Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Panta Rehi

Евангелско Протенстантски Христијанин
Член од
8 јули 2018
Мислења
29
Поени од реакции
9
Инаку, добар?

Не може нешто како Ислам да е измислено од еден човек исто како што христијанството не е измислено од еден човек.

Надолу текстот за атеистите ти е премногу недолично навредување на луѓето кои не веруваат во богови.

Сатана и такви симболи ги користат само христијанските догматици за заплашување, заедно со „големите огништа на адот“. Ајде прибери се и полека со тоа кој е безнадежен, кој е со надеж итн итн... малку вера на дело, не тука напразно да зборуваш како си христијанин, најдоброто нешто на светот...
Поради моето долгогодишно искуство во Бога и Иусус Христос уверен сум и од самата содржина на Светото Писмо убден сум и уверн дека Патот до вистината на живото е самиот Христос друг пат нема за одње или следње, што и да правиш и да работиш во животот без Исуса Христа во овј свет е само суета.

Немам намера да се докажувам или да се издвојувам дека ја сум најдобар, но сакам да им ја кажем вистината на луѓето, за кој е патот. Затоа што издвојувањето или неверието водат во заблуда и пропаст на човечкиот род, ја од искуство зборувам за вистината. Дека само Исус Христос е патот до Бог Таткото и вечниот живот.

Затоа што времињата се наближуваат да се исполнат во последно време.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Поради моето долгогодишно искуство во Бога и Иусус Христос уверен сум и од самата содржина на Светото Писмо убден сум и уверн дека Патот до вистината на живото е самиот Христос друг пат нема за одње или следње, што и да правиш и да работиш во животот без Исуса Христа во овј свет е само суета.

Немам намера да се докажувам или да се издвојувам дека ја сум најдобар, но сакам да им ја кажем вистината на луѓето, за кој е патот. Затоа што издвојувањето или неверието водат во заблуда и пропаст на човечкиот род, ја од искуство зборувам за вистината. Дека само Исус Христос е патот до Бог Таткото и вечниот живот.

Затоа што времињата се наближуваат да се исполнат во последно време.
Ниту имаш искуство ниту знаеш некаква вистина. Не можеш некому да кажеш што е вистина кога ни сам не ја знаеш. Еве баш тоа од кое што велиш дека бегаш, баш тоа го правиш.
 

Panta Rehi

Евангелско Протенстантски Христијанин
Член од
8 јули 2018
Мислења
29
Поени од реакции
9
Ниту имаш искуство ниту знаеш некаква вистина. Не можеш некому да кажеш што е вистина кога ни сам не ја знаеш. Еве баш тоа од кое што велиш дека бегаш, баш тоа го правиш.
Вистината за која и јас неверува пред десет години ми се откри кога се одлучив да ја испитам, дали тоа што во Библијата пишува во евангелјата „Пкајте се зашто се приближи царство небесно“ тогаш кога се покајав како што Јован Крстителот ја навестува таа вест за покајание. Така јас се обратив и бистината за која не верував ме ослободи да поверувам во единствениот Мој Господ и Спасител Исус Христос.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735

ова е нова работа и за нив ( во Истра, Хрватска )
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Вистината за која и јас неверува пред десет години ми се откри кога се одлучив да ја испитам, дали тоа што во Библијата пишува во евангелјата „Пкајте се зашто се приближи царство небесно“ тогаш кога се покајав како што Јован Крстителот ја навестува таа вест за покајание. Така јас се обратив и бистината за која не верував ме ослободи да поверувам во единствениот Мој Господ и Спасител Исус Христос.
Па дај објасни како ја испита, да испитаме и ние.
 

Panta Rehi

Евангелско Протенстантски Христијанин
Член од
8 јули 2018
Мислења
29
Поени од реакции
9
Па дај објасни како ја испита, да испитаме и ние.
Покај се и верувај во радосната вест на евнгелеито, само треба да се обратиш искрено пред Господ Исус Христос во молиотва и да исповедаш дека ти си грешен а Тој дека справдливо беше жртва на Крстото за твоите гревови и престапи, затоа што никогаш не си Го познавал како Твој Господ Бог.

Потребно е како што сне ги учеле опитите за некој ехсперемнти по хемија дека треба да направиш опит за да видиш како ќе се оствари во реалност ехспериментот, така е и со прифаќањето на оваа радост, дека Исус како Божји Син дојде да пострада за твоите гревови за да те спаси и да ти даде нова надеж за нов живот. Потребно е со срцето да поверуваш а со устата да исповедаш.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Покај се и верувај во радосната вест на евнгелеито, само треба да се обратиш искрено пред Господ Исус Христос во молиотва и да исповедаш дека ти си грешен а Тој дека справдливо беше жртва на Крстото за твоите гревови и престапи, затоа што никогаш не си Го познавал како Твој Господ Бог.

Потребно е како што сне ги учеле опитите за некој ехсперемнти по хемија дека треба да направиш опит за да видиш како ќе се оствари во реалност ехспериментот, така е и со прифаќањето на оваа радост, дека Исус како Божји Син дојде да пострада за твоите гревови за да те спаси и да ти даде нова надеж за нов живот. Потребно е со срцето да поверуваш а со устата да исповедаш.
Проверено, не делува. Сега што правиме?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Проверено, не делува. Сега што правиме?
И, како провери, лебати?

Да бидам попрецизен:
1. Како се покаја?
2. Пред кого се покаја?
3. Дали го исполни молитвеното правило пред и после исповед?
4. Што ти посоветува исповедникот?
5. Дали се прости(вте) со твоие најблиски, пред да се исповедаш?
6. Каква е твојата душевно-духовна состојба пред и после покајанието?

И, како не ти текна дека проблемот не е во Писмото и не е во проверката, туку во проверувачот, кој (читај: ти) ништо не проверил, ама све знае уште пред да провери?...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И, како провери, лебати?

Да бидам попрецизен:
1. Како се покаја?
2. Пред кого се покаја?
3. Дали го исполни молитвеното правило пред и после исповед?
4. Што ти посоветува исповедникот?
5. Дали се прости(вте) со твоие најблиски, пред да се исповедаш?
6. Каква е твојата душевно-духовна состојба пред и после покајанието?

И, како не ти текна дека проблемот не е во Писмото и не е во проверката, туку во проверувачот, кој (читај: ти) ништо не проверил, ама све знае уште пред да провери?...
Во библијата ви стои: По плодовите ќе ги познаете, ќе сте можеле да лечите болни, да зборувате на непознати јазици па дури и мртви да воскреснувате. Ете, воскреснете некој мртов или излечете некој од неизлечива болест.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во библијата ви стои: По плодовите ќе ги познаете, ќе сте можеле да лечите болни, да зборувате на непознати јазици па дури и мртви да воскреснувате. Ете, воскреснете некој мртов или излечете некој од неизлечива болест.
Типична извртена Телемитска логика, која, во случајот со моите прашања, значи:
1. Знам све уште пред да проверам.
2. Не одговарам на поставени прашања, туку на прашањата поставувам свои прашања.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Типична извртена Телемитска логика, која, во случајот со моите прашања, значи:
1. Знам све уште пред да проверам.
2. Не одговарам на поставени прашања, туку на прашањата поставувам свои прашања.
Ова е твоја извртена логика, ти го правиш баш ова што си го навел под точка 1 и 2.
Праша како сум проверил, ти кажав, по плодовите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ова е твоја извртена логика, ти го правиш баш ова што си го навел под точка 1 и 2.
Праша како сум проверил, ти кажав, по плодовите.
Кој навистина проверил, самиот, лично и персонално, дошол до одредени сознанија.

Кон навистина не проверил, на форуми пишува дека „проверил„.

Разликата е очигледна и е споредлива со релацијата меѓу „нешто„ и „ништо„.
„Ништото„ очекувано, е дел од твојата „проверка„.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Кој навистина проверил, самиот, лично и персонално, дошол до одредени сознанија.

Кон навистина не проверил, на форуми пишува дека „проверил„.

Разликата е очигледна и е споредлива со релацијата меѓу „нешто„ и „ништо„.
„Ништото„ очекувано, е дел од твојата „проверка„.
Во библијата убаво ви пишува дека треба по плодовите да ве познаееме, дека ако испиете отров нема да ви биде ништо и дека ќе може да воскреснувате мртви. Ништо од тоа нема, проверено.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во библијата убаво ви пишува дека треба по плодовите да ве познаееме, дека ако испиете отров нема да ви биде ништо и дека ќе може да воскреснувате мртви. Ништо од тоа нема, проверено.
Ако проверам, осознавам.
Ако не проверам, не осознавам.

Разликата е очивадна...исто како што е твоја „проверката„. и „ништото„ од проверувањето.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ако проверам, осознавам.
Ако не проверам, не осознавам.

Разликата е очивадна...исто како што е твоја „проверката„. и „ништото„ од проверувањето.
Јас да го донесам отровот или ти за да го испиеш? Да не биде ништо од проверката. Одкако ќе го испиеш може да тркнеме и до бутел да воскреснеш по некој мртовец па ако имаме време може и до онкологија да свратиме. М?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom