Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Абе доста више бе луѓе...све кажано е по темава. Сеа да бев у Скопје ве викав на пијачка кај мене, топтан сите.:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Абе доста више бе луѓе...све кажано е по темава. Сеа да бев у Скопје ве викав на пијачка кај мене, топтан сите.:)
А ти од одмори седиш на Кајгана?
Навистина многу не сакаш :) :) :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
И да знаеш! :)
П.С. Ти викај на пијачка, ама јави се и на некоја агенција за обезбедувања, овде имаме два наострени табори, малкумина во средина ќе застанеме. Јас ти и Мачорка, на крај, ќе си го изедеме :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
П.С. Ти викај на пијачка, ама јави се и на некоја агенција за обезбедувања, овде имаме два наострени табори, малкумина во средина ќе застанеме. Јас ти и Мачорка, на крај, ќе си го изедеме :)
Не бе зашо, све атеисти -- фина раја, само ја ќе ви штрчам као рецидив из прошлости...али праам коктели домаќински и не му се даам на ниеден незнабожец!:)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Атеисту, разликата меѓу твојот атеизам и бебешкиот, е во тоа што, ти тврдиш дека нема божества, а бебето не тврди односно не знае, односно не е способно да знае.
Затоа е прегруб овој термин.
Постои термин за некој што ич уво не го боли за постоење или непостоење на бог?

П.С. Во 5 година од животот, децата ни се многубошци.
Веруваат во Дедо Мраз, самовили, покемони, драгонболи, добрата вила на Пепелашка.....
Ај, работата може да почека...

Прашање: „Постои термин за некој што ич уво не го боли за постоење или непостоење на бог?“
Одговор: ДА. Тој човек се вика АТЕИСТ.

Човекот кој ГО БОЛИ УВО дали постои или не... А НАЛУДНИЧАВО ВРЕСКА НАОКОЛУ дека не постои - СЕ ВИКА АНТИТЕИСТ.

Big difference!

Јас сум животен атеист и форумски антитеист.

Инаку, децата на 5 години имаат бујна фантазија и недостаток од вештини на критичко мислење.

Затоа, јас не се расправам по форуми со малолетници. Јас се грбачам, фрустрирам и срамам со вулгарности поради тоа што „комуницирам“ со ирационални возразни луѓе кои за поголемиот дел од животот употребуваат рацио и критичнко мислење (тука е и Дедо Мраз и Маниту), но кога станува збор за својата деноминација - ирационално веруваат.

Да е работата уште поирационална, сите тие се атеисти по прашањето на останатите 4999 религии кои ординираат наоколу, освен за својата.

Е, ТОА ме курчи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
П.С. Ти викај на пијачка, ама јави се и на некоја агенција за обезбедувања, овде имаме два наострени табори, малкумина во средина ќе застанеме. Јас ти и Мачорка, на крај, ќе си го изедеме :)
напротив, последно време лошо се сфаќаат темите па повеќето се сведуваат на мерење...таков е периодот, даун.
На страна како се раснат деца, но ова што ти го напиша за искуствата на бебето во мајчината утроба и влијанието на надворешни дразби е нешто кое не сум го знаел што за мене сметам дека е корисно. Тоа уште повеќе значи дека темата/темите не се само за инаетење или докажување, него и за човек да научи нешто без оглед на годините ;)
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
П.С. Ти викај на пијачка, ама јави се и на некоја агенција за обезбедувања, овде имаме два наострени табори, малкумина во средина ќе застанеме. Јас ти и Мачорка, на крај, ќе си го изедеме :)
Јас имам 9 животи, вие мислете му ја :D
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ниту ти немаш сознанија за што се случува во некое индијанско племе, па тоа не те прави табула раса.
Табула раса - празна табла, значи ништо, бел лист хартија. А детето престанува тоа да биде со завршување на ембрионалната фаза, односно постанувањето фетус.
Е добро де се сложуваме. Дали по раѓањето, или во фазата на фетус, сме биле табула раса, сосем сеедно. Не го менува фактот дека таблата (или белиот лист) го пополнуваме со текот на нашиот живот, со нашите искуства, сознанија...итн.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ај, работата може да почека...

Прашање: „Постои термин за некој што ич уво не го боли за постоење или непостоење на бог?“
Одговор: ДА. Тој човек се вика АТЕИСТ.

Човекот кој ГО БОЛИ УВО дали постои или не... А НАЛУДНИЧАВО ВРЕСКА НАОКОЛУ дека не постои - СЕ ВИКА АНТИТЕИСТ.

Big difference!

Јас сум атеист и антитеист.

Инаку, децата на 5 години имаат бујна фантазија и недостаток од вештини на критичко мислење.

Затоа, јас не се расправам по форуми со малолетници. Јас се грбачам, фрустрирам и срамам со вулгарности поради тоа што „комуницирам“ со ирационални возразни луѓе кои за поголемиот дел од животот употребуваат рацио и критичнко мислење (тука е и Дедо Мраз и Маниту), но кога станува збор за својата деноминација - ирационално веруваат.

Да е работата уште поирационална, сите тие се атеисти по прашањето на останатите 4999 религии кои ординираат наоколу, освен за својата.

Е, ТОА ме курчи.
Ете така.
Значи СИТЕ ВИЕ ПРИСУТНИ ДА РАЗГРАНИЧИМЕ!

Бебето е АТЕИСТ затоа што - НЕМА ПОИМ ШТО Е БОЖЕСТВО, НИТУ ВЕРУВА, НИТУ НЕ ВЕРУВА.

Возрасниот човек е АНТИТЕИСТ, затоа што ТВРДИ ДЕКА НЕМА БОГОВИ.

Проблемот велам е до терминологијата.......

Според тоа, Мики е атеист во поглед на Чорбаџија и обратно (нели првиов православен, другиов протестант), јас сум атеист према сите божества, ти си антитеист, а овој потпишаниов атеист не ми е јасно али е двете, али само уво не го боли :)
Што значи, сите ние сме атеисти!!! И најголемите православни верници, се атеисти во поглед на исламот, или во поглед на католиците, католиците се атеисти во поглед на православните и муслиманите, муслиманите атеисти во поглед на христијаните и сите тие заедно во поглед на индијанските тотеми.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас имам 9 животи, вие мислете му ја :D
Абе и јас сум фамилија мачки, ама замисли таборот
1. Мики против 2. DBack 3. Атеист 4. Чорбаџија
Некако не толку агресивен доаѓа Луртз

Каде ќе бегаме ние вака атеистични (читај горе) плус Петар, кој си верува ама не би се тепал за тоа :)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ете така.
Значи СИТЕ ВИЕ ПРИСУТНИ ДА РАЗГРАНИЧИМЕ!

Бебето е АТЕИСТ затоа што - НЕМА ПОИМ ШТО Е БОЖЕСТВО, НИТУ ВЕРУВА, НИТУ НЕ ВЕРУВА.

Возрасниот човек е АНТИТЕИСТ, затоа што ТВРДИ ДЕКА НЕМА БОГОВИ.

Проблемот велам е до терминологијата.......

Според тоа, Мики е атеист во поглед на Чорбаџија и обратно (нели првиов православен, другиов протестант), јас сум атеист према сите божества, ти си антитеист, а овој потпишаниов атеист не ми е јасно али е двете, али само уво не го боли :)
Што значи, сите ние сме атеисти!!! И најголемите православни верници, се атеисти во поглед на исламот, или во поглед на католиците, католиците се атеисти во поглед на православните и муслиманите, муслиманите атеисти во поглед на христијаните и сите тие заедно во поглед на индијанските тотеми.
Има полно возрасни кои се Атеисти.

Антитеизмот зема замав последниве години поради очигледните срања кои институционализираната религија ги прави во современиот свет.

Е, ВАКА би рекол јас.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Атеист и DBack

Изјаснете се!

Човек кој не го боли уво за дали постои или не постои божество, е атеист или пантеист?

За исто прашање различно одговоривте :)

Ајде да заклучиме што е бебето.
--- надополнето: Jul 6, 2011 12:58 PM ---
Има полно возрасни кои се Атеисти.

Антитеизмот зема замав последниве години поради очигледните срања кои институционализираната религија ги прави во современиот свет.

Е, ВАКА би рекол јас.
Реков, јас сум атеист, исто како бебето, ич уво не ме боли :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ај, работата може да почека...

Прашање: „Постои термин за некој што ич уво не го боли за постоење или непостоење на бог?“
Одговор: ДА. Тој човек се вика АТЕИСТ.

Човекот кој ГО БОЛИ УВО дали постои или не... А НАЛУДНИЧАВО ВРЕСКА НАОКОЛУ дека не постои - СЕ ВИКА АНТИТЕИСТ.

Big difference!

Јас сум животен атеист и форумски антитеист.

Инаку, децата на 5 години имаат бујна фантазија и недостаток од вештини на критичко мислење.

Затоа, јас не се расправам по форуми со малолетници. Јас се грбачам, фрустрирам и срамам со вулгарности поради тоа што „комуницирам“ со ирационални возразни луѓе кои за поголемиот дел од животот употребуваат рацио и критичнко мислење (тука е и Дедо Мраз и Маниту), но кога станува збор за својата деноминација - ирационално веруваат.

Да е работата уште поирационална, сите тие се атеисти по прашањето на останатите 4999 религии кои ординираат наоколу, освен за својата.

Е, ТОА ме курчи.
DBack, друже, ти си најбољи и најултрахардкор атеист што знам. Али никад не би сакал да ми бидеш татко да те молам за пари за искачање, или да се бутаме на рука кому му е ред да фрла ѓубре...заеби.
--- надополнето: Jul 6, 2011 1:02 PM ---
Антитеизмот зема замав последниве години поради очигледните срања кои институционализираната религија ги прави во современиот свет.
Да и затоа што се`уште има моронски квази-теократски држави као Америка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom