Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Каде виде некултура во моите обраќања до тебе, Дибек или Пума? Те молам укажи ми и ќе се извинам веднаш. Не се раѓа табула раса -- има многу генетски кодирани способности. Докази за ова имаш во психологијата, неврологијата, лингвистиката.
Леле, колку лично ги сваќаме работите, се однесуваше на сите, не дека ти си рекол. Извини ако си добил таков впечаток.
За некои работи, да генетски предиспозиции и способности има. Никој не го негира тоа. Но сознанија од надворешниот свет нема.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако детето се раѓа како табула раса, значи нема спознание за бог. А штом отсуствува бог, ќе е имплицитен атеист, или пантеист оти не миу е ни гајле дали постои или не постои.
Ајдееее...Море. ем самиот си поставувша почетна претпоставка, која сама по себе е погрешна и реално неоснована, и следствено, вадиш заклучоци од погрешна почетна претпостава и згора на све, велиш дека си во право?

А добро, то што СИТЕ досегашни народи, познаваат колективна и индивидуална религозност, од кај им доаѓа „тоа„? Некој им го наметанал, како онаа омилената социолошка фраза, демек, средината влијаела на религозноста од поединецот? А средината, од кај станала религионза? Сама од себе? „Онака„?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А добро, то што СИТЕ досегашни народи, познаваат колективна и индивидуална религозност, од кај им доаѓа „тоа„? Некој им го наметанал, како онаа омилената социолошка фраза, демек, средината влијаела на религозноста од поединецот? А средината, од кај станала религионза? Сама од себе? „Онака„?
Ај да видеме доказ дека е тоа вродено.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ако Бог не постои, КАКО МОЖЕ НЕКОЈ да се роди со непостоечки концепт?!?
Ова ми избега: Логичкото следство овде е фалично бидејќи едното не го обусловува другото. Бог не постои за оние кои не веруваат во Него и не е докажлив со ниеден научен метод. Неговото постоење е прашање на вера и не е врзано со дискусијата дали децата се раѓаат како атеисти. Когнитивните способности на децата можат и се проучуваат. Ти тврдиш дека децата се раѓаат како атеисти, јас велам не знам, и ќе почекам додека не добијам повеќе докази дека децата се раѓаат како атеисти.
 
I

Iblis

Гостин
Ајдееее...Море. ем самиот си поставувша почетна претпоставка, која сама по себе е погрешна и реално неоснована, и следствено, вадиш заклучоци од погрешна почетна претпостава и згора на све, велиш дека си во право?

А добро, то што СИТЕ досегашни народи, познаваат колективна и индивидуална религозност, од кај им доаѓа „тоа„? Некој им го наметанал, како онаа омилената социолошка фраза, демек, средината влијаела на религозноста од поединецот? А средината, од кај станала религионза? Сама од себе? „Онака„?
Технички да, грмело, тресело, умирале луѓето, поплави и слични појави кои неможеле да си ги објаснат, па препишувале на богови се тоа, а и оти има различна религиозност низ светов, мислам,Алах, Исус, Јахве, па после будисти, таоисти, хинду, вика, пагани, многубошци и безбошци? Муабетот ми е на кој шо ќе му паднело на памет и на кој како му одговара, а за детето тоа само потреба чувствува,јаде, кака и плаче и УЧИ . Ако го ставите меѓу волци ќе се однесува како волк, ако е меѓу мајмуни ќе "стане" мајмун, како ќе го индоктринирате такво ќе ви биде.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
@DBack: тврдењето дека децата се раѓаат без концепт за Бог базиран на Амазонските племиња е hasty generalization. Јас сум расположен да причекам науките кои се бават со когниција да понудат некои поопипливи докази. Дотогаш, мојот став е не знам и не го прифаќам твоето тврдење. И понатаму те читам со почит и интерес.
Hasty generalization... hmmm.

1. Нудам антрополошки пример за потполно отсуство на спорниот концепт.
2. Нудам лично, субјективно искуство за отсуство на спорниот концепт.
3. Претпоставувам дека концептите табула раза и основите од бихејвиоралната и конгнитивната психологија се горе-долу познати
4. Потсетувам дека атеизмот е последица на неможност ВООПШТО да се докаже постоење на спорниот концепт.

И ти викаш „Hasty genraliztion“ ;)

I think not.

Можеби те буни тврдењето: СИТЕ СЕ РОДЕНИ АТЕИСТИ. Ако ја тргнеш негацијата во исказот, ПОЗИТИВНИОТ ИСКАЗ БИ БИЛ:

НЕ ПОСТОИ АПСОЛУТНО НИКАКОВ ДОКАЗ ДЕКА ДЕЦАТА СЕ РАЃААТ КАКО ТЕИСТИ.

Извини за болдовите, големите букви и ненамерниот сарказам, if any.
--- надополнето: Jul 6, 2011 11:29 AM ---
Ова ми избега: Логичкото следство овде е фалично бидејќи едното не го обусловува другото. Бог не постои за оние кои не веруваат во Него и не е докажлив со ниеден научен метод. Неговото постоење е прашање на вера и не е врзано со дискусијата дали децата се раѓаат како атеисти. Когнитивните способности на децата можат и се проучуваат. Ти тврдиш дека децата се раѓаат како атеисти, јас велам не знам, и ќе почекам додека не добијам повеќе докази дека децата се раѓаат како атеисти.
Когнитивните способности за апстрактно концептуализирање кај новороденчиња НЕ СЕ и НЕ МОЖЕ да се ПРОУЧУВААТ.

Способноста за апстрактно концептуализирање се развива ОД ТРЕТАТА ГОДИНА НА ЖИВОТОТ (Пијаже, мислам)
--- надополнето: Jul 6, 2011 11:33 AM ---
Бог не постои за оние кои не веруваат во Него и не е докажлив со ниеден научен метод. Неговото постоење е прашање на вера и не е врзано со дискусијата дали децата се раѓаат како атеисти.
Бог не постои ниту за оние кои веруваат во него.

Нема апсолутно никаков објективен доказ за постоењето на Бог.

Едно е да веруваш дека нешто постои. Друго е нешто објективно да постои.

Луѓе веруваат дека постојат леприкони. Веруваат дека постои чудовиште под креветот. Веруваат дека постои Дедо Мраз.

Кое од горниве би го прилагодил во цитираниов пост?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај да видеме доказ дека е тоа вродено.
Доказот го имаш во целата пишана/забележана човечка историја, која ни вели дека сите народи, некогашни и сегашни, имаат и колективна и индивидулна религиозност. ОНА КОЕ Е ОЧИГЛЕДНО, НЕ СЕ ДОКАЖУВА!

Но, во своите истражувања,чак и славниот Фројд забележал дека идејата за Бога им е ВРОДЕНА на луѓето, па ако Те занима, читај го Фројд.

Исто тоа го вели и Архимандритот Рафаил Карелин: дека религиозноста ни е вродена категорија иа особина.

Тоа ни го вели и нашата совест.

Истото тоа го велам и јас, пошто се исповедам за дел од рисјнаската вера.

Бидејќи релиозноста не ни „доаѓа„ од „околината„ (оти тоа значи дека „околината„ веќе е религиозна од “некаде„!), тоа значи дека релгиозноста „доаѓа„ од нас самите!

Е па сеа, ако овие очигледни докази не Ти се доволно, тогаш оди и барај си поубедливи и помалку очигледни...:D
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Се`уште нема. Мојата резерва е во таа насока.
Твојот став ми е јасен. Мики сакав да одговори, пошто он тврди дека религиозноста (и тоа не било која, туку христијанската) е вродена.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Hasty generalization... hmmm.

1. Нудам антрополошки пример за потполно отсуство на спорниот концепт.
2. Нудам лично, субјективно искуство за отсуство на спорниот концепт.
3. Претпоставувам дека концептите табула раза и основите од бихејвиоралната и конгнитивната психологија се горе-долу познати
4. Потсетувам дека атеизмот е последица на неможност ВООПШТО да се докаже постоење на спорниот концепт.

И ти викаш „Hasty genraliztion“ ;)

I think not.

Можеби те буни тврдењето: СИТЕ СЕ РОДЕНИ АТЕИСТИ. Ако ја тргнеш негацијата во исказот, ПОЗИТИВНИОТ ИСКАЗ БИ БИЛ:

НЕ ПОСТОИ АПСОЛУТНО НИКАКОВ ДОКАЗ ДЕКА ДЕЦАТА СЕ РАЃААТ КАКО ТЕИСТИ.

Извини за болдовите, големите букви и ненамерниот сарказам, if any.
--- надополнето: Jul 6, 2011 11:29 AM ---

Когнитивните способности за апстрактно концептуализирање кај новороденчиња НЕ СЕ и НЕ МОЖЕ да се ПРОУЧУВААТ.

Способноста за апстрактно концептуализирање се развива ОД ТРЕТАТА ГОДИНА НА ЖИВОТОТ (Пијаже, мислам)
Да, ти ја разбирам поентата во првиот дел од постот и во право си. А brain fartov за апстактно мислење е веќе резултат на замор (кај мене е 4:33 ам). Фала за одличната дискусија.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Доказот го имаш во целата пишана/забележана човечка историја, која ни вели дека сите народи, некогашни и сегашни, имаат и колективна и индивидулна релиозност. ОНА КОЕ Е ОЧИГЛЕДНО, НЕ СЕ ДОКАЖУВА!

Но, во своите истражувања,чак и славниот Фројд забележал дека идејата за Бога им е ВРОДЕНА на луѓето, па ко Те занима, читај го Фројд.

Исто тоа го вели и Архимадритот Рафаил Карелин: дека религиозноста ни е вродена категорија иа особина.

Тоа ни го вели и нашата совест.

Истото тоа го велам и јас, пошто се исповедам за дел од рисјнаската вера.

Бидејќи релиозноста не ни „доаѓа„ од „околината„ (оти тоа значи дека „околината„ веќе е религиозна од “некаде„!), тоа значи дека релгиозноста „доаѓа„ од нас самите!

Е па сеа, ако овие очигледни докази не Ти се доволно, тогаш оди и барај си поубедливи и помалку очичледни...:D
Бре бре бре, Критизеру на лични ставови, изнесуваш личен став за доказ, чии и да се, дали од некој научник, твој, на Архимандрит или Папата, сепак е личен став, без ниту еден доказ.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Твојот став ми е јасен. Мики сакав да одговори, пошто он тврди дека религиозноста (и тоа не било која, туку христијанската) е вродена.
Не ми подметнувај нешта кои ги немам кажано: велам дека „релиозноста„ а не „христијанската вера„ ни е вродена.
Но, бидејќи Христос Е нашиот Творец, јасно е зашто сме Христови, како битија.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Да, ти ја разбирам поентата во првиот дел од постот и во право си. А brain fartov за апстактно мислење е веќе резултат на замор (кај мене е 4:33 ам). Фала за одличната дискусија.
Ми беше задоволство. Озбилно.

Пријатно е, за промена, да можеш да си дозволиш да не си вулгарен со опонентите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Бре бре бре, Критизеру на лични ставови, изнесуваш личен став за доказ, чии и да се, дали од некој научник, твој, на Архимандрит или Папата, сепак е личен став, без ниту еден доказ.
Брее, а Твојте „докази„ се ептен „објективни„ и и тија докази произлегуваат „самите од себе„ и не се изнесени од некој субјект, така? :D
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Доказот го имаш во целата пишана/забележана човечка историја, која ни вели дека сите народи, некогашни и сегашни, имаат и колективна и индивидулна религиозност. ОНА КОЕ Е ОЧИГЛЕДНО, НЕ СЕ ДОКАЖУВА!
Не е точно. Постојат, СЕГА, амазонски племиња кои немаат колективна и индивидуална религиозност.

Постојат цртежи по пештерите каде нема симболи, ниту слики од богови или божества.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom