Добитници на лотарија за САД

VBG

Член од
27 јануари 2023
Мислења
5
Поени од реакции
6
Како и кај ги најде тие 12 извлечени? Тука на форумот никој не се пофали освен ти.
E molim te izvini me ako e mozno. Ke gi zamolam da se pofalat vednas ovdeka, za da e verodostojno toa sto go napisav
Јас знам 20тина луѓе годинава, 15 немаат факс завршено што добија. Си се погодил во таков круг на пријатели кои аплицираат па затоа ти се чини така.

Извлекувањето оди рандом преку компјутер во DOD, воопшто не се гледа каква професија кој има.

90% од луѓе од Африка кои добиваат зелени карти немаат никакви дефицитарни професии.

Од денешна гледна точка на Америка и требаат повеќе луѓе без дефицитарна професија да можат да работат професии кои амер не би ги работел.

Земјоделие
Транспорт
Услуги/Хотелиерство


Сите што се високо образован кадар доаѓаат со визи без проблем.
Izgleda nekoja jaka slucajnost.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Jas sum masinski inzener izvlecen vo DV2023. Nekolku lica so koi sto komuniciram se elektrasi i masinski tehnicari. Eden mlad par se lekari. Ne znam koja e slucajnosta, ama godinava so site 12 dusi sto komunicirame se so podeficitarni profesii. Srekjno na site.
Автоматски споено мислење:


Toa moze da se zameni na denot na intervjuto na prviot salter. Samo bidi siguren/na deka ke imas i134 od novoto lice. A koga si na intervju? Nie na 02.03 :)
Автоматски споено мислење:

Дали некој може да сподели информација околу документите кои треба да се приложат на интервју:
- Оригиналите треба да се преведат кај судски преведувач (со печат)?
- Дали истите после преводот треба да се нотаризираат?
- Дали од оригиналите (македонските) треба да се направат нотаризирани копии?

Ви благодарам.
Јас сум DV2023 со закажано интервју во Април.

Оригинални документи на македонски јазик дефинитивно, од кои тие два од судот се со апостил (така ми кажаа во судот, за плус 300 ден.), а пред скоро пишав на блогот на BritSimon и ми врати дека ако интервјуто ти е во домашната држава од каде ти се и документите немало потреба од превод на англиски.

Незнам колку е веродостојно тоа бидејќи цело време мислам дека треба превод, мене ми рекоа околу 5000 денари за преведување на сите документи за двајца, што сепак не е многу за да бидам сигурен дека ги имам.

Но сепак од другите извлечени, и ако има некој што веќе му поминало интервјуто би било добро да сподели се што е потребно и како е поминал тој.

Секој од 2023та може да ми пиши приватно за да споделуваме информации.

Поздрав.
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
117
Поени од реакции
38
Како е процедурата за ако не си вакциниран за Ковид? Нема вакцина во државава и да сакаш да се вакцинираш. Бевте некои на интервју шо не сте вакцинирани, како поминавте?
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Zdravo na site. Dali nekoj poznava ili ima iskustvo za nekoj sto dobil rabotna viza bez visoko obrazovanie a da ne e lotarija. Primer jas sum tehnicar za liejne plastika so iskustvo 8 godini, pravev muabet so advokat od tamu no veli bi kostalo okolu 20k dolari no mi treba sponzor i toa e i problem sponzorstvoto parite ne se problem
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
480
Поени од реакции
632
Zdravo na site. Dali nekoj poznava ili ima iskustvo za nekoj sto dobil rabotna viza bez visoko obrazovanie a da ne e lotarija. Primer jas sum tehnicar za liejne plastika so iskustvo 8 godini, pravev muabet so advokat od tamu no veli bi kostalo okolu 20k dolari no mi treba sponzor i toa e i problem sponzorstvoto parite ne se problem
Dali može na pm kontakt od advokatot od tamu koj ti rekol deka može. Normalno ako nije problem.
 

VBG

Член од
27 јануари 2023
Мислења
5
Поени од реакции
6
E sea, intervjuto pomina uspesno, vizata ni e odobrena :) me interesira dali ima nekoj vo grupava sto moze da spodeli iskustvo kolku vreme posle intervjuto se vrakjaat pasosite do dobitnicite? Pisuva na livceto 2 nedeli, ama premnogu razlicni iskustva slusav i procitav - od 7 pa do 30 dena... Srekjno na site!:angel:
 

VBG

Член од
27 јануари 2023
Мислења
5
Поени од реакции
6
Како е процедурата за ако не си вакциниран за Ковид? Нема вакцина во државава и да сакаш да се вакцинираш. Бевте некои на интервју шо не сте вакцинирани, како поминавте?
Najdobro e ova da go proveris so Remedika, zasto tie se prviot i glaven filter vo odnos na vakcinaciite.
072-443-140 e brojceto za DV Visa informacii :)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.476
Поени од реакции
18.619
E sea, intervjuto pomina uspesno, vizata ni e odobrena :) me interesira dali ima nekoj vo grupava sto moze da spodeli iskustvo kolku vreme posle intervjuto se vrakjaat pasosite do dobitnicite? Pisuva na livceto 2 nedeli, ama premnogu razlicni iskustva slusav i procitav - od 7 pa do 30 dena... Srekjno na site!:angel:
Ние за две недели ги добивме пасошите со виза.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VBG
Член од
27 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Дали има некој дипломиран на медицински факултет во Македонија, а сега живее во Америка, или пак познава некој таков?
Или пак работи во некоја медицинска струка во Америка, без факултетска диплома?

За помош на нов имигрант со диплома од медицинскиот факултет "Гоце Делчев" - Штип, во врска со тоа кои се чекорите за работа во медицинската област во Америка.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
7
Дали има некој дипломиран на медицински факултет во Македонија, а сега живее во Америка, или пак познава некој таков?
Или пак работи во некоја медицинска струка во Америка, без факултетска диплома?

За помош на нов имигрант со диплома од медицинскиот факултет "Гоце Делчев" - Штип, во врска со тоа кои се чекорите за работа во медицинската област во Америка.
Јас сум таков профил.Пиши ми порака.
 
Член од
25 април 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Dokolku te izvlecat na lotarija, sto e sledno? Kade treba da se prijavis, dali treba nekade da apliciras so nekakvi dokumenti, bidejki imam cueno deka nikoj nikogas nema da te iskontaktira ili javi za intervju ili da te informira za bilo sto, bez razlika sto si zivlecen na lotarijata, tuku kandidatot MORA sam da inicira postapka za intervju. Kade i koi dokumenti? KAde da se informirame?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Dokolku te izvlecat na lotarija, sto e sledno? Kade treba da se prijavis, dali treba nekade da apliciras so nekakvi dokumenti, bidejki imam cueno deka nikoj nikogas nema da te iskontaktira ili javi za intervju ili da te informira za bilo sto, bez razlika sto si zivlecen na lotarijata, tuku kandidatot MORA sam da inicira postapka za intervju. Kade i koi dokumenti? KAde da se informirame?
1. Мај излегуваат резултатите и тогаш најрано може да провериш дали си извлечен
2. Ја пополнуваш и испраќаш DS-260 апликацијата за тебе, и ако имаш венчан партнер, деца...
3. Од 1ви октомври треба да почнат интервјуата за извлечените претходниот мај, интервјуата ги закажуваат според доделените Case Numbers и според тоа кој има пратено и веќе проверена апликација
4. За интервју ќе добиеш мејл известување да се логираш и да провериш на која дата треба да закажеш
5. Имаш инструкции како да го закажеш твоето интервју и најмалку 10 дена пред таа дата да закажеш и медицински прегледи

Пред интервјуто треба да спремаш изводи од раѓање, венчавање... и останати документи. (според case number и дата на праќање на апликацијата би можел да процениш кога би било интервјуто, за да не ги вадиш документите пре-рано па да не важат после 6 месеци, а и да не биде ептен касно)
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
239
Поени од реакции
905
Nekoj informacija za ovie so bea dv2020 ne uspea da pojdat na intervjuto poradi banot? Dali e zavrsena rabotata ili sto?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Nekoj informacija za ovie so bea dv2020 ne uspea da pojdat na intervjuto poradi banot? Dali e zavrsena rabotata ili sto?
Сите што не добија виза најкасно до 31ви Септември 2020, спаѓаат во некоја си тужба која уште е во процес, и теоретски можат да добијат шанса за интервју иако 2020та оддамна помина. Судењето само се одложува од тогаш па до денес, првично беше ковид, па забраните на Трамп, па Бајден ќе ја реши работата, па пак ќе се врати Трамп... ако си во таа ситуација нормално дека ќе имаш надеж, но рално шансите се многу мали би рекол...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom