Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.472
Поени од реакции
12.833
И за на крај целта(богохулија, провокации, хранење на егото и омразата) на вашите теми дискусии веќе повеќето членови - верници, ја препознаа, и не фаќаат на вашите провокации а вие кутрите си го храните егото мислејќе ’’ги притиснавме до ѕид’’.
За решавање на овој проблем треба вие малку да подзапрете со навредите и особено богохулијата, а модераторите и администраторите да ја земат малку раотата во раце, во спротивно квалитетот на дискусија или воопшто дискусијата драстично ќе се намали.Толку од мене. Се надевам ти стана појасно.
Иронично е да нафрлаш некому епитет како "богохулие", кој всушност не е ништо друго туку интелектуална немоќ и интелектуална импотенција кога станува збор за аргументи. Одејќи по оваа ваша сопствена логика, вашите верувања се богохулие за муслиманите. Бидејќи за нив вие му припишувате син на Бог, а тоа за исламот е едно од најголемите Богохулија! И сега дали тоа значи дека вие сте Богомразци?
За решавања на овој проблем, треба вие да разберете дека различниот став или несогласување не е навреда и дека таа навреда постои само во умот на ограничени луѓе - догматски индоктринирани, и дека немањето аргумент итекако значи дека некој ве притиснал до ѕид.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.693
Поени од реакции
3.473
Проблемот изникна од вас Богомразците. На секоја дискусија после 1-2 реплики почнуваше ’’абе легендо’’ ’’имаш ли основно’’ ’’вашиот Бог(и редица богохулија кои не би ги дури не напишал)’’, после такви богохулења верникот обично согледува со каков човек има работа и се повлекува, несакајќи да чита постови испонети со омраза и хулење.
Потоа мене лично ми се случило едни исти прашања од ист член да ми се поставуваат(другите религии зарем тие не се....)иако на истиот член веќе сум му го искажал мислењето по тоа прашање, но заради инерцијата на поставување на тие циркулаторни прашања не се осеќате и пак истото, кое што води исто до низок квалитет на дискусија.
Понатаму проблем изникана што некои од членовите со модераторски статус крајно го злоупотребија тоа без никаква соодветна реакција дури од Администраторите а едно ’’жалам но ништо неможе да направиме тој е модератор’’ демек однесување- јас ага, јас паша, нешто како нашиве политичари.
И за на крај целта(богохулија, провокации, хранење на егото и омразата) на вашите теми дискусии веќе повеќето членови - верници, ја препознаа, и не фаќаат на вашите провокации а вие кутрите си го храните егото мислејќе ’’ги притиснавме до ѕид’’.
За решавање на овој проблем треба вие малку да подзапрете со навредите и особено богохулијата, а модераторите и администраторите да ја земат малку раотата во раце, во спротивно квалитетот на дискусија или воопшто дискусијата драстично ќе се намали.Толку од мене. Се надевам ти стана појасно.
.
Abe zapocnavte masovna kampanja na placki demek pred izbori sme! Ako tebe normalna diskusija ti e bogohilije zaprasaj se togas sto baras ti tuka.Mesto da odis i da siris religija po selana dremes tuka i places na celiot glas kaj adminite =gradinka .
Mozes komotno da go ignoriras forumov ili temata....izvini sto tuka si samo obicen clen i nikoj ne ti gi ljubi tvoite postovi osven tvoite crkovni drugarcinja.
Imate tema tamu (najubavite bibliski stihovi) so spiros odi recitiraj si tamu ne gjavi nas ..bogohuli sme bile,gresnici,bogomrazci i ostali sranja.Sekoj si ima pravo da si misli i iskazvua sto saka.Ajt oladi malku sega.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.189
Иронично е да нафрлаш некому епитет како "богохулие", кој всушност не е ништо друго туку интелектуална немоќ и интелектуална импотенција кога станува збор за аргументи. Одејќи по оваа ваша сопствена логика, вашите верувања се богохулие за муслиманите. Бидејќи за нив вие му припишувате син на Бог, а тоа за исламот е едно од најголемите Богохулија! И сега дали тоа значи дека вие сте Богомразци?
За решавања на овој проблем, треба вие да разберете дека различниот став или несогласување не е навреда и дека таа навреда постои само во умот на ограничени луѓе - догматски индоктринирани, и дека немањето аргумент итекако значи дека некој ве притиснал до ѕид.
Немав предвид за богохулија во смисла за нешто кое не коренспондира со догмата, туку на инфантилни провокации ’’вашиот трофазен бог’’постирања слики со одвратни фотошоп..., и ред други слични примери кои како што кажав несакам дури да ги пшувам.
Тоа не се аргументи кои неможе како што не нарекуваш ти ’’ограничени во умот луѓе’’(еве дури и со овој пост го потврди она што го пишав погоре, ама ти дури и недочека реплика а ведаш -умоограничени), туку се инфантилни ниски провокации, исполнети со омраза.[DOUBLEPOST=1397060712][/DOUBLEPOST]
Abe zapocnavte masovna kampanja na placki demek pred izbori sme! Ako tebe normalna diskusija ti e bogohilije zaprasaj se togas sto baras ti tuka.Mesto da odis i da siris religija po selana dremes tuka i places na celiot glas kaj adminite =gradinka .
Mozes komotno da go ignoriras forumov ili temata....izvini sto tuka si samo obicen clen i nikoj ne ti gi ljubi tvoite postovi osven tvoite crkovni drugarcinja.
Imate tema tamu (najubavite bibliski stihovi) so spiros odi recitiraj si tamu ne gjavi nas ..bogohuli sme bile,gresnici,bogomrazci i ostali sranja.Sekoj si ima pravo da si misli i iskazvua sto saka.Ajt oladi malku sega.
Нормална дискусија со атеисти кои што после една реплика ’’ограничени умови’’....
Знаев дека егото нема да ти дозволи дури да се подзамислиш.
Ако ти дозволеше дури од ова што сам си го напишал ќе можеше да си одговориш за она што го пишав ’’нивото на дискусија’’
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.185
Немав предвид за богохулија во смисла за нешто кое не коренспондира со догмата, туку на инфантилни провокации ’’вашиот трофазен бог’’постирања слики со одвратни фотошоп..., и ред други слични примери кои како што кажав несакам дури да ги пшувам.
Тоа не се аргументи кои неможе како што не нарекуваш ти ’’ограничени во умот луѓе’’(еве дури и со овој пост го потврди она што го пишав погоре, ама ти дури и недочека реплика а ведаш -умоограничени), туку се инфантилни ниски провокации, исполнети со омраза.[DOUBLEPOST=1397060712][/DOUBLEPOST]
Нормална дискусија со атеисти кои што после една реплика ’’ограничени умови’’....
Знаев дека егото нема да ти дозволи дури да се подзамислиш.
Ако ти дозволеше дури од ова што сам си го напишал ќе можеше да си одговориш за она што го пишав ’’нивото на дискусија’’
Еве јас ќе пробам да ти објаснам каде е е проблемот. Ти веруваш во Бог кој сам на себе си е татко, а истовремено си е син. Како очекуваш некој со тебе да започне сериозно дискусија?

Од старт си исклучен од доменот на разумот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.472
Поени од реакции
12.833
Немав предвид за богохулија во смисла на нешто кое не коренспондира со догмата, туку на инфантилни провокации ’’вашиот трофазен бог’’постирања слики со одвратни фотошоп..., и ред други слични примери кои како што кажав несакам дури да ги пшувам.
Тоа не се аргументи кои неможе како што не нарекуваш ти ’’ограничени во умот луѓе’’(еве дури и со овој пост го потврди она што го пишав погоре, ама ти дури и недочека реплика а ведаш -умоограничени), туку се инфантилни ниски провокации, исполнети со омраза.
Има опција пријави, ако нешто не е во согласност со правилата на форумот, може да ја користиш таа опција.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.189
Има опција пријави, ако нешто не е во согласност со правилата на форумот, може да ја користиш таа опција.
Toчно тоа го правам веќе, но проблемот е што освен бришење на мислења(кое што ја потврдува неправилноста на постот) поригорозни санкции нема иако такви прекршувања соодветниот член(ови) направил многу пати. А и се разбира пријавување , бришење....води кон деградирање на квалитетот на дискусијата.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
26
Верувам во судбина таква, каква што сами си ја кроиме.
Најточен календар е сонцето, најточен часовник е атомскиот.
Верувам во законите на природата, законите на физиката и математиката.
Верувам во единствената виша сила која се нарекува енергија и е универзална, ниту се добива ниту се губи, само преминува од еден облик во друг.
Го почитувам секое друго мислење и убедување, ниту пробувам да разубедам некого ниту сакам некој да ме разубеди :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.472
Поени од реакции
12.833
Toчно тоа го правам веќе, но проблемот е што освен бришење на мислења(кое што ја потврдува неправилноста на постот) поригорозни санкции нема иако такви прекршувања соодветниот член(ови) направил многу пати. А и се разбира пријавување , бришење....води кон деградирање на квалитетот на дискусијата.
И мене многу твои браќа по вера ме нарекувале секташ, телетабис и што уште не, па ригорозни санкции немало, освен бришење и едитирање на мислењета. И што треба сега според тебе да правам?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.189
И мене многу твои браќа по вера ме нарекувале секташ, телетабис и што уште не, па ригорозни санкции немало, освен бришење и едитирање на мислењета. И што треба сега според тебе да правам?
Значи имаме согласност дека таквото ниво на дискусија треба да биде поригорозно санкционирано, без разлика од каде доаѓа.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Проблемот изникна од вас Богомразците. На секоја дискусија после 1-2 реплики почнуваше ’’абе легендо’’ ’’имаш ли основно’’ ’’вашиот Бог(и редица богохулија кои не би ги дури не напишал)’’, после такви богохулења верникот обично согледува со каков човек има работа и се повлекува, несакајќи да чита постови испонети со омраза и хулење.
Потоа мене лично ми се случило едни исти прашања од ист член да ми се поставуваат(другите религии зарем тие не се....)иако на истиот член веќе сум му го искажал мислењето по тоа прашање, но заради инерцијата на поставување на тие циркулаторни прашања не се осеќате и пак истото, кое што води исто до низок квалитет на дискусија.
Понатаму проблем изникана што некои од членовите со модераторски статус крајно го злоупотребија тоа без никаква соодветна реакција дури од Администраторите а едно ’’жалам но ништо неможе да направиме тој е модератор’’ демек однесување- јас ага, јас паша, нешто како нашиве политичари.
И за на крај целта(богохулија, провокации, хранење на егото и омразата) на вашите теми дискусии веќе повеќето членови - верници, ја препознаа, и не фаќаат на вашите провокации а вие кутрите си го храните егото мислејќе ’’ги притиснавме до ѕид’’.
За решавање на овој проблем треба вие малку да подзапрете со навредите и особено богохулијата, а модераторите и администраторите да ја земат малку раотата во раце, во спротивно квалитетот на дискусија или воопшто дискусијата драстично ќе се намали.Толку од мене. Се надевам ти стана појасно.

.
еве и ти се придружуваш на таа група која навредува. ме нарекуваш богомразец!!! и сега што? да земам да плачам? тоа е твое мислење и ќе го изигнорирам тој дел и ќе се задржам на побитното (инаку поточен назив би ми бил богоскептик, докажи ми и ќе верувам)
циркуларните прашања се должат на тоа дека не се дадени одговори. тоа е исто ко кога ќе те прашам дал си ти добар, и ми одговориш со “ама добро сум се најал за ручек“. тоа не е одговор, тоа е избегнување на одговор, а со тоа се надевате дека прашањето ќе биде заборавено. еве гледам дека и мики во темата за атеистите го прави истото, па пак ќе му го поставам истото
а за црвеното, за вас верниците било што е богохулење. доволно е да кажам дека ми треба доказ и ти одма тоа го сфаќаш ко богохулење. е таквите работи вие треба да си ги средите меѓу себе, .............. ако си толку убеден во нешто, нема тука што да те навредува различното мислење. ова ко едноумие да барате:confused:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.378
Еве јас ќе пробам да ти објаснам каде е е проблемот. Ти веруваш во Бог кој сам на себе си е татко, а истовремено си е син. Како очекуваш некој со тебе да започне сериозно дискусија?
.
А Ставро,
Ти сметаш дека е „логично„ обајснувањево твое дека некој сам на себе си е син и татко?...:pos:
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.189
еве и ти се придружуваш на таа група која навредува. ме нарекуваш богомразец!!! и сега што? да земам да плачам? тоа е твое мислење и ќе го изигнорирам тој дел и ќе се задржам на побитното (инаку поточен назив би ми бил богоскептик, докажи ми и ќе верувам)
циркуларните прашања се должат на тоа дека не се дадени одговори. тоа е исто ко кога ќе те прашам дал си ти добар, и ми одговориш со “ама добро сум се најал за ручек“. тоа не е одговор, тоа е избегнување на одговор, а со тоа се надевате дека прашањето ќе биде заборавено. еве гледам дека и мики во темата за атеистите го прави истото, па пак ќе му го поставам истото
а за црвеното, за вас верниците било што е богохулење. доволно е да кажам дека ми треба доказ и ти одма тоа го сфаќаш ко богохулење. е таквите работи вие треба да си ги средите меѓу себе, .............. ако си толку убеден во нешто, нема тука што да те навредува различното мислење. ова ко едноумие да барате:confused:
Со оглед на постовите што ’’вашата група’’ ги пишува мислев дека терминот ’’богомразец’’ нема да ве навреди, но штом те навредува тогаш во ред нема да те нарекувам така.
За циркулаторните прашања сум дал конкретен одговор(за прашањето што мислам за другите религии)и пак и пак се поставува истото.
Во однос на докажувањето кое што го побара, и за ова имам пишано, Божјата природа не се докажува(нај малку на форум), истражува,....а ДОЖИВУВА.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Со оглед на постовите што ’’вашата група’’ ги пишува мислев дека терминот ’’богомразец’’ нема да ве навреди, но штом те навредува тогаш во ред нема да те нарекувам така.
За циркулаторните прашања сум дал конкретен одговор(за прашањето што мислам за другите религии)и пак и пак се поставува истото.
Во однос на докажувањето кое што го побара, и за ова имам пишано, Божјата природа не се докажува(нај малку на форум), истражува,....а ДОЖИВУВА.
навредувај, ич да немаш гајле, мене збор не ме повредува.
е сега, како да го доживеам? дај ми рецепт, начин, ...................... и да не заборавам, како да си ги објаснам нелогичностите и дупите во библијата?
бујрум, и немој само да ми кажеш секој на свој начин.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.189
навредувај, ич да немаш гајле, мене збор не ме повредува.
е сега, како да го доживеам? дај ми рецепт, начин, ...................... и да не заборавам, како да си ги објаснам нелогичностите и дупите во библијата?
бујрум, и немој само да ми кажеш секој на свој начин.
Со чиста одсрце моитва, еве тоа нека ти биде првиот чекор, и благодарност на Бога за твоето постоење.
Библијата не е селски буквар па лесно да ја разбереш, без вера повеќе од сигурно нема да ја разбереш, така да прво треба да поверуваш па разбирањето на Библијата ќе дојде само одсебе.
Еве од мене уште една насока за мислење, може ли да се верува,зборува, спори, за нешто што не постои?Пример претците наши пред 200 години можеле ли да спорат за компјутри кога тогаш не постоеле такви нешта.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.693
Поени од реакции
3.473
Нормална дискусија со атеисти кои што после една реплика ’’ограничени умови’’....
Знаев дека егото нема да ти дозволи дури да се подзамислиш.
Ако ти дозволеше дури од ова што сам си го напишал ќе можеше да си одговориш за она што го пишав ’’нивото на дискусија’’
Priajtele ...sam si davas epiteti...go cenam toa! Za se drugo imas prijavi...Oladi sea za da bides na "’’нивото на дискусија’’.[DOUBLEPOST=1397242777][/DOUBLEPOST]
Еве од мене уште една насока за мислење, може ли да се верува,зборува, спори, за нешто што не постои?Пример претците наши пред 200 години можеле ли да спорат за компјутри кога тогаш не постоеле такви нешта.
Sto veli bilibjata\crkvata\vaseto ucenje(moram vaka oti ke pocenete da lektorirate) za vonzemjani postojat li ?.Bas me interesira ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom