Диего Армандо Марадона (1960-2020)

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
3.956
Поени од реакции
11.553
Умрел Марадона ((( лесна му земја
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.645
Поени од реакции
58.261
Фудбалска величина, али и со премногу проблеми во приватниот живот, дрога, мафија, кревко здравје... еден од најдобрите во оваа игра, енглезите уште имаат трауми од него. Нека почива во мир :(
 
Член од
5 март 2018
Мислења
9.286
Поени од реакции
8.238
Лесна му земја, легенда. Во Аргентина ден на жалост еден месец ќе има сега, како Бог го гледаа таму.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Марадона беше најголемиот фудбалер на сите времиња!
Бог да го прости.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
19.400
"La mano de Dios" како што го викаат во Аргентина, или во превод "раката на Господ" или "Божјата рака" алудирајки на голот со рака шо го даде на СП.

Еден од најголемите апсурди поврзани со неговата кариера беше шо го споредуваа со некој си Пеле таму шо давал голови на ниви во Бразил во време кога светот сеуште се опоравувал од втората светска војна. Освен Меси и Роналдо никој не ги достигнал овие статуси на легенда како Марадона.

Почивај во мир.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Тоа Светско 86-та бев детиште и како и се во животот што ќе го доживееш во детството ,тоа ми остави најголем впечаток.Тој е единствениот фудбалер на светот од кого толку зависела една репрезентација и тоа од калиброт на Аргентина и кој го издржа целиот тој притисок,и не само тоа туку со целиот тој товар, го доближи единствено тој, фудбалот до уметноста,ако на уметноста се гледа како тежнеење кон совршеното вечното божественото.
Секоја споредба на сите денешни фудбалери со Марадона е просто толку далечна да е беспредметна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom