Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И те како има врска комунизмот со религијата.
Комунизмот забрануваше посетување на цркви, уште повеќе нивна изградба.
Истите тие комунисти денес се кажуваат за атеисти, или ги воспитале нивните деца така.
Де кажи ми ти мене кога е изграден соборниот храм во Скопје (св.Климент Охридски) св. 15 Тивериополски Маченици (Струмица), на пример кога има рестравраторско/конзерваторски зафати на св. Леонтиј - Водоча, Богородица - Вељуса и други примери ширум Македонија и дали воопшто знаеш колку цркви се изградени во периодот на комуњизмот ?

Јас колку што знам тие комунисти денес имаат демо - христијанска партија.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Види вака...
Утопија е секоја неостварлива идеа.
Nope. Утопија е совршено општество, поредок. За некои - неостварлива идеја. Но, утопија не е секоја неостварлива идеја. Сите неостварливи идеи се само неостварливи идеи. Многу поголема група. Ваљда не треба да се спуштам на тоа ниво да ти објаснувам преку множества и подмножества како сето тоа изгледа, нели?
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Дете, има врска.
Забраната и те како има врска.
Мене не ме примија за член во КПЈ затоа што реков дека одам на црква.
А Вуковец бев..ако знаеш што е Вуковец.
Сите Вуковци мораа да бидат Комунисти.[DOUBLEPOST=1404133007][/DOUBLEPOST]
Кај си бе скопјанец од Овче Поле...
Ти комуњар беше за време на Тито нели/
Да, тоа ми е познато.
Но кој ти забранувал да веруваш? Дали некој те вратил од црква? Или општествено било забрането? Ако било, дај го законот.
Веќе кажав дека тоа не било (и сеуште не е) демократија.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Nope. Утопија е совршено општество, поредок. За некои - неостварлива идеја. Но, утопија не е секоја неостварлива идеја. Сите неостварливите идеи се само неостварливи идеи. Многу поголема група. Ваљда не треба да се спуштам на тоа ниво да ти објаснувам преку множества и подмножества како сето тоа изгледа, нели?
Хахахаха..можеш да филозофираш колку сакаш.
И еднина и множина да зборуваш , комунизмот е утопија.
Ако се спуштиш на мое ниво ќе ти бидам благодарен, а ако не, јас можам да зборувам и од повисока скала од твојата, за која ти треба многу боб.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Дете, има врска.
Забраната и те како има врска.
Мене не ме примија за член во КПЈ затоа што реков дека одам на црква.
А Вуковец бев..ако знаеш што е Вуковец.
Сите Вуковци мораа да бидат Комунисти.[DOUBLEPOST=1404133007][/DOUBLEPOST]
Кај си бе скопјанец од Овче Поле...
Ти комуњар беше за време на Тито нели/
Членови на Комунистичка партија. Во СФРЈ. Она С ваљда знаеш што значи.
Ова чисто процедурало, пошто ни како уредување, на хартија, тука комунизмот не се споменувал.Освен партија, се разбира.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Дете, има врска.
Забраната и те како има врска.
Мене не ме примија за член во КПЈ затоа што реков дека одам на црква.
А Вуковец бев..ако знаеш што е Вуковец.
Сите Вуковци мораа да бидат Комунисти.[DOUBLEPOST=1404133007][/DOUBLEPOST]
Кај си бе скопјанец од Овче Поле...
Ти комуњар беше за време на Тито нели/
Тоа од Овче поле на татко ти да кажеш.
Ниту сум бил ниту некогаш ќе бидам комунист. Не сум ги сакал исто како и верскиве фанатици како тебе.

Еве само за твои очи да не ги лажеш децава, никакви верски права и слободи не биле ограничени
Од уставот на СФРЈ

Član 170.
Građaninu je zajamčena sloboda izražavanja pripadnosti narodu, odnosno narodnosti, sloboda izražavanja nacionalne kulture i sloboda upotrebe svog jezika i pisma. Građanin nije dužan da se izjašnjava kome narodu, odnosno kojoj narodnosti pripada, ni da se opredeljuje za pripadnost jednom od naroda odnosno jednoj od narodnosti. Protivustavno i kažnjivo je svako propagiranje ili sprovođenje nacionalne neravnopravnosti, kao i svako raspirivanje nacionalne, rasne ili verske mržnje i netrpeljivosti.

Član 174.
Ispovedanje vere je slobodno i privatna je stvar čovjeka. Verske zajednice odvojene su od države i slobodne su u vršenju verskih poslova i verskih obreda. Verske zajednice mogu osnivati samo verske škole za spremanje sveštenika. Protivustavna je zloupotreba vere i verske djelatnosti u političke svrhe. Društvena zajednica može materijalno pomagati verske zajednice. Verske zajednice mogu, u granicama određenim zakonom, imati pravo svojine na nepokretnosti.

Еве ти го во целост
http://hr.wikisource.org/wiki/Ustav_Socijalističke_Federativne_Republike_Jugoslavije_(1974.)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Да, тоа ми е познато.
Но кој ти забранувал да веруваш? Дали некој те вратил од црква? Или општествено било забрането? Ако било, дај го законот.
Веќе кажав дека тоа не било (и сеуште не е) демократија.
Никој не ти забранил, али имаше досие, не знам колку ти е познато што значи досие.
И како си осуден за цел живот...[DOUBLEPOST=1404133786][/DOUBLEPOST]
Тоа од Овче поле на татко ти да кажеш.
Ниту сум бил ниту некогаш ќе бидам комунист. Не сум ги сакал исто како и верскиве фанатици како тебе.

Еве само за твои очи да не ги лажеш децава, никакви верски права и слободи не биле ограничени
Од уставот на СФРЈ

Član 170.
Građaninu je zajamčena sloboda izražavanja pripadnosti narodu, odnosno narodnosti, sloboda izražavanja nacionalne kulture i sloboda upotrebe svog jezika i pisma. Građanin nije dužan da se izjašnjava kome narodu, odnosno kojoj narodnosti pripada, ni da se opredeljuje za pripadnost jednom od naroda odnosno jednoj od narodnosti. Protivustavno i kažnjivo je svako propagiranje ili sprovođenje nacionalne neravnopravnosti, kao i svako raspirivanje nacionalne, rasne ili verske mržnje i netrpeljivosti.

Član 174.
Ispovedanje vere je slobodno i privatna je stvar čovjeka. Verske zajednice odvojene su od države i slobodne su u vršenju verskih poslova i verskih obreda. Verske zajednice mogu osnivati samo verske škole za spremanje sveštenika. Protivustavna je zloupotreba vere i verske djelatnosti u političke svrhe. Društvena zajednica može materijalno pomagati verske zajednice. Verske zajednice mogu, u granicama određenim zakonom, imati pravo svojine na nepokretnosti.

Еве ти го во целост
http://hr.wikisource.org/wiki/Ustav_Socijalističke_Federativne_Republike_Jugoslavije_(1974.)
УТОПИЈА.....
Ни овци не даваа во Овче Поле...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Никој не ти забранил, али имаше досие, незнмам колку ти е познато што значи досие.
И како си осуден за цел живот...[DOUBLEPOST=1404133786][/DOUBLEPOST]
УТОПИЈА.....
Ни овци не даваа во Овче Поле...
И пак лажеш. Ето ти го погоре уставот, најди каде било нешто забрането. А комунизам досега (ти како непознавач на Маркса) немало како уставно уредување.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
И пак лажеш. Ето ти го погоре уставот, најди каде било нешто забрането. А комунизам досега (ти како непознавач на Маркса) немало како уставно уредување.
Овче Поле....
Ти реков, теорија е едно пракса е друго.
Ти испрале мозокот комуњарите на тебе...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Никој не ти забранил, али имаше досие, незнмам колку ти е познато што значи досие.
И како си осуден за цел живот...
Те молам кажи кога е создадена (формирана) МПЦ (иако била, и е дел од СПЦ). Во кој период?

А тоа дека не си можел да станеш член на КПЈ со таа “фалинка“ е жива вистина.
Какво досие?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Овче Поле....
Ти реков, теорија е едно пракса е друго.
Ти испрале мозокот комуњарите на тебе...
Арно викаш де. Во пракса немало, во теорија има повеќе "варијанти". Една од нив ти е и оној шо те интересираше, религиозниот.;)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
И пак лажеш. Ето ти го погоре уставот, најди каде било нешто забрането. А комунизам досега (ти како непознавач на Маркса) немало како уставно уредување.
toj ne misli na zabana so zakon.

tuku na moznosta na koristenje na faktot deka si vernik bide iskoristena protiv tebe vo daden moment.

ocigledno e deka imal tokmu takvo iskustvo.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Овче Поле....
Ти реков, теорија е едно пракса е друго.
Ти испрале мозокот комуњарите на тебе...
Јас нит сум сакал да бидам комунист ниту сум бил. Испраниот во мозокот од комунистите си ти. Ете ти дадов устав и ти пак продолжуваш да лажеш.

toj ne misli na zabana so zakon.

tuku na moznosta na koristenje na faktot deka si vernik bide iskoristena protiv tebe vo daden moment.

ocigledno e deka imal tokmu takvo iskustvo.
Лаже бе, немал никакво искуство.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
jas poznavam i drugi lugje koi naisle na problem zatoa sto gi obelezile kako vernici.
Јас познавам куп луѓе што немале никаков проблем. И сега што?
А познавам и луѓе што денес имаат проблем ако не се, па?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom