Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Но ако алудираш кон нешто што сметаш дека е вистинито (сега зборувам за линкот), што всушност го претставува и твојот став кон овој музички правец, е многу погрешено. :)
Дали „нештото„ вистинито или не, обиди се расудиш самиот: ти посочив линк на кој се покажани очигчедните (!) сличности помеѓу имиџот од рок-групите и денешните африкански пагани. Детаљната споредба и анализа само ја зголемува таа сличност.

Не зборувам за испразни философии, туку за очигледни нешта, а на очигледностите, не им е потребно докажување: видливи се!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Дали „нештото„ вистинито или не, обиди се расудиш самиот: ти посочив линк на кој се покажани очигчедните (!) сличности помеѓу имиџот од рок-групите и денешните африкански пагани. Детаљната споредба и анализа само ја зголемува таа сличност.

Не зборувам за испразни философии, туку за очигледни нешта, а на очигледностите, не им е потребно докажување: видливи се!
И? Повторно се ќе сведеме на линкот. Ти посочив многу кардинални грешки кои ги воочив на прв поглед. И тие се видливи, но се прашувам дали ти истите ги воочи? :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас тргнувам со најпростото. Како може еден евреин во своето лого да ги вметне иницијалите (код, што знам што беше тоа на сликата) на некое оружје или направа која Хитлер ја користел против совјетите!? Ако ти најдеш Л од логика во ова, ќе те частам пиво.
Не споменав никакво оружје, туку ја споменав ознаката од Хилтеровите воени едници, историски познати како „СС„.

Начинот на кој е испишана ознака „СС„ кај тие војници е идентичен (!) со начинот на кој е испишано двојното „С„ во името од групата „КИСС„.

Види овде:

https://www.google.com/search?q=сс дивизије&client=firefox-a&hs=udY&rls=org.mozilla:mk:eek:fficial&channel=nts&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=0gBFVMKXHoH7ywOOnoKgCw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1440&bih=760#facrc=_&imgdii=_&imgrc=wZsPv5PR2bSFQM%3A;I_NUdgYqP0xP4M;http%3A%2F%2Flibrary.kiwix.org%2Fwikipedia_sr_all%2FI%2FFlag_Schutzstaffel.svg.png;http%3A%2F%2Flibrary.kiwix.org%2Fwikipedia_sr_all%2FA%2F12.%2520%25D0%25A1%25D0%25A1%2520%25D0%25BE%25D0%25BA%25D0%25BB%25D0%25BE%25D0%25BF%25D0%25BD%25D0%25B0%2520%25D0%25B4%25D0%25B8%25D0%25B2%25D0%25B8%25D0%25B7%25D0%25B8%25D1%2598%25D0%25B0%2520%25D0%25A5%25D0%25B8%25D1%2582%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2580%25D1%2598%25D1%2583%25D0%25B3%25D0%25B5%25D0%25BD%25D0%25B4.html;180;120

па овде:

https://www.google.com/search?q=сс дивизије&client=firefox-a&hs=udY&rls=org.mozilla:mk:eek:fficial&channel=nts&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=0gBFVMKXHoH7ywOOnoKgCw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1440&bih=760#rls=org.mozilla:mk:eek:fficial&channel=nts&tbm=isch&q=kiss&facrc=_&imgdii=_&imgrc=u4XiDuNBOjaB_M%3A;f-2e_pTDWr0ubM;http%3A%2F%2Fimages.halloweencostumes.com%2Fproducts%2F6459%2F1-1%2Fkiss-starchild-wig.jpg;http%3A%2F%2Fwww.halloweencostumes.com%2Fkiss-costumes.html;1750;2500

Према томе, должиш пиво...[DOUBLEPOST=1413808471][/DOUBLEPOST]
И? Повторно се ќе сведеме на линкот. Ти посочив многу кардинални грешки кои ги воочив на прв поглед. И тие се видливи, но се прашувам дали ти истите ги воочи? :)
Е сега, воочи ги и своите грешки: тоа ќе биде твој почетен успех...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Не споменав никакво оружје, туку ја споменав ознаката од Хилтеровите воени едници, историски познати како „СС„.

Начинот на кој е испишана ознака „СС„ кај тие војници е идентичен (!) со начинот на кој е испишано двојното „С„ во името од фгрупата „КИСС„.

Види овде:

https://www.google.com/search?q=сс дивизије&client=firefox-a&hs=udY&rls=org.mozilla:mk:eek:fficial&channel=nts&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=0gBFVMKXHoH7ywOOnoKgCw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1440&bih=760#facrc=_&imgdii=_&imgrc=wZsPv5PR2bSFQM%3A;I_NUdgYqP0xP4M;http%3A%2F%2Flibrary.kiwix.org%2Fwikipedia_sr_all%2FI%2FFlag_Schutzstaffel.svg.png;http%3A%2F%2Flibrary.kiwix.org%2Fwikipedia_sr_all%2FA%2F12.%2520%25D0%25A1%25D0%25A1%2520%25D0%25BE%25D0%25BA%25D0%25BB%25D0%25BE%25D0%25BF%25D0%25BD%25D0%25B0%2520%25D0%25B4%25D0%25B8%25D0%25B2%25D0%25B8%25D0%25B7%25D0%25B8%25D1%2598%25D0%25B0%2520%25D0%25A5%25D0%25B8%25D1%2582%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2580%25D1%2598%25D1%2583%25D0%25B3%25D0%25B5%25D0%25BD%25D0%25B4.html;180;120

па овде:

https://www.google.com/search?q=сс дивизије&client=firefox-a&hs=udY&rls=org.mozilla:mk:eek:fficial&channel=nts&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=0gBFVMKXHoH7ywOOnoKgCw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1440&bih=760#rls=org.mozilla:mk:eek:fficial&channel=nts&tbm=isch&q=kiss&facrc=_&imgdii=_&imgrc=u4XiDuNBOjaB_M%3A;f-2e_pTDWr0ubM;http%3A%2F%2Fimages.halloweencostumes.com%2Fproducts%2F6459%2F1-1%2Fkiss-starchild-wig.jpg;http%3A%2F%2Fwww.halloweencostumes.com%2Fkiss-costumes.html;1750;2500

Према томе, должиш пиво...[DOUBLEPOST=1413808471][/DOUBLEPOST]

Е сега, воочи ги и своите грешки: тоа ќе биде твој почетен успех...
Ок. Сега ќе те заполам да читнеш малку за биографијата на нивната легенда и за креирањето на логото. Повторно се наметнува прашањето, дали еден евреин, креатор на тоа лого, би ставил знак од Хитлеровите дивизии против совјетите?
Едно е да наликува, а друго е да има некакво преносно или буквално значење. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ок. Сега ќе те заполам да читнеш малку за биографијата на нивната легенда и за креирањето на логото. Повторно се наметнува прашањето, дали еден евреин, креатор на тоа лого, би ставил знак од Хитлеровите дивизии против совјетите?
Едно е да наликува, а друго е да има некакво преносно или буквално значење. :)
Види се‘а, биографијата немам намера да ја читам сигурно, оти тоае губење драгоцено време во ништо, но ако имаш нешто да напишеш околу таа биографија, ама на катко, напиши па ќе те читам.

Што се однесува до „наликувањето„, „преносното„ и „буквалното„, за тоа нема потреба од многу мудрување: човечкиот ум ги поима/разбира нештата на повеќе начини, а еден од тие начини е симболичното разбирање на нештата, каде умот врши „спојување„ на две раздвоени „нешта„ ,кои на прв поглед немаат ништо слично. Да не правам муабет за способноста од умот да памети, но и да трпи (негативно) влијание од она кое го запаметил и без свесно делување.

Просто кажано, она кое се случува во шоу-бизнисот (филм, музика спорт...) НЕ Е случајно, туку свесно, намерно и целисходно и на одреден посреден или непосреден начин, влијае на човековиот ум, а со тоа и на вкупното човеково однесување, и лично, и колективно.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Не напишав дека немам трпение, туку напротив: дека сум расположен да одговорам на саглам поставено прашање, но тоа не значи дека треба да арчам премногу време за секој кајганџија, кој поставува мал миљон прашања во само еден допис (!), а кои (прашања) во себе имаат и доза од шпекулативност.

Уште помалку (@Ateist, се пишува „помалку„ така?...), сакам да одговарам на прашања кои штотуку сум ги коментирал и одговорил, а поставувачот на прашањата пак се враќа на истите.
Па проблемот е во “шпеулативноста“. Кога таа постои тогаш можеме да заклучиме дека тоа нешто и не е баш така црно/бело. И затоа, ако си така силно убеден во книгата, нема да се плашиш и избегнуваш шпекулативние прашања. Напротив, ќе ги разјасниш истите со аргументи и докази.
Само за пример, ова е исто ко кога се прашува за абиогенезата, ТЕ, мултиверзумите и ред други работи. До одреден момент некои од набројаните имаат сосема во ред логика и докази, но само до одреден момент. После тоа веќе запаѓа во непознато, шпекулативно .... како сакаш наречи го, но тоа не ги спречува луѓето да продолжт да испитуваат, истражуваат и докажат/побијат одредено тврдење.
Додека кај верите, таквото нешто е проблем. Проблем е кога некој сака да ги доразјасни работите, докаже, посочи на недоследностите, ..... одма таквиот човек е богоборец, што е ноторна глупост. Како може да биде глупост некој кој сака да разбере, е во потрага по некои прашања и одговори?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Види се‘а, биографијата немам намера да ја читам сигурно, оти тоае губење драгоцено време во ништо, но ако имаш нешто да напишеш околу таа биографија, ама на катко, напиши па ќе те читам.

Што се однесува до „наликувањето„, „преносното„ и „буквалното„, за тоа нема потреба од многу мудрување: човечкиот ум ги поима/разбира нештата на повеќе начини, а еден од тие начини е симболичното разбирање на нештата, каде умот врши „спојување„ на две раздвоени „нешта„ ,кои на прв поглед немаат ништо слично. Да не правам муабет за способноста од умот да памети, но и да трпи (негативно) влијание од она кое го запаметил и без свесно делување.

Просто кажано, она кое се случува во шоу-бизнисот (филм, музика спорт...) НЕ Е случајно, туку свесно, намерно и целисходно и на одреден посреден или непосреден начин, влијае на човековиот ум, а со тоа и на вкупното човеково однесување, и лично, и колективно.
Ок.
http://en.wikipedia.org/wiki/Kiss_(band)

Stanley came up with the name as he, Simmons, and Criss were driving around New York City. Criss mentioned that he was in a band called Lips, so Stanley said something to the effect of "What about Kiss?"[17] Frehley created the now-iconic logo, making the "SS" look like lightning bolts, when he went to write the new band name over Wicked Lester on a poster outside the club where they were going to play.[18] The runic letters happened to look similar to the insignia of the Nazi SS, a symbol that is now illegal to display in Germany. Therefore, to avoid controversy, since 1979 most of the band's album covers and merchandise in Germany have used a modified version of the logo instead, in which the letters "SS" look like the letters "ZZ" backwards.

Мислиш дека некој со намера би се правел нацист, кога светот со гадење гледа кон тој режив? цит. “се случило да изгледа слично како Нацистичките СС, симбол кој бил нелегален во Германија“. Јасно како ден е зошто бил забранет т.е. нелегален, од една страна америте од друга совјетите.
Веќе ти кажав, ако изгледа слично не значи дека и исто, како и тоа дека не значи дека од таму потекнува идеата за креирањето на логото. :)

И потоа следи...
The band's name has repeatedly been the subject of many rumors pertaining to its alleged hidden meanings. Among these rumors are claims that the name is an acronym for "Knights In Satan's Service", "Kinder SS", or "Kids In Satan's Service". These claims have been denied by Simmons himself.:facepalm:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Веќе ти кажав, ако изгледа слично не значи дека и исто, како и тоа дека не значи дека од таму потекнува идеата за креирањето на логото. :)
Ај и од мене: не биди наивен, НЕ ПОСТОИ СЛУЧАЈНОСТ во шоу-бизнисот, чија цел е да ги „затапи„, манипулира и инструира човековите умови, како и човековото лично и колективно однесување и битисување.[DOUBLEPOST=1413812402][/DOUBLEPOST]
Додека кај верите, таквото нешто е проблем. Проблем е кога некој сака да ги доразјасни работите, докаже, посочи на недоследностите, ..... одма таквиот човек е богоборец, што е ноторна глупост. Како може да биде глупост некој кој сака да разбере, е во потрага по некои прашања и одговори?
Веќе имам напишано: и во Црквата, не постојат одговори на сите можни прашања. Светите Оци тоа одлично го знааат, а немањето одговор на секое можно прашање не е слабост од мојата вероиповест, туку е волја Божја: само Бог одредува колку треба да знаеме и колку знаења Он треба да ни открие, а што е доволно за наше спасение, а не потреба од безумна „радозналост„.

Така, никој во Црквата не знае зашто е Вселената толку голема а му е подарена на мало битие, како што е човекот, за да и‘ биде цар. Никој не знае кога ќе биде второто Христово пришествие, но имаме доволно предзнаења и знаци за да го препознаење времето од тоа доаѓање. Никој во Црквата не знае како Бог стана и Човек, но и слични нешта, кои уште долго ќе останат тајни. Никој не знае како Бог го створи Светот и животот, никој не ја знае тајната на Христовото воскресение и тн...
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ај и од мене: не биди наивен, НЕ ПОСТОИ СЛУЧАЈНОСТ во шоу-бизнисот, чија цел е да ги „затапи„, манипулира и инструира човековите умови, како и човековото лично и колективно однесување и битисување.[DOUBLEPOST=1413812402][/DOUBLEPOST]

Веќе имам напишано: и во Црквата, не постојат одговори на сите можни прашања. Светите Оци тоа одлично го знааат, а немањето одговор на секое можно прашање не е слабост од мојата вероиповест, туку е волја Божја: само Бог одредува колку треба да знаеме и колку занења Он треба да ни открие, а што е доволно за наше спасение, а не потреба од безумна „радозналост„.

Така, никој во Црквата не знае зашто е Вселената толку голема а му е подарена на мало битие, како што е човекот, за да и‘ биде цар. Никој не знае кога ќе биде второто Христово пришествие, но имаме доволно предзнаења и знаци за да го препознаење времето од тоа доаѓање. Никој во Црквата не знае како Бог стана и Човек, но и слични нешта, кои уште долго ќе останат тајни. Никој не знае како Бог го створи Светот и животот, никој не ја знае тајната на Христовото воскресение и тн...
Син болд: Ај вака, ..... прво зошто го користиш изразот “безумна радозналост“? Некако негативно ми звучи тоа? Дали сум во право?
Второ, е веќе безумна радозналост, зошто пак вие (читај верниците) сте радознали околу нашето неверување? Поставувате прашања кои спаѓаат во категоријата “безумна радозналост“. Или тука нема ништо “безумно“? Кога вие прашувате се' е ОК, но кога ние тогаш сме ние безумни?
Црвен болд: Уште долго ќе останат тајни!!! Тоа значи дека во некое идно време нема да бидат? Дека еден ден ќе ги знаеме сите тие работи? И на што ќе се должи тоа да не бидат веќе тајни? На напредокот на науката и потврдување/побивање на дадени тези? Ова ко со земјата е рамна, ....... се додека науката на потврдила дека е овална, се палело и бесело за таков “ерес“. Но кога црквата го прифатила научниот доказ, тогаш....... е тогаш е ОК, пу пу не важи она претходното. Ова ко и Исламот, ...... :pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Ај и од мене: не биди наивен, НЕ ПОСТОИ СЛУЧАЈНОСТ во шоу-бизнисот, чија цел е да ги „затапи„, манипулира и инструира човековите умови, како и човековото лично и колективно однесување и битисување.
Бетер од јарец си. Ај ти кажувам бело, ти сиво. Нијанси се во прашање за да ме разбереш.(но твојава сива се иде накај црната за разлика од мојата бела која стагнира :P )

Имаш евреин, друга вера, религија и сфаќања. Ти му наметнуваш некојси пагански богови, сатанизам и аспекти на Христијанството! Башка и нацизам! :unsure: Живи смешки. :)

Башка има видео како крштева дете, пази евреин. Ако е сатанист, зошто попот му дозволил да биде кум!? :confused:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Бетер од јарец си. Ај ти кажувам бело, ти сиво. Нијанси се во прашање за да ме разбереш.(но твојава сива се иде накај црната за разлика од мојата бела која стагнира :P )

Имаш евреин, друга вера, религија и сфаќања. Ти му наметнуваш некојси пагански богови, сатанизам и аспекти на Христијанството! Башка и нацизам! :unsure: Живи смешки. :)

Башка има видео како крштева дете, пази евреин. Ако е сатанист, зошто попот му дозволил да биде кум!? :confused:
Се крие дека е станист, се срами, за да може да крштева деца;)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Па и моето не е да убедувам некого да не верува во тоа нешто наречено “Бог“.:)
Но ако алудираш кон нешто што сметаш дека е вистинито (сега зборувам за линкот), што всушност го претставува и твојот став кон овој музички правец, е многу погрешено. :)

Јас тргнувам со најпростото. Како може еден евреин во своето лого да ги вметне иницијалите (код, што знам што беше тоа на сликата) на некое оружје или направа која Хитлер ја користел против совјетите!? Ако ти најдеш Л од логика во ова, ќе те частам пиво. ;)[DOUBLEPOST=1413808078][/DOUBLEPOST]
Ок. Како што можела “империјата“- едно големо царство (без никакви докази) да стане речиси половина, а подоцна и повеќе од половина од вкупниот број на верници од 2-те застапени односно преовладувачки религии?, тогаш одговорот на ова прашање би можел да го пронајдеш таму.:)

И не. Тоа е обелуваже на нечив образ. Знаеш, кога ќе стаанеш полнолетен се можеш да пронемиш освен родителите. Затоа и ова ќе со соџвакам на свој начин.
Животот после смртта се наследува од колено на колено, тој не е вечен, кој рекол дека е? Ако е, нека даде образложение на својот став. (сега зборам од ваш спектар)
Знаеш ли колку многу религии пред Христијанството имале слични или исти сфаќања поврзани со оваа тематика? Речиси сите, ако не и сите. Што значи дека и религиското сфаќање на нештата може да се рече дека е преносно. Или во превод, многу религии имаат исти или слични компоненти. Боговите на небото, добро зло, живот после смртта, на почетокот бог за ова, бог за она.....
Дали е пореално на нештата да гледаме од неутрален агол, па потоа да одбереме страна или пак слепо одма да одбереме страна? Убаво е што веруваш, според мене ништо не добиваш, ништо не губиш. Истото е и со неверувањето, но барем имаш некаква поголема слобода.
Мое не е да кажувам што е исправно, а што не е. Мое е да си го кажам сопствениот став, сложил ти или не, тоа останува на тебе.

И ако се плашиш од Божјата казна (или награда), зар тоа не е еден вид страв од смртта? :)

Респект за последниот дел. :cool: (y)
За ова со империјата не те разбирам апсолутно ништо бидејќи не знам на што алудираш.Мислам извини,јас лично неможам да препознаам на што е алудирањето.Би сакал да ми објасниш.

Каква врска има вечниот живот со колената ? каков е тој наш спектар во врска со ова ?

Точно е тоа со религиите,но тоа е затоа што човечкото размислување е такво.Ја знаеш онаа народната ,,100 луѓе 100 чуда''.Како потркепа на ова а во контекст со религијата,знаеш што направиле Евреите кога Мојсеј бил 40 дена на планината за Бог да му ги каже Божјите заповеди ? одма теле изградиле,олтар за него,го уредиле и ? почнале да му се молат.. телето и ден денеска постои во Саудиска Арабија и го има на едно од видеата кои ги приложив во предходните страни.Значи пази,Мојсеј го немало само 40 дена и они одма го отфрлиле Бог,БОГОТ КОЈ ГИ ИЗВАДИЛ ОД РОПСТВО И КОИ БИЛЕ ЖИВИ СВЕДОЦИ КОГА МОРЕТО СЕ РАСЦЕПИЛО НА ДВЕ(и другите чуда).Што сакаш повеќе од овој пример ? а не замисли народи кои живееле пред нив,пагански,измислиле свои Богови,исто и оние кои дошле после како Исламот и другите.Патем Стариот и Новиот Завет се еден куп објаснувања како тоа луѓето,покрај дирекното мешање на Бог(физички) тие пак го отфрлиле.Затоа и секоја религија има свое сфаќање и доктрини за Бог.

Библијата нигде не вика мора да бидете верници,мора Христијани да бидете.Таа ОБЈЕКТИВНО само кажува настани,личноста на Бог,и она што е важно за луѓето а тоа е што по нивната смрт.Што значи,Христијанството е вид на демократија,сакаш нејќеш немораш.Зошто ти мислиш дека имаш поголема слобода од мене како атеист ? што е тоа што јас неможам и ми е забрането а ти можеш и не ти е ? ако воопшто има такво нешто,дали мислиш дека некој физички МОЖЕ да ме спречи во тоа ?

Ти кажав,јас не се плашам од своите гревови,туку срамам... да не бидем погрешно сфатен од некој ниско-интелегентен експерт овде,кога викам срамам,алудирам на тоа дека гревот е грев и тој не прави ниски во очите на Бог,а добрите дела големи во неговите очи,без разлика каков вид е тој грев.Што значи,не се плашам од смртта,ти кажав дека ме делеле секунди во животот кога сум можел да го изгубим,ниеднаш не почуствував страв.Што можев да направам ? ништо.. само да чекам да го видам ''крајот".Не е Думбледоре смрта страшна колку што е суштината во тоа дали ќе умреш како ЧОВЕК или како куче.. верувај ми,смрт како куче односно да се умре недостоен и неморален е пострашно и од најстрашната смрт.. добро памти го ова.. ќе ти треба...
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Poso gleam za bendovi se fativte...So prajme so Mettalica...Oni satanisti ili vernici se?
PS: Pisete pobrzo da znam dali da gi slusam ili ne?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
За ова со империјата не те разбирам апсолутно ништо бидејќи не знам на што алудираш.Мислам извини,јас лично неможам да препознаам на што е алудирањето.Би сакал да ми објасниш.

Каква врска има вечниот живот со колената ? каков е тој наш спектар во врска со ова ?

Точно е тоа со религиите,но тоа е затоа што човечкото размислување е такво.Ја знаеш онаа народната ,,100 луѓе 100 чуда''.Како потркепа на ова а во контекст со религијата,знаеш што направиле Евреите кога Мојсеј бил 40 дена на планината за Бог да му ги каже Божјите заповеди ? одма теле изградиле,олтар за него,го уредиле и ? почнале да му се молат.. телето и ден денеска постои во Саудиска Арабија и го има на едно од видеата кои ги приложив во предходните страни.Значи пази,Мојсеј го немало само 40 дена и они одма го отфрлиле Бог,БОГОТ КОЈ ГИ ИЗВАДИЛ ОД РОПСТВО И КОИ БИЛЕ ЖИВИ СВЕДОЦИ КОГА МОРЕТО СЕ РАСЦЕПИЛО НА ДВЕ(и другите чуда).Што сакаш повеќе од овој пример ? а не замисли народи кои живееле пред нив,пагански,измислиле свои Богови,исто и оние кои дошле после како Исламот и другите.Патем Стариот и Новиот Завет се еден куп објаснувања како тоа луѓето,покрај дирекното мешање на Бог(физички) тие пак го отфрлиле.Затоа и секоја религија има свое сфаќање и доктрини за Бог.

Библијата нигде не вика мора да бидете верници,мора Христијани да бидете.Таа ОБЈЕКТИВНО само кажува настани,личноста на Бог,и она што е важно за луѓето а тоа е што по нивната смрт.Што значи,Христијанството е вид на демократија,сакаш нејќеш немораш.Зошто ти мислиш дека имаш поголема слобода од мене како атеист ? што е тоа што јас неможам и ми е забрането а ти можеш и не ти е ? ако воопшто има такво нешто,дали мислиш дека некој физички МОЖЕ да ме спречи во тоа ?

Ти кажав,јас не се плашам од своите гревови,туку срамам... да не бидем погрешно сфатен од некој ниско-интелегентен експерт овде,кога викам срамам,алудирам на тоа дека гревот е грев и тој не прави ниски во очите на Бог,а добрите дела големи во неговите очи,без разлика каков вид е тој грев.Што значи,не се плашам од смртта,ти кажав дека ме делеле секунди во животот кога сум можел да го изгубим,ниеднаш не почуствував страв.Што можев да направам ? ништо.. само да чекам да го видам ''крајот".Не е Думбледоре смрта страшна колку што е суштината во тоа дали ќе умреш како ЧОВЕК или како куче.. верувај ми,смрт како куче односно да се умре недостоен и неморален е пострашно и од најстрашната смрт.. добро памти го ова.. ќе ти треба...
Одговорите на првите 2 прашања се очигледни. Не би се навраќал на тоа.:)

Би се задржал на твојот срам. Зошто да се срамиш од нешто за кое не ни знаеш дека постои? Само веруваш дека постои. Зар слободоумноста не е првата карактеристика? А разликата е во тоа што самото општество не може да го проголта фактот дека постојат и атеисти. Зошто некој да оди со наведната глава, а има повеќе аргументи од оној што верува, кој не ја прочитал светата книга/документи/приказни на својата религија? Доволен доказ дека вербата е наследен и наметлив фактор. Односно ако сите се тешки верници, и детето ќе стане верник, ако не ги боли уво за религијата тогаш можеби ќе стане атеист, можеби верник.
Твојот срам е исто како и стравот. Мислам дека ме разбираш што сакам да ти кажам. ;)

И одговор на последното прашање. Можеби физички не, но дали би можел да направиш нешто против религиските догми или норми? Не верувам, но и да би направил, потоа свеста би си ја играла својата улога. И тоа на некој начин е елемент на слободоумноста, но како посебно дефинирано прашање, ти го одговорив посебно. :)
Како типичен пример на ова се јавува твојот страв. :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom