Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Дискусија во форумот 'Религија' започната од kooperativa, 8 јануари 2014.

 1. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  662
  Допаѓања:
  240
  Хепта, во два различни поста кажуваш спротивни мислења, и уште мене ме обвинуваш како јас сум го наметнал тоа...еве што си напишал.
  А само еден пост предходно го кажа следново.
  Овде кажуваш општо за човек дека има заборав.

  Веќе кога водиме дискусија и даваме размислувања,било лични или од филозофија која се следи, да се има конкретен став.

  Има или нема заборав?
   
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  7.010
  Допаѓања:
  4.592
  Ама ти по се изгледа навистина не разбираш што зборувам или не ти чини тоа што го зборувам. :)
  Затоа ме прашуваш дали и тие упатените и способните се луѓе во однос на другите... сега ми е јасно.
  Не ме обвинувај мене за тоа што ти не разбираш. Не можам да ти помогнам околу тоа.

  Види што убаво си ме цитирал и тоа одлично поврзани два цитата. Не знам како подобро да ти објаснам...
  Те буни тоа што кај некои луѓе има заборав, а кај други нема? :)
  Нека не те буни тоа, тој заборав не доаѓа од надвор, како што Исус на пример е надворешна форма на обожување, од внатре е, од самиот центар на една ѕвезда, заради нивната мрзливост или пак нивната способност во овој момент едноставно не можат повеќе...
  И нема ништо лошо во тоа, секоја ѕвезда, своја природа, свој пат, свои искушенија!

  Источните школи ја додаоа кармата и инкарнацијата за да се реши овој проблем или пак ајде, да се правиме мангупи: за да ја олеснат тежината на плеќите на оние кои не смогнале сили или премногу се заплеткале во трњето на животот тука и сега...

  Па до толку сигурно си читал некоја книга аман...
   
  На Atomic Platonic и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 3. alf

  alf

  Член од:
  28 јануари 2010
  Мислења:
  662
  Допаѓања:
  240
  :facepalm:
  Мислам дека тука заврши секоја наша дискусија.
   
  На stratUs и MIKI1 им се допаѓа ова.
 4. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  7.010
  Допаѓања:
  4.592
  Се сложувам. :)
  Јас напишав и пред некој ден дека нема што да дискутираме, ама добро е да се проба...
   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  7.010
  Допаѓања:
  4.592
  Не знам зошто се има идејата дека тука дискутираме за да се покажеме како најдобри или пак да се издвојуваме...
  Ние тука дебатираме околу религиите, догмите, светите книги... за тоа патот дека не е само христијанството, па и тоа се дели...

  Имав споделено тука слика од една црква во Македонија каде што нацртале како само православието е кул и одлично и води кон целта, другото се е зло и не го бидува. Па каде така бре мирјани? :)
  Потоа врескате како сте биле постојано напаѓани со зборови од другите, па извинете, тоа го прават христијаните со векови!

  И какво искуство се има „во Бога“ во христијанството и исламот, преку верување? Содржината на Библијата е опасна ствар за толкување... да беше буквално се како што е запишано, евреите и те како ќе беа првите христијани, а не насамарени и исвиркани од рано-христијанските секти!
  Срамота. :)

  А она за „времињата“: помина вашето. Сега само ви останува на вас христијаните да стоите со крената рака и да врескате и барате како и обично „кривец“ за да вие бидете „најдоброто“ нешто на Земјата.
  Нормално, освен ако не решите на сила да го задржувате времето... Ништо друго.
   
  Последно уредено: 27 февруари 2019
  На Atomic Platonic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.655
  Допаѓања:
  30.037
  Kaжи му дека ништо не знае и да земе да чита. :vozbud:
   
 7. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.655
  Допаѓања:
  30.037
 8. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.700
  Допаѓања:
  12.106
  :pos::pos::pos: Поголем авторитет неможеше да најдеш!
   
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.655
  Допаѓања:
  30.037
  Ти бачко очигледно поима немаш кој што сака да каже со тоа што го пишува.
   
 10. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.700
  Допаѓања:
  12.106
  Kenie West. Или грешам?
   
 11. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.655
  Допаѓања:
  30.037
  Не тоа, туку што сум сакал да кажам со постот.
  Дали го третирам како авторитет и слично.
   
 12. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.700
  Допаѓања:
  12.106
  Што си сакал да кажеш?
   
 13. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.655
  Допаѓања:
  30.037
  Не е битно.
  Битно е дека ни на крај од памет не ми било да го сметам за авторитет во или за православието.
   
 14. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.413
  Допаѓања:
  4.645
  Секој треба да биде верник? Сериозно??? Не баш, јас велам никој не треба да е.
  Која е таа мирољубива а кои се немирољубиви?
  Зошто баш библијата? Муслиманите би рекле куранот да се чита, хиндуистите би рекле ведите да се читаат... некои трети би рекле нешто сосем десето? Кој е во право?
  Кој тоа вие? Која ваша религија?
  Значи и ти шириш лаги и омрази пошто не го сакаш куранот. Пак тоа вие, не сте само православни христијани во светов.
   
  На Atomic Platonic му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Batkavoz82

  Batkavoz82

  Член од:
  10 март 2019
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  1
  Go sakam Kuranot, jas Biblijava ne mozam sega za sega da ja naucham. Fala za sovetive.
   

Сподели преку: