Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Она што јас го зборувам со години наназад на форумов. Православните христијани преставувајќи ги сите други како зло и како се против нив, секогаш глумејќи жртви додека сатанизираат сешто само за да бидат во центарот на вниманието и да си го оправдаат постоењето меѓу луѓето ...
Да знаеја дека Лаѓата како симбол ја има во Египет многу пред нив, друго ќе зборуваат - но и да знаат, ќе премолчат.

Бирајте каде сте, според православната црква... бидејќи се борите против неа, според нив. :)

 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Она што јас го зборувам со години наназад на форумов. Православните христијани преставувајќи ги сите други како зло и како се против нив, секогаш глумејќи жртви додека сатанизираат сешто само за да бидат во центарот на вниманието и да си го оправдаат постоењето меѓу луѓето ...
Да знаеја дека Лаѓата како симбол ја има во Египет многу пред нив, друго ќе зборуваат - но и да знаат, ќе премолчат.

Бирајте каде сте, според православната црква... бидејќи се борите против неа, според нив. :)

Хепта,

не постои лик на форумов, кој повеќе од тебе се пењави за да го докаже своето постоење.

Црквата Христова веќе постои и нема потреба од овосветовна медиумска „галама„ за да покаже дека ја има „сега и овде„.[DOUBLEPOST=1550866408][/DOUBLEPOST]
Здраво на сите. Јас сум атеист и секогаш сум отворен за дискусии во врска со оваа тема. Како што растев почнував да си поставувам некои прашања во врска со нашето постоење (youtube имање големо влијание врз мене). Често се прашувам како е можно нашето постоење и постоењето на универзумот. Доколку некој ентитет го создал универзумот, кој го создал тој ентитет и така натаму со рекурзија. Како е можно секоја ноќ да се впуштаме во таква состојба во која свеста не го перципира времето и се будиме инстантно следнто утро, а за тоа првите дискусии да се водат доста касно во човечкиот еволуционен циклус. Доколку религијата е вградена во човековото постоење и доколку само една од нив е вистинската, тогаш зошто на пример не се роди некое дете во општество кое не е христијанско и нема слушнато ништо за христијанството, па да вели дека исус е вистинскиот спасител. Зошто уште во 21 век, луѓето веруваат во книги кои се напишани од овчари пред повеќе од 2000 години со тогашно разбирање и сеуште веруваат дека магарињата летаат или дека земјата е рамна? Факт е дека ако религијата каква што е денеска поточно христијанството не постоело, светот би бил различно место, можеби и полошо место за живеење отколку денес. Има премногу променливи во игра па затоа има луѓе кои цел живот го поминуваат на истражување на регигиите и нивното значење.
Мое мислење е дека сеуште имаме премногу верувања кои се престари и треба да се заменат или модифицираат со нови. Така сме стасале до 21 век. Така сме стасале до рационални дискусии, до научни откритија, до кола, до авион, до мобилен, со промена на религиозните идеи и замена со секуларни. Земјите кои имаат најдобри услови за живот имаат најголем степен на секуларизација. Секуларизацијата почна да ја почитува моќта и правата на индивидуата, а не религијата.
Europan,

ајде надмини ја мудроста од овчарите кои пишуеле книги и посочи ни која религија проповеда летеќи магариња и рамна земја.

Земјите кои навистина се максимално секуларизирани, се земји во кои постои највисок степен на лично-колективно запаѓање во огревовеност и Богоотуѓеност.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Хепта,

не постои лик на форумов, кој повеќе од тебе се пењави за да го докаже своето постоење.

Црквата Христова веќе постои и нема потреба од овосветовна медиумска „галама„ за да покаже дека ја има „сега и овде„..
Благодарам. Се трудам брат... постоењето не треба да се сфаќа здраво за готово! Тоа е борба, искушение, новото време не бара стагнација... :)

Не кревате врева ми велиш? Ти што правиш тука на пример? Со кренат прст 10 години како крстосуваш по форуми и се расфрлаш со обвинувања и зборување лажно за она што ти е туѓо? Цвеќиња делиш? Кажи ми ти колку земаш од таа Христова црква за да паламудиш тука и да глумиш светец и „најголем верник“?
Што беше ти пред да станеш на стари години православен христијанин? Со ова си го периш минатото? Те мачи минатото?

Ах да, ја браниш „едната апостолска итн итн Црква“ од злото во светот бидејќи си ти избраниот заштитник...
Гасете го Премин порталот ако не ви треба медиуми, гасете youtube канали и разните православни блогови по нет :)

И многу цркви постојат, дај фузирајте се еднаш за секогаш, вака што... испадна дека „раздели па владеј“ ептен е добра стратегија!

И не туку збори само, фаќај свејчата и читај!
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Хепта,

не постои лик на форумов, кој повеќе од тебе се пењави за да го докаже своето постоење.

Црквата Христова веќе постои и нема потреба од овосветовна медиумска „галама„ за да покаже дека ја има „сега и овде„.[DOUBLEPOST=1550866408][/DOUBLEPOST]

Europan,

ајде надмини ја мудроста од овчарите кои пишуеле книги и посочи ни која религија проповеда летеќи магариња и рамна земја.

Земјите кои навистина се максимално секуларизирани, се земји во кои постои највисок степен на лично-колективно запаѓање во огревовеност и Богоотуѓеност.
Во куранот пишува за летеќи магариња и коњи и за земјата дека е рамна, а повеќето христијански фундаменталци(најчесто од америка) сметаат дека земјата е рамна. Здружението за рамна земја е основано од христијани кои веруваат дека земјата е рамна и дека доколку не би била рамна, тоа би било контрадикција со библијата и самото христијанство.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во куранот пишува за летеќи магариња и коњи и за земјата дека е рамна, а повеќето христијански фундаменталци(најчесто од америка) сметаат дека земјата е рамна. Здружението за рамна земја е основано од христијани кои веруваат дека земјата е рамна и дека доколку не би била рамна, тоа би било контрадикција со библијата и самото христијанство.
Europan,

дај биди поконтретен и посочи што точно пишува, со јасен цитат од стих, не со површни дописи.

Што се однесува до протестантските финдаменталисти, тие се во право само во однос на нив самите и тие никад нема да признаат дека се во криво. Дека Земјата е рамна, на ниво‘ од планета а не на ниво‘ од одредена територија, тоа не е децидно запишано во Светото Писмо, така да дилемата околу „топчестата„ и „рамната„ Земја ќе остане се‘ додека со своите (в)родени очи видиме дали е “топчеста„ или е „рамна„, без нечие „рекла-кажала„.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Интересно предавање на Петерсон... за варварските ритуали од стариот завет, за богот што премногу се лути, бара, парадоски... и не зборува нападно или премногу негативно, но дава интересна насока на видување на стварите.
Зборува за многу ствари, навидум неповрзани со сказните стариот завет...
Дури и за патот зборува, за целта и како треба да се има цел, но да не се брза да се постигне :)

 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Europan,

дај биди поконтретен и посочи што точно пишува, со јасен цитат од стих, не со површни дописи.

Што се однесува до протестантските финдаменталисти, тие се во право само во однос на нив самите и тие никад нема да признаат дека се во криво. Дека Земјата е рамна, на ниво‘ од планета а не на ниво‘ од одредена територија, тоа не е децидно запишано во Светото Писмо, така да дилемата околу „топчестата„ и „рамната„ Земја ќе остане се‘ додека со своите (в)родени очи видиме дали е “топчеста„ или е „рамна„, без нечие „рекла-кажала„.
Види MIKI1, незнам зошто ти е потребно да правам copy & paste од google за работи за кои и ти знаеш дека се спомнати во некои од ''светите'' книги директно, индиректно или како последица од верувањата на луѓето.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Види MIKI1, незнам зошто ти е потребно да правам copy & paste од google за работи за кои и ти знаеш дека се спомнати во некои од ''светите'' книги директно, индиректно или како последица од верувањата на луѓето.
Europan,

цитатите ги барам заради тебе, не заради мене...:icon_lol:..и не (ти) ги барам да ги пренесеш од „Гугл„, туку од самите книги, за кои велиш дека содржат такви учења.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Слабо бараташ со библијата , седни прочитај ќе сретнеш како им е пренесувано преку ангели, грмушки кои горат , разни видениа во сон , визии , на камен потпрена глава и слично, не биди толку буквален со тоа шепнување.

Нема потреба од лигавење , не можеш да го промениш фактот дека сте во исти кош со оние кои следат / читаат од книга која е шепната на уво.
Тоа е тоа, сакал ти или не...со инаетење ништо не правиме.

Велиш во новите учења с'е е поврзано енергија кој вибрира....бреее :facepalm:

Тоа значи , доколку еден човек спие и при тоа испушти телесен гас (се испрди) во сонот ќе го помириса?:eek:

Ми здосади да се повторувам дека од една позиција даваш свое гледиште, остана само да речам ...во ред Хепта, се разликуваме во гледиштата , но не значи дека не требаше истите да ги размениме.
:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Слабо бараташ со библијата , седни прочитај ќе сретнеш како им е пренесувано преку ангели, грмушки кои горат , разни видениа во сон , визии , на камен потпрена глава и слично, не биди толку буквален со тоа шепнување.

:)
Е па сега, не можам се да знам. Библијата не ми е специјалност како тебе, да ја толкувам, па да велам потоа дека толкувањето е небитно, не се чудам зошто не сум пророк, не трчам се да фрлам во еден кош за да ми се задоволи неспособноста и мрзливоста да научам нешто повеќе... Извини.

Тебе како да ти е дојдено до секс вака викендашки, па се зафркаваш сега :)

Тоа што го имаме како комплација од книги (чија бројност варира, во зависност од авторитетот) познато под едно име Библија, на која најмногу се повикуваат католиците и православните, не е запишана одеднаш! Со векови прво се пренесувало орално (усно) кај Евреите ... да не зборуваме за другата страна на еврејскиот мистицизам!

Ниту пак е запишана целата Библија одеднаш од „оној што имал визии“. Дали се разбираме? Мислам дека не ме разбираш и пак ќе се фатиш зошто сите немаат визии и слично и зошто не се пророци.
Ако веруваш во Богови: богот бира храм, добро уреден храм, подготвуван со векови. Наједноставен одговор.

Нели рековме дека новата секта која произлегува од распаѓањето на Рим, со мешањето на разните школи во Мала Азија, како раскрсница на светот е одлична почва на оние кои се заморуваат со политика и управување да создадат егзотерично обожување, мешавина од еврејски доктрини, египетски ритуали и симболи, источни философски школи...
Ништо не е едноставно како што ви се чини вам, за да поминете лесно преку блатото на историјата!
И нормално, за да се одбрани од веќе постоечки учења и пракси, ги обвинува за сенешто! Ги забранува дури откако се поврзува со овоземската власт!
Мислиш дека исчезнаа тие учења? Не. Само заминаа во илегала. Станаа тајни учења.

Тоа се со векови трупани традиции, прераскажувани, додавано, одземено... та денес да се чудиме дали и постоеле тие ликови, кои навидум имале визии...
Но, како што знаеме и тука од искуство како верниците се убедени „преку својата вера“ дека светот е стар 6000 години, така да - ако гледаме преку таа призма на верувањето, постоеле и тие ликови.

Не реков дека „во новите учења се е поврзано со енергија која вибрира“ - ти така разбираш со твојот разум.
Јас реков, цитирам:
„Со новите учења денес, дознаваме дека се е поврзано, енергија која вибрира...“


Новите учења се учењата кои ги добиваме од науката која полека ги открива суптилните ствари на универзумот ! Дека не постои разлика помеѓу твоето старо-еонско „материјално“ и „нематеријално“. Да си читал Телемити, од пред 100 години, а и сега - ќе знаеше малку повеќе за ова.
Како во минатото што дебатирав за „надприродни“ ствари. Ништо не е над природата!

Сега мислам дека е појасно. Требаше да напишам „новите знаења“, но ништо страшно.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Е па сега, не можам се да знам. Библијата не ми е специјалност како тебе, да ја толкувам, па да велам потоа дека толкувањето е небитно, не се чудам зошто не сум пророк, не трчам се да фрлам во еден кош за да ми се задоволи неспособноста и мрзливоста да научам нешто повеќе... Извини.

Тебе како да ти е дојдено до секс вака викендашки, па се зафркаваш сега :)

Тоа што го имаме како комплација од книги (чија бројност варира, во зависност од авторитетот) познато под едно име Библија, на која најмногу се повикуваат католиците и православните, не е запишана одеднаш! Со векови прво се пренесувало орално (усно) кај Евреите ... да не зборуваме за другата страна на еврејскиот мистицизам!

Ниту пак е запишана целата Библија одеднаш од „оној што имал визии“. Дали се разбираме? Мислам дека не ме разбираш и пак ќе се фатиш зошто сите немаат визии и слично и зошто не се пророци.
Ако веруваш во Богови: богот бира храм, добро уреден храм, подготвуван со векови. Наједноставен одговор.

Нели рековме дека новата секта која произлегува од распаѓањето на Рим, со мешањето на разните школи во Мала Азија, како раскрсница на светот е одлична почва на оние кои се заморуваат со политика и управување да создадат егзотерично обожување, мешавина од еврејски доктрини, египетски ритуали и симболи, источни философски школи...
Ништо не е едноставно како што ви се чини вам, за да поминете лесно преку блатото на историјата!
И нормално, за да се одбрани од веќе постоечки учења и пракси, ги обвинува за сенешто! Ги забранува дури откако се поврзува со овоземската власт!
Мислиш дека исчезнаа тие учења? Не. Само заминаа во илегала. Станаа тајни учења.

Тоа се со векови трупани традиции, прераскажувани, додавано, одземено... та денес да се чудиме дали и постоеле тие ликови, кои навидум имале визии...
Но, како што знаеме и тука од искуство како верниците се убедени „преку својата вера“ дека светот е стар 6000 години, така да - ако гледаме преку таа призма на верувањето, постоеле и тие ликови.

Не реков дека „во новите учења се е поврзано со енергија која вибрира“ - ти така разбираш со твојот разум.
Јас реков, цитирам:
„Со новите учења денес, дознаваме дека се е поврзано, енергија која вибрира...“


Новите учења се учењата кои ги добиваме од науката која полека ги открива суптилните ствари на универзумот ! Дека не постои разлика помеѓу твоето старо-еонско „материјално“ и „нематеријално“. Да си читал Телемити, од пред 100 години, а и сега - ќе знаеше малку повеќе за ова.
Како во минатото што дебатирав за „надприродни“ ствари. Ништо не е над природата!

Сега мислам дека е појасно. Требаше да напишам „новите знаења“, но ништо страшно.
И ти спагаш во верници.Веруваш во тоа шо го пишал Кроули,така?Е сеа на шо се темели твоето слепо верување во него?Некој е атеист само во мирновременски услови.Многу е интересно шо при поголеми турболенции во авион пример, сите стануваат верници,иако пред тоа глумеле атеисти.Интересно нели?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
И ти спагаш во верници.Веруваш во тоа шо го пишал Кроули,така?Е сеа на шо се темели твоето слепо верување во него?Некој е атеист само во мирновременски услови.Многу е интересно шо при поголеми турболенции во авион пример, сите стануваат верници,иако пред тоа глумеле атеисти.Интересно нели?
Што можеш да изгубиш ако станеш верник, вистина, труд, време и пари. Во авион што се руши ниедна од овие 4 работи не се битни.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
И ти спагаш во верници.Веруваш во тоа шо го пишал Кроули,така?Е сеа на шо се темели твоето слепо верување во него?Некој е атеист само во мирновременски услови.Многу е интересно шо при поголеми турболенции во авион пример, сите стануваат верници,иако пред тоа глумеле атеисти.Интересно нели?
Не му верувам на Кроули. Се сложувам со неговата филзофија во пракса. А тоа е сосема друга ствар. Нема слепо верување во Кроули или во било што во ова ново време... мора да се истражува, проверува и ако не бидува да се најде зошто не бидува и ако е самата философија и учење фалично, да се промени. Или да се менува човекот.

Инаку е глупост. Да веруваш слепо во богови и луѓе, како во стариот еон.... верата не спасува, работата спасува... бедните не добиваат ништо, пробајте да сработите за да не бидете бедни.
И примерот ти е многу несоодветен со темава.. всушност апсолутно погрешно мнение за атеистите.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.071
Е па сега, не можам се да знам. Библијата не ми е специјалност како тебе, да ја толкувам, па да велам потоа дека толкувањето е небитно, не се чудам зошто не сум пророк, не трчам се да фрлам во еден кош за да ми се задоволи неспособноста и мрзливоста да научам нешто повеќе... Извини.
Не ти е прифатено извинувањето, мешаш баби и жаби.

Тебе како да ти е дојдено до секс вака викендашки, па се зафркаваш сега :)
Не ти доликува на титулата да зборуваш вака, но кога веќе го спомна сексот едно безобразно прашање!
Зборуваме за начинот како на еден му се шепнува на уво , а тој тоа го запишува и истото постанува света книга која на некои им е закон , на други филозофија на живеење...
Прашањето е , дали жената може да забремени и роди нов почеток , ако семето мажот и го истури во устата?
Тоа што го имаме како комплација од книги (чија бројност варира, во зависност од авторитетот) познато под едно име Библија, на која најмногу се повикуваат католиците и православните, не е запишана одеднаш! Со векови прво се пренесувало орално (усно) кај Евреите ... да не зборуваме за другата страна на еврејскиот мистицизам!

Ниту пак е запишана целата Библија одеднаш од „оној што имал визии“. Дали се разбираме? Мислам дека не ме разбираш и пак ќе се фатиш зошто сите немаат визии и слично и зошто не се пророци.
Ако веруваш во Богови: богот бира храм, добро уреден храм, подготвуван со векови. Наједноставен одговор.

Нели рековме дека новата секта која произлегува од распаѓањето на Рим, со мешањето на разните школи во Мала Азија, како раскрсница на светот е одлична почва на оние кои се заморуваат со политика и управување да создадат егзотерично обожување, мешавина од еврејски доктрини, египетски ритуали и симболи, источни философски школи...
Ништо не е едноставно како што ви се чини вам, за да поминете лесно преку блатото на историјата!
И нормално, за да се одбрани од веќе постоечки учења и пракси, ги обвинува за сенешто! Ги забранува дури откако се поврзува со овоземската власт!
Мислиш дека исчезнаа тие учења? Не. Само заминаа во илегала. Станаа тајни учења.

Тоа се со векови трупани традиции, прераскажувани, додавано, одземено... та денес да се чудиме дали и постоеле тие ликови, кои навидум имале визии...
Но, како што знаеме и тука од искуство како верниците се убедени „преку својата вера“ дека светот е стар 6000 години, така да - ако гледаме преку таа призма на верувањето, постоеле и тие ликови.
Не дебатираме за тоа како е искасапена , лепена , одземана и додавана библијата.
Тоа ќе наметна многу поголема и поопширна дебата , па ќе заглавиме во времето и ќе заврши со неконкретни теории и претпоставки.
Да се задржиме на основното, учителката диктира во увото на еден ученик , тој запишува на табла , другите читаат.





 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Немаме титули на форум. И не мешам ништо... ти и уште 2-3ца тука со години ми се поставувате како просветлени, над секое учење, смртта гола вода за вас...

Смири се малку... седни, учи. Библијата и евреите не се протестантски сказни за Исус со убави цртежи...
Смешно ми е веќе ова бунтување од твоја страна...

И токму за тоа дебатираме, ти коментираш света книга која е пишувана и едитирана во многу долг временски период и од различни редактори... кои во своја полза додавале или одземале...

Дури и се дрзнуваш да глумиш просветлен во однос на Библијата па и ми ја толкуваш... а толкуваш и се трудиш да разбереш Франкенштајн од духовност, да не зборувам за Телема како ја толкуваш иако немаш никакво познавање од сето тоа...
Затоа и тебе се ти е во еден кош собрано... обично оправдување за да се чуствуваш посебен во бесконечноста :)
Не е проблем да си толкуваш сам, но се бара знаење, не негирање и зборување напамет за да одговара на нашето статус кво.

Ти немаш пристап до оригиналот и прашуваш зошто ти не си пророк и зошто не си оној кој што пишува на таблата.
Ајде ти си пророк, богот ти зборува, туркај каменот понатаму - друго немам што да ти кажам. Не го разбираш системот и залудно зборувам со тебе...

Рековме да си провериш тоа со себе си, не со другите... и да, да научиш зошто има пророци и зошто „боговите“ не го ресетираат човештвото одеднаш.
Лесно е да се одговори, но не мислам да те учам за овие ствари бидејќи не прифати извинување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom