Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Околу лудоста:

„..Не ја претвори ли Бог мудроста од овој свет во лудост?...„.

Коринтјаните, 1,20.
И? Што е „поукава“? Ја претвори или не? И ако ја претворил што од тоа?

Да извадам јас реченица од временска прогноза денешна со цитати и под него УХМР, тоа е некаква поука?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И? Што е „поукава“? Ја претвори или не? И ако ја претворил што од тоа?

Да извадам јас реченица од временска прогноза денешна со цитати и под него УХМР, тоа е некаква поука?
Не си дораснат за тешки теми, така да глеј си тоа непостоечкиот „возвишен атеистички морал„, ради кој не можеш да склопиш саглам реченица...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
:lolzz:

Коринтијаните, 1.21.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
:lolzz:

Коринтијаните, 1.21.
Драги мои, еве уште една манифестација од „возвишениот атеистички морал„...

„Ништо произведува ништо„.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Драги мои, еве уште една манифестација од „возвишениот атеистички морал„...

„Ништо произведува ништо„.
Кои „драги“ бе М'ќи, кога само ти ја читаш темава?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кои „драги“ бе М'ќи, кога само ти ја читаш темава?
Еве уште една манифестација од „возвишениот атеистички морал„...
За д‘ткањето веќе ти посочив лек.

Темава веќе има 745 страници, така да заклучоков ти е скроз погрешен; да, има кој да чита.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
Јас госпот не сум го видел со моето вродено око, така да...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Јас госпот не сум го видел со моето вродено око, така да...
Остај бе, М'ќи има читано....милион пати е спомнат.
Ти не знаеш, у тебе е проблемот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас госпот не сум го видел со моето вродено око, така да...
...ама сигурен сум дека со твоето вродено око го имаш видено топчестиот облик од Земјава.

Така е?...Не е?...

Или, така ти кажаа, а ти им поверува на „жими мајка„, на невидено.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
Миќи, него ти да ми кажеш дали ти на невидено веруваш, на жими мајка во твојата религија и бог?
Во врска за земјата, јас нема потреба да верувам/неверувам, обликот на земјата е сферичен и тоа е факт, него шопрајме со госпот ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Миќи, него ти да ми кажеш дали ти на невидено веруваш, на жими мајка во твојата религија и бог?
Во врска за земјата, јас нема потреба да верувам/неверувам, обликот на земјата е сферичен и тоа е факт, него шопрајме со госпот ?

моети верување веќе го имам опишано, а од твојот „факт„ нема ниту трага ниту глас.

Така, како што повеќе пати имам напишано, атеистичките верници се појаки од религозните верници, оти атеистите веруваа у све што е „...научно докажано...„ (а доказите ги нема...), додека религиозните верници веруваат само во точно одредени (!) и проверени (!) нешта.

Разликата е очигледна па се надевам дека ти е јасна, со оглед на твојата атеистичка „супериорност„ во однос на неспособните верници.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
моети верување веќе го имам опишано, а од твојот „факт„ нема ниту трага ниту глас.

Така, како што повеќе пати имам напишано, атеистичките верници се појаки од религозните верници, оти атеистите веруваа у све што е „...научно докажано...„ (а доказите ги нема...), додека религиозните верници веруваат само во точно одредени (!) и проверени (!) нешта.

Разликата е очигледна па се надевам дека ти е јасна, со оглед на твојата атеистичка „супериорност„ во однос на неспособните верници.
Мики, кај спомнав дека сум атеист? Јас не сум атеист. Меѓутоа, науката функционира(набљудувано од секојдневниот живот, математички, со спроведување на експерименти етц..) и е најдобро средство за осознавње на реалноста.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, кај спомнав дека сум атеист? Јас не сум атеист. Меѓутоа, науката функционира(набљудувано од секојдневниот живот, математички, со спроведување на експерименти етц..) и е најдобро средство за осознавње на реалноста.

а каде напишав дека си атеист?

Како фунционира науката, тоа ни е појќе од јасно. На пример, наведи ми една конечна научна вистина, а јас сум сигурен дека не ја знаеш, исто како што не го знаеш најголемиот број од научни „вистини„, а „доказите„ зз нив ги знаеш уште помалку.

Јасно е, до очебијност, дека науката не е баш најдоборото сретство за осознавање вистини, понајмалку за вистините од областа на духовноста.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
а каде напишав дека си атеист?

Како фунционира науката, тоа ни е појќе од јасно. На пример, наведи ми една конечна научна вистина, а јас сум сигурен дека не ја знаеш, исто како што не го знаеш најголемиот број од научни „вистини„, а „доказите„ зз нив ги знаеш уште помалку.

Јасно е, до очебијност, дека науката не е баш најдоборото сретство за осознавање вистини, понајмалку за вистините од областа на духовноста.

П.С.

Во својот следен пост, напиши го и моето презиме, како и ЕМБГ. Секако, ќе бидеш пријавен кај админот.
Каква е таа конечна вистина што ја бараш? Дефинирај конечна вистина. Дали постои и друга вистина? Ова ти е играње со зборови само или ?
[DOUBLEPOST=1524340772][/DOUBLEPOST]
моети верување веќе го имам опишано, а од твојот „факт„ нема ниту трага ниту глас.

Така, како што повеќе пати имам напишано, атеистичките верници се појаки од религозните верници, оти атеистите веруваа у све што е „...научно докажано...„ (а доказите ги нема...), додека религиозните верници веруваат само во точно одредени (!) и проверени (!) нешта.

Разликата е очигледна па се надевам дека ти е јасна, со оглед на твојата атеистичка „супериорност„ во однос на неспособните верници.
Овде
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Каква е таа конечна вистина што ја бараш? Дефинирај конечна вистина. Дали постои и друга вистина? Ова ти е играње со зборови само или ?
имаш прашање па одговори го, без да ми ја префрлаш кривицата за неодговарањето. На време ти укажав дека нема да знаеш да одговориш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom