Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Бог кој е семоќен не може да најде начин да се докаже пред луѓето???? Тогаш не е семоќен.
Не се заеднички тие 10 заповеди, кој тоа те излажал? Која е првата заповед во џаинизмот? Во кој бог веруваат џаинистите?
Ти ги почитуваш ли првите 4? Која корист имаш од тие 4? Па и 5тата е не баш секогаш за почитување. Баш првите 4 го раскаруваат човештвото а не да го држат.
По се изгледа не ги знаеш божјите заповеди според твојата вера.

И што е па толку страшно ако не се најде доказ? Нема да знаеме, ништо страшно.
Ајде сега ти го правиш тоа за што мене ме обвинуваш дека неможе, не смее или што ти ја знам е невозможно.
Јас ќе си терам ти прави и мисли како сакаш за мене.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ајде сега ти го правиш тоа за што мене ме обвинуваш дека неможе, не смее или што ти ја знам е невозможно.
Јас ќе си терам ти прави и мисли како сакаш за мене.
Ти Мики да ќутиш. Каде јас понудив некаков доказ? Ти се истрча дека имаш доказ, а кога ти побарав да го образложиш киксна.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Бог кој е семоќен не може да најде начин да се докаже пред луѓето???? Тогаш не е семоќен.
Да, Бог Е семоќен и Он најде начини за да се докаже пред луѓето. Што мислиш, кои се тие начини?...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Да, Бог Е семоќен и Он најде начини за да се докаже пред луѓето. Што мислиш, кои се тие начини?...
Непостоечки. Не се покажал никому. Бар не на жив чоек.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Богот прашај го твој. Семоќен бог секако ќе знае начин.
И, начините се?...

А бе знам дека не знаеш и со секој твој нареден пост се прпелаш во своето вечно „не„.

Ај доста ти е од претешки прашања...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
И, начините се?...

А бе знам дека не знаеш и со секој твој нареден пост се прпелаш во своето вечно „не„.

Ај доста ти е од претешки прашања...
Ти не си одговорил на ниедно прашање. Затоа си и Неодговарач на поставени прашања.
Ти одговараш со вечно НЕ, не јас. “Корпус деликатес“
Доказ имаш или немаш дека твојот бог постои. Ако имаш бујрум доказот на сунце, ако не, молчи си.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
@Атеист, појавување на сон на светци и богови не се важи како доказ? :)

Има луѓе тука на форумов што тоа им е доволен доказ дека нивното секташко толкување на религиите од старото време е најправилното и најдобро за сите. :)

Да знам да почнам јас да „докажувам“ преку соништа или преку „старец овој или оној“.

П.С. Христијаните толку долго време се на Земјата со нивните сплетки преку црквата што дури создале и имаат објаснување зошто богот се покажувал само максимум до 3ца сведоци ... тоа било доволно :) Нормално тука со 3 ќе исповрзеш сешто за да има малку од малку смисла и voila!
Ми мириса на еврејскиот правен закон даден од евреите во нивните свети книги.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Се важи бе како не. Ама само за Сварог ако е
Имам по нешто од Велес, ама не е за сечии очи тоа... на рид само, со тројца сведоци :)

Хаос бре... ќе докажувале дека постојат богови и тоа само овој или оној бог...

Верници, ој верници... царот нареди :D
Подобро да си докажете на себе си, а и на другите дека утре ќе станете подобри луѓе, та не вакви бладања и да ширете омраза бидјеќи некој друг не верува во вашите богови.

Голема работа... не верувал. Кои сте вие како верници да се заморувате кој што и како верува? :)
Оставете работата на боговите да си ја тераат самите богови, вие си гледајте чергата ;)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Бла, бла, бла глупости. Од кај знаеш “душо“ ти кој ги дал и дали ги дал тие заповеди? Ете не ги ни знаеш кои се. Тешко е на гугл да напишеш “Десет божји заповеди“? Ко ќе ги прочиташ кажи ми која корист од првите 4. Што тогаш се петљаш тоа што не знаеш? Сите религии имале 10 заповеди... :pos: :pos: Оф мори мајко. Да не беше смешно ќе беше трагично.
Ете сега, па и ми се изнасмеа...
Погрешно ме свати, темел на сите религии се сите токму тие заповеди, ниту една не проповеда спротивно.
Бог е насекаде околу нас, на целава планета, во целава вселена, во се живо и мртво, во се што тече....јас така си мислам и те молам не се обидувајте да ми го убиете богот во мене.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ете сега, па и ми се изнасмеа...
Погрешно ме свати, темел на сите религии се сите токму тие заповеди, ниту една не проповеда спротивно.
Бог е насекаде околу нас, на целава планета, во целава вселена, во се живо и мртво, во се што тече....јас така си мислам и те молам не се обидувајте да ми го убиете богот во мене.
Ако успеам значи „слаба ти е верата. Аман бе лепото прочитај ги веќе тие 10 заповеди. Не проповедаат сите исто. И немаат сите религии богови, има и безбожни религии.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Ако успеам значи „слаба ти е верата. Аман бе лепото прочитај ги веќе тие 10 заповеди. Не проповедаат сите исто. И немаат сите религии богови, има и безбожни религии.
Зарем навистина мислиш дека не ги знам сите заповеди или па дека незнам да пребарувам на гугл!?
Па и безбожнитте религии веруваат во нешто и не бараат докази.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom