Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Погрешна претпоставка: професорот е од архитектонски.
Не знам како професор од Архитектонски би бил доволно компетентен да го тврди тоа, претпоставувам само изнесувал личен став и тоа не можеш да го користиш како аргумент во дискусијава.

Многу едноставно: постои само една вистина и мноштво лаги.
А која е вистината Мики?Гарант ќе одговориш дека тоа е православното христијанство, па затоа ќе те прашам зошто бебињата не се раѓаат со верба, или пак со било какво сознание за Исус Христос?И сам знаеш дека ако тоа бебе порасне во средина во која никој нема да му го спомене христијанството, тоа никогаш нема само од себе да стане свесно за Исус Христос, а камоли да верува во него.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не знам како професор од Архитектонски би бил доволно компетентен да го тврди тоа, претпоставувам само изнесувал личен став и тоа не можеш да го користиш како аргумент во дискусијава.
Можам и тоа како, а тоа го чинам веќе 3,5 г. на форумов.
--- надополнето: Jul 6, 2011 2:25 PM ---
А која е вистината Мики?.
Христос Е Вистината, Патот и Животот.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Нема везе, друже. Ја сум ного мек и фин у живо. Прилично сум конформист и никогаш не се конфронтирам на ниво на ставови и/или вредности. Религија не дебатирам, ниту се фаќам за гуша со шовинисти (машки или женски - сеедно), биготи или конзервативци од било кој вид.

Али ова е, нели, форум и е вистинското место за брљавење по елементарните нивоа на свесноста.

Озбилно те чекам за тоа пивото.
Ја па сум заебан и агресивен до балчака. Нон стоп сум у клинч со некого и редовно и` пружам ќутек на жена ми, колку да ја потсетам кој е глаа у куќа. А на форум изигравам финоќа и се понашам. Али штом сум дал реч за пиво, само ме смрт може спречити.:)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Гарант ќе одговориш дека тоа е православното христијанство, па затоа ќе те прашам зошто бебињата не се раѓаат со верба, или пак со било какво сознание за Исус Христос?.
Бебињата се раѓаат така, што родителите им даруваат тело а Духот Свет (Господ, нели...) им дава душа, така да ни оддалеку не можеш да кажеш дека бебињата се раѓаат без вера...А за Христа, бебињата можат да осознаат штом потпораснат, сигурно не дур се во пелени.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ја па сум заебан и агресивен до балчака. Нон стоп сум у клинч со некого и редовно и` пружам ќутек на жена ми, колку да ја потсетам кој е глаа у куќа. А на форум изигравам финоќа и се понашам. Али штом сум дал реч за пиво, само ме смрт може спречити.:)
Ја више почнав да го острам сатаров! ... И уште да си ја стеснам мантијава, пошто се ослабев по форумов овие неколку дена.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И сам знаеш дека ако тоа бебе порасне во средина во која никој нема да му го спомене христијанството, тоа никогаш нема само од себе да стане свесно за Исус Христос, а камоли да верува во него.
Ако бебето порасне во нерисјанска средина, тоа сепак ќе ја има совеста, разумот и слободната волја, кои од Бога ни се дадени, така да бебето, кога ќе порасне, .ќе нема на што да се „...вади од небрано...„. демек, „,,,ја никад не сум чул за Бога...„.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Бебињата се раѓаат така, што родителите им даруваат тело а Духот Свет (Господ, нели...) им дава душа, така да ни оддалеку не можеш да кажеш дека бебињата се раѓаат без вера...А за Христа, бебињата можат да осознаат штом потпораснат, сигурно не дур се во пелени.
Еми оти Светиот Дух ја избегава Амазонија?

Или уште поинтересно:

Зошто Светиот Дух избегава делови од Северна Европа, Јапонија и Канада? И зошто све поретко оди по болниците во Нов Зеланд и Австралија?

Најверојатно презира благосостојба, висок Human Development Index, високо образование и слични нечестиви работи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Е ми, еве зашто, како што напишав скоро, циртирам:

...Причам ти причу....

Св.Ап. Павле, уште пред 20 века ни кажа дека безбожништвото ќе се намножува, кога љубовта кај луѓето ќе олади, во последните времиња, пред влаеењето од антихристот.

Према томе, DBack, доцниш едно....20 векови. :D...„. Затворен цитат.

А то со амаознците, па то и ја го велам, оти секогаш ќе има доволно изолирани народи, кои не сакаат да слушнат и видат „нешто„ кое е надвор и поинаку од нивниот светоглед.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Е ми, еве зашто, како што напишав скоро, циртирам:

...Причам ти причу....

Св.Ап. Павле, уште пред 20 века ни кажа дека безбожништвото ќе се намножува, кога љубовта кај луѓето ќе олади, во последните времиња, пред влаеењето од антихристот.

Према томе, DBack, доцниш едно....20 векови. :D...„. Затворен цитат.
Што би значело, според тебе, дека православните христијани имаат душа, а сите останати 6-икусур милијарди луѓе на планетава се бездушни роботи?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што би значело, според тебе, дека православните христијани имаат душа, а сите останати 6-икусур милијарди луѓе на планетава се бездушни роботи?
Погрешно: според Црквата, но и според мене а и според искуствата од медицината (мислам на „клиничката смрт„), сите луѓе имаат: дух, душа и тело, независно од нивната национална, верка и расна припадност, оти ист ни Е Творецот.
Православните рисјани имаат предност во тоа што се поблуску до Бог, отколку бил кој друг народ или поединец.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Православните рисјани имаат предност во тоа што се поблуску до Бог, отколку бил кој друг народ или поединец.
Оооо, мене ова на потпис ми мирише....
--- надополнето: Jul 6, 2011 2:57 PM ---
Православните рисјани имаат предност во тоа што се поблуску до Бог, отколку бил кој друг народ или поединец.
...него кои од православните христијани се најблиску?



Овие се наредени по важност - така барем пишува.

Де избери КОИ ПРАВОСЛАВЦИ се најблиску до БОГ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Оооо, мене ова на потпис ми мирише....
--- надополнето: Jul 6, 2011 2:57 PM ---

...него кои од православните христијани се најблиску?


Овие се наредени по важност - така барем пишува.

Де избери КОИ ПРАВОСЛАВЦИ се најблиску до БОГ?
Тоа е дадено во Симболот од верата, во членот кој вели: „...Верувам во Една, Света, Соборна и Апостолска Црква....„

Ето, немој после да ми речиш оти не сум одгворил. :confused:
 
I

Iblis

Гостин
Тоа е дадено во Симболот од верата, во членот кој вели: „...Верувам во Една, Света, Соборна и Апостолска Црква....„

Ето, немој после да ми речиш оти не сум одгворил. :confused:
Ја нема да се извинам за говорот што ќе следи понатаму, ама нели беат тоа црквите кои мачеа , убиваа луѓе? Она вештерки кој беше спалувал? А Шпанската Инквизиција е била спортски клуб? Не ли беше Црквата таа што гонеше Евреи од 100 година па се наваму или натаму, како ви одговара, истата таа црква што го поддржување Адолф Хитлер? Таа ваша црква не ли беше што ни го подари средниот век, кога луѓето робуваа под моќен феудалец, благословен од црквата? Не ли беше во името на црквата колонизацијата на Америките, колку божји чеда ли уби само таму?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Коперник е во право, ако нештата ги гледаме сурово: само на рационално-емпириско ниво. Коперник е во криво, оти ја погази духовната страна човекова.
Ако може да ми го подобјасниш ова, не капирам баш што сакаш да кажеш.На кој начин ја погазил духовната страна на човекот?Со тоа што ги побил тогашните црковни догми?
 
I

Iblis

Гостин
Ако може да ми го подобјасниш ова, не капирам баш што сакаш да кажеш.На кој начин ја погазил духовната страна на човекот?Со тоа што ги побил тогашните црковни догми?
Де бе Маче, како може да незнаеш, Коперник ја заврте земјата околу сонцето т.е. сонцето од тогаш не се врти околу земјата , а земјата тоа е човекот.
Следствено сонцето од тогаш не изгрева за човекот и ако човокет умре ,од тогаш, сонцето ќе продолжи да свети.
Така драги мои злиот Коперник ја погази духовната страна на човекот.
Он топик
Како што прочитав горе спознанието за бог го имаат и самите бебиња, оти тогаш да се воспитуваат во било каква вера т.е. оти човек на деца кои директно се во врска со бога да им кажува како да бидат во врска со бог?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom