Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Родителите да не се замараат со религијата на нивното дете, тоа не е клучната работа која треба да му ја овозможат во животот.

Биг бенг теорија имаа феноменална сцена за религијата и семејството.
Уште подобро е мислењето на мајката на Шелдон: everyone is entitled to their opinion. :D :D :D

 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Човек кој не верува дека постои бог/божества.

Толку,
Јасно, значи се работи за едноставно отсуство на вера, така? И уште едно: дали атеизмот подразбира свесна одлука или е само отсуство на вера?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Јасно, значи се работи за едноставно отсуство на вера, така?
Апсолутно. Нема ништо друго.

Јас сметам дека Бог (никаков бог) НЕ ПОСТОИ.

И, Оп! јас сум атеист.

НИКАКОВ ДРУГ ЗАКЛУЧОК не може да се извлече за мене. Ни што сакам или што мрзам, ни во што верувам, за што се залагам, како го живеам животот или какви мислења имам за црнците или паралелопипедот.

Атеизам е едноставно отсуство на верба во божества.

ТОЛКУ.

Нема идеологија, нема ритуали, песни, гардероба, правила, очекувања, структура, организација... Едноставно „Бог НЕ ПОСТОИ“
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Апсолутно. Нема ништо друго.

Јас сметам дека Бог (никаков бог) НЕ ПОСТОИ.

И, Оп! јас сум атеист.

НИКАКОВ ДРУГ ЗАКЛУЧОК не може да се извлече за мене. Ни што сакам или што мрзам, ни во што верувам, за што се залагам, како го живеам животот или какви мислења имам за црнците или паралелопипедот.

Атеизам е едноставно отсуство на верба во божества.

ТОЛКУ.

Нема идеологија, нема ритуали, песни, гардероба, правила, очекувања, структура, организација... Едноставно „Бог НЕ ПОСТОИ“
Пак јасно. Дали има свесна одлука во таквото отсуство на вера или е само фактичко отсуство на вера? Извини го едитирав претходното прашање додека ти си го пишувал одговорот.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Човек кој не верува дека постои бог/божества.

Толку,
Oва е полесниот дел од работата.
Она што барем сега за сега ќе остане "нешто" надвор од доменот на
дефинирани поими се секако Бог и божества.
Илузија е неверување во нешто што не е дефинирано.
Затоа може да кажеш дека си атеист....ама само по одредени прашања.
Тоа е друга математика, ама ај да не должиме многу :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Oва е полесниот дел од работата.
Она што барем сега за сега ќе остане "нешто" надвор од доменот на
дефинирани поими се секако Бог и божества.
Илузија е неверување во нешто што не е дефинирано.
Затоа може да кажеш дека си атеист....ама само по одредени прашања.
Тоа е друга математика, ама ај да не должиме многу :)
Дечко, фак оф!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Пак јасно. Дали има свесна одлука во таквото отсуство на вера или е само фактичко отсуство на вера? Извини го едитирав претходното прашање додека ти си го пишувал одговорот.
Мислам дека станува збор за свесност.

Во мојот случај, тоа е свесност за (1) обемот/опфатот на универзумот и (2) диверзитетот и заедничкото потекло на видовите илустрирано со генетиката и филогенетското дрво.

Овие 2 точки ми го прават присуството на антропоморфно божество (било кое од 5000-те активни) бесмислено.

Можеби и би оставил простор за досега неидентификувани природни закони и/или сили, но антропоморфно божество - јок!
 
S

smexy

Гостин
Captain Obvious припреми за напад врз атеизмот или нешто друго?
Да видиме...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Мислам дека станува збор за свесност.

Во мојот случај, тоа е свесност за (1) обемот/опфатот на универзумот и (2) диверзитетот и заедничкото потекло на видовите илустрирано со генетиката и филогенетското дрво.

Овие 2 точки ми го прават присуството на антропоморфно божество (било кое од 5000-те активни) бесмислено.

Можеби и би оставил простор за досега неидентификувани природни закони и/или сили, но антропоморфно божество - јок!
Да, твојот случај е свесна одлука (заклучок) базирана на тврди факти и искуство. Прашањето ми е, дали новороденото дете како tabula rasa (по однос на спознавање на светот) може да се категоризира како атеист? Како ќе докажеш дека новородениот човек е свесен за непостоењето на Бог?
 
I

Iblis

Гостин
Да, твојот случај е свесна одлука (заклучок) базирана на тврди факти и искуство. Прашањето ми е, дали новороденото дете како tabula rasa (по однос на спознавање на светот) може да се категоризира како атеист.
Прашај го дали е атеист или теист де...(n)
Go AGNOSTICS wooopp
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Да, твојот случај е свесна одлука (заклучок) базирана на тврди факти и искуство. Прашањето ми е, дали новороденото дете како tabula rasa (по однос на спознавање на светот) може да се категоризира како атеист.
Па на некој начин може, бидејќи не е запознаено со господ. Јас повеќе би рекол дека е пантеист.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Па на некој начин може, бидејќи не е запознаено со господ. Јас повеќе би рекол дека е пантеист.
Преферирам одговор од DBack, бидејќи и тврдењето беше негово. Сепак, фала за одговорот. Еве и прашања до тебе: На кој начин, поточно, може? Кои докази ги имаш да заклучиш дека е пантеист?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom