Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
6 мај 2018
Мислења
691
Поени од реакции
1.317
Од искуство знаеме за светот. Бидејќи мојот и твојот универзум имаат мали допирни точки по ова што читам, тешко дека ќе се сложиме за било што...

Ти си заглавен во философијата и материјализам, по ова што читам... Може и грешам... На ништо одговор само сомнеж... Ок е сомнеж ама не се силува до толку.

А за методите, додека не ги пробаш, ќе ти се невалидни и се ќе ти е тракатанци и психологија и философија да вежбаш разумот.
Тоа е тоа...

Реално секому и никому не смееш да му кажеш било што за неговиот пат ако ти не си над него во хиерархијата... Дали по сила, знаење, способност итн итн..
Леле, какво напувано човече си. :D
Каде ја како неук смртник да ги најдам одговорите и да ги надминам фазиве, во ОТО? Има уште песто иљади учења со системи ко твоите што даваат решења со нивните пракси и многу од нив се сведуваат на бркање пичиња за тантри и сексуални магики, како и тонови возвишени паламудења со глупости.

Ќе си останам на мојата филозофска фаза, проштевај, знам дека ти како некој што е повисоко у хиерархијата нема да ми се меша. Остани ми Просветлен.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.577
Поени од реакции
5.441
Ти велиш кој сум и каков сум, јас никаде никогаш не сум го рекол тоа за себе. Тоа само твојот ум создава имагинарни нереални слики за виртуелен лик и гради ставови од магла.
Извини што има хиерархија во светот... Да е до мене ќе ја избришам. Сите исти... Способни исто, се исто да нема натпревар за надминување.

Јас никаде не спомнав ОТО хиерархија, пак умот те лаже.

Остани ми материјалист.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.680
Поени од реакции
10.226
Од твоите досегашни писанија на форумов. Поголем верник си и од Мики. Џабе глумиш дека си нешто друго. Можеш со таа финта да лажеш млади девојчиња кои можеби и ќе ти поверуваат. Жално е што се лажеш сам себе си.
Млади девојчиња со qr се лажат, не со млатење празна слама. Како стануваат постари така се занимаваат со побезвезе работи.
 
Последно уредено од модератор:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.918
Млади девојчиња со qr се лажат, не со млатење празна слама. Како стануваат постари така се занимаваат со побезвезе работи.
Ти реков дека си верник. Само ми докажуваш дека е така.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.392
Поени од реакции
44.781
Ти реков дека си верник. Само ми докажуваш дека е така.
A oвие твоите другарчиња Хепта и Ипси не ли се верници?
и како тоа има негативна конотација?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.918
A oвие твоите другарчиња Хепта и Ипси не ли се верници?
Ќе ги прашаш нив, од кај па јас да знам за нив.
и како тоа има негативна конотација?
Во неговата конотација и тоа како е негативно. Тоа му иде како хомосексуалци што се женат за го прикријат хомосексуалното.
 

Ne-misli

Doktor za dusa
Член од
2 август 2016
Мислења
82
Поени од реакции
56
1566213441395.png
Ајде @Хептаграм XI да те видам. Пошто се правиш дека многу знаеш.....
Енаграмава од кој век и кој ја направил?
Пс. Вашиот хептаграм е само дел од овој енаграм...чисто да ти помогнам да не се изгубиш...
Кажи кога си 3-та смена , да знаеме да те оставеме да се наспиеш....
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.577
Поени од реакции
5.441
Кога ќе научиш нешто ново и да се мавнеш еднаш засекогаш од омразата?
Истиов вид на муабет веќе си го правел, повторно исто, за толку години немаше време да се просветлиш подобро...? Уште Гурџи и Ошо во обид да кажеш на другите дека не се во право? :)

П.С. „Мојот“
Хептаграм е дел од Точка, одиме од 0 кон 9 - не обратно! А и ете што значи мојот хептаграм како симбол! Исто и тука. Се е поврзано кај мене со Телема и иницијација во новиот еон.
Сето друго е бладање за симболот Хептаграм што јас го користам како симбол и име ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.680
Поени од реакции
10.226
Прегледај го приврзокот 215457
Ајде @Хептаграм XI да те видам. Пошто се правиш дека многу знаеш.....
Енаграмава од кој век и кој ја направил?
Пс. Вашиот хептаграм е само дел од овој енаграм...чисто да ти помогнам да не се изгубиш...
Кажи кога си 3-та смена , да знаеме да те оставеме да се наспиеш....
Ова ми личи како математиката на Марко Родин....слична е.
1566217338730.jpeg
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.680
Поени од реакции
10.226
Се е поврзано кај мене со Телема и иницијација во новиот еон.
А што е тоа нов еон?
Од која година сме во тоа време?
И кои се доказите дека има било што различо сега за разлика од порано?
Редно е да одговориш, пошто го "отече" со тоа :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.201
Поени од реакции
12.565
А што е тоа нов еон?
Од која година сме во тоа време?
И кои се доказите дека има било што различо сега за разлика од порано?
Редно е да одговориш, пошто го "отече" со тоа :)
Нов еон е периодот од кога човештвото почнува да живее според принципите и начелата на Телемата. Тој период почнува во 1904та година, кога е напишана книгата на законот или Liber Al vel Legis. Истите тие начела се поедноставени во Liber Oz како права на човекот.
Доказ ти е проста компарација помеѓу моралната, етичка, религиозна и социјална фактичка состојба пред 1904та и годините и децениите после неа, нормално споредени со оние во Lber Oz. На почетокот на 20 от век, правата наброени во Liber Oz биле мислена именка. Жените немале право на глас, образовни и политички функции, хомосексуалноста била илегална и казнива, слободата на изразување научна фантастика итн, итн. Новиот еон го смени сето тоа.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.577
Поени од реакции
5.441
@Bodhidharma , не читаш сине - џабе везеш по форумов...

Да се надоврзам на @Ipsissimus :) На еден друг форум сум расправал за вакви „прашања“ :)

„И за Еонот претходно и денес:
Црните никогаш нема да сакаат промена! Тие секогаш ќе зборуваат како симболот Марија е совршенство за Жена! А тоа знаеме дека не е вистина! Жената не може да биде зад мажот, да нема пристап до Светилиштето! Секогаш ќе зборуваат како на Човекот му треба Спасител, од надвор (со мали „езотериски“ досетки како тој спасител е во секој, ама не баш така)! Тоа мора да се промени и се менува! Жената зад мажот? НЕ! Жената да не биде свештеничка? НЕ! Жената да не биде своја? НЕ! И илјада и една забрана за жената мора да се промени и се променуваат! Светот полека но сигурно се менува!

Не се создава СЕ ново. Тоа е глупо! Да имаш свет и да го уништуваш за да започнуваш се ново е дело на старо-еонскиот концепт на умирачките богови! Но денес (и претходно многу иницијанти) знаеме дека Сонцето не умира. Сенката на оваа проста планета и неспособноста на луѓето да го сфатат поголемиот план на нивното битисување било причина (и цел на Еонот) да се создаде мит кон воскреснувањето како „втор живот“ после смртта. Денес е сосема друг концептот.“


Исто така, постои есеј чиј оригинален наслов е "Stepping Out of the Old Aeon and Into the New" од fra. Achad но ние го имаме како превод на О.Т.О. страницата само како Нов Еон. Прочитајте го.

Исто на подфорумот
„Законот на Телема“ сум запишал неодамна:

„Кроули и Роуз стапуваат во брак 1903-та, на 12ти август, 8 месеци пред Каирското дело (примањето на „Книгата на Законот“ и објавувањето на Новиот Еон).
Во „Еквинокс на Боговите“ (како дел од Магика, Книга 4), како и во „Исповедите“ на Кроули - можете да најдете многу за Јасновитката која ќе го советува Кроули да ги прекрши сите правила и закони, бидејќи - „Тие го чекаат“! “
-
Прослава за Првата ноќ на Пророкот и неговата Невеста

И на многу други места на мојот блог како и на форумов е пишувано за менувањето на еоните и учењата во однос НА ЧОВЕШТВОТО, само вие сте научени се да ви е подредено како листа, инаку заборавате или не наоѓате практична примена за работите.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.680
Поени од реакции
10.226
@Bodhidharma , не читаш сине - џабе везеш по форумов...

Да се надоврзам на @Ipsissimus :) На еден друг форум сум расправал за вакви „прашања“ :)

„И за Еонот претходно и денес:
Црните никогаш нема да сакаат промена! Тие секогаш ќе зборуваат како симболот Марија е совршенство за Жена! А тоа знаеме дека не е вистина! Жената не може да биде зад мажот, да нема пристап до Светилиштето! Секогаш ќе зборуваат како на Човекот му треба Спасител, од надвор (со мали „езотериски“ досетки како тој спасител е во секој, ама не баш така)! Тоа мора да се промени и се менува! Жената зад мажот? НЕ! Жената да не биде свештеничка? НЕ! Жената да не биде своја? НЕ! И илјада и една забрана за жената мора да се промени и се променуваат! Светот полека но сигурно се менува!

Не се создава СЕ ново. Тоа е глупо! Да имаш свет и да го уништуваш за да започнуваш се ново е дело на старо-еонскиот концепт на умирачките богови! Но денес (и претходно многу иницијанти) знаеме дека Сонцето не умира. Сенката на оваа проста планета и неспособноста на луѓето да го сфатат поголемиот план на нивното битисување било причина (и цел на Еонот) да се создаде мит кон воскреснувањето како „втор живот“ после смртта. Денес е сосема друг концептот.“


Исто така, постои есеј чиј оригинален наслов е "Stepping Out of the Old Aeon and Into the New" од fra. Achad но ние го имаме како превод на О.Т.О. страницата само како Нов Еон. Прочитајте го.

Исто на подфорумот
„Законот на Телема“ сум запишал неодамна:

„Кроули и Роуз стапуваат во брак 1903-та, на 12ти август, 8 месеци пред Каирското дело (примањето на „Книгата на Законот“ и објавувањето на Новиот Еон).
Во „Еквинокс на Боговите“ (како дел од Магика, Книга 4), како и во „Исповедите“ на Кроули - можете да најдете многу за Јасновитката која ќе го советува Кроули да ги прекрши сите правила и закони, бидејќи - „Тие го чекаат“! “
-
Прослава за Првата ноќ на Пророкот и неговата Невеста

И на многу други места на мојот блог како и на форумов е пишувано за менувањето на еоните и учењата во однос НА ЧОВЕШТВОТО, само вие сте научени се да ви е подредено како листа, инаку заборавате или не наоѓате практична примена за работите.
Ние може да релативизираме околу датумот и самата идеја за тоа како жената требало да биде рамноправна со мажот, пример Исус во апокрифните евангелија не ја става под мажот ХИЕРАРХИСКИ жената.
114. Симон Петар им рече : "Марија нека си оди од нас, зошто жените не заслужуваат да живеат".

Исус: "Јас ќе ја оспособам и направам како маж, така таа ќе стане жив дух кој ќе наликува на вас мажите. Затоа што секоја жена која ќе биде како маж, ќе влезе во Домот Небески".

Тоа што христијанството не ги земало во предвид овие учења не значи дека немало такви идеи во тоа време.

Ова што денеска се случува е нормален цивилизациски тек, а ние знаеме и по самата дефиниција на тоа што е цивилиација дека е цикличен процес. И на ова ќе му дојде крајот, уствари јас би се кладел дека на елитите кои владеат со светов највеќе им одговара исламот и кај и да е ќе се имплементира на што поголема површина. Оди барај сонца таму во твојот нов еон.
islam_04.gif
Околу реинкарнацијата и воскреснувањето и сл. верувања.......кои се доказите кои ќе ги презентираш, што би покажале дека тоа што Кроули го исканализирал е точно?
Зошто на пример едни слични материјали како
The Law of One
не би биле поверодостојни, кога веќе за исти принцип на добивање на информациите станува збор.
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.577
Поени од реакции
5.441
Не е точно. Пак не читаш добро...
Исус како што читам во ова твое апокрифно евангелие вели: ќе ја оспособан и ќе ја направам како маж! Значи не е способна нешто... :)
И само жена што ќе биде како маж (пак мажот е мерило) ќе влезе не знам каде..
НЕ ОДИ ТОА ТАКА ДЕНЕС во однос на божественото и човекот!

Тоа што христијанството имало и има сакати наследници кои тајни учења ги узурпираа и заради алчност или неспособност направија од нив панаѓур - е нивни проблем. Тајните учења станаа тајни токму заради неспособните наследници!
Затоа дојде исламот за да реши дел од равенките, затоа потоа дојдоа темпларите во обид да поврзат исток со запад, па потоа дојде ренесансата, па дојде времето на науката итн итн :) И сето тоа во правилни временски интервали.

Она што денес се случува кај поединецот е дека секој се чуствува и е свесен донекаде дека е центар на својот универзум! И дека го привлекуваат други околу него со кои гради добри или лоши врски, во името на искуството. :)

За ова со сонца и каде јас да ги барам - гледај си ти патот. Секаде барам сонца јас, бидејќи Телема учи дека
„Секој маж и секоја жена е ѕвезда.“ - Liber AL, I:3 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
8.680
Поени од реакции
10.226
Не е точно. Пак не читаш добро...
Исус како што читам во ова твое апокрифно евангелие вели: ќе ја оспособан и ќе ја направам како маж! Значи не е способна нешто... :)
И само жена што ќе биде како маж (пак мажот е мерило) ќе влезе не знам каде..
НЕ ОДИ ТОА ТАКА ДЕНЕС во однос на божественото и човекот!

Тоа што христијанството имало и има сакати наследници кои тајни учења ги узурпираа и заради алчност или неспособност направија од нив панаѓур - е нивни проблем. Тајните учења станаа тајни токму заради неспособните наследници!
Затоа дојде исламот за да реши дел од равенките, затоа потоа дојдоа темпларите во обид да поврзат исток со запад, па потоа дојде ренесансата, па дојде времето на науката итн итн :) И сето тоа во правилни временски интервали.

Она што денес се случува кај поединецот е дека секој се чуствува и е свесен донекаде дека е центар на својот универзум! И дека го привлекуваат други околу него со кои гради добри или лоши врски, во името на искуството. :)

За ова со сонца и каде јас да ги барам - гледај си ти патот. Секаде барам сонца јас, бидејќи Телема учи дека
„Секој маж и секоја жена е ѕвезда.“ - Liber AL, I:3Што реши исламот жити кариера....си пренесувате од еден на друг некои флоскули и си ги земате кеко вистини. Дел од учењето во исламот, поврзано со суфите е наследник на тајни учења, односно според мое уверување преапокалиптични цивилизации, каде врвот го доживува во Египет после консолидација од неколку илјади год.
Само се вртиме во круг заради такви што мислат дека бисери не биле за свињи.....дај му ги на Пепе бисерите и остај, види што ќе биде.
Ама знаеш што.....се плашат дека ќе им отиде моќта, затоа што моќта е во знаеењето. Тие истите што го промовирале Алистер Кроули се истите што го промовирале христијанството и т.н. Целта е да се дојде до одредени технолошки и др. видови на откритија, никој не го ебе ни 2% човечкиот род.
 
На врв Bottom