Добитници на лотарија за САД

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од noname7, 9 мај 2011.

1. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    4.734
    Допаѓања:
    6.073
    Сабајле проверував околу 7 и не беа објавени, сега пак страната падната, така да јас ќе проверувам по 1-2 денови за да не се нервирам :)

2. dastan

dastan

Член од:
    7 јуни 2014
    Мислења:
    540
    Допаѓања:
    454
    :-(
    Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.

На Кеплер му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Македонија 1932

Македонија 1932

Член од:
    30 мај 2012
    Мислења:
    1.778
    Допаѓања:
    2.472
    Како и секоја година и оваа :kuracc:

На anakonda88 и Кеплер им се допаѓа ова.
  4. Michi

Michi

Член од:
    15 септември 2008
    Мислења:
    1.957
    Допаѓања:
    337
    Рано наутро денот ми почна со лошо...сестра ми ја одбија за Work & Travel, стресови со колава, со околинава...Седнавме на ручек, девојка ми отвори и не беше избрана, јас реков покасно ќе проверам пошто беше ептен бавно.

Малце покасно околу 6 навечер почна силна бура па влеговме во Starbucks (Во New York сме моментално на шетање), па седевме повеќе од саат и чачкање по телефонов ова она, ми текна пак, викам дај чисто да видам да се разочарам уште еднаш пред да ми заврши денот Људи...коа стиснав Submit....кога ми отвори странава само видов официјален знак од U.S. Department of State....и скокнав од столов, се држам за глава незнам кај сум...коа ме виде и она...двајцата одма надвор по дождов и трчање и урлање у сред New York по дождов, луѓево не гледат шо им е на овие бе...и така, едноставно беше прекрасно, незаборавен филинг. Искрено Ви посакувам на сите Вас да го почувствувате еден ден.

Толку со приказнава, сега другово..
    Некој шо веќе е бил во процесов после избирањето и како се одвиваат работиве да ме информира малце шо како оди понатаму. Како шо шо спомнав погоре, веќе сум овде, имам валидна виза до 12 октомври мислам, па шо би било најпаметно да се прави. Благодарам

На курајбер, Krstev, dastan и уште 5 други им се допаѓа ова.
  5. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    4.734
    Допаѓања:
    6.073
    И мене ме поздрави странава со :kuracc: толку со аплицирање за САД.

На Krstev, anakonda88 и Македонија 1932 им се допаѓа ова.
  6. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    19.613
    Допаѓања:
    29.379
    Луѓе аплицираат по 10-15 години по ред, вие одма се откажувате.
    Во време кога има подобри и поинтересни опции од далечната Америка пак голем број на апликации.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anakonda88

anakonda88

Член од:
    6 април 2015
    Мислења:
    371
    Допаѓања:
    122
    И мене :kuracc: :mad:

Незнам више што да кажам на ова .. Со години аплицирам и ништо ... На некои што врска немаат у животот ке им се падне бингово ... Коро и сакато заминаа за Америка .. само јас останав овде ....:tapp:
    Сега валда ке ја укинуваат лотаријава и вечно сум осудена да заглавам во оваа вукојебина :mad:

Честитки до сите добитници .

На Krstev и dastan им се допаѓа ова.
  8. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    4.734
    Допаѓања:
    6.073
    Има, ако имаш бугарски или апла среќа да лапнеш сина карта.

На Makaron и anakonda88 им се допаѓа ова.
  9. Makaron

Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

Член од:
    16 јули 2014
    Мислења:
    5.846
    Допаѓања:
    9.942
    Затоа се вика лотарија, не се знае на кого ќе падне.

Јас последен пат пред 3 години аплицирав, пред тоа 3 пати по ред и не ме одбраа, а имам двајца бивши другари што така заминаа Америка, сеа не се знајме веќе. :D

10. Goran Bt

Goran Bt локал патриот

Член од:
    28 јуни 2009
    Мислења:
    6.030
    Допаѓања:
    2.714
    Шо е тоа сина карта каде и како се аплицира?
    Инаку да прашам на оваа страна се проверува или јанглаш сум...
    https://www.dvlottery.state.gov/ESC/(S(ed0pkx2dvxyzqvfybzybvlps))/CheckStatus.aspx

11. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    19.613
    Допаѓања:
    29.379
    Поголеми се шансите за две години да земеш бугарски отколку да те извлечат за зелена карта.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

12. Forza Milan!!!

Forza Milan!!!

Член од:
    1 јуни 2011
    Мислења:
    19.613
    Допаѓања:
    29.379
    На Goran Bt му/ѝ се допаѓа ова.
  13. dastan

dastan

Член од:
    7 јуни 2014
    Мислења:
    540
    Допаѓања:
    454
    На Goran Bt му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Кеплер

Кеплер

Член од:
    14 јануари 2015
    Мислења:
    4.734
    Допаѓања:
    6.073
    На кратко сината карта ти дава можност да работиш во земјите на ЕУ, првите 3 години не мора да работиш на јазикот кој се зборува во државата, туку може и со Англиски (освен ако не бара работодавецот поинаку), но после за да ја задржиш мора да го положиш јазикот на државата за која ти е дадена сината карта.
    Проблем е што од старт за да ти се даде таква карта треба да имаш работна понуда со 1.2 или 1.5 пати од просечната плата на таа држава што е прилично висока сума за некој што не те познава.
    --- Споено дупло мислење, 16 мај 2018 ---
    Бугарски за две години не познавам некој што има извадено во последно време, тоа беше до пред 3-4 години, а и не секој може да најде било каков документ за бугарско потекло. Во последно време од 3-4 години е потребно за да ти го издадат, построга е процедурата во моментов.
    Да, шансите се мали за зелена карта, особено со ваков глуп концепт како што е нивниот, многу повеќе почитувам емиграциони процедури како на пример Express Entry во Канада каде што ако си и потребен на државата може да добиеш виза се на се со една година замарање.

На Goran Bt и Krstev им се допаѓа ова.
  15. femina777

femina777

Член од:
    5 мај 2017
    Мислења:
    10
    Допаѓања:
    3
    Во документите потребни за интервју, наведено е police records. Што точно значи тоа, што содржи и од каде се вади? Веројатно е различно од нашата потврда за неосудуваност...

Сподели преку: