Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Кажа нешто? Т.е. кажа ништо?

Не си научил ти ништо, понајмалку од мене, оти да научеше до сега ќе видевме...
Тоа што кажав ни во 6 животни века нема да можеш да разбереш.
Научив само лоши работи од тебе што е очигледно. Добри секако и немаш затоа и не сум научил што е пак очигледно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоа што кажав ни во 6 животни века нема да можеш да разбереш.
Ма какви 6 векови...Тебе ни 6 вечности не ти се доволни за да напишеш содржаен текст.[DOUBLEPOST=1522759700][/DOUBLEPOST]
Научив само лоши работи од тебе што е очигледно. Добри секако и немаш затоа и не сум научил што е пак очигледно.
Очигледно е само тоа дека не си научил ништо..
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Што да се прави, математиката никогаш не лаже.
Сепак постои некоја веројатност дека се има барем еден паметен пост на форумов од страна на членот. :)
Исто како што постои веројатност и Македонија да стане веле сила за година дена. Е сега веројатноста за Македонија е за неколку стотина пати поголема од оваа другава.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кога на форумов би се коментирале ставови, а не луѓе, М'ки не би имал што да пишува.
Ова го пишувам затоа што М'ки единствено што прави е коментира луѓе што напишале пост.

Ма какви 6 векови...Тебе ни 6 вечности не ти се доволни за да напишеш содржаен текст.

Очигледно е само тоа дека не си научил ништо.
Повели, навреди ме и мене, за да го дополниш учинокот за денеска и да си додадеш кредит на контото!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кога на форумов би се коментирале ставови, а не луѓе, М'ки не би имал што да пишува.
Ова го пишувам затоа што М'ки единствено што прави е коментира луѓе што напишале пост.



Повели, навреди ме и мене, за да го дополниш учинокот за денеска и да си додадеш кредит на контото!
Almeida,

за мене е сосема доволно тоа што самиот себе се навредуеш и тоа повеќекратно во само еден твој допис. Самот поресметај (ваљда знаеш до толку да броиш...) колку пати се (само)вреѓаш во текот од еден ден.

Патем кажано, ти не наведе ниту еден став кој „држи вода„, дури и кога се работи за неконтролирана самопофалба во стилот „...возвишен атеистички морал...„, кој не можеш да го поткрепиш со едно, а не со повеќе вредносни начела.

Трај си...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
M'ки, chill out бе, толку е краток животот, а у таква нервоза го проведе. Ти фали џоинт или две-три пива со вистински луѓе, не муабет со замислени другарчиња у главата.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Bo ред; ти си паметен. Најди го твојот „ник„ во мојот пост. Што, го нема?...
Никаде не ни реков дека го има, јас наведов сосема друга причина зошто се приклучив во дискусијата
па почна да зборуваш дека ,,неверните’’ барале утеха во алкохол, дрога и самоубиства. Нормално дека тука ќе се умешам. .
„Негативна исповест„? Тоа е финта која ја користистат во бајато-новиот еон. Придружи им се.
Пишувањето „негатива„ не значи дека нешто си напишал, туку значи дека ништо не си напишал.
Обиди се пак....
Нема што да се обидувам пак, а и ти пред некое време напиша слично нешто
...Веќе ти напишав дека Бог нема потреба да верува, оти Он знае.
Ете и Бог ќе ни се придружи во еонот ;)

.Во ред де, веќе ти реков дека си паметен (ама не гледам резултати од паметта).
Јас никаде не напишав дека сите неверници бараат утеха во алкохолот, туку наведов пар нешта во кои бараат утеха .
Иноверните и неверните немаат утеха во Бога, бидејќи не Го знаат (Бога), така да чаре за својата тага и болка бараат надвор од Бога, поточно во нештата кои им ги нуди Светов (алкохол, дрога, грев...) а во најлош случај, чаре за својата состојба бараат во (само)убиството, кое од Бога е забрането.
“Набадаш„ и тоа дебело, оти не разликуваш верници кои живеат според верата од „статистички„ верници, кои веруваат само кога се попишуваат, што значи (дека веруваат) најмногу еднаш во 10г..
Не реков попис, реков славење христијански празници. Како да ги наречеме тие што не се држат во целост со христијанските закони, полухристијани, третина христијани.......?

И, што велит твоето „осознавање„? Дека Вселената постои од твоето раѓање или?...Дал елаборисај троа.
Не сум го истражувал тоа, во моментов со друго се ,,замарам". Штета :place:

А ти ли бе се најде да пишуваш за рабоќе од кои абер немаш...:tapp:
Да ти помогнам..
.„Светата„ Инквизиција нема ништо заедничко со Црквата Христова.
„Бизантија„ не постои, туку постоело Источното римско (ромејско!) Царство.
Самоиловите војници се ослепени во војна а не во Црква.
Стариот Завет одамна е укинат.
Како за почеток-доста ти е.
Ете ти ( :yid:) имаш абер.
,,Светата,, инквизиција ја правеа верници, тоа ми беше поентата.
А источното римско царство се викаше, Бизантија, така?
Самуиловите војници, беа ослепени од војници кои исто така беа верници, нели Бизантијци, они беа тие што ширеа рисјанство
Не беше работата дали стариот завет е укинат или не, туку дека пак се работи за верници и таму.
И како укинат стариот завет, нели 10те заповеди се од таму. Не важат и заповедите?

...односно, сведочиш за нешта кои никој не ни барал да ги изнесеш на форумов. Така?...
Никој не ми ни брани
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Никаде не ни реков дека го има, јас наведов сосема друга причина зошто се приклучив во дискусијата
Значи, сам прашал-сам одговорил. Сигурен сум дека одговорот ти е неизбежно точен...[DOUBLEPOST=1522911365][/DOUBLEPOST]
Нема што да се обидувам пак, а и ти пред некое време напиша слично нешто
Ништо слично не сум напишал, а што би било слично на твоиве телесни мозгања.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ете и Бог ќе ни се придружи во еонот ;)
Бог не‘ повикува во вечноста, а во вечноста се влегува само преку Христа Бога.

Очигледно е дека бајато-новиот еон е уште една од многуте заблуди од Светов.[DOUBLEPOST=1522917497][/DOUBLEPOST]
Не реков попис, реков славење христијански празници. Како да ги наречеме тие што не се држат во целост со христијанските закони, полухристијани, третина христијани.......?
Ти напишав „како„; како „статистички„ рисјани, односно рисјани кои се рисјани еднаш во 10г.[DOUBLEPOST=1522917572][/DOUBLEPOST]
Ете ти ( :yid:) имаш абер.
,,Светата,, инквизиција ја правеа верници, тоа ми беше поентата.
А источното римско царство се викаше, Бизантија, така?
Самуиловите војници, беа ослепени од војници кои исто така беа верници, нели Бизантијци, они беа тие што ширеа рисјанство
Не беше работата дали стариот завет е укинат или не, туку дека пак се работи за верници и таму.
И како укинат стариот завет, нели 10те заповеди се од таму. Не важат и заповедите?
Да, имам абер и токму за тоа пишувам, за разлика од твоево „набадање„, кое не е историски познато.[DOUBLEPOST=1522917654][/DOUBLEPOST]
Никој не ми ни брани
Секако...

Пошто темава ја претвори во лична „исповедаоница„, можеш да ни дадеш подробен опис и за твоите други гревовни дејанија...:icon_lol:

Пошто нели, никој не ти брани...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Верска услуга... и ваквите услуги не подлегнуваат на оданочување бидејќи не приблужуваат надворешно кон божественото. :cautious:

Ќе ми се допаѓаа ваквите фактури, да бев дел од ваквите старо-еонски организации.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Сигурен сум дека одговорот ти е неизбежно точен...
Хмммм:)

Ништо слично не сум напишал, а што би било слично на твоиве телесни мозгања.
...Веќе ти напишав дека Бог нема потреба да верува, оти Он знае..

-Извини што следново ќе го цитирам уште еднаш, во претходниот пост, во брзање не сум го копирал убаво третото делче
Јас никаде не напишав дека сите неверници бараат утеха во алкохолот, туку наведов пар нешта во кои бараат утеха.
неверните немаат утеха во Бога, бидејќи не Го знаат (Бога), така да чаре за својата тага и болка бараат надвор од Бога, поточно во нештата кои им ги нуди Светов (алкохол, дрога, грев...) а во најлош случај, чаре за својата состојба бараат во (само)убиството, кое од Бога е забрането.
Da, i jas koristam alkohol, no samo koga e vo prašanje zabava i sekako ne do stepen da se vlečam po zemja ili da crknam, droga sekako NE koristam. A samoubistvoto go smetam za edna glupost ......... Moja uteha e samiot Život
И како тоа јас само Животот го спомнав како утеха.

Бог не‘ повикува во вечноста.
Тоа нас ништо не ни менува, кај сака нека повикува. Битно тој не верува туку знае.
Ти напишав „како„; како „статистички„ рисјани, односно рисјани кои се рисјани еднаш во 10г.
Празници се слават секоја година, а не еднаш во 10. Значи статистички не е соодветно. Дај нешто подруго, со помалце години. Ајде сега не претерувај и ти.

Пошто темава ја претвори во лична „исповедаоница„, можеш да ни дадеш подробен опис и за твоите други гревовни дејанија...:icon_lol:
Не душо, само изнесов работи кои не ми претставуваат тајна, од мое доживување, искуство. ;) Ти живеј си во гревот штом толку не го вадиш од уста.

Да, имам абер и токму за тоа пишувам, за разлика од твоево „набадање„, кое не е историски познато.
Да де, без тебе не дај Тор и форумов ќе пропадне.
Добро е што си тука да кажеш.......
 
Последно уредено од модератор:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не заброравај да се самопофалиш...кога нема кој друг.[DOUBLEPOST=1523099235][/DOUBLEPOST]
-Извини што следново ќе го цитирам уште еднаш, во претходниот пост, во брзање не сум го копирал убаво третото делче
Простено ти е, чедо, туку...пак не го заприметувам твојот „ник„ во мојот пост.
Обиди се пак...[DOUBLEPOST=1523099294][/DOUBLEPOST]
И како тоа јас само Животот го спомнав како утеха.
Животот ти бил утеха? Ова мора да е некој „најнов„ философско-психолошки правец...[DOUBLEPOST=1523099353][/DOUBLEPOST]
Тоа нас ништо не ни менува, кај сака нека повикува. Битно тој не верува туку знае.
Менува суштински, за ралика од површноста од овосветовно живеење.[DOUBLEPOST=1523099409][/DOUBLEPOST]
Празници се слават секоја година, а не еднаш во 10. Значи статистички не е соодветно. Дај нешто подруго, со помалце години. Ајде сега не претерувај и ти.
Веќе ти објаснив, и тоа два пути. Очигледно дека тешко „копчаш„.[DOUBLEPOST=1523099476][/DOUBLEPOST]
Не душо, само изнесов работи кои не ми претставуваат тајна, од мое доживување, искуство. ;) Ти живеј си во гревот штом толку не го вадиш од уста.
.
Гревот во Црквата е забранет, а надвор од Црквата е начин на битисување. Твојава „ипосвед„ токму тоа го потврдува.[DOUBLEPOST=1523099510][/DOUBLEPOST]
Да де, без тебе не дај Тор и форумов ќе пропадне.
Добро е што си тука да кажеш.......
Секогаш има по некој кој има што да каже...
 
Последно уредено:
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не заброравај да се самопофалиш...кога нема кој друг .
Нема потреба да се самопофалувам, а и од никого не барам да ме фали.

.пак не го заприметувам твојот „ник„ во мојот пост.
Никаде не ни реков дека го има
Животот ти бил утеха? Ова мора да е некој „најнов„ философско-психолошки правец...
Да, утеха. Најнов, најстар правец, не е битно, битно Животот е прекрасно нешто.

Менува суштински, за ралика од површноста од овосветовно живеење.
За нас е важното дека не верува туку знае. Он ако сака и во друг универзум нека повикува

Веќе ти објаснив, и тоа два пути. Очигледно дека тешко „копчаш„..
Ти си тој што не сфаќа. Јас нигде не зборев за пописи и слично, туку за славење празници, а тие се слават секоја година нели.

Гревот во Црквата е забранет, а надвор од Црквата е начин на битисување. Твојава „ипосвед„ токму тоа го потврдува
Не сум јас тој што не го вади од уста, ти не го вадиш. Терај си таму со него штом си решил да не го вадиш од уста.

Секогаш има по некој кој има што да каже...
Така е, затоа и те пофалиф
 

Kajgana Shop

На врв Bottom