Добитници на лотарија за САД

Член од
12 март 2012
Мислења
42
Поени од реакции
61
Здраво дечки,

Син ми доби мејл дека влегува во понатамошна селекција, дека е randomly selected for further processing. Следува пополнување и праќање DS 260 формуларот и потоа пропратните документи во „Јабанџи департментот“ во кентаки по e-mail. Отприлика ми е јасно, единствено прашувам за нечие искуство од некој кој стигнал до овој степен во процедурата. Однапред благодарам.
 
Член од
16 јуни 2020
Мислења
2
Поени од реакции
3
Здраво друштво, годинава имав среќа и бев извлечен на лотаријата, ме интересира дали е важно колку побрзо ќе се средат сите документи и потполни DS 260 формуларот и дали би претставувало проблем и ги намалува шансите за добивање зелена карта ако сега стапам во брак и ја додадам жена ми во барањето? Ви благодарам, поздрав.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.042
Поени од реакции
3.268
Здраво друштво, годинава имав среќа и бев извлечен на лотаријата, ме интересира дали е важно колку побрзо ќе се средат сите документи и потполни DS 260 формуларот и дали би претставувало проблем и ги намалува шансите за добивање зелена карта ако сега стапам во брак и ја додадам жена ми во барањето? Ви благодарам, поздрав.
Честито, мислам дека за брак нема да имаш проблем да ја додадеш ако станува збор за долга врска со историја и такви работи. Сум слушал за луѓе од градов што биле во врска па после извлекувањето на едниот брзински се регистрирале во матично и физичката процедува ја почнале како лица во брак па сега се во америка но знам и дека им барале историја да не дојди дека се знаат недела дена и се регистрирале од кога излегле резултатите само за да двајцата заминат (така речи договорен брак). Сепак побарајте искуства од некој кој го поминал ова лично.
 
Член од
19 март 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
На крајот на минатиов ноември наполнив 18 години. Планирам од оваа година да си ја пробувам среќата. Дали знаете која е просечната бројка на апликации и на добитници од македонија? Кои се % шанси за да бидеш избран.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
831
Поени од реакции
900
На крајот на минатиов ноември наполнив 18 години. Планирам од оваа година да си ја пробувам среќата. Дали знаете која е просечната бројка на апликации и на добитници од македонија? Кои се % шанси за да бидеш избран.
шансите се еднакви на нула ама се додека е бесплатно нема што да изгубиш :)
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
168
Поени од реакции
126
На крајот на минатиов ноември наполнив 18 години. Планирам од оваа година да си ја пробувам среќата. Дали знаете која е просечната бројка на апликации и на добитници од македонија? Кои се % шанси за да бидеш избран.
Повели статистика за секоја земја посебно :)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.976
Поени од реакции
12.681
Некаде околу 1 % од нашава држава од тие кои аплицираат ќе бидат извлечени на лотаријата.
Некаде имам прочитано дека 7% од пријавените од секоја држава добиваат зелена карта...или дезинформација е ова?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
831
Поени од реакции
900
процентот може да варира зависно од тоа дали аплицирале 5К или 35К затоа што на пр. за македонија даваат 200 зелени карти, така да и 99% да добиваат ако ти не си меѓу нив се ти е џабе.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
168
Поени од реакции
126
Некаде имам прочитано дека 7% од пријавените од секоја држава добиваат зелена карта...или дезинформација е ова?
Еве колку луѓе аплицирале од Македонија за 2016 , 2017 и 2018 година :

Capture.JPGЕве колку луѓе добиле Green Card од Македонија во 2018 година:

Capture1.JPG


Повеќе информации на овој линк :

Автоматски споено мислење:
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
845
Поени од реакции
974
Нешто над 1 % од тие кои се пријавиле од државава се извлечени на лотаријата.

Дури и ако се споредиме со некои други држава, кај нас е и поголема процентуална веројатноста за извлекување.
 
Член од
16 јуни 2020
Мислења
2
Поени од реакции
3
Некои новости за закажано интервју и искуства од 2020? Многу тивко некако на темава... :)
 
Член од
23 ноември 2017
Мислења
116
Поени од реакции
74
Zdravo ako moze da mi objasni nekoj za ovaa rocks ne mi e jason: baraat redovno 4godisno sredno ja imam 3 I plus zemena 4 toa znaci ne mi se priznava a ima alternativa vo poslednite 5 godini da prijavis rabotno iskustvo 2 god e sega toa me imteresira Kako odi dali nekoj prijavuval sto I kako ode toa
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки, вие што имате добиено т.е сте извлечени претходниве години, ако може да ми каже некој кај бевте да се сликате, у кое студио ?
Поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom