Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Атеист и DBack

Изјаснете се!

Човек кој не го боли уво за дали постои или не постои божество, е атеист или пантеист?

За исто прашање различно одговоривте :)

Ајде да заклучиме што е бебето.
Sorry, моја грешка во термините. ги помешав малку, мислев на апатеист.

Apatheism (a portmanteau of apathy and theism/atheism) is acting with apathy, disregard, or lack of interest towards belief or lack of belief in a deity. Apatheism describes the manner of acting towards a belief or lack of a belief in a deity; so applies to both theism and atheism. An apatheist is also someone who is not interested in accepting or denying any claims that gods exist or do not exist. In other words, an apatheist is someone who considers the question of the existence of gods as neither meaningful nor relevant to his or her life.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас ништо не измислувам, прочитај си ги твоите постови, имаш напишано.
Еве да земеме се лични (и не се баш, но ај ќе прифатам твојот став дека се)
Повели ти докажи.
Ќе го цитирам мојот омилен пофесор, кој рече: „....Тоа е знаење кое ни е дадено со мајчиното млеко....„.

Затоа. им се чидам на типоси, кои, глумејќи барање „објективен„ доказ, редовно го/ги прескокаат најочигледните и вродените докази, (барајќи ја „вистината„ надвор од себе..). не така што ќе ги ВИДАТ и ЗАБЕЛЕЖАТ лично и самостојно, туку ќе зинат и ќе чекаат некој да им „тури„ доказ во устата, оти, се чини дека туѓите „докази„ се секогаш „поточни„ од личните...:D

Така, се чини дека Коперник е „...повеќе во право...„, од мене, кога тврди дека Земјата се „врти„ околу Сонцето, а моето вродено око, демек, ме лаже кога ми пренесува изворна информација дека „у ствари„, Сонцето се „врти„ околу Земјата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Антитеизмот зема замав последниве години поради очигледните срања кои институционализираната религија ги прави во современиот свет.

Е, ВАКА би рекол јас.
Причам ти причу....

Св.Ап. Павле, уште пред 20 века ни кажа дека безбожништвото ќе се намножува, кога љубовта кај луѓето ќе олади, во последните времиња, пред влаеењето од антихристот.

Према томе, DBack, доцниш едно....20 векови. :D
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Причам ти причу....

Св.Ап. Павле, уште пред 20 века ни кажа дека безбожништвото ќе се намножува, кога љубовта кај луѓето ќе олади, во последните времиња, пред влаеењето од антихристот.

Према томе, DBack, доцниш едно....20 векови. :D
Живееме во век на безбожништво, според нормите и начелата на Антихристот. Кога толку многу ќе се намножат неверници Конечниот суд ќе биде страшен по нив.

А дали се истите тие виновни што не знаат дека живеат во свет во кој се повеќе владее антихризмот?Неверувањето во Христос не ги прави верувачи во Луцифер нели?

Кој ќе не подучи како да ги избегнеме стапиците на Антихристот? МНогумина атеисти сметаат дека нема ни Христос ни АнтиХрист, тие не знаат дека чекорат зад лукавиот.

Ќе ни прости ли Конечниот суд доколку несвесно чекориме позади Лукавиот на погрешна патека?
 
Член од
27 март 2011
Мислења
348
Поени од реакции
151
roditelite se tuka da im kazat na decata sto e dobro a sto e zlo,a ne da im gi nametnuvaat svoite stavovi i svakanja za verata-potoa na deteto samo ostanuva samoto da si izbere dali ke veruva ili ne i vo koja religia ke veruva(y)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А дали се истите тие виновни што не знаат дека живеат во свет во кој се повеќе владее антихризмот?
Делумно, самите сме си виновни за своето неверие.
 
Член од
27 март 2011
Мислења
348
Поени од реакции
151
a vo vrska so tretiot antihrist(prviot e neli napoleon,vtoriot hitler) jas i toa kako veruvam deka toj eden den ke dojde,i ke bide od istokot,islamist.A toj so sebe ke ja donese i tretata svetska vojna.No za sreka nie sme mnogu dalleku od toa,mozda i nema da postoi makedonija(neka mi prostat patriotite) kako sto trgnala sega so grcija,so siluvackite,ubistvata,incestie...tuka treba verbata vo bog da bide silna zasto samo cudo moze da ja spasi makedonija ne samo od ekonomskata tuku i od vnatresnata,psihicka kriza:cenzura:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Неверувањето во Христос не ги прави верувачи во Луцифер нели?
Токму спротивното: кој не е со Христа, против Христа е. Нема „трето„, нема „средно„, нема „сиво„; нема „неутралност„.
--- надополнето: Jul 6, 2011 2:01 PM ---
Кој ќе не подучи како да ги избегнеме стапиците на Антихристот?
Црквата Христова.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Ќе го цитирам мојот омилен пофесор, кој рече: „....Тоа е знаење кое ни е дадено со мајчиното млеко....„.

Затоа. им се чидам на типоси, кои, глумејќи барање „објективен„ доказ, редовно го/ги прескокаат најочигледните и вродените докази, (барајќи ја „вистината„ надвор од себе..). не така што ќе ги ВИДАТ и ЗАБЕЛЕЖАТ лично и самостојно, туку ќе зинат и ќе чекаат некој да им „тури„ доказ во устата, оти, се чини дека туѓите „докази„ се секогаш „поточни„ од личните...:D

Така, се чини дека Коперник е „...повеќе во право...„, од мене, кога тврди дека Земјата се „врти„ околу Сонцето, а моето вродено око, демек, ме лаже кога ми пренесува изворна информација дека „у ствари„, Сонцето се „врти„ околу Земјата.
Претпоставувам професорот бил од Теолошки, така?
Туку, кога веќе тврдиш дека религиозноста ни е дадена со мајчиното млеко, како го објаснуваш фактот што на светот постојат илјадници религии?Ако религиозноста е вродена( во што јас не се согласувам) и бебињата се раѓаат со различни религии, како знаеш која е вистинската?
И гледам неколку пати го спомнуваш Коперник, дали ти тврдиш дека Коперник не е во право?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
МНогумина атеисти сметаат дека нема ни Христос ни АнтиХрист, тие не знаат дека чекорат зад лукавиот.
Тоа е нивен став и нивен личен избор, на кој (избор) никој не ги принудува со ќотек.
--- надополнето: Jul 6, 2011 2:03 PM ---
Ќе ни прости ли Конечниот суд доколку несвесно чекориме позади Лукавиот на погрешна патека?
Човекот е словесно/разумно битие, кое може свесно да ги насочува своите постапки. Конечниот Суд е неповратен, што значи дека „сега и овде„ е времето за покајание и простување.
--- надополнето: Jul 6, 2011 2:03 PM ---
Претпоставувам професорот бил од Теолошки, така?
Погрешна претпоставка: професорот е од архитектонски.
--- надополнето: Jul 6, 2011 2:04 PM ---
Туку, кога веќе тврдиш дека религиозноста ни е дадена со мајчиното млеко, како го објаснуваш фактот што на светот постојат илјадници религии?
Многу едноставно: постои само една вистина и мноштво лаги.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
DBack, друже, ти си најбољи и најултрахардкор атеист што знам. Али никад не би сакал да ми бидеш татко да те молам за пари за искачање, или да се бутаме на рука кому му е ред да фрла ѓубре...заеби.
Нема везе, друже. Ја сум ного мек и фин у живо. Прилично сум конформист и никогаш не се конфронтирам на ниво на ставови и/или вредности. Религија не дебатирам, ниту се фаќам за гуша со шовинисти (машки или женски - сеедно), биготи или конзервативци од било кој вид.

Али ова е, нели, форум и е вистинското место за брљавење по елементарните нивоа на свесноста.

Озбилно те чекам за тоа пивото.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако религиозноста е вродена( во што јас не се согласувам) и бебињата се раѓаат со различни религии, како знаеш која е вистинската?
Многу едноставно: кога душата ќе си го препознае својот Душодарител, тогаш нема(м) дилема Кој Е вистинскиот Бог.
--- надополнето: Jul 6, 2011 2:06 PM ---
П
И гледам неколку пати го спомнуваш Коперник, дали ти тврдиш дека Коперник не е во право?
Коперник е во право, ако нештата ги гледаме сурово: само на рационално-емпириско ниво. Коперник е во криво, оти ја погази духовната страна човекова.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Причам ти причу....

Св.Ап. Павле, уште пред 20 века ни кажа дека безбожништвото ќе се намножува, кога љубовта кај луѓето ќе олади, во последните времиња, пред влаеењето од антихристот.

Према томе, DBack, доцниш едно....20 векови. :D
Мики... штотуку ти се паркира еден шлепер. Ај, мрш на работа... таман ни тргна муабетов.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики... штотуку ти се паркира еден шлепер. Ај, мрш на работа... таман ни тргна муабетов.
МИКИ1, уништувач на забавииииии....:ROFLMAO:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
МИКИ1, уништувач на забавииииии....:ROFLMAO:
Дворскиот шут никогаш нема да уништи забава...

Може да ти иде накурац, ама кој го зима за озбиљно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom