Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Дискусија во форумот 'Религија' започната од kooperativa, 8 јануари 2014.

 1. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.118
  Допаѓања:
  396
  Мики,ај стварно дај твое мислење за таа приказна.Нели делува сурово ?
   
  На dARK_ElementaL му/ѝ се допаѓа ова.
 2. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  465
  Допаѓања:
  194
  - Да... :icon_lol:

  - Тогаш дај еден твој пост каде ги објаснуваш/толкуваш стиховите 24 и 25, да видиме зошто толку велиш дека незнам.


  - Така што ќе дадеш и ти објаснивање на стиховите, за да го покажеш твоето т.н. знаење, а не само да си кажеш дека некој не знае.

  - долови ја ти

   
 3. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.239
  Допаѓања:
  2.718
  redfogv,

  кога се чита Писмото, се земаат во предвид и многу нешта, кои се (не)посредно поврзани со одредена глава или стихови.

  Така, во случајов кој ти делува сурово, треба да се земе во предвид времето во кое се случил опишаниот настан, а тоа е времето кога еврејскиот водач Исус Навин умира, а по неговата смрт, евреите, кои останале без цар, покажуваат непослушност кон Бога и кон волјата Божја па Бог, за „возврат„, ги препушта евреите да западнат во идолопоклонство, во нечисти дејанија и под окупација од соседните племиња. Во контретниве стихови, можеме да видиме до кое дно стигнале евреите во својата Богоотпаднатост, па така ним не им било туѓо блудното меѓусебно однесување, кое е опишано во стиховите 19.22 и 19.25 (педерастија и блудничење). Како поседица од гревовното однсување, се случува и преседанот, односно касапење на телото од силуваната жена и „разделување„ на телото до сите еврејски племиња.

  Настанот кој е опишан, воедно е референциран со сличен претходен настан, а тоа е појавата на масовна содомија во градовите Содом и Гомор, кои Бог ги уништува со сулфурен дожд.

  Поучноста од опишаниот настан можеш лесно да ја поврзеш и со епидемијата на развратот во нашево време, кој веќе не ни предмет на осуда, туку предмет на безумна афирмација, како „нормален„ начин на „модерно„ битисување.
   
  На redfogv му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.506
  Допаѓања:
  11.951
 5. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  465
  Допаѓања:
  194
  И пак не кажа зошто ја пратил жена му да ја злоставуваат, наместо него. Зошто не излегол самиот да ги затепа оние што сакале него всушност да го злоствуваат, туку праќа некој друг да настрада на негово место?
  --- Споено дупло мислење, 16 мај 2018 ---
  До муслиманите:

  Ен Ниса: 34
  Мажите се појаки од жените според она што Аллах ги одликува еднинадруги и според имотот свој кој го трошат. Па, добри жени се оние кои се побожни и кои се чувари, во скришноста, на она што треба да се чува, и во што Аллах ги чува. А за оние за кои се плашите дека нема да бидат послушни - посоветувајте ги, одвојте ги во постелата и удрете ги! А ако, пак, ви се послушни не барајте начин зло да им нанесите. Аллах, навистина е возвишен и голем.

  Како еден син поднесува татко му да ја удри мајка му, само зашто не му била послушна. Зашто па и мора да е послушна. Што е жената, стока?
   
  Последно уредено: 16 мај 2018
 6. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.239
  Допаѓања:
  2.718
  dARK_ElementaL,

  тоа што не знаеш, тоа е појќе од очигледно, ама ни саглам прашање не знаеш да постивиш.

  „Дупло голо„.

  Сега, откако имаш одговор на поставеното прашање, бараш начин за да се извадиш „од небрано„ па поставуваш смешни услови за настан кој веќе се случил во некое историско минато и кој (настан) нема теорија да го промениш со поставување невозможни услови во стилот „...Зашто овој не го направил тоа и тоа...„, небаре нешто битно би се променило во настанот.
   
 7. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  465
  Допаѓања:
  194
  Прашањето е сосема саглам. И не е одговорено, не барам никаков начин за да се вадам од ништо, ниту поставувам услови особено не смешни и невозможни. А и никој не рече дека ќе го сменам настанот.

  Некако пак не кажа. Зошто жена му ја пратил да настрада наместо него? Наместо да се замараш со мене колку знам, колку не знам, какви услови поставувам итн., да се замараш толку да одговориш на прашањево досега ќе ја завршевме дискусијава.

  Која е причината за тоа што ја праќа жена му?
  1. Не е доволно храбар сам да излезе?
  2. Не ја почитува доволно жена му?
  3. Мисли дека Јахве нема да му помогне во моментот?
  4. Дополни сам......
   
 8. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.239
  Допаѓања:
  2.718
  dARK_ElementaL,z

  кроистејќи ја твојава логика на непотребно поставување прашања кои тангираат веќе извршени дејства, што значи дејства кои не можат временски да се вратат назад и да се пренасочат, те прашувам; а како би било на се си се родил, за да не поставуваш погрешни прашања?...

  Ете, дополнето е од моја страна.
   
 9. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  465
  Допаѓања:
  194
  Ако јас не сум се родил можеби некој друг ќе се родел место мене, можеби не. А тоа зависи од повеќе фактори. Може мајка ми ќе абортирала, може ќе и се случела несреќа, па ќе ме изгубела, можеби немало ни да бидам зачнат итн итн можат да бидат доста причини.

  Не ја користиш ти мојата логика, бидејќи јас не прашувам што би било ако не било така како што одлучил мажот; или кој настан би бил ако не бил тој настан; итн.

  Туку прашувам зошто одлучил да ја прати жена му да настрада наместо него? (т.е.) Зошто воопшто праќа некој друг ( било кој и да бил во таа ситуација со него), за да се спаси себе си, зошто воопшто друга личност да страда наместо него?
  Тоа прашувам.

  Зошто тогаш, ако западнам во таков случај и ако брат ми е со мене, јас да не го пратам брат ми да го силуваат место мене
   

Сподели преку: