Добитници на лотарија за САД

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Сабајле проверував околу 7 и не беа објавени, сега пак страната падната, така да јас ќе проверувам по 1-2 денови за да не се нервирам :)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
:-(
Based on the information provided, the Entry HAS NOT BEEN SELECTED for further processing for the Electronic Diversity Visa program at this time.
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
1.957
Поени од реакции
337
Рано наутро денот ми почна со лошо...сестра ми ја одбија за Work & Travel, стресови со колава, со околинава...Седнавме на ручек, девојка ми отвори и не беше избрана, јас реков покасно ќе проверам пошто беше ептен бавно.

Малце покасно околу 6 навечер почна силна бура па влеговме во Starbucks (Во New York сме моментално на шетање), па седевме повеќе од саат и чачкање по телефонов ова она, ми текна пак, викам дај чисто да видам да се разочарам уште еднаш пред да ми заврши денот Људи...коа стиснав Submit....кога ми отвори странава само видов официјален знак од U.S. Department of State....и скокнав од столов, се држам за глава незнам кај сум...коа ме виде и она...двајцата одма надвор по дождов и трчање и урлање у сред New York по дождов, луѓево не гледат шо им е на овие бе...и така, едноставно беше прекрасно, незаборавен филинг. Искрено Ви посакувам на сите Вас да го почувствувате еден ден.

Толку со приказнава, сега другово..
Некој шо веќе е бил во процесов после избирањето и како се одвиваат работиве да ме информира малце шо како оди понатаму. Како шо шо спомнав погоре, веќе сум овде, имам валидна виза до 12 октомври мислам, па шо би било најпаметно да се прави. Благодарам
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Луѓе аплицираат по 10-15 години по ред, вие одма се откажувате.
Во време кога има подобри и поинтересни опции од далечната Америка пак голем број на апликации.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
И мене :kuracc: :mad:

Незнам више што да кажам на ова .. Со години аплицирам и ништо ... На некои што врска немаат у животот ке им се падне бингово ... Коро и сакато заминаа за Америка .. само јас останав овде ....:tapp:
Сега валда ке ја укинуваат лотаријава и вечно сум осудена да заглавам во оваа вукојебина :mad:

Честитки до сите добитници .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Луѓе аплицираат по 10-15 години по ред, вие одма се откажувате.
Во време кога има подобри и поинтересни опции од далечната Америка пак голем број на апликации.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Има, ако имаш бугарски или апла среќа да лапнеш сина карта.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Затоа се вика лотарија, не се знае на кого ќе падне.

Јас последен пат пред 3 години аплицирав, пред тоа 3 пати по ред и не ме одбраа, а имам двајца бивши другари што така заминаа Америка, сеа не се знајме веќе. :D
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.821
Поени од реакции
7.116
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Има, ако имаш бугарски или апла среќа да лапнеш сина карта.
Поголеми се шансите за две години да земеш бугарски отколку да те извлечат за зелена карта.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Шо е тоа сина карта каде и како се аплицира?
Инаку да прашам на оваа страна се проверува или јанглаш сум...
https://www.dvlottery.state.gov/ESC/(S(ed0pkx2dvxyzqvfybzybvlps))/CheckStatus.aspx
На кратко сината карта ти дава можност да работиш во земјите на ЕУ, првите 3 години не мора да работиш на јазикот кој се зборува во државата, туку може и со Англиски (освен ако не бара работодавецот поинаку), но после за да ја задржиш мора да го положиш јазикот на државата за која ти е дадена сината карта.
Проблем е што од старт за да ти се даде таква карта треба да имаш работна понуда со 1.2 или 1.5 пати од просечната плата на таа држава што е прилично висока сума за некој што не те познава.[DOUBLEPOST=1526502467][/DOUBLEPOST]
Поголеми се шансите за две години да земеш бугарски отколку да те извлечат за зелена карта.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Бугарски за две години не познавам некој што има извадено во последно време, тоа беше до пред 3-4 години, а и не секој може да најде било каков документ за бугарско потекло. Во последно време од 3-4 години е потребно за да ти го издадат, построга е процедурата во моментов.
Да, шансите се мали за зелена карта, особено со ваков глуп концепт како што е нивниот, многу повеќе почитувам емиграциони процедури како на пример Express Entry во Канада каде што ако си и потребен на државата може да добиеш виза се на се со една година замарање.
 
Член од
5 мај 2017
Мислења
10
Поени од реакции
3
Во документите потребни за интервју, наведено е police records. Што точно значи тоа, што содржи и од каде се вади? Веројатно е различно од нашата потврда за неосудуваност...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom