Диего Армандо Марадона (1960-2020)

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.072
Поени од реакции
7.245
Можда го романтизираме минатото премногу, поради тоа што сме биле копиљаци тогаш кога сме ги гледале играчиве, ама побогу види го тимов на Франција, Кандела, Зидан, Турам, Десаи, Виера, Пирес, Дешамп, Бланк, Лизаразу... победен си уште кога ги влечеле групите.

Од друга страна Бразил со Роналдо, Роберто Карлос, Ромарио, Дунга и Кафу, а да не зборам 5 години покасно од утакмицава, на Светското 2002 плус со Ривалдо и младичите Кака и Роналдињо. Огин.

За Марадона секогаш сум имал почит иако никогаш не сум го гледал како игра, општо имам почит кон тие постари генерации на фудбалери, и според мене не е праведно да се споредуваат со било кој денешен играч, затоа што прво они направиле нешто од себе за цел свет да ги памти такви какви што се, додека овие вториве тек сега треба да се докажуваат, (ги исклучувам од ова Роналдо и Меси) и второ условите и начинот на играта не се исти тогаш и сега, затоа Марадона ќе си остане Tier 1 играч на сите времиња.
Последен поздрав до кадравиот гаучо.
Марадона од Ељбасан :pos:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.118
Поени од реакции
13.799
Ми текнува на еден момент од детство....требаше да играме со една екипа ама не на цел терен туку на пола, 50 на 50 на мали голови. Како демек пријателска, и имеше еден копиљ Марадона го викале. Само што најдов едни копачки Копа Мундијал мерак у пм.
Што ми беше муабетот...некако упрпан бев, што играчиште е тоа што го викале Марадона :LOL:
Сум имал негде 13 год. памтам делови од утакмицата...ај да не се фалам :D
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
12.031
Поени од реакции
7.830
Ми текнува на еден момент од детство....требаше да играме со една екипа ама не на цел терен туку на пола, 50 на 50 на мали голови. Како демек пријателска, и имеше еден копиљ Марадона го викале. Само што најдов едни копачки Копа Мундијал мерак у пм.
Што ми беше муабетот...некако упрпан бев, што играчиште е тоа што го викале Марадона :LOL:
Сум имал негде 13 год. памтам делови од утакмицата...ај да не се фалам :D
kaj ve sobralo 101 dusi (so se sudijata) na teren? :D :P
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.091
Поени од реакции
2.780
Ето зашто Марадона кошта 15 милиона долараМарадона со Камора мафијашите одмара во златна спа школка


Carmine е тој со црвената блуза на сликата погоре.

I will never forget the night I met Maradona He arrived at the house of my uncle said Luigi Giuliano.The building in Vico Pace in Forcella was inhabited by another of my uncles, Carmine, who was in hiding there. On the ground floor there was a large room with a billiards table. Diego went in, took a ball and put it on his foot. The ball spun on itself and did not fall. We were silent, then Carmine hugged him and said "You're a monster. He touched it all the time and kept repeating You're a monster, you're a monster". But Maradona, on the other hand, was God.

"Carmine Giuliano was a Napoli fan and asked a fan leader to let him meet Maradona," says Luigi, who was fourteen at the time. “It was after midnight and we armed kids were patrolling the neighborhood to make sure there were no police around. But Maradona is Maradona and I didn't want to lose him, so every now and then I left the guard post and entered the building where the party was taking place. He, our myth, was there and laughed, joked with everyone. My uncle was beside him, hugging him constantly. They talked to each other, I think they mainly discussed football. And then they drank champagne. And they laughed, they laughed a lot ".
What about cocaine? “I think my brother brought a bag, it was a bit like champagne, it livened up the party. But Maradona hadn't come to Forcella for that. No. He had come for us, he had come because we had asked him. I believe that he had absolutely not asked himself whether or not it was right to go to a Camorra, to a fugitive. He was like that, he was someone who did not deny himself to anyone. And that was a party with people who adored him. "
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.118
Поени од реакции
13.799
Цело видео е топ ама за овие 2 секунди што направи, од 5,09 до 5,11 ..... како да не постои одбрана :pos:
Ако размислам подобро она што го красеше е mind over matter.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
398
Поени од реакции
629

Kajgana Shop

На врв Bottom