Добитници на лотарија за САД

Член од
5 февруари 2019
Мислења
19
Поени од реакции
14
http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php registirajse ili pobaraj vo temite za se imat da se informiras i jas sum eden od dobitnicite od lanskata lotarija koj broj si izvlecena i dali imas nekoja informacija dali se pocnati vo skopje vo ambasada so intervju ili uste ne pred edna nedela prasav nemaa ppcnato so intervju.pozz
 
Член од
11 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
http://www.zelenalutrija.com/forum/index.php registirajse ili pobaraj vo temite za se imat da se informiras i jas sum eden od dobitnicite od lanskata lotarija koj broj si izvlecena i dali imas nekoja informacija dali se pocnati vo skopje vo ambasada so intervju ili uste ne pred edna nedela prasav nemaa ppcnato so intervju.pozz
Fala ti, ke pobaram i na toj forum. Brojot mi e 3xxx.
Nemam info dali se pocnati so intervjua kaj nas. Pred nekolku dena koga gledav CEAC data, pisese deka se samo dvajca ready for scheduling kaj nas.
Автоматски споено мислење:

Da, na taa sto e DV lotarija.
 
Член од
16 јуни 2020
Мислења
3
Поени од реакции
3
Здраво на сите.
Пред 2 недели ги пратив документите и ми стигна мејл: KCC has determined that you have not yet provided sufficient documentation that you meet the passport requirement.

Се пријавив за лотаријата со пасош со моминско презиме. Го пополнив дс260 формуларот со новото презиме зашто во меѓувреме се омажив. Во мејлот со документите ги пратив и стариот и новиот пасош, според нивните инструкции, и напишав текст зошто го сменив презимето и пасошот. Го пратив и пасошот на сопругот.

Дали некој добил ваков мејл, ако може да помогне што би била причината?
Колку што ми кажаа, кај нас нема некој документ/потврда што ја издаваат со објаснување зошто некој менал презиме/пасош.
Пробај да се јавиш во амбасада и објасни им, прашај за совет исто така може ќе ти помогнат.
 

D.C

Член од
6 мај 2021
Мислења
8
Поени од реакции
2
Јас сум една од добитниците на лотарија од ланската година. Освен што треба да се потполни ds 260 образецот, дали треба да се пратат и документи во амбасадата или треба да ни пратат мејл од КСС? Како иде постапката, дали може некој да ми каже
 
Член од
23 април 2019
Мислења
69
Поени од реакции
133
Јас сум една од добитниците на лотарија од ланската година. Освен што треба да се потполни ds 260 образецот, дали треба да се пратат и документи во амбасадата или треба да ни пратат мејл од КСС? Како иде постапката, дали може некој да ми каже
Da jas mozam koe brojce si kazi mi odprilika nemora celosno da mi go kazis
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.049
Поени од реакции
3.273
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

jbg :)
 
Член од
21 октомври 2012
Мислења
11
Поени од реакции
0
Добитниците ќе имаат право да бараат иселеничка виза во конзуларното одделение на амбасадата на САД (на пр. во Скопје). Добивката на лотаријата не е автоматски гаранција дека некој ќе добие виза, како што ни добивањето виза не е 100% гаранција дека ќе биде дозволен влез во САД(иако начално нема проблем). Добивката на лотаријата само ви дава право да барате таков тип виза. Учеството во лотаријата е бесплатно, но визата не е бесплатна.

Ова го најдов на еден од форумите па би сакала да прашам колку пари би чинела една таква виза, колку се трошоците за интервју и кој ги зема парите за таа виза?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
276
Поени од реакции
388
Добитниците ќе имаат право да бараат иселеничка виза во конзуларното одделение на амбасадата на САД (на пр. во Скопје). Добивката на лотаријата не е автоматски гаранција дека некој ќе добие виза, како што ни добивањето виза не е 100% гаранција дека ќе биде дозволен влез во САД(иако начално нема проблем). Добивката на лотаријата само ви дава право да барате таков тип виза. Учеството во лотаријата е бесплатно, но визата не е бесплатна.

Ова го најдов на еден од форумите па би сакала да прашам колку пари би чинела една таква виза, колку се трошоците за интервју и кој ги зема парите за таа виза?
Мои блиски кои добија спремија некаде околу 4000 евра за 3 члена фамилија... продадоа и кола за да имаат пари за таму...колку е точно не знам
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
5.995
Поени од реакции
16.417
Не знам колку се плаќа сега, ама да се плаќа за визите, и тие пари се неповратни и ако не ви дадат виза, плус треба да приложите извод од банка колку пари имате на сметка, дали ќе можете да преживеете првите неколку месеци додека не се вработите.
 
Член од
21 октомври 2012
Мислења
11
Поени од реакции
0
Мои блиски кои добија спремија некаде околу 4000 евра за 3 члена фамилија... продадоа и кола за да имаат пари за таму...колку е точно не знам
4000 евра за во америка додека се снајдат со работа ?
 
Член од
21 октомври 2012
Мислења
11
Поени од реакции
0
Не, 4000 евра тука, амбасада, Ре-медика, Авионски Карти етц.... за таму не знам колку понеле
Ти благодарам на одговорите. Уште да прашам дали преку некоја агенција се завршуваат сите тие работи, зашто не знаев дека треба и Ремедика и којзнае уште што.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom