Добитници на лотарија за САД

Член од
7 декември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
42
далитреба да стигне повратен меил откако ќе аплицираш? негде прочитав треба, мене не ми стигна ништо
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.900
Поени од реакции
11.362
Koлку треба да е стара сликата за зелената карта?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
473
Поени од реакции
476
Здраво на сите, сакам да прашам некој што има искуство со иселеничка виза за Америка. Моите родители поднеле уште пред 8,9 години за виза за целото семејство и еве конечно сега стигна дека визата ни е одобрена. Проблемот е што јас сега имам полни 21 година и се рачунам како посебен човек. Прашањето ми е на кој начин јас би можела да отидам со нив, и дали мојот дечко доколку стапиме во брак може да дојде со нас?
Ви благодарам на сите ❤
[/Married children and children who are already aged 21 or older when you submit your entry are not eligible for the DV program. However, the Child Status Protection Act protects children from “aging out” in certain circumstances. If you submit your DV entry before your unmarried child turns 21, and the child turns 21 before visa issuance, it is possible that he or she may be treated as though he or she were under 21 for visa processing purposes.
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
22
Поени од реакции
5
далитреба да стигне повратен меил откако ќе аплицираш? негде прочитав треба, мене не ми стигна ништо
Не,барем на мене ништо не ми стигна можеби си слушнал за германска виза бидејки за неа треба па си се префрлил
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
0
Vnukata e vlezena vo Usa so MKD pasosh, tamu e vekje 2 god. vlezena so turistichka, no istechena.Dali mozhe da aplicira za lotarijata so Bugarski pasosh
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.049
Поени од реакции
3.273
Vnukata e vlezena vo Usa so MKD pasosh, tamu e vekje 2 god. vlezena so turistichka, no istechena.Dali mozhe da aplicira za lotarijata so Bugarski pasosh
Ако аплицира со бугарски пасош тогаш таа ќе „игра“ во квотата за Бугарија. Процентуално гледано Бугарија и Македонија имаат скоро сличен процент на избрани визи према бројот на апликации.

Она што сум забележал е дека Албанија има далеку поголем процент према другите држави од балканот во однос апликации<>одобрени визи.
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2014
Мислења
796
Поени од реакции
728
Јас сум идиот, буквално за се чекам последен момент па така и вчера кога да аплицирам гледам истечен пасошот :facepalm:
Не дека ќе имав толку среќа баш мене да ме извлечат сепак..
Истата приказна сум и јас. Спремив нова слика по димензии, почнав да ја потполнувам формата, и доаѓам до полето за пасош.. Кога ми текна дека ми е истечен од јуни годинава... Шит. Не дека ке ме извлечат, ама луда среќа треба да се има за ова.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
10.277
Поени од реакции
18.474
Vnukata e vlezena vo Usa so MKD pasosh, tamu e vekje 2 god. vlezena so turistichka, no istechena.Dali mozhe da aplicira za lotarijata so Bugarski pasosh
Edinstveno nesto so moze da pravi vnuka ti e da kuti i da trae dur ne stekne pravo za zelena karta.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
3.900
Поени од реакции
11.362
Vnukata e vlezena vo Usa so MKD pasosh, tamu e vekje 2 god. vlezena so turistichka, no istechena.Dali mozhe da aplicira za lotarijata so Bugarski pasosh
Да најде некој адвокат, па преку брак за пари да земе државјанство? Еден куп така направија и добија пасоши.
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
198
Поени од реакции
24
Јас сум идиот, буквално за се чекам последен момент па така и вчера кога да аплицирам гледам истечен пасошот :facepalm:
Не дека ќе имав толку среќа баш мене да ме извлечат сепак..
(Не дека ќе имав толку среќа баш мене да ме извлечат сепак..) Tie bea zborovite na mojata sopruga lol a jas sekogas ostanav pozitiven i uporen you never no... sin mi bese 1 mesec koga i rekov ajde da odime da se slikame za lotarijata .. taa amaaan bla bla i ete taa sto bese negativna i ne veruvase ja izvlekoa taka da...
Pozdrav
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.049
Поени од реакции
3.273
(Не дека ќе имав толку среќа баш мене да ме извлечат сепак..) Tie bea zborovite na mojata sopruga lol a jas sekogas ostanav pozitiven i uporen you never no... sin mi bese 1 mesec koga i rekov ajde da odime da se slikame za lotarijata .. taa amaaan bla bla i ete taa sto bese negativna i ne veruvase ja izvlekoa taka da...
Pozdrav
А што не се сликавте пред некој ѕид бел или пред врата дома.
 
Член од
11 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите.
Пред 2 недели ги пратив документите и ми стигна мејл: KCC has determined that you have not yet provided sufficient documentation that you meet the passport requirement.

Се пријавив за лотаријата со пасош со моминско презиме. Го пополнив дс260 формуларот со новото презиме зашто во меѓувреме се омажив. Во мејлот со документите ги пратив и стариот и новиот пасош, според нивните инструкции, и напишав текст зошто го сменив презимето и пасошот. Го пратив и пасошот на сопругот.

Дали некој добил ваков мејл, ако може да помогне што би била причината?
Колку што ми кажаа, кај нас нема некој документ/потврда што ја издаваат со објаснување зошто некој менал презиме/пасош.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
298
Поени од реакции
412
Здраво на сите.
Пред 2 недели ги пратив документите и ми стигна мејл: KCC has determined that you have not yet provided sufficient documentation that you meet the passport requirement.

Се пријавив за лотаријата со пасош со моминско презиме. Го пополнив дс260 формуларот со новото презиме зашто во меѓувреме се омажив. Во мејлот со документите ги пратив и стариот и новиот пасош, според нивните инструкции, и напишав текст зошто го сменив презимето и пасошот. Го пратив и пасошот на сопругот.

Дали некој добил ваков мејл, ако може да помогне што би била причината?
Колку што ми кажаа, кај нас нема некој документ/потврда што ја издаваат со објаснување зошто некој менал презиме/пасош.
Na sto lotarija aplicirase?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom