Добитници на лотарија за САД

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.550
Поени од реакции
20.910
Мораш да имаш сметка, плус ќе ти бараат кредит рејтинг а ти пошо нова ќе немаш, затоа ти треба гарантор на старт.
da se nadovrzam, najlesno i najbrzo credit rating se gradi so kreditni kartici. posto ke nemas rabota najlesno se vadi kreditna sto ke bide potkrepena so term deposit. znaci otvaras term deposit da kazeme za $1000 ti davaat kartica so limit do $1000. torsis i si plakas normalno (ZNACI TROSI prvite 2-3 meseci ama PLATI NA VREME) za da izgradis rejting. tie $1000 term deposit se garancija deka ke si ja platis kreditnata.

razgledaj dali nekoja banka u jersey ke ti dade takva opcija ako ne vidi so golemite znam US Bank i bank of america imaat toa.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.479
Поени од реакции
18.657
da se nadovrzam, najlesno i najbrzo credit rating se gradi so kreditni kartici. posto ke nemas rabota najlesno se vadi kreditna sto ke bide potkrepena so term deposit. znaci otvaras term deposit da kazeme za $1000 ti davaat kartica so limit do $1000. torsis i si plakas normalno (ZNACI TROSI prvite 2-3 meseci ama PLATI NA VREME) za da izgradis rejting. tie $1000 term deposit se garancija deka ke si ja platis kreditnata.

razgledaj dali nekoja banka u jersey ke ti dade takva opcija ako ne vidi so golemite znam US Bank i bank of america imaat toa.
Не верувам дека ќе и дадат и кредитните бараат кредит скор..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.550
Поени од реакции
20.910
Не верувам дека ќе и дадат и кредитните бараат кредит скор..
davaat vakvi. edini problem ke i bide toa sto da otvori bilo kakva smetka mora da ima zivealiste (ova moze da e kaj prijatel ama ke i treba nekakov dokaz) taka da malku e vrtenje u krug ali obicno ako ti dozvolat da otvoris smetka togas ovakva kreditna ne e problem i bas obicno i za toa sluzi, credit score builders...

ne ti treba rabota, samo ID i pari zasto kartickata ja garantiras so zivi pari, prakticno zatvras tvojte $1200 obicno sakaat +10/20% od limitot, i dobivas karicka so moznost da trosis $1000. na term depositot se stava block i ne mozes da gi pipnes tie pari, kamata na niv ti tece i obicno ti ja plakaat na sekojdnevna smetka.

kreditnata si ja koristis normalno, ako ne gi vratis odma ti ja blokiraat a parite sto ti se oroceni ti gi zimaat.
 
Член од
5 јуни 2023
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ние бевме во Април со број 9k. Гледам дека до 30000 има спремно или веќе закажано за интервју во Скопје.
На овој линк селектирај ја амбасадата во Скопје и ќе видиш до каде се со случаевите, до каде има закажано интервју и до која бројка се спремни случаеви за интервју -> https://dvcharts.xarthisius.xyz/ceacFY23.html
Автоматски споено мислење:Венчавање, спремање документи и после пополнување на DS-260... така ќе си чекате интервју и таму ќе прикажете слики, билети од патувања за доказ на вашата врска (дека не сте се земале чисто за едниот да биде извлечен преку другиот).
@HalaMadrid Фала ти за линкот бројчето е после 33 000 сеуште нема меил за интервју го очекуваме до кај август се надеваме а вие веќе го поминавте ли интервјуто?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Дечки, дали има некој кој стапил во брак после резултатите од лотаријата, да ми каже каква венчаница треба да се прикачи во дс260, односно дали треба преведена на англиски, или интернационална?
Во DS-260 само наведуваш дека си венчан и во твојата апликација и кај партнерот. И во двата случаеви кога ќе селектираш дека си венчан од после ќе ти бара да пополниш информации и за партнерот. Но никаде не ти бара да прикачеш никаков документ. Треба само искрено да одговориш на се што има во DS апликацијата.
Автоматски споено мислење:

@HalaMadrid Фала ти за линкот бројчето е после 33 000 сеуште нема меил за интервју го очекуваме до кај август се надеваме а вие веќе го поминавте ли интервјуто?
Епа се чека да ти дојде бројот CURRENT на VISA BULLETIN листата и само тогаш може да ти закажат интервју, ако претходно веќе ти е пратена DS-260 апликацијата и е прегледана и одобрена. Ти ја имаш пратено и ептен рано така да се чекало само на бројчето. Ти посакувам среќа и што поскоро да ти стигне дата за интервју.

Иначе да, ние го поминавме интервјуто ептен лесно.
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, ќе ве замолам доколку може некој што го поминал овоја процес да објасни како оди по детално.Извлечени сме на лотарија 2024 и одма поплента апликација DS-260 .Колку време се чека за да ти вратат повратен маил?Од прилика од пополнувањето има поминато скоро 2 месеци.
Благодарам.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Здраво, ќе ве замолам доколку може некој што го поминал овоја процес да објасни како оди по детално.Извлечени сме на лотарија 2024 и одма поплента апликација DS-260 .Колку време се чека за да ти вратат повратен маил?Од прилика од пополнувањето има поминато скоро 2 месеци.
Благодарам.
Интевјуто ќе ти биде кога ќе ти дојде бројот CURRENT на VISA BULLETIN листата, неа може да ја следиш на официјалниот линк:

Или на овој блог: https://britsimonsays.com/
на блогот ќе ги најдеш и сите други прашања и одговори кои ќе ги имаш во текот на процесот.

На овој линк после нова година ќе бидат јавни податоците за 2024та и ќе гледаш за секоја амбасада до каде е стигната:

Ако ти е бројот навистина низок, да речеме 2000, ептен рано имаш испратено ДС, и бројот е активен уште во Окт ќе ти стигне мејл за интервју уште во Сеп.
Ако ти е 30000, ќе биде здравје следното лето :)
 
Член од
5 јуни 2023
Мислења
4
Поени од реакции
0
Во DS-260 само наведуваш дека си венчан и во твојата апликација и кај партнерот. И во двата случаеви кога ќе селектираш дека си венчан од после ќе ти бара да пополниш информации и за партнерот. Но никаде не ти бара да прикачеш никаков документ. Треба само искрено да одговориш на се што има во DS апликацијата.
Автоматски споено мислење:Епа се чека да ти дојде бројот CURRENT на VISA BULLETIN листата и само тогаш може да ти закажат интервју, ако претходно веќе ти е пратена DS-260 апликацијата и е прегледана и одобрена. Ти ја имаш пратено и ептен рано така да се чекало само на бројчето. Ти посакувам среќа и што поскоро да ти стигне дата за интервју.

Иначе да, ние го поминавме интервјуто ептен лесно.
Па баш и не беше рано лани мај бев извлечена а го пополнивме DS-260 дури во август додека се регистиравме документи средување, затоа си мислам дали касно беше пополнето па ќе имаме ли шанси воопшто.

На интервју што бараат од документација освен извод од родените,венчаница дали си осудуван и превод на сите тие док.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Па баш и не беше рано лани мај бев извлечена а го пополнивме DS-260 дури во август додека се регистиравме документи средување, затоа си мислам дали касно беше пополнето па ќе имаме ли шанси воопшто.

На интервју што бараат од документација освен извод од родените,венчаница дали си осудуван и превод на сите тие док.
Епа со тој процес на венчавање и спремање на документите и супер си до Август чим сте завршиле... јас дури во Ноември пратив до дека да завршам со тие процедури. Тогаш веќе ми беше CURRENT бројот мислам, или од декември беше ама дури во Март ми стигна мејл за интевју.

Ова е листа на документи што требаат за на интервјуто, оригинали на македонски, превод на англиски и копија од двете:

Birth Certificate
Citizenship
Criminal Court Certificate
High School Diploma
Passport
Penal Court Certificate
Marriage Certificate
Remedika Rezultati
2 Color Photos (5x5 cm)
DS-260 Confirmation page
DS-260 Full
Appointment info from ESC - 2NL
Bank Statement
Photo Album + Travel Tickets
Instruction Page

Дополнително што ми побараа а јас ги немав - но не беше никаков проблем:

Certificates of each passed year of high school
Any supporting documents from our friend from US
 
Член од
5 јуни 2023
Мислења
4
Поени од реакции
0
Епа со тој процес на венчавање и спремање на документите и супер си до Август чим сте завршиле... јас дури во Ноември пратив до дека да завршам со тие процедури. Тогаш веќе ми беше CURRENT бројот мислам, или од декември беше ама дури во Март ми стигна мејл за интевју.

Ова е листа на документи што требаат за на интервјуто, оригинали на македонски, превод на англиски и копија од двете:

Birth Certificate
Citizenship
Criminal Court Certificate
High School Diploma
Passport
Penal Court Certificate
Marriage Certificate
Remedika Rezultati
2 Color Photos (5x5 cm)
DS-260 Confirmation page
DS-260 Full
Appointment info from ESC - 2NL
Bank Statement
Photo Album + Travel Tickets
Instruction Page

Дополнително што ми побараа а јас ги немав - но не беше никаков проблем:

Certificates of each passed year of high school
Any supporting documents from our friend from US
Автоматски споено мислење:

Фала ти многу.
Само како може да се види 13 цифрениот број за проверка сум го изгубила има ли начин пак да се најди.
Исто така од кога го поминавте вие интервјуто колку време има за да направите влез во УСА.
 
Член од
26 јуни 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Интевјуто ќе ти биде кога ќе ти дојде бројот CURRENT на VISA BULLETIN листата, неа може да ја следиш на официјалниот линк:

Или на овој блог: https://britsimonsays.com/
на блогот ќе ги најдеш и сите други прашања и одговори кои ќе ги имаш во текот на процесот.

На овој линк после нова година ќе бидат јавни податоците за 2024та и ќе гледаш за секоја амбасада до каде е стигната:

Ако ти е бројот навистина низок, да речеме 2000, ептен рано имаш испратено ДС, и бројот е активен уште во Окт ќе ти стигне мејл за интервју уште во Сеп.
Ако ти е 30000, ќе биде здравје следното лето :)
Добро а тој CURRENT број треба да ти го испратат или?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Добро а тој CURRENT број треба да ти го испратат или?

:facepalm:

Ако си извлечен имаш CASE NUMBER: 2023EU0000XXX
CURRENT значи дека твојот број е под бројот објавен во VISA BULLETIN на линковите што ти ги пратив претходно.

Значи ако твојот CASE NUMBER е 5000 - а VISA BULLETIN вика дека за Октомври за EU бројот е до 10000 = ти си CURRENT.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom