македонија денеска. Почнувајќи од име, до јазик, до знаци, фрлање на ѓубре од студентски домови, попови со скапи коли, министри со второ оделение, амди бајрам за претседател. Абе да набројувам мислам дека 15 страници од темава ќе одземам. Пред 2 дена, онака 3 сабајле несоница. Отворив групата Ѕид на сообраќаен срам. Незнам зошто. Никад не сум учествувал таму. И гледам ја Драга, една од најактивни групи по фб е сигурно. По 100 слики на ден, ќе помисли човек од страна дека во Македонија без возачки се вози. И драга после тоа листам почетна, шо да видам. Клетва до клетва до сите кои го променија името. Па шо не идете да убиете некој бе големи патриоти македонски. Земете пушката пукајте у Заев, у Шеќеринска у Димитров. После гледам Амди Бајрам за претседател. Па сите се смеат. Абе ало погледнете се у огледало бе, можда Амди е глуп и ром, ама вие бе. Шо вие сте толку над него па да го исмевате. После тоа гледам драга студенти мавале ѓубре. Низ прозор у зеленило. Е јебига, коа имаме наставници (зборувам за оние до 8мо одделение, пошто до тогаш се работи на однесувањето на една особа) кои имаат купени дипломи. Оние со вистинските или се во Берлин или се на нива. А највеќе од се ме нервираат патриотите. Абе луѓе, абе свестете се бе. Оклучете хром, мозила опера, било што. Проверете што означува зборот патриот. Патриот не е некој кој ја брани државата со клетви кон некој и со пишување на фејсбук. Што имате на дело? Коментарите на постовите на инфомакс.мк ли? Дај малце едуцирајте се, доста од никови патриоти или слично на тоа. Ова го има некаде на друго место во светот? Во Германија, во Норвешка, Шведска, во Илионис, во Аргентина?. Само некој немој сеа да ми покажува слики од Џибути и да има мислење дека не сме једини. Ало, бидете свои. Сакајте се гушкајте се. Гледајте си во својот двор, кај што ви е заграденото, до таму, понатаму неможе да одите. Не е во ваш двор да менувате име на држава. Губите залудно време во фејсбук. Земајте читајте, пишувајте нешто па макар и безвезално, гледајте серии и филмови, шетајте, работете, сакајте се, уживајте. Поздрав од Дијаспората!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Pomos komsija...me bara eden koga mu trebam...(nema kola), sabajle mi veli -sloboden si da odneseme nekoj raboti do Katlanovo.Aj moze mu velam.Tovarivme i po pat ova ona jas mu velam treba sega da ja registriram kolava. Bez gajle jas imam eden prijatel tamu i tamu mi veli toj.
NE FALA,ke si odam kaj sto ke odam,ovde kaj nas sto e najblisku.
Se kolnam deka bas taka mu rekov.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Моето најискрено сочуство до сите вас кој утре партнерот ќе направи да се чуствувате посебно бар за еден ден,сликањето на самите подароци,и нивно објавување на социјалните мрежи ќе се смета за предност во трасирање на вашиот пат кој се нарекува ступидност парекселанс.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.312
Не бидете тажни што немате партнер за денот на вљубените, некои на денот на независноста не се независни па никому ништо
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.161
Поени од реакции
107.612
Јас се извинувам што ќе морам во мојот пост да употребам пар пцовки, ама едноставно суштината на истиот налага да го сторам тоа, јебига.

Само едно нешто ме занима и знам дека никој не може да го објасни, зошто побогу сме гомна? ЗОШТО? Зошто ти македонче си едно одвратно унаказено гомно, унаказено со векови наназад? Па добро бе мајкуму стара, дали е човечки да снимаш со телефон додека 50+ луѓе умираат и се борат за живот? Толку ли болеста и нагонот за лајкови и внимание ви преовладува, колку 50 и кусур човечки животи? А да не зборам за фамилиите што ги имаат тие луѓе, што ќе патат по нив или со нив (за тие што не се починати). Еј не ми се верува жими се, вчера дека учев не пратев многу ТВ, уклучувам накај 7-8 или колку и да беше саат и гледам за несреќата што се деси, палам ФБ и остали социјални мрежи и што да видам, пола од господата на ФБ или снимале (иако поретки беа овие) или шерувале снимани видеа од местото на настанот и си викам во себе, ај ок овие што шернале јебига од дома што да направат, ништо не можат, мада и тоа шерувањето ми е глупо ама за тоа во некоја наредна прилика, ама овие што снимале............ Немам коментар стварно, ме заболе кур дали сте новинари, обични граѓани или министри, се нечовечно у сред пичка да ви ебам на сите.

Во меѓувреме секоја чест за локалните жители од селото каде што се случи несреќата, многу брзо реагирале и веројатно спасиле по некој живот иако и вака бројката на загинати е голема и ова е една од најголемите трагедии на нашава смрдена држава.

Многу, многу, многу глуп народ сме, човек ќе се мачи овие ќе го снимаат и ќе му пукаат сеир. Исто и сеа скоро имаше еден настан, небитно кој настан и каде, битно е дека настанот беше од забавен карактер, луѓе се дружеа, пешачеа, се забавуваа вечерта на квалитетна музика, ама затоа утредента главен муабет беше кој, колку и зошто направил пари од тој настан, одма поврзување со партии, врски, триста курчеви карики, наместо да го поддржат настанот кој служи да ја поттикнува свеста на луѓето, барем малце од малце, ама неееее, нас ни е битно зошто на комшијата козата му умрела.

ХККККККККККККККККК ПУУУУУУУУУУУУУУУ
 
K

kicodarker

Гостин
Кајгано, деновиве се изналсушав муабети од секого и секаде дека уствари се некој друг ни е крив за се нешто. Некој бил со одличен просек ама некој неписмен со партиска книшка му зел место, ситуацијата во државата не ни чинела други ни биле проблем, светот не чинел масоните евреите и незнам какви тајни друштва биле криви, разни состојби здравје болести - пак некој друг ни е крив.
Народот и општото сфаќање овде да се префрла вината на други и очекувањето на инкубаторски живот каде се е совршено не направија да живееме во такво опшество и луѓето да бидат зомби без никаква волја за живот. Еј волја!

cca1d7cad85c1f9b5bda1d06debcf3a9.jpg

Ова растение ја имало таа несреќа да никни под асфалт.Исто ко некој што се родил во Македонија. И во такви не-услови за живот сепак ртила семката, и со силата на волјата да живее успеало го буши асфалтот дури и си го формира како саксија во негова корист. Замисли растение, обично глуварче ветер да дувни ќе се распадни, најобичен инсект мравка или црв можи да го на парчиња да го направи, со силата на волјата буши асфалт и вели “ЈАС ЌЕ ЖИВЕАМ И ТОЧКА“.
Да не спомнувам дека кога се буши асфалт се користи тешка механизација и хилти, и стотици тони тежина поминува низ тој асфалт и па нема галје, ама силата на волјата и асфалт буши и планини поместува.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.384
И знаете кој е полош од оној што снима(секаде се снима, тоа да ви е јасно)?
Овакви гадови:


Крв да сере овој што го напишал ова, да умре у најтешка агонија!
Еве, овака јавно на форум, со надеж дека ќе ме прочита...
 
Ф

Флеш

Гостин
Многу ми пречи, секаде на интернетов не преименуваа Северна Македонија , етникум Северно Македонци(North Macedonian) ,пиши фудбалска селекција ,North Macedonia Football National Team .... Оди кај Столе Димитриевски,тој е северно-македонски фудбалер .....

Чим Кајгана има авто-корекција за албанец .... Сакам админ-тимот да внесе и за Северно-Македонец(автокорекција) .....

Ако сакаат рамноправност и коректност,нека биде фер направено вака,моја Драга Кајгана .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom