Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Брее, а Твојте „докази„ се ептен „објективни„ и и тија докази произлегуваат „самите од себе„ и не се изнесени од некој субјект, така? :D
Јас ништо не измислувам, прочитај си ги твоите постови, имаш напишано.
Еве да земеме се лични (и не се баш, но ај ќе прифатам твојот став дека се)
Повели ти докажи.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Бог не постои ниту за оние кои веруваат во него.

Нема апсолутно никаков објективен доказ за постоењето на Бог.

Едно е да веруваш дека нешто постои. Друго е нешто објективно да постои.

Луѓе веруваат дека постојат леприкони. Веруваат дека постои чудовиште под креветот. Веруваат дека постои Дедо Мраз.

Кое од горниве би го прилагодил во цитираниов пост?
Ај да с`ибеш пак си едитирал....НЕМА никаков доказ за постоењето на Бога. Од рационална гледна точка верниците наликуваат на схизофреници. Јасно ми е. Немам намера да го бранам чинот на верата, бидејќи не се базира на рационално размислување ниту на објективни докази. И не можам да го објаснувам на форум а и не сакам. Мала молба: може ли без леприкони и дедо мразови? Тоа се веќе удари под појас. И едно вакво прашање: Дали смеам да бидам схизофреник од ваков религиски тип? Сериозно, мене таквата категоризација од атеисти воопшто не ми пречи. Меѓутоа, мислам дека исмевањето на она во кое верувам е непристојно, се согласуваш? Ова спаѓа во домен на општа култура и нема врска со докази. А кога се работи за наука, логичко докажување, итд. можеме да комуницираме на исто ниво (се надевам). И да, кога ќе дојдам во Скопје, те викам на пиво.;)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ај да с`ибеш пак си едитирал....НЕМА никаков доказ за постоењето на Бога. Од рационална гледна точка верниците наликуваат на схизофреници. Јасно ми е. Немам намера да го бранам чинот на верата, бидејќи не се базира на рационално размислување ниту на објективни докази. И не можам да го објаснувам на форум а и не сакам. Мала молба: може ли без леприкони и дедо мразови? Тоа се веќе удари под појас. И едно вакво прашање: Дали смеам да бидам схизофреник од ваков религиски тип? Сериозно, мене таквата категоризација од атеисти воопшто не ми пречи. Меѓутоа, мислам дека исмевањето на она во кое верувам е непристојно, се согласуваш? Ова спаѓа во домен на општа култура и нема врска со докази. А кога се работи за наука, логичко докажување, итд. можеме да комуницираме на исто ниво (се надевам). И да, кога ќе дојдам во Скопје, те викам на пиво.;)
не едитував. разминати бевме со постовите.

Извини за леприконите и дедо Мраз.

Разбирам дека исмевањето не е во ред, но споредбите со леприкони, дедо мразови, во мои очи, се сосем аналогни и на место, бидејќи јас лично не правам апсолутно никаква разлика помеѓу овие четири. Се надевам дека ме разбираш - за мене, ова не е исмевање, туку сосем валидна споредба.

те чекам за пиво.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Ако одиме по логиката дека атеизам е отсуство на верба во богови,може да се каже децата се раѓаат како атеисти, но не знам колку тоа би било правилно.Тие не веруваат во постоењето на богови, но од друга страна не го ни негираат истото.Бебињата воопшто не се запознаени со концептот за Бог и не можат да донесат одлука дали веруваат во него или не.Значи разликата меѓу возрасен атеист и бебе е што возрасниот човек е запознаен со идејата за Бог и свесно одбива да верува во истата, додека бебето се уште нема доволно развиена свест да ги разбере овие концепти, а камоли да донесе свесна одлука дали верува или не во Бог.Bottom line, бебињата ,не се раѓаат ни како теисти, ни атеисти, исто како што не се раѓаат како вмровци или сдсмовци.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Леле, колку лично ги сваќаме работите, се однесуваше на сите, не дека ти си рекол. Извини ако си добил таков впечаток.
За некои работи, да генетски предиспозиции и способности има. Никој не го негира тоа. Но сознанија од надворешниот свет нема.
Ниту ти немаш сознанија за што се случува во некое индијанско племе, па тоа не те прави табула раса.
Табула раса - празна табла, значи ништо, бел лист хартија. А детето престанува тоа да биде со завршување на ембрионалната фаза, односно постанувањето фетус. Фетусот е способен да учи, па според тоа 1. Не е табула раса 2. Има свест, но сеуште не знаеме каква, ниту со сигурност можеме да кажеме 3. Голема е веројатноста таа свест значајно да се разликува од нашата 4. Под дејство на хипноза, многу луѓе се способни да се сетат на настани од нивниот преднатален живот (често се сеќаваат ако мајката агресивно и фрустрирано реагирала и обично можат да посочат зошто се чувствувала така (пример, машки глас вика на неа)). Што значи, иако не можат да разберат по раѓањето, луѓето дефинитивно и пред раѓањето ја спознаваат својата средина, комуницираат со истата и паметат (првиот ултразвук фетусот е ,,изненаден,, и помирен, при вториот се обидува да избега - значи запамтил дека е непријатно искуство) само што најчесто ова памтење ни влегува во длабоката потсвест или пак можеби со текот на годините едноставно - забораваме.
Не паметиме многу работи ниту од периодот по раѓањето да речеме првите 3-4 години, па тоа не значи дека цело време не сме имале свест или сме биле табула раса!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ако одиме по логиката дека атеизам е отсуство на верба во богови,може да се каже децата се раѓаат како атеисти, но не знам колку тоа би било правилно.Тие не веруваат во постоењето на богови, но од друга страна не го ни негираат истото.Бебињата воопшто не се запознаени со концептот за Бог и не можат да донесат одлука дали веруваат во него или не.Значи разликата меѓу возрасен атеист и бебе е што возрасниот човек е запознаен со идејата за Бог и свесно одбива да верува во истата, додека бебето се уште нема доволно развиена свест да ги разбере овие концепти, а камоли да донесе свесна одлука дали верува или не во Бог.Bottom line, бебињата ,не се раѓаат ни како теисти, ни атеисти, исто како што не се раѓаат како вмровци или сдсмовци.
hmmm... читам теза со која не можам да се сложам.

Постојат теисти кои стојат позади едно тврдење кое е недокажливо. Постои бог. Некаков.

Новородените деца НЕ СТОЈАТ позади вакво едно тврдење. Исто како атеистите. Hence, равенство, мислам, дека е in order.

Силно замерувам на споредбата ВМРО-вци/СДСМ-овци, поради тоа што станува збор за преференци кон една или друга опција.

На начинот на кој си го поставила тврдењето, теистите можеш да ги ставиш во опозиција единствено со други теисти, од друга деноминација.

Јас не верувам ни во Хулк, ни во Кришна, ни во Покемон, ни во Алиса, Јахве... Исто и новороденчето. Теистот не можеш да го сместиш во оваа група, пошто ќе падне или на Кришна или на Јахве, Брама, Вишну или Маниту.

Стави ме мене во компарација со новороденче, НО немој да грешиш, па да ме споредуваш со некој кој, и покрај развиено рацио за ПОГОЛЕМИОТ ДЕЛ ОД СВЕТОТ ВО КОЈ ЖИВЕЕ, сепак ГАИ ИРАЦИОНАЛНИ ВЕРУВАЊА ЗА ПОСТОЕЊЕ НА НЕШТО ШТО НЕ ПОСТОИ!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ајдееее...Море. ем самиот си поставувша почетна претпоставка, која сама по себе е погрешна и реално неоснована, и следствено, вадиш заклучоци од погрешна почетна претпостава и згора на све, велиш дека си во право?

А добро, то што СИТЕ досегашни народи, познаваат колективна и индивидуална религозност, од кај им доаѓа „тоа„? Некој им го наметанал, како онаа омилената социолошка фраза, демек, средината влијаела на религозноста од поединецот? А средината, од кај станала религионза? Сама од себе? „Онака„?
Луѓето верувале дека кога грми богот се лути, кога грее сонце е весел, кога ќе врне после долга суша им простил и се смилувал..... тоа е недостаток на наука, а не вера.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Bottom line, бебињата ,не се раѓаат ни како теисти, ни атеисти, исто како што не се раѓаат како вмровци или сдсмовци.
Накратко:

Прашање: Дали новороденчето верува дека постои бог или божество?
Одговор: Не верува.

Заклучок: Бебето е атеист.

Simple as that.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Бреј, ја отидов кафе да си напраам а вие сте ја разврзале...уште не ја решивме? DBack сечи бе, као Омер, и иди бапни „лимунада“ и „ауфидезен“!:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Доказот го имаш во целата пишана/забележана човечка историја, која ни вели дека сите народи, некогашни и сегашни, имаат и колективна и индивидулна религиозност. ОНА КОЕ Е ОЧИГЛЕДНО, НЕ СЕ ДОКАЖУВА!

Но, во своите истражувања,чак и славниот Фројд забележал дека идејата за Бога им е ВРОДЕНА на луѓето, па ако Те занима, читај го Фројд.

Исто тоа го вели и Архимандритот Рафаил Карелин: дека религиозноста ни е вродена категорија иа особина.

Тоа ни го вели и нашата совест.

Истото тоа го велам и јас, пошто се исповедам за дел од рисјнаската вера.

Бидејќи релиозноста не ни „доаѓа„ од „околината„ (оти тоа значи дека „околината„ веќе е религиозна од “некаде„!), тоа значи дека релгиозноста „доаѓа„ од нас самите!

Е па сеа, ако овие очигледни докази не Ти се доволно, тогаш оди и барај си поубедливи и помалку очигледни...:D
Гледам почна и Фројд да го мешаш :)
Има една членка, инаку моја колешка, дел од психолошка школа ,,наследничка,, на неофројдисти.
Од кога почнаа верниците да го прифаќаат Фројд и општо психологијата, не знам, ама ајде.
Верата постои ради стравот. Страв од смртта. Каде одиме? Што правиме?
Ако сум добар, ќе одам во рајот.

Сите животински видови се плашат од смртта, но само човекот е надарен со свест, и таа негова свест бара одговори. Бидејќи сеуште не можеме да си одговориме што станува по смртта, нели со нашиот ни ,,возвишен,, дух, можеме само да претпоставуваме.

За времето на зачетоците на христијанството (не пред тоа, да не мешаме Мојсие и сите по ред) луѓето биле сериозно хендикепирани во поглед на научни сознаније а до душа и немале никаква морални вредности, и морало да се најде начин да постојат истите, макар во вид на закони. На малото дете му зборуваш за Дедо Мраз и верува, на неукиот човек зборувај му дека кога ќе умре ќе оди во рај и ќе поверува.

Не е вордена религијата и не во контекст во кој зборуваме. Вродена е во оние кои традиционално ја пренесуваат, што не е доказ дека таа е впишана во генетскиот код на човекот.
Да беше, немаше под толку мал простор на небото, да има толку различни сфаќања.

Не мешај наследно и стекнато.
Наследна ни е бојата на очите и кожата, потенцијалите за музички или ликовни таленти, но религијата, степенот на социјализација, степенот на еманципираност, степенот на образование, сето тоа ни зависи од социјалната средина, чиј најзначаен носител е семејството.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Бреј, ја отидов кафе да си напраам а вие сте ја разврзале...уште не ја решивме? DBack сечи бе, као Омер, и иди бапни „лимунада“ и „ауфидезен“!:)
То што викаш, па и ја имам работа, да му ебем матер!

ај чао!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не ми подметнувај нешта кои ги немам кажано: велам дека „релиозноста„ а не „христијанската вера„ ни е вродена.
Но, бидејќи Христос Е нашиот Творец, јасно е зашто сме Христови, како битија.
Е ова е веќе глупост.
Христос ни е творец а?
А кој е творец на индијански племиња што гледаат судбина на коски и се молат на тотеми?
Пак Христос?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ја читам цело време.
И јас мислам дека децата се раѓаат како атеисти, подоцна им се нафрлува верата.
Ако моето дете го изолирам да живее меѓу атеисти, притоа никогаш никој да не спомне бог, антибог, и слично, едноставно како таква тема да не постои, детето никогаш нема да пробуди религиозни погледи, а и да му го кажеш зборот Бог ќе праша ,,Што е тоа, се мачка на леб?,,............ така да, ниту едно дете не се раѓа со вера во бог, подоцна родителите бабите и стрините го учат.....
Религиозни погледи не, но метафизички да затоа што некои деца секако ќе почнат да се прашуваат кои се и од каде се и дали постојат и други суштества различни од нив и дали и што има надвор од телото и космосот така да сакале или нејќеле ќе се приближат на дофат на религија иако не директно како и без опасност да станат ограничени или фанатици во едно верување.

Ова само како надополнување на твојот цитат :).
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Накратко:

Прашање: Дали новороденчето верува дека постои бог или божество?
Одговор: Не верува.

Заклучок: Бебето е атеист.

Simple as that.
DBack јас реков дека бебињата се атеисти, ако се земе предвид дека кај нив не постои верба во богови, само ги разграничив од возрасните атеисти, кои свесно ја донеле таа одлука и кои свесно го негираат постоењето на божества.Бебињата, едноставно немаат поим што се тоа божества, па аналогно на тоа ниту мислат дека постојат, ниту мислат дека не постојат.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
hmmm... читам теза со која не можам да се сложам.

Постојат теисти кои стојат позади едно тврдење кое е недокажливо. Постои бог. Некаков.

Новородените деца НЕ СТОЈАТ позади вакво едно тврдење. Исто како атеистите. Hence, равенство, мислам, дека е in order.

Силно замерувам на споредбата ВМРО-вци/СДСМ-овци, поради тоа што станува збор за преференци кон една или друга опција.

На начинот на кој си го поставила тврдењето, теистите можеш да ги ставиш во опозиција единствено со други теисти, од друга деноминација.

Јас не верувам ни во Хулк, ни во Кришна, ни во Покемон, ни во Алиса, Јахве... Исто и новороденчето. Теистот не можеш да го сместиш во оваа група, пошто ќе падне или на Кришна или на Јахве, Брама, Вишну или Маниту.

Стави ме мене во компарација со новороденче, НО немој да грешиш, па да ме споредуваш со некој кој, и покрај развиено рацио за ПОГОЛЕМИОТ ДЕЛ ОД СВЕТОТ ВО КОЈ ЖИВЕЕ, сепак ГАИ ИРАЦИОНАЛНИ ВЕРУВАЊА ЗА ПОСТОЕЊЕ НА НЕШТО ШТО НЕ ПОСТОИ!
Атеисту, разликата меѓу твојот атеизам и бебешкиот, е во тоа што, ти тврдиш дека нема божества, а бебето не тврди односно не знае, односно не е способно да знае.
Затоа е прегруб овој термин.
Постои термин за некој што ич уво не го боли за постоење или непостоење на бог?

П.С. Во 5 година од животот, децата ни се многубошци.
Веруваат во Дедо Мраз, самовили, покемони, драгонболи, добрата вила на Пепелашка.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom