Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од Acid, 2 март 2015.

 1. Vlatko_Gjorce

  Vlatko_Gjorce хипстер

  Член од:
  17 април 2009
  Мислења:
  2.223
  Допаѓања:
  1.739
  Овие со моториве што ги пичат по главна и за 1 минута у 2та правци 3-4 пати ќе те оглуват...ај ќе се воздржам...сакав да кажам нешто у врска со шпакла...
  Како бе, ќе го земам еден роднина за пример, пун е ко брод, станови не знае колку има...па не му текнало никад да се понаша ко сељак, да се накурчи "знаеш ли кој сум ја", да се затепа, да направи инцидент, да се дрогира, да земе јака кола или мотор (па у ниедно време сабајле да им дава до знаење на сите по улицата у кое време си доаѓа шерифот)...него си води здрав спортски живот, парите ги троши да патува по светов... си ужива и никого не иритира. Глуп!

  Порано, за еден што отиде да живее у странство и ја собра фамилијата па овие откако поминаа 1 година таму и не успеаа да се адаптираат/прилагодат ватевр и се вратија тука а овој си остана таму и сега секоја година ќе дојде 2 пати на кратко и ќе си се врати одма назад у странЦво, си викав што му е на овИЈА зш не се врати тука да си живеат заедно и онака парите не му/им се проблем...сега си викам што им е на овие неговиве што дремат тука...човеков убаво им вика секој пат коа ќе му се пожалат - "е па што да ви правам, у таква држава живеете - ш--птарска"
   
  На Ilumious, Scirea, Darklady и уште 11 други им се допаѓа ова.
 2. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.674
  Допаѓања:
  30.762
  Не знам зошто некои ги нервира туѓата среќа и онака никој не ја зема нивната.

  Изгледа само јас сум од оние што се радуваат на туѓа среќа и успех. Баш ми се наполни срцето за некои личности кои не ми се толку блиски и помислив дека сум на нивно место. Таков сум, заостанат. :toe:
   
  На Psycore, Ailurophile, DonRistovski и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.267
  Допаѓања:
  3.405
  Кајг,
  види го ова си влезе сред Венеција, мува не го лази ма, тоа ти е туризам!

  [​IMG]
   
  На shutrak му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.177
  Допаѓања:
  12.230
  D.... ne sum znael deka sum se uste DECKO, ke pocnam da brkam devojki.
  Se naljutil deeckoto a ima 68g. na momata od 72 g. sto mu raskinala i go odbila pa ovoj ja natepal.
  Ne veruvas,otvori denesni mediumi sekade go ima ova kako TOP vest.
  Kaj otide narodov i musko i zensko.
  Odi mori zemi pletaloto spleti nekoe copapce za vnucite,ne tuku mi se E....j
   
  На Vori, Наќо Скопски и Sawyer88 им се допаѓа ова.
 5. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  3.261
  Допаѓања:
  7.492
  Може да си кул колку сакаш, ама никогаш не можеш да си покул од рендом копање на гугл мапс во Харлем, Њујорк, радувајќи се дека си нашол човек како влече огромно плишано мече и правејќи приказна дали тоа медведот е за црномурестото момче позади него или само рендом се наоѓа во проаѓање малиот или може сака да го дрпне. И секако не завршив тука на оваа улица во 4 51 бидејќи сакам да го посетам Њујорк, туку најдов во reply на некој забутан коментар на некоја забутана песна дека на оваа улица се наоѓал муралот на Биг Л на ќошот каде што бил убиен. Типична ноќ на Фиљо, како што Рибља Чорба имаа една песна "jos jedna propala noc i novo svitanje". Чек од каде сега овој Чорба спомнува, нели Биг Л збореше досега, кога ќе размислам нема многу луѓе на светот кои слушаат и Биг Л и Чорба, како што нема многу луѓе кои се будни во ова време, бар не во Европа, добра ноќ.

  asdasdasd.png
   
  На AceCaleb, Толстој, Џоли_06 и уште 15 други им се допаѓа ова.
 6. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.905
  Допаѓања:
  6.860
  Let us die young or let us live forever...
   
  stratUs, Del Boy, Наќо Скопски и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.177
  Допаѓања:
  12.230
  [​IMG]
  prv sprat vtor prozor - studentot,idniot minister za zivotna okolina
  vtor sprat prv prozor - studentot,idniot minister bez resor
  tret sprat peti prozor - studentka - idna ministerka za kultura
   
  На dragonsky, Факе, Наќо Скопски и уште 8 други им се допаѓа ова.
 8. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  25.914
  Допаѓања:
  41.955
  Хах, некој ми го лајкна постов пред некој ден. Не се ни сеќавам кога сум го напишал.
  Не се ни сеќавам што е тоа што требало да го завршам до 10 мај 2016. Веројатно сум го завршил, 2016 ми беше една одлична година во животот, со многу промени на сите полиња.
  Не се запишав на курс шпански, ама запишав англиски :icon_mrgr:
  Like in the old times, ќе завршам осми степен до лето. Каков труп сум бил за граматика, дури минатата година сфатив. Топ „тичерка“ си имаме, топ група со загарантирана дружба после часови. Стомаков ми отиде три метри понапред од сите пива кои ги имаме испиено после „напорните“ предавања.
  Тешко дека ќе се преселам во Јужна Америка оваа година, а мислам дека повеќе ја немам оваа желба.
  Не полагав за кола есента 2016. Но, конечно земав часови во есента 2017, а положив на почетокот од 2019. Нормално, не полагав додека не дојде јајцето на газот. Ја заокружив третата деценија од животот со една возачка дозвола. Да остане запаметено дека за прв пат излегов со кола пред некоја недела. Сакам да го посетам секое место во државава, а тоа не можев да го направам без возачка.

  Ми се врти некој филм во глава. Екс Ју, јас со стокецот на татко ми. Бел стокец, со радио со касети. Возам по автопат, отворен прозорец, заглавен со штрафицгер. Триаголникот-прозорец, отворен до половина. Од радивцето рока Прљаво Казалиште, а ти само си возиш безгрижно. На совозачка седиште, лепша половина си пуши цигара со раката низ прозорец. Одиме на одмор во Крани, во кампови сопственост на фабриката. Ги користиш придобивките за членство во синдикатот. Веројатно сум се родил во погрешно време :icon_mrgr:
   
  На AceCaleb, Crazy1312, Толстој и уште 32 други им се допаѓа ова.
 9. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.583
  Допаѓања:
  3.779
 10. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.766
  Допаѓања:
  11.864
  Никако да разберам како тоа е задолжително со кола да одиш у место со предзнак "фит", па и да блокираш главна градска улица со 6 траки со аутото....и што тоа има "фит" во MONSTERBURGER-от, BEEFSTEAK-от и пржениците во Fitness house? Да не даваат ваучери за липосукција со нив?
   
  На Del Boy, Darklady, Casandra и уште 8 други им се допаѓа ова.
 11. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.496
  Допаѓања:
  5.455
  Година и половина како не јадам месо,не се фурам здрав живот,веган и остали помодарски срања,него имав прилика да влезам по работа у една кланица,тоа да ти било сачувај боже,хорор у живо,невиден хорор.И како јас згрозен го барам тлото под нозе никогаш нема да ги заборавам оклештените фаци на тие сељачиштата таму што се вработени.Па пичка ли му материна,вреди ли за една плескавица или кременадла толку патња и страдања да правиме ние лугето?Друго ми беше муабетот.Што ми текна,поминував кај "плескавиците од 2ка" што беа порано кај Алкалоид а сега кај Коце Металец,си викам после толку време ај ке јадам една јеби га.Немаше никој да чека,и викам на таа ај една шоферска,и додека чекам да се допече плескавицата позади мене се паркира пикап еден,излага возачот и вади една картонска кутија со лепчиња ама му се отвори и се растурија лепчињата по улица.Се наведна човеков,ги собра у две три кеси и ги подава на женава што прави сендвичи.Фати таа едно од кесата и плескавицата директно у него.Гледам едно куче улично тука ме гледа у очи,дечко да ти ставам кечап мајонез зачини нешто ме праша таа утката,викам не не треба ништо.Си платив,му го фрлив сендвиот на кучето и метак да ме нема.Така требало да биде,ке си продолжам кога ке седнеме у кафана да си порачувам помфрит со сирење,биено на скара,печурки на жар и никому ништо.
   
  На Stefan-kobe, Joe Dalton, Џоли_06 и уште 16 други им се допаѓа ова.
 12. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.339
  Допаѓања:
  29.740
  Помфрит со сирење, пица бурек и чоко-желе.
  Јадења кои се јадат строго со цилиндар на главата и монокл, бели ракавици и пинки ап.
  Кавадарка со рандом-кола, после.
   
 13. Blondi

  Blondi

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  1.288
  Допаѓања:
  2.367
  Драга,

  Сериозно размислувам да се вратам на старата професија...Беше понапорна, подинамична и постресна, но повеќе ме исполнуваше, а и спремна сум да го надградам своето образование заради понатамошен напредок. Почнав да станувам алергична на државен сектор и све што е во корелација со партии и неписмени партиски овчари...А, државниот сектор - токму таков е...
  Токму во оваа тема овде се сеќавам дека често ги пишував импресиите од моите стари работни денови. Тогаш сонував да преминам во државен сектор, а се чувствував и фрустрирано што не го работам тоа што ми го пишува во дипломата. Сега после 3 и нешто години, откако горе-доле добро се реализирав таму, сфаќам дека овој изместен систем на вредности нема да се промени - барем не во догледно време...За 3 години остварив такви резултати што моите колеги кои се со децении таму можат да ми завидат само (чест на исклучоци)...А, сега веќе таа работа ми стана монотона, затупувачка и досадна...Ја изживеав едноставно...
  Почнав да работам на случајот за враќање на старата добра професија, поврзана со медицина и наука, динамична и напорна.
  Учам интензивно Deutsch, бидејќи и опцијата за таму не ми бега...
  Моментно сум во токсични околности и гледам по секоја цена да се отарасам од нив...
   
  На krkac, Stefan-kobe, stratUs и уште 10 други им се допаѓа ова.
 14. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.583
  Допаѓања:
  3.779
  Можам да отепам тепсија бурек и доста ме гњавете .....

   
  На k0k014 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Saladin

  Saladin

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  9.881
  Допаѓања:
  10.289
  Од полуписмена младина што фрла ќеси со ѓубре преку прозор , преку антиваксер мамички кои секој ден киснат на кафе кај локална бајачка, до партиски полтрончиња што „не ни знаат“ дека нивните синчиња и ќеркички се вработени преку партија.... Не ни заслужуваме нешто подобро.
   
  На Џоли_06, Krstev, Кеплер и уште 26 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: