Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.577
Поени од реакции
5.441
Те банирале? Аман зошто те банирале кога си толку многу примерен и со измерена мисла тука пишуваш? :)

И пак правиш грешка. Јас реков „мојот Хептаграм“ не реков „нашиот“ во множина. :)
Тоа што ти се палиш на Гурџи и се ти е таму умот и како се тој измислил ново - е твој проблем. Научи си ја историјата, немаш потреба мене да ме заморуваш.

Не треба да се сомневаш во моќта на човекот да направи било што, посебно кога знаеш дека човекот распна бог, според една од сказните ;)

П.С. На форумов читам луѓе кои воопшто не мислат што пишуваат, така да форумов е доказ дека човекот стварно може да не мисли но не по своја волја, туку бидејќи толку е способен . :)
 
Последно уредено:

Ne-misli

Doktor za dusa
Член од
2 август 2016
Мислења
82
Поени од реакции
56
Што мислите за Четвртиот начин од Гурдијеф ,Успески,Колин, или и тоа еден вид егзотично движење.
Не-мислиме...
Кога ги имаш одговорите нема што да мислиш...

Се прочитано и разработено до детаљи....
Прашај и ќе ти биде одговорено...
Автоматски споено мислење:

Аман бе хепта...пак не си р
азбрал!!!
Јас мислев дека си на повисоко ливело.....извини.... грешка сум бил!!!
Сега знам зошто Кроули одил на училиште кај Г.
Вие сте заглавиле во 4-от степен на развојот!!!
Од таму нема повеке еволуција,... ако не го знаеш методот!!!
А очигледно е дека не го знаете ...
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.577
Поени од реакции
5.441
Vo taa nasoka:
Willing is not enough, we must do.

Sledniot cekor bi bil kako bi se napravilo toa, dali samo po sebe bi doslo?
Do what thou wilt... итн итн

Прави што ти е волја и тоа нека биде целиот Закон”
“Нема закон над Прави што ти е волја”
“Зборот на Законот е Θελημα” – Телема – значи Волја.

Клучот на оваа порака е овој збор – Волја. Првото очигледно значење на овој Закон е потврдено со антитезата: “Зборот на гревот е ограничување”. И повторно: “Ти немаш право освен да ја вршиш својата волја. Прави го тоа и никој нема да ти рече не. За чиста волја, неослабена од цел, ослободена од страсти за резултат, секој пат е совршен”.

Прави што ти е волја – и не прави ништо друго. Ништо нека не те одврати од таа строга и света задача. Имаш апсолутна слобода да делуваш според својата волја; но ако се обидеш да правиш било што друго, веднаш се јавуваат тешкотии. Секој чин кој не е на одреден курс на таа единствена орбита е грешка и препрека. Волјата не смее да биде подвоена, туку единствена.
- Порака на Мајсторот Терион
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.577
Поени од реакции
5.441
Што сега мене ме мешаш во муабетиве? o_O

Уште боли тоа што пред 7 години докажавме дека си обичен дрдорко дојден да продава магла и да глуми просветлен и тоа со најразлични имиња тука? И Gurjieff ти помона и Bog ти помина ете сега па не мислиш... каде така?

Сите книги на Гурџиев и Ошо да ги имаш (а ги немаш ниту пак ги имаш прочитано, а и тоа што си прочитал си разбрал тебе како ти чини) - ќе бидеш само бледа слика на тие учења само заради емоциите кои те заробуваат и омразата што ја носиш со себе бидејќи никако да си признаеш дека некој знае и може повеќе и подобро од тебе...

П.С. Да дојдам во Виница да ме ставиш во џеб кога веќе запна? Или Италија да дојдам? Не биди простак, зборувај малку подобро и без глупости трескање...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
755
Поени од реакции
405
Не-мислиме...
Кога ги имаш одговорите нема што да мислиш...

Се прочитано и разработено до детаљи....
Прашај и ќе ти биде одговорено...
Автоматски споено мислење:
КОја сила доминира во овај универзум и дали се повеќе типови ,и дали сме битни во цел тој систем.
 

Ne-misli

Doktor za dusa
Член од
2 август 2016
Мислења
82
Поени од реакции
56
Што сега мене ме мешаш во муабетиве? o_O

Уште боли тоа што пред 7 години докажавме дека си обичен дрдорко дојден да продава магла и да глуми просветлен и тоа со најразлични имиња тука? И Gurjieff ти помона и Bog ти помина ете сега па не мислиш... каде така?

Сите книги на Гурџиев и Ошо да ги имаш (а ги немаш ниту пак ги имаш прочитано, а и тоа што си прочитал си разбрал тебе како ти чини) - ќе бидеш само бледа слика на тие учења само заради емоциите кои те заробуваат и омразата што ја носиш со себе бидејќи никако да си признаеш дека некој знае и може повеќе и подобро од тебе...

П.С. Да дојдам во Виница да ме ставиш во џеб кога веќе запна? Или Италија да дојдам? Не биди простак, зборувај малку подобро и без глупости трескање...
Ej Djontra Voltra nemash potreba da vregjash...
Jas tebe ne te navrediv ni vo eden moment...
Toa shto ti nemash poima od ezoterija....ne e navreda...ne si ti kriv...tolku ti dal krouli...
Jas ti isprativ sliki od site knigi..i na G. i na U. i na Osho.....na tebe ostanuva da razmislish...dali se kupeni samo da se falam ili pak za neshto drugo...Ne reklamiram nikoj za razlika od tebe...nitu propagiram....
Italija e skapa za tebe...nemas pari da dojdesh...
Автоматски споено мислење:

КОја сила доминира во овај универзум и дали се повеќе типови ,и дали сме битни во цел тој систем.
Nemas procitano nitu edna kniga...se gleda od avion..
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.577
Поени од реакции
5.441
Ej Djontra Voltra nemash potreba da vregjash...
Jas tebe ne te navrediv ni vo eden moment...
Toa shto ti nemash poima od ezoterija....ne e navreda...ne si ti kriv...tolku ti dal krouli...
Jas ti isprativ sliki od site knigi..i na G. i na U. i na Osho.....na tebe ostanuva da razmislish...dali se kupeni samo da se falam ili pak za neshto drugo...Ne reklamiram nikoj za razlika od tebe...nitu propagiram....
Italija e skapa za tebe...nemas pari da dojdesh...
Автоматски споено мислење:


Nemas procitano nitu edna kniga...se gleda od avion..
Имам и те како потреба да те навредувам заради твоите простачки говори тука на омраза! Бљуткави ти се размислите а со тоа и духот по се изгледа.
Но не можам да се симнувам на твое ниво толку...

Постојано гракаш наоколу како јас немам поима од езотерија, друг нема поима, сите нешто не знаат, а ете те тебе, само ти имаш поима од било што бидејќи си заљубен во книгите на Ошо... нормален си ти? :) Мислам ок си или стварно егото ти е чист канцер?

Батали го ти Кроули... не е само Кроули, но ти само него го читаш на форумов бидејќи намерно ти го полнам умот со тоа име... и постојано ќе ти зборувам за Кроули и Телема... езотеријата не почнала ниту завршила со Кроули, но дека Телема почна со Кроули како Пророк, почна. И тука нема бегање... нема друг.
Кроули е носачот на Пророкот без име! :)
И што Кроули бил водач на два Реда, кои и те како постојат и денес... бил! Ошо и останатата багра што беа? Ловци на пари и на загубени души кои веруваа на Ошо и компанија дека не треба работа туку пасивност за да се напредува!
Мхм, да, гледам...

Езотеријата не е достапна за шарлатани како тебе... тебе ти се доволни егзотерични толкувања на тајни учења измешани со њу ејџ психологија и туркаш низ животот... но секој со своето... тоа не ти дава оправдување за сите да дрдориш како не знаат за да ти бидеш во своите очи светлата точка на целокупното знаење! Не биди будала... во егзотерична смисла. Будала во езотерична - може :)

Ти со години сите не навредуваш со твоето дрско однесување и дрдорење како Ошо и Гурџиев и ти со нив најдобро се разбирате и сите други и нивните животни патеки се зло, глупост и ништо не разбираме! Прибери се, со твоето секташко однесување и ништо не зборување ниту за учењата на Гурџиев и Ошо, туку само како овој или оној немал поима или „седи единица“ кога немаш што да кажеш - не добиваш ништо позитивно.

Седни и размисли малку пред да пишуваш било што, дали од омраза дали од празнина што ја имаш во и околу себе или само за да споделиш некое твое разбирање или стекнато знаење низ годините, кои не ти се малку!

П.С. Гледаш колку е лесно да пишувам како тебе? Се навредуваш нели? Мене ме иритира твоето зборување глупости тука... но што да се прави... во новото време секоу му е дозволено да се надминува, се надевам тој бран и тебе ќе те зафати пред смртта...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
31.392
Поени од реакции
44.782
Кроули за Гурѓиев е Дион Форчн.

Зашто никад не успеал да обучи ама баш ниеден следбеник да ги има неговите моќи?
Затоа што всушност бил природно надарен, а се (само)залажувал дека создава некаков применлив систем.


Ошо?
Како Ошо уопште го спомињате у ист ред со Кроули и други?
Не ми е јасно.

Ја имам доста забелешки кон телемитите, ама да не мешаме баби и жаби.

Ако го крајно симплифицираш мојот став за Кроули ќе согледаш барем голема уметничка вредност, која ја придавам на неговите трудови. А Гурѓиев и Ошо... што имаат нивните дела? Каква вредност?
Празни зборови. Само лаги, би рекол некој.

Да нема забуна, не имплицирам апсолутна вистина во моите ставови. Тоа се само мои ставови. Некој можеби тука мисли за Франц Бардон (кој јас го ценам) дека е срање.
Може сето тоа да се третира како субјективност.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
755
Поени од реакции
405
и Бугарите имат езотеристи ито чоек из нашег просторе https://en.wikipedia.org/wiki/Omraam_Mikhaël_Aïvanhov уценик на https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Deunov
неговото движење http://beinsadouno.org/
Има мислам многу вакви движења низ свето ,можда сите религии започнале на ваков начин само некој не успеале . да се рашират .
 
Последно уредено:
На врв Bottom