Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Знам со сигурност дека е утопија, невозможно да се спроведе во практика.
Нешто што не може да се спроведе во пракса, по дифолт не се нарекува утопија. Ја имаш утнато дефиницијата за тоа.

Истото важи и за утопијата, кај по дифолт е невозможна?
 
Последно уредено:

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Нешто не може да се спроведе во пракса, по дифолт не се нарекува утопија. Ја имаш утнато дефиницијата за тоа.

Истото важи и за утопијата, кај по дифолт е невозможна?
Оооооо Шкорпионче. баш ми е мило што се врати на религија.

Нема проблем, ако сум во грешка, ќе се поправам.
Ај објасни тогаш што е утопија, ако тврдиш дека јас сум во грешка.
Не прави основни грешки како атеистите и ти, „не знам што е ама битно е дека не е така како што ти велиш“
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ај објасни тогаш што е утопија, ако тврдиш дека јас сум во грешка.
Совршено општество де. Ваљда и ти целеше кон тоа. Проблемот е, зошто е невозможно? Што би била дефиницијата за совршено општество? Како би го препознале?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Исус е во некоја рака комунист.

Неговата максима дека сите луѓе се еднакви пред Бога, е многу моќна.

Може да се толкува на два начина.

Првиот – Дека сме еднакви пред Бога но не и тука на Земјава, каде што царуваат кралеви, цареви, политички партии, институции религиозни и што ти уште не. Очигледно вака се толкува и им одговара на многумина. Имаат поданици и суптилни робови.

Вториот – Животот го дава Бог, и се започнува со Бог, па така и земскиот живот е дар од Бога, и сите сме еднакви согласно тој дар уште од самиот почеток. Тоа го носи блиску до идејата на Маркс за комунизам.

Комунизмот е утопија, засега. Нешто што досега не постоело, не значи дека нема да постои. Како највисок степен на организација на едно општество, во кое секој има еднакво право на сите ресурси е веројатно најблиску до она Исусовото – еднакви пред Бога.

Хомосапиенсот сеуште нема доволно свест за да го сфати сето ова. Сеуште се во игра еден куп други пориви, кои не дозволуваат да излезе на виделина она вистинското – љубовта кон човекот.

Засега е утопија, но не поради својата поставеност како општествено уредување, туку поради неможноста да се дигне човековата свест до тоа ниво да сфати како треба да функционира навистина.

Класичен пример е едно семејство од родители и деца. Своевиден комунизам во мало. Се што се работи се работи за доброто на семејството и на идните генерации, односно децата. Никој не смета дека е оштетен. Родителите нема да земат ништо за себе ако треба, само да успеат идните поколенија. Сите работат колку можат и допринесуваат за семејството, а земаат согласно своите потреби. Секогаш потребите на идните генерации се најголеми и во преден план.

Пресликај го ова на пошироко ниво имаш комунизам.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Совршено општество де. Ваљда и ти целеше кон тоа. Проблемот е, зошто е невозможно? Што би била дефиницијата за совршено општество? Како би го препознале?
Види вака...
Утопија е секоја неостварлива идеа.
Комунизмот е неостварлив!
Зошто?
Затоа што свеста на луѓето е на многу ниско ниво.

Доволно е да погледнеш на форумов
Степенот на интелигенцијата е многу низок.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Слушај братче, јас капиталот на Маркс го знам на памет, нема потреба да читам.
Знам со сигурност дека е утопија, невозможно да се спроведе во практика.
Имаше некои обиди кои додека постоеја илузии се одржуваа.
Никако Комунизмот не може да биде поврзан со религијата, затоа што ги крши законите на универзумот.
Утопистички обиди можеби ќе постојат,али тоа е џабе, на долги стази вистината излегува секогаш.
Ок, чим мислиш дека го знаеш. Но јас колку што го познавам тоа дело, поврзаноста му е со економијата, а не со религијата.
Да Комунизам =\= Религија. Одговор доби.:)

А тебе (и на другите верници) што ви смета наметнувањето на атеизмот (сакале или не, тоа мора да се признае) тоа е веќе сосема друга работа т.е. друго прашање, но и покрај тоа никој не им забранувал да веруваат во својот Бог. Најчесто затворениците биле политички затвореници, што е диктаторски, но таа диктатура не била до степен “забрането верување“.
А ако мислиш на онаа власт во Албанија во втората светска војна, или граѓанската војна во Шпанија, револуцијата во Куба, Кореја....и потикот на Комунистите и Анархистите, тоа е веќе друго прашање кое нема никаква врска со оваа тема. :)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Ок, чим мислиш дека го знаеш. Но јас колку што го познавам тоа дело, поврзаноста му е со економијата, а не со религијата.
Да Комунизам =\= Религија. Одговор доби.:)

А тебе (и на другите верници) што ви смета наметнувањето на атеизмот (сакале или не, тоа мора да се признае) тоа е веќе сосема друга работа т.е. друго прашање, но и покрај тоа никој не им забранувал да веруваат во својот Бог. Најчесто затворениците биле политички затвореници, што е диктаторски, но таа диктатура не била до степен “забрането верување“.
А ако мислиш на онаа власт во Албанија во втората светска војна, или граѓанската војна во Шпанија, револуцијата во Куба, Кореја....и потикот на Комунистите и Анархистите, тоа е веќе друго прашање кое нема никаква врска со оваа тема. :)
И те како има врска комунизмот со религијата.
Комунизмот забрануваше посетување на цркви, уште повеќе нивна изградба.
Истите тие комунисти денес се кажуваат за атеисти, или ги воспитале нивните деца така.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
И те како има врска комунизмот со религијата.
Комунизмот забрануваше посетување на цркви, уште повеќе нивна изградба.
Истите тие комунисти денес се кажуваат за атеисти, или ги воспитале нивните деца така.
gurdji toj sistem nemase ni k od komunizam.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
И те како има врска комунизмот со религијата.
Комунизмот забрануваше посетување на цркви, уште повеќе нивна изградба.
Истите тие комунисти денес се кажуваат за атеисти, или ги воспитале нивните деца така.
Кратко и јасно. Сметаш дека јас сум комунист или дека некој од мојата фамилија бил комунист? :)

Ако го најдеш законот кои забранува, ќе те замолам да ми го пратиш.
Него колку „свети“ храмови биле сружени во времето на тој режим? :)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
gurdji toj sistem nemase ni k od komunizam.
Тогаш кој е Комунизмот?
Куба, Југославија,СССР...?
Кој е правиот Комунизам?

Ако мислиш на теориите што ги поставил Маркс можебо и ќе се сложам со тебе, меѓутоа, тоа е уште далеку да се спроведе во пракса.
Секоја идеја што не може да се спроведе во пракса е УТОПИЈА.[DOUBLEPOST=1404132427][/DOUBLEPOST]
Кратко и јасно. Сметаш дека јас сум комунист или дека некој од мојата фамилија бил комунист? :)

Ако го најдеш законот кои забранува, ќе те замолам да ми го пратиш.
Него колку „свети“ храмови биле сружени во времето на тој режим? :)
Далеку си да разбереш тоа што сакам да го кажам.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Тогаш кој е Комунизмот?
Куба, Југославија,СССР...?
Кој е правиот Комунизам?

Ако мислиш на теориите што ги поставил Маркс можебо и ќе се сложам со тебе, меѓутоа, тоа е уште далеку да се спроведе во пракса.
Секоја идеја што не може да се спроведе во пракса е УТОПИЈА.
da mislam na teoretski opianiot komunizam. dosega nemalo takov.

pogore vo podolgiot post opisav zasto smetam deka seuste ne e mozen komunizam.

nema dovolno razviena svest homosapiensot za takov sistem.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Тогаш кој е Комунизмот?
Куба, Југославија,СССР...?
Кој е правиот Комунизам?

Ако мислиш на теориите што ги поставил Маркс можебо и ќе се сложам со тебе, меѓутоа, тоа е уште далеку да се спроведе во пракса.
Секоја идеја што не може да се спроведе во пракса е УТОПИЈА.[DOUBLEPOST=1404132427][/DOUBLEPOST]
Далеку си да разбереш тоа што сакам да го кажам.
Убаво те разбрав. Затоа го побарав законот.
Инаку повторно ќе кажам, комунизмот нема никаква врска со религијата.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
И те како има врска комунизмот со религијата.
Има де, исто се с*ање и едното и другото. Л'жги без граници.
Комунизмот забрануваше посетување на цркви, уште повеќе нивна изградба.
Лажеш ко виничанец. Тој “комунизам“ кој не беше комунизам, никому не забранил посети на цркви ниту пак градби на истите. Најголемиот храм (соборната црква во Скопје) беше изградена во нивно време
Истите тие комунисти денес се кажуваат за атеисти, или ги воспитале нивните деца така.
Опет лажеш. Истите тие тогашни комунисти сега се најголеми верници.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Убаво те разбрав. Затоа го побарав законот.
Инаку повторно ќе кажам, комунизмот нема никаква врска со религијата.

Се си мислам дека ти мене не ме разбираш. :)
Дете, има врска.
Забраната и те како има врска.
Мене не ме примија за член во КПЈ затоа што реков дека одам на црква.
А Вуковец бев..ако знаеш што е Вуковец.
Сите Вуковци мораа да бидат Комунисти.[DOUBLEPOST=1404133007][/DOUBLEPOST]
Има де, исто се с*ање и едното и другото. Л'жги без граници.

Лажеш ко виничанец. Тој “комунизам“ кој не беше комунизам, никому не забранил посети на цркви ниту пак градби на истите. Најголемиот храм (соборната црква во Скопје) беше изградена во нивно време

Опет лажеш. Истите тие тогашни комунисти сега се најголеми верници.
Кај си бе скопјанец од Овче Поле...
Ти комуњар беше за време на Тито нели/
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дете, има врска.
Забраната и те како има врска.
Мене не ме примија за член во КПЈ затоа што реков дека одам на црква.
А Вуковец бев..ако знаеш што е Вуковец.
Сите Вуковци мораа да бидат Комунисти/
Гурџи на политичка партија не и требаат одликувани ученици. И требаат “работници-послушници”.;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog

Kajgana Shop

На врв Bottom