Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Дали до сега имаш успеано БАРЕМ 1 да разбудиш од заспаниве? Стари? :)
Николчо, одговори на твојата тема, прашањето стои.
Не е мое да пробудувам некој, тоа е индивидуално, секој за себе, зависи кој колку е интелигентен.[DOUBLEPOST=1404137521][/DOUBLEPOST]
Нема логика. До 20-тата година да знаеш една вистина, а потоа оп “созреваш“ и прифаќаш друга!
Јас слично мислење имам за Христијанството, и што сега? Да земам да се карам со вас, со муслимани, хинду, буда, сифисти, торајанци и какви се уште нема? Не бива.
Ако еден е Бог, религијата треба да ве спојува, а не да ве разделува. Иако сметате дека патот е различен. Различен е, но идеалите се исти (не мислам на оние кои војуваат моментално и Ирак или Нигерија) мислам на оние нормални Христијани и Муслимани.

Викаш дека си сакал да станеш член на КПЈ. Која била паролата? „Братство и единство“?
Дел од босанците се муслимани, словенците, македонцијте, босанските срби и црногорците се православни, а хрватите се католици. Дали религијата застанала пред човекот до таа 90-та? Не. Па и таа 90-та била сценарио, се чекала смртта на Тито, ко денес што се чека смртта на Кастро и како што се чекаше на Чавез, и ко што се чека смртта на Мугабе.......ај да не мешам многу политика
Политиката моментално е пред човекот. Дали е тоа во ред? Не, нормално...... Ако војните разделуваат (ти правиш екипи и разни чуда) и тоа е еден вид на војна. Дали според тебе таа е во ред?
Заеби политика....
Едно прашање до тебе...
Колку време можеш да задржиш една мисла?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Николчо, одговори на твојата тема, прашањето стои.
Не е мое да пробудувам некој, тоа е индивидуално, секој за себе, зависи кој колку е интелигентен.[DOUBLEPOST=1404137521][/DOUBLEPOST]
Заеби политика....
Едно прашање до тебе...
Колку време можеш да задржиш една мисла?
Не е политика туку клучно прашање. Дали форумската војна според тебе е во ред?

Колку можам? Многу повеќе од една минута.:)
Но повторно ако мислиш на ставот на Никола Тесла и неговата лепенка, и тоа е веќе друго.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Не е политика туку клучно прашање. Дали форумската војна според тебе е во ред?

Колку можам? Многу повеќе од една минута.:)
Но повторно ако мислиш на ставот на Никола Тесла и неговата лепенка, и тоа е веќе друго.
Форумов е размена на мислење....секој со своето, јебига демократија.

Јас не се трудам никој да прелажам, само давам насока да се размисли. Панатаму, останува на секој поединечно, со неговата интелигенција, да донесе заклучок.

ПС Околу една минута лажеш. За да го постигнеш тоа ти треба начин на кој истото се постигнува, а како што можам да видам ти тој начин не го знаеш.
 
Последно уредено од модератор:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Па јас сите ве сакам...
Само „тепам“време и заспани атеисти..
Samo da ne pocnes sea so dosadnite prasanja....Razlika megu ego svest...Bebinja i ego...MIsli...bla bla....!
PS:Se izvinjavam sea vidov si pocnal da ne "tepas" so prasanjata..!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Samo da ne pocnes sea so dosadnite prasanja....Razlika megu ego svest...Bebinja i ego...MIsli...bla bla....!
Очигледно дека не можам да те натерам да размислиш.
Можеби тоа не е твоја особина?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Очигледно дека не можам да те натерам да размислиш.
Можеби тоа не е твоја особина?
Ma neee...Daj ne bidi takov...zaspan..! Nemoj sega .... bas se slozivme deka Bog e ljubov...!
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Значи признаваш дека Бог постои?
Kako ne be...Pa si repliciram so nego od sabajle! Nesto pocna da ne "tepa" od sabajle ama u duhov kristijanski( mislim so H) mu go vrtime drugiov obraz! Da ne se najluti de....! Top si e on ...Lajkce!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Kako ne be...Pa si repliciram so nego od sabajle! Nesto pocna da ne "tepa" od sabajle ama u duhov kristijanski( mislim so H) mu go vrtime drugiov obraz! Da ne se najluti de....! Top si e on ...Lajkce!
Мило ми е кога го вртите и другиот образ...така ве љубам.
Ајт лајкче...бакшиш
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Хахахаха..можеш да филозофираш колку сакаш.
И еднина и множина да зборуваш , комунизмот е утопија.
Ако се спуштиш на мое ниво ќе ти бидам благодарен, а ако не, јас можам да зборувам и од повисока скала од твојата, за која ти треба многу боб.
Ова е ко да убедуваш некого дека на семафор имаме црвено, жолто, сино, не црвено, жолто зелено. Некој ќе рече дебатирате за глупост, ама знаеме и двајцата дека не е така. Твоиве извитоперени дефиниции после ги користиш да поткрепиш уште поизвитоперени аргументи.

Реално семафорот има на крајот зелено светло. Убедувај други за синото :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ова е ко да убедуваш некого дека на семафор имаме црвено, жолто, сино, не црвено, жолто зелено. Некој ќе рече дебатирате за глупост, ама знаеме и двајцата дека не е така. Твоиве извитоперени дефиниции после ги користиш да поткрепиш уште поизвитоперени аргументи.

Реално семафорот има на крајот зелено светло. Убедувај други за синото :D
Убави метафори, дури одлични би рекол.
Ме радува таквиот начин на изразување, суфите доста го користеле.
Вистината се крие токму позади нив, и малку ја разбираат.

Ај друго прашање до тебе:
Дали постои Бог?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Дали постои Бог?
Не, универзумот постои. Погрешно прашање ми постави :D.

За тебе има Бог, за мене Космос. Во суштина и двете се доста слични работи, ако размислиш :D
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Не, универзумот постои. Погрешно прашање ми постави :D.

За тебе има Бог, за мене Космос. Во суштина и двете се доста слични работи, ако размислиш :D
Ајде вака тогаш...
Дали и како космосот може да влијае врз мене?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ајде вака тогаш...
Дали и како космосот може да влијае врз мене?
Da moze ..samo treba da go najdes mestoto kade radioaktivnite zraci ja probivaat atmosferata....i rezultatot ke go osetis... koj znae... moz ke se opametis! Da ne dolzime...znaci moze da vlijae!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom