Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.594
Поени од реакции
4.816
Зарем навистина мислиш дека не ги знам сите заповеди или па дека незнам да пребарувам на гугл!?
Па и безбожнитте религии веруваат во нешто и не бараат докази.
:pos: :pos: ОК
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.851
Поени од реакции
3.819
Бог кој е семоќен не може да најде начин да се докаже пред луѓето???? Тогаш не е семоќен.
Не се заеднички тие 10 заповеди, кој тоа те излажал? Која е првата заповед во џаинизмот? Во кој бог веруваат џаинистите?
Ти ги почитуваш ли првите 4? Која корист имаш од тие 4? Па и 5тата е не баш секогаш за почитување. Баш првите 4 го раскаруваат човештвото а не да го држат.
По се изгледа не ги знаеш божјите заповеди според твојата вера.

И што е па толку страшно ако не се најде доказ? Нема да знаеме, ништо страшно.
Џаинистите веруваат во аватари(тиртанкари)....какви богови?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.594
Поени од реакции
4.816

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
14.977
Поени од реакции
12.274
Cuda se slucvat i po manastiri i crkvi
Nemi imat prozborano,
Slepi progledale,
Sakati proodile.
Прашај муслиман, истото ќе ти го рече дека у џамии се случувло. Прашј хиндус, ќе ти каже у хиндуски храмови дека истото се случувало.
Автоматски споено мислење:

Stfarno? A ti bese tamu I vide. Taka?
A pred 2019 godini ne postoese svetov?
Може е од оваа генерација:
B.C.png
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.594
Поени од реакции
4.816
Прашај муслиман, истото ќе ти го рече дека у џамии се случувло. Прашј хиндус, ќе ти каже у хиндуски храмови дека истото се случувало.
Автоматски споено мислење:


Може е од оваа генерација:
Прегледај го приврзокот 219577
Може, може..... Да се чудиш кој повеќе лаже, л(п)оповиве или политичариве.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.335
Поени од реакции
3.315
Ипси,

а бе нели убо ти реков; не се петљај со рабојќе од кои абер немаш...Ама со инка не се тура-си занеш и самиот од личното ти искуство...
Автоматски споено мислење:

Прашај муслиман, истото ќе ти го рече дека у џамии се случувло. Прашј хиндус, ќе ти каже у хиндуски храмови дека истото се случувало.
А што вели муслиманот, што се случиело по џамиите?...И што вели хиндусот?

Знаеш нели?...:icon_lol:

И дај ни цитат од Куранот или од Ведите...Немој да пропуштиш прилика за уште еден твој јавен резил.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
14.977
Поени од реакции
12.274
Ипси,

а бе нели убо ти реков; не се петљај со рабојќе од кои абер немаш...Ама со инка не се тура-си занеш и самиот од личното ти искуство...
Автоматски споено мислење:А што вели муслиманот, што се случиело по џамиите?...И што вели хиндусот?

Знаеш нели?...:icon_lol:

И дај ни цитат од Куранот или од Ведите...Немој да пропуштиш прилика за уште еден твој јавен резил.
Мики, и да сака некој да се резили, од тебе не може на ред да дојде.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.335
Поени од реакции
3.315
Мики, и да сака некој да се резили, од тебе не може на ред да дојде.
И што рече, кои чуда се случиле спред записите во Куранот и Ведите?...
Автоматски споено мислење:

Мики, и да сака некој да се резили, од тебе не може на ред да дојде.
Еве де, имаш прилика да ме претекнеш.

А чудата се?...

Дај конечно, наведи барем 3 од нив...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
14.977
Поени од реакции
12.274
И што рече, кои чуда се случиле спред записите во Куранот и Ведите?...
Автоматски споено мислење:


Еве де, имаш прилика да ме претекнеш.

А чудата се?...

Дај конечно, наведи барем 3 од нив...
Мики, тебе ни оџата од битола не може да ти помогне, ни Саи Баба што снесуваше јајца од уста, ни јогините што лебдат у воздух....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.335
Поени од реакции
3.315
Мики, тебе ни оџата од битола не може да ти помогне, ни Саи Баба што снесуваше јајца од уста, ни јогините што лебдат у воздух....

Испи,

ш‘о благе везе имаат чудата од Саи Баба со записите во Ведите?...Или пак ќе киднеш од прашањето?
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.243
Поени од реакции
4.804
Ипси,
а бе нели убо ти реков; не се петљај со рабојќе од кои абер немаш...Ама со инка не се тура-си занеш и самиот од личното ти искуство...
„Човек кој нема смирение и добри помисли, полн е со сомнежи и двоумења. И бидејќи така може секогаш да биде преокупиран, во почетокот има потреба од духовник со големо смирение, кој, постојано ќе му дава објаснувања, додека умот не му се очисти, за да може јасно да гледа.

Гордиот човек, освен што е помрачен, однатре и однадвор, постојано е вознемирен и од површноста на егоизмот секогаш останува на површина на работите, и не може да навлезе во длабочината, каде што се наоѓаат божествените бисери, за духовно да се збогати. “
- старецот ти Пајсиј, да си го читаш и повторуваш :)

Ајде малку смирение и добри помисли и тркни до духовникот ти, да ти даде објаснување, бидејќи мене нема да ме слушаш секако иако ти го глаголам твоето слово, битно ти е од кој доаѓа а не што ти се кажува ;)

Тебе нож да ти се даде ќе не убиеш сите бидејќи не се сложуваме дека христијанскиот наследен грев е глупост и неразбраност на еврејските рабини.
Диши. Не е ова времето кога градевте омраза кон муслиманите, а и тие кон вас со негирања на вашите верувања... денес нема да одиме по тој пат на омраза!
 
На врв Bottom