Диего Армандо Марадона (1960-2020)

Член од
9 мај 2008
Мислења
32.918
Поени од реакции
47.029
Мене ми е криво што не сум го гледал. Рандом клипчиња и документарецот не се доволно за да можам да речам дека ќе го памтам по фудбалот кој го играл. Ќе го памтам по тоа што сум го видел јас. А секогаш кога ќе помислам на Марадона, во глава одма ми е онаа сликата кај што е отруен од кокаин и којзнае што се друго. Како таков, не можам да го идолизирам.

Сепак, верувам дека општо ќе се памти само по фудбалот, и ќе се почитува секогаш поради тоа што го постигнал како фудбалер.

Бар си го истера до крај животот по негово.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
30.429
Поени од реакции
36.799
Реално Марадона обележал цела генерација. Луѓето родени во 60тите и 70те практично пораснале со него и во тоа време бил вонсериски талент. Ако 90-00 генерациите ги имале Роналдо, Роналдињо, Кристијано Роналдо, Меси како инзвонредно талентирани играчи, во тоа време бил Марадона.

Ќе остане запаметен како еден од најнадарените играчи во историјата на фудбалот. А богами и како еден од најконтроверзните.
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.480
Поени од реакции
-759
Del Boj ne zboruvaj taka za Pele, ako e taka istoto moze da se kaze i za Maradona, vidi na klipot kako se trgaat igracite haha.

Sekoj period vo fudbalot si imal svoi prednosti i negativnosti, neblagodarno e toa sto si go pisal za Pele.

Togas ako ne da ne gi vazime golovite na Messi i Ronaldo bidejki deneska se igraat mnogu povekje natprevari vo edna godina nego porano.

Ps. Koga za Dzingo se otvori tema, mislam deka e sramota da ne se otvori posebna tema za Maradona i ovie mislenja da se prefrlat tamu.
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2008
Мислења
32.918
Поени од реакции
47.029
Donev ne tresi zeleni za Pele, ako e taka istoto moze da se kaze i za Maradona, vidi na klipot kako se trgaat igracite haha.

Sekoj period vo fudbalot si imal svoi prednosti i negativnosti, neblagodarno e toa sto si go pisal za Pele.

Togas ako ne da ne gi vazime golovite na Messi i Ronaldo bidejki deneska se igraat mnogu povekje natprevari vo edna godina nego porano.

Ps. Koga za Dzingo se otvori tema, mislam deka e sramota da ne se otvori posebna tema za Maradona i ovie mislenja da se prefrlat tamu.
Што?
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.069
Поени од реакции
19.508
Brej sto sum napravil i jas neznam. Greska, Del Boj go toa napisal ne ti. :eek::sramezliv:
Не си зимај на срце де. И баба ми така и сецна првата менструација при еден хејт за Пеле од локален радио пренос кога овој бил тогаш во подем.

Не го хејтам додуша, само потенцирам дека во 60тите фудбалот во бразилската лига и не е баш мерило за да те стават на ниво на успесите на еден Марадона.
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.480
Поени од реакции
-759
Не си зимај на срце де. И баба ми така и сецна првата менструација при еден хејт за Пеле од локален радио пренос кога овој бил тогаш во подем.

Не го хејтам додуша, само потенцирам дека во 60тите фудбалот во бразилската лига и не е баш мерило за да те стават на ниво на успесите на еден Марадона.
Bez nervoza, nisto licno.
Istiot muabet moze da se protne i za Mesi i Ronaldo sprema Maradona ako se vodime po tvojot muabet.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.660
Поени од реакции
11.578
Не си зимај на срце де. И баба ми така и сецна првата менструација при еден хејт за Пеле од локален радио пренос кога овој бил тогаш во подем.

Не го хејтам додуша, само потенцирам дека во 60тите фудбалот во бразилската лига и не е баш мерило за да те стават на ниво на успесите на еден Марадона.
Исто како што успесите на Марадона се НИШТО во споредба со успесите на Меси и Кристијано. Монструми се, гиганти. Со години и години држат ниво во овој модерен фудбал.

Ние треба да сме среќни што живееме во време на Меси, CR7 и Роналдињо.
Според мене - овие три играчи се и пред Пеле и пред Марадона во поглед на талент. Тоа што Роналдињо не успеа да го одржи нивото што сам си го постави е негова вина.

Меси и Кристијано се подобри фудбалери и од Пеле/Марадона во секоја смисла.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.783
Поени од реакции
4.419
Не си зимај на срце де. И баба ми така и сецна првата менструација при еден хејт за Пеле од локален радио пренос кога овој бил тогаш во подем.

Не го хејтам додуша, само потенцирам дека во 60тите фудбалот во бразилската лига и не е баш мерило за да те стават на ниво на успесите на еден Марадона.
Па и не се работи само за успесите! И Пеле ги имаше! Не е муабетот дури ни до фудбалското знаење и Пеле го имаше и уште еден двајца! Разликата е што Марадона е фудбалски бог, маг, икона, се што другите после него не можат да бидат! Човек со кого се изедначуваше рајата, човек на обесправените, на тие што ги згазил, дали системот дали ли животот! Кога го казнија за дрогата, никој не го осуди, не изгуби од популарност. Дури и со вонбрачното дете не му се помати славата. За разлика од Пеле кој беше легенда само во својата земја, Космос не го бројам, после тоа амбасадор ваков, чиновник онаков. Не дека го хејтам Пеле, ама друг човек е тоа!
Автоматски споено мислење:

Исто како што успесите на Марадона се НИШТО во споредба со успесите на Меси и Кристијано. Монструми се, гиганти. Со години и години држат ниво во овој модерен фудбал.

Ние треба да сме среќни што живееме во време на Меси, CR7 и Роналдињо.
Според мене - овие три играчи се и пред Пеле и пред Марадона во поглед на талент. Тоа што Роналдињо не успеа да го одржи нивото што сам си го постави е негова вина.

Меси и Кристијано се подобри фудбалери и од Пеле/Марадона во секоја смисла.
А Пепе што направи некни?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
26.309
Поени од реакции
44.144
Тоа што Роналдињо не успеа да го одржи нивото што сам си го постави е негова вина.
Oва за мене како фан на фудбалската игра, е едно од најголемите разочарувања. Мерак беше да го гледаш како игра фудбал, восхитуваше на секоја утакмица.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.660
Поени од реакции
11.578
Oва за мене како фан на фудбалската игра, е едно од најголемите разочарувања. Мерак беше да го гледаш како игра фудбал, восхитуваше на секоја утакмица.
Клизачи му влагаат, онака ти се смее после свирката на судијата.
И како да играш против таков играч?

Страшна појава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom