Добитници на лотарија за САД

Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Каков долг пост напиша, ќе се рече човек експерт си во областа. Нема процедура за камионџија. Нема процедура за програмер, инженер не па тоа. Си аплицираш на лотарија и се молиш да те извлечат ко сите смртници, ако имаш среќа. Тоа е легалната опција.
Или одиш на work and travel, остануваш на црно, возиш камион и бараш жена таму.
Ќе ти одговорам, ама не во твој стил. И нема потреба од долг пост во прашањето. Има процедура за возачи на камиони, треба да се информираш, пред да напишеш нешто. Има посредничка агенција, има претставништво и во Македонија, која посредува меѓу американски транспортни компании и возачи од Балканот и државите на Источна Европа, ама нас не интересира Македонија конкретно. Обезбедува зелена карта, слична оваква за која што прашуваме во темава,и работа за американска компанија како возач, на договорен период. Заминувањето е сам на почеток, со можност за приклучување и на семејството понатаму, под исти услови на заминување. Процедурата трае околу година,се контактира работотодавачот, се оди преку амбасада, регуларно, со тоа што можеби е полесно отколку класичната лотарија, заради гаранцијата од агенцијата и работодавачот. . Прашав да не знаете нешто повеќе, да не има измени, или побрза, олеснета процедура, со оглед на потребите за возачи во Америка, ама очигледно незнаете, освен саркастично да одговарате. А да, за ИТ, инженери и слично, не ја знам ,, процедурата" за заминување. Еве и линк од агенцијата, додуша јас кога размислував за заминување , пред 4,5 години, е инфово, сега дали има измени, не знам.
Автоматски споено мислење:

па нема процедура за Америка, али ако се пријавиш на ова лотаријава може ќе те извлечат ако си шофер со искуство. Или евентуално ако имаш роднини таму па некој да гарантира за тебе, али пак треба виза да ти дадат.
Прочитај го одговорот подолу, да не се повторувам.
Автоматски споено мислење:

па нема процедура за Америка, али ако се пријавиш на ова лотаријава може ќе те извлечат ако си шофер со искуство. Или евентуално ако имаш роднини таму па некој да гарантира за тебе, али пак треба виза да ти дадат.
Прочитај го одговорот подолу, да не се повторувам.
Ќе ти одговорам, ама не во твој стил. И нема потреба од долг пост во прашањето. Има процедура за возачи на камиони, треба да се информираш, пред да напишеш нешто. Има посредничка агенција, има претставништво и во Македонија, која посредува меѓу американски транспортни компании и возачи од Балканот и државите на Источна Европа, ама нас не интересира Македонија конкретно. Обезбедува зелена карта, слична оваква за која што прашуваме во темава,и работа за американска компанија како возач, на договорен период. Заминувањето е сам на почеток, со можност за приклучување и на семејството понатаму, под исти услови на заминување. Процедурата трае околу година,се контактира работотодавачот, се оди преку амбасада, регуларно, со тоа што можеби е полесно отколку класичната лотарија, заради гаранцијата од агенцијата и работодавачот. . Прашав да не знаете нешто повеќе, да не има измени, или побрза, олеснета процедура, со оглед на потребите за возачи во Америка, ама очигледно незнаете, освен саркастично да одговарате. А да, за ИТ, инженери и слично, не ја знам ,, процедурата" за заминување. Еве и линк од агенцијата, додуша јас кога размислував за заминување , пред 4,5 години, е инфово, сега дали има измени, не знам.
Автоматски споено мислење:


Прочитај го одговорот подолу, да не се повторувам.
limitless.macedonia@gmail.com
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Ќе ти одговорам, ама не во твој стил. И нема потреба од долг пост во прашањето. Има процедура за возачи на камиони, треба да се информираш, пред да напишеш нешто. Има посредничка агенција, има претставништво и во Македонија, која посредува меѓу американски транспортни компании и возачи од Балканот и државите на Источна Европа, ама нас не интересира Македонија конкретно. Обезбедува зелена карта, слична оваква за која што прашуваме во темава,и работа за американска компанија како возач, на договорен период. Заминувањето е сам на почеток, со можност за приклучување и на семејството понатаму, под исти услови на заминување. Процедурата трае околу година,се контактира работотодавачот, се оди преку амбасада, регуларно, со тоа што можеби е полесно отколку класичната лотарија, заради гаранцијата од агенцијата и работодавачот. . Прашав да не знаете нешто повеќе, да не има измени, или побрза, олеснета процедура, со оглед на потребите за возачи во Америка, ама очигледно незнаете, освен саркастично да одговарате. А да, за ИТ, инженери и слично, не ја знам ,, процедурата" за заминување. Еве и линк од агенцијата, додуша јас кога размислував за заминување , пред 4,5 години, е инфово, сега дали има измени, не знам.
Автоматски споено мислење:


Прочитај го одговорот подолу, да не се повторувам.
Автоматски споено мислење:


Прочитај го одговорот подолу, да не се повторувам.

limitless.macedonia@gmail.com
Нема никаква процедура за посебни професии на лотарија за грин кард. Имам двајца другари кои буквално без никакво работно искуство заминаа од тука, а образование им било далеку од IT, а знам и за правници кои отишле, така што ова со професиите врска нема. За возачи на камион може да има процедура за добивање на работна виза, директно зелена карта тешко.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
Нема никаква процедура за посебни професии на лотарија за грин кард. Имам двајца другари кои буквално без никакво работно искуство заминаа од тука, а образование им било далеку од IT, а знам и за правници кои отишле, така што ова со професиите врска нема. За возачи на камион може да има процедура за добивање на работна виза, директно зелена карта тешко.
Зелена карта, не работна дозвола. Тешко, лесно, тоа даваат. Green card.
Автоматски споено мислење:

Проблемот со овие агенции е тоа што:

1. Ти земаат одреден % од месечна плата.
2. Те плаќаат помалку од Американец

Ама сепак е подобро од Македонија. ;)
Точно, ама ко ќе отидеш таму, имаш опции. На пример, обврзан си да возиш две години, под некои услови. Ако си заминеш, плаќаш одредена сума како оштета на компанијата. Финтата е дека таа сума ја надокнадуваш кај друга компанија која ќе ја одбереш под услови кои ти се прифатливи, за брзо време. Така што добиваш зелена карта, и слобода, ако ептен не ти се допаѓа кај онаа компанија која те донела во Америка, а причини да не ти се допаѓа има малку. Ова со процентот за агенцијата го расчистуваш релативно лесно.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.515
Поени од реакции
23.021
Зелена карта, не работна дозвола. Тешко, лесно, тоа даваат. Green card.
temata e lotarija za sad.

ti objasnija deka nema vrska profesijata nego deka e lotarija.

ti objasnija i deka toa ti sto go zboris e sosema druga rabota i druga procedura.

teraj si gi 2te ako sakas ili ona sto ti mislis e posoodvetno za tebe.
 
Член од
14 јуни 2014
Мислења
65
Поени од реакции
84
temata e lotarija za sad.

ti objasnija deka nema vrska profesijata nego deka e lotarija.

ti objasnija i deka toa ti sto go zboris e sosema druga rabota i druga procedura.

teraj si gi 2te ako sakas ili ona sto ti mislis e posoodvetno za tebe.
Одговарав на коментар.
temata e lotarija za sad.

ti objasnija deka nema vrska profesijata nego deka e lotarija.

ti objasnija i deka toa ti sto go zboris e sosema druga rabota i druga procedura.

teraj si gi 2te ako sakas ili ona sto ti mislis e posoodvetno za tebe.
Некој друг спомна камион, не јас. Јас само одговорив на коментарот, за да нема заблуди дека лесно се оди во Америка, од типот, положи за камион, и таму си.
 
Член од
22 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите.Пред два дена добив маил со датум за интервју.Имам мал проблем околу личноста што ја пишав во апликацијата како гаранција за таму.Дали може да наведам да биде тоа некој друг?
 

VBG

Член од
27 јануари 2023
Мислења
5
Поени од реакции
6
Ти верувам, зашто да не ти верувам. Не дека лажеш, туку тресеш глупости.

Ја сите што ги знам не се инженери. Заклучок, на лотарија инженери не проаѓаат. Пишете се со средно.
Jas sum masinski inzener izvlecen vo DV2023. Nekolku lica so koi sto komuniciram se elektrasi i masinski tehnicari. Eden mlad par se lekari. Ne znam koja e slucajnosta, ama godinava so site 12 dusi sto komunicirame se so podeficitarni profesii. Srekjno na site.
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите.Пред два дена добив маил со датум за интервју.Имам мал проблем околу личноста што ја пишав во апликацијата како гаранција за таму.Дали може да наведам да биде тоа некој друг?
Toa moze da se zameni na denot na intervjuto na prviot salter. Samo bidi siguren/na deka ke imas i134 od novoto lice. A koga si na intervju? Nie na 02.03 :)
Автоматски споено мислење:

Дали некој може да сподели информација околу документите кои треба да се приложат на интервју:
- Оригиналите треба да се преведат кај судски преведувач (со печат)?
- Дали истите после преводот треба да се нотаризираат?
- Дали од оригиналите (македонските) треба да се направат нотаризирани копии?

Ви благодарам.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Jas sum masinski inzener izvlecen vo DV2023. Nekolku lica so koi sto komuniciram se elektrasi i masinski tehnicari. Eden mlad par se lekari. Ne znam koja e slucajnosta, ama godinava so site 12 dusi sto komunicirame se so podeficitarni profesii.
Како и кај ги најде тие 12 извлечени? Тука на форумот никој не се пофали освен ти.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Jas sum masinski inzener izvlecen vo DV2023. Nekolku lica so koi sto komuniciram se elektrasi i masinski tehnicari. Eden mlad par se lekari. Ne znam koja e slucajnosta, ama godinava so site 12 dusi sto komunicirame se so podeficitarni profesii. Srekjno na site.
Автоматски споено мислење:


Toa moze da se zameni na denot na intervjuto na prviot salter. Samo bidi siguren/na deka ke imas i134 od novoto lice. A koga si na intervju? Nie na 02.03 :)
Автоматски споено мислење:

Дали некој може да сподели информација околу документите кои треба да се приложат на интервју:
- Оригиналите треба да се преведат кај судски преведувач (со печат)?
- Дали истите после преводот треба да се нотаризираат?
- Дали од оригиналите (македонските) треба да се направат нотаризирани копии?

Ви благодарам.
Јас знам 20тина луѓе годинава, 15 немаат факс завршено што добија. Си се погодил во таков круг на пријатели кои аплицираат па затоа ти се чини така.

Извлекувањето оди рандом преку компјутер во DOD, воопшто не се гледа каква професија кој има.

90% од луѓе од Африка кои добиваат зелени карти немаат никакви дефицитарни професии.

Од денешна гледна точка на Америка и требаат повеќе луѓе без дефицитарна професија да можат да работат професии кои амер не би ги работел.

Земјоделие
Транспорт
Услуги/Хотелиерство


Сите што се високо образован кадар доаѓаат со визи без проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom