Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

S

smart ass

Гостин
Точно саладин Никола е во право-но делумнобидејќи сепак зависи клинички дијагностицирана депресија(средна,тешка) од Bad период:salut:
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
8
Под тешка дипресија сум...готово...не можам да спијам 4 недели...ако заспијам сонувам и незнам дали е вистина или сон..и се разбудувам на секој 1 и пол саат и сум уморна.сношти наеднаш ме фати страв еден...разговарав со моиве и ми викаат никако да не одам на психијатар пошто не ќе можи да ми помогне..а јас се чувстувам никако буквално..ништо не ме интересира,како изгубена сум,немам апетит,ме боли желудник,ми се гади...немам за ништо желба..ни за учење,ни за излегување..не можам да се концентрирам..и мислам дека никогаш ова нема да ми помине...пробувам со позитивни мисли..но никако...се чувстувам уморено,ненаспано,почна срцето силно да ми бие сабалјево ШТО ДА ПРАВАМ???Имам само 19 години и ова ми се случува...
Какво искуство имате вие со депресијата?колку време ве има држено?какви симптоми??
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.096
Поени од реакции
1.327
Под тешка дипресија сум...готово...не можам да спијам 4 недели...ако заспијам сонувам и незнам дали е вистина или сон..и се разбудувам на секој 1 и пол саат и сум уморна.сношти наеднаш ме фати страв еден...разговарав со моиве и ми викаат никако да не одам на психијатар пошто не ќе можи да ми помогне..а јас се чувстувам никако буквално..ништо не ме интересира,како изгубена сум,немам апетит,ме боли желудник,ми се гади...немам за ништо желба..ни за учење,ни за излегување..не можам да се концентрирам..и мислам дека никогаш ова нема да ми помине...пробувам со позитивни мисли..но никако...се чувстувам уморено,ненаспано,почна срцето силно да ми бие сабалјево ШТО ДА ПРАВАМ???Имам само 19 години и ова ми се случува...
Какво искуство имате вие со депресијата?колку време ве има држено?какви симптоми??
Мене делумно истото ми се случуваше до пред неколку дена... (викам делумно значи сличните симптоми). Прво најди некое хоби како не би мислела на тоа и гледај повеќето од времето да го поминеш во дружење (дали со другарки/и или родителите) и секогаш кога осеќаш дека ти се случува такво нешто јави се на некој и прошетај ... лек прва класа .)
п.с. ако има нешто што те мачи за било која работа кажи го на другари/ки и побарај совет, полошо е кога го чуваш во тебе т.е олесни си се едноставно, доколку нема такво нешто едноставно не се сеќирај за „депресијата„ зошто само уште повеќе се ставаш во мисла и тонеш :S. Сепак тоа е само еден лош период кој ако знаеш лесно се пребродува.
Сума Сумаре....
Мозокот на пасење, кулирај, дружи се, троши енергија и ќе бидеш нов човек
 
M

MacedoniaGirl

Гостин
Не сум паднала во депресија никогаш :) Ма не се замарам бре :)
Мислам, имало случаи кога ми дошло преку глава од се, денови кои не ми биле баш нај нај, но разговор со блиските, релаксација со музика, со добро друштво, пред пц/тв, прошетка надвор ... дефинитивно помагаат :) Сепак тоа е само пубертет :) Си кулирам :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.458
Поени од реакции
14.571
Откако ќе си признаеш на себе што те мачи, од каде тие стравови и од каде тој немир, легни наспиј се. И не прави ништо друго ако не можеш, лежи и остави да помине. Не се смеј ако не ти е до смеење, не зборувај ако нема што да кажеш ... остави да помине.
Биди искрена пред себе, ти си повеќе тажна, несреќна и вознемирена поради се тоа што се случува со тебе. Не е ова само депресија, има присуство на ваљда оправдан гнев кај тебе што постојано сакаш да го елеминираш ама нема да ти успее со тоа што не спиеш, единствено што ќе стигнеш на клиника да те боцкаат (искрено се чудам како сеуште не си се онесвестила со 4 недели неспиење).

Има голема разлика од тага и депресија, има голема разлика од депресија и нејзините видови и степени. Ако мислиш дека не можеш се ова сама да го поминеш, побарај помош. (под помош не мислам на мислења од форум)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.781
Поени од реакции
275
Можеби ќе звучи како излитен совет или како совет кој секојдневно го слушате, но ќе зборувам од сопствено искуство, затоа што сум го имал проблемов и знам како е.

Според мене, еден од подобрите начини за да се „излечиш„ од депресијата и мелахнолијата е спортот. Особено спорт во кој внесуваш повеќе енергија, спорт во кој се натрпеваруваш, се докажуваш. Спорт во кој треба да размислуваш, да ја истакнеш твојата креативност, но и твојата сила. Добра работа е да имате во предвид дека во секојдневната агенда и покрај сите обврски во текот на денот мора да одвоите 1 саат барем за спортување.Токму во тој саат време ќе заборавиме на секојдневните обврски, а ефектите сигурно нема да дојдат одма, туку по недела или две.

Јас бев во една меланхолична ситуација во која се ми сметаше, секојдневието ми беше досадно и монотоно, се откажав од излегувања и сл. Почнав да спортувам, си направив план барем 5 од 7 дена во неделата да ги поминав сала, правејќи комбинација од теретана, куглање, трчање, пинг понг.
Мислев дека ќе ми досадно и напорно, но кога ќе ги увидиш ефектите ќе сфатиш дека имаш само придобивки.

И во контекст на депресијата многу споро прочитав една мисла која викаше, парафразирано изгледаше вака:

Наместо да го трошиш времето „уживајки„ во темнината, потроши го во барање на шкорчето со кое ќе дојдеш до светлината.
 
Член од
3 јануари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
0
Под тешка дипресија сум...готово...не можам да спијам 4 недели...ако заспијам сонувам и незнам дали е вистина или сон..и се разбудувам на секој 1 и пол саат и сум уморна.сношти наеднаш ме фати страв еден...разговарав со моиве и ми викаат никако да не одам на психијатар пошто не ќе можи да ми помогне..а јас се чувстувам никако буквално..ништо не ме интересира,како изгубена сум,немам апетит,ме боли желудник,ми се гади...немам за ништо желба..ни за учење,ни за излегување..не можам да се концентрирам..и мислам дека никогаш ова нема да ми помине...пробувам со позитивни мисли..но никако...се чувстувам уморено,ненаспано,почна срцето силно да ми бие сабалјево ШТО ДА ПРАВАМ???Имам само 19 години и ова ми се случува...
Какво искуство имате вие со депресијата?колку време ве има држено?какви симптоми??

I jas sum takva sega...znaci jas imam 17 i cesto pajgam vo melanholija,se budam placejki...sakam da pijam liksilium sekojden no moite ne mi dozvoluvaat
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Под тешка дипресија сум...готово...не можам да спијам 4 недели...ако заспијам сонувам и незнам дали е вистина или сон..и се разбудувам на секој 1 и пол саат и сум уморна.сношти наеднаш ме фати страв еден...разговарав со моиве и ми викаат никако да не одам на психијатар пошто не ќе можи да ми помогне..а јас се чувстувам никако буквално..ништо не ме интересира,како изгубена сум,немам апетит,ме боли желудник,ми се гади...немам за ништо желба..ни за учење,ни за излегување..не можам да се концентрирам..и мислам дека никогаш ова нема да ми помине...пробувам со позитивни мисли..но никако...се чувстувам уморено,ненаспано,почна срцето силно да ми бие сабалјево ШТО ДА ПРАВАМ???Имам само 19 години и ова ми се случува...
Какво искуство имате вие со депресијата?колку време ве има држено?какви симптоми??
sum imal slicno iskustvo i jas kako tvoeto treba vreme da pomine najdobar lek e da mislis na nesto drugo da setas povejke , ednostavno da si okupirana so rabota da vidis kolku ce ti se promeni zivotot na podobro, baska vo najubavite godini si mlada si celiot zivot e pred tebe. najdobar lek e razgovorot :helou:

--- надополнето ---

I jas sum takva sega...znaci jas imam 17 i cesto pajgam vo melanholija,se budam placejki...sakam da pijam liksilium sekojden no moite ne mi dozvoluvaat
koga bev na tvoj godini glavna preokupacija mi bese sportot :helou:, prvata devojka ja imav na 20 godini. sum imal i jas teski momenti vo zivotot ama se se prebroduva.
ne razbiram vo najubavite godini ste mesto da ste polni so optimizam energija vie ste depresivni od koja pricina ne znam celiot zivot e pred vas imate eden kup slobodno vreme kamo da mozev da imama i jas :helou:ce si setav po cel den ama ne sum na vasite godini postar sum od vas imam 28 godini iscrpuvacka rabota i edvaj cekam da dojde vikend da odmoram od napornata nedela :)

--- надополнето ---

I jas sum takva sega...znaci jas imam 17 i cesto pajgam vo melanholija,se budam placejki...sakam da pijam liksilium sekojden no moite ne mi dozvoluvaat
zaboraviv da ti kazam nikakvi lekarstva nema potreba da pies mlada si celiot zivot e pred tebe na site ne fajka kriza ama razumot e toj koj treba da te vodi :), pozdrav i bidi si pozitivna :helou:

--- надополнето ---

Можеби ќе звучи како излитен совет или како совет кој секојдневно го слушате, но ќе зборувам од сопствено искуство, затоа што сум го имал проблемов и знам како е.

така е кога си уморен само на перницата мислиш :)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
234
Под тешка дипресија сум...готово...не можам да спијам 4 недели...ако заспијам сонувам и незнам дали е вистина или сон..и се разбудувам на секој 1 и пол саат и сум уморна.сношти наеднаш ме фати страв еден...разговарав со моиве и ми викаат никако да не одам на психијатар пошто не ќе можи да ми помогне..а јас се чувстувам никако буквално..ништо не ме интересира,како изгубена сум,немам апетит,ме боли желудник,ми се гади...немам за ништо желба..ни за учење,ни за излегување..не можам да се концентрирам..и мислам дека никогаш ова нема да ми помине...пробувам со позитивни мисли..но никако...се чувстувам уморено,ненаспано,почна срцето силно да ми бие сабалјево ШТО ДА ПРАВАМ???Имам само 19 години и ова ми се случува...
Какво искуство имате вие со депресијата?колку време ве има држено?какви симптоми??

Ако можеш спортувај нешто што било,
за време на поголема физичка активност во мозокот
се ослободуваат ендрофини кои те прават да се чуствуваш
среќна и ти причинуваат големо задоволство.
Повеќе излегувај немора во дисокотека или кафич само дружи се повеќе тоа многу помага, а ако депресијата
трае подолго време треба да отидеш на психијатар не е ништо страшно само ќе имаш помош од тоа и тоа значителна. Ако некој оди на психијатар незначи дека е
ненормален во развијените земји секој втор посетува
психијатар.
Но верувај ако спортуваш тоа е вистински лек за депресијата, и се пројавува желба за живот.
Ако спортуваш мислам дека нема да ти треба психијатар, и запомни сега колку и
да ти е тешко не се откажувај.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
И мене ми се случува да ми дојде до плачејне... али плачам само кога сум сам!. Пред други да плачам нема шански... ептен ми е педерски да плаче машко додека некој го гледа... :nesvest:
У јавност бејб, у јавност. Седевме во еден ресторан... :roll: :roll: :roll:

Брука!!!!
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Еве малку за депресија од психијатрични видик.
Јас чисто советувам,за сите што имате слични проблеми подолг период,посетете си психијатар.Баталете стигматизации од типот :ако одам на психијатар ќе ме сметаат луд/а или пак психијатарот нема да помогне...АФЕКТИВНИ ДИЗОРДЕРИ

Во афективните дизордери по ICD-10(international classification disorder) спаѓаат:Биполарни дизордер(неизменично менување на расположеније во смисла депресија-манија),повторувачка депресија(униполарни дизордер),дистимија и циклотимија.
Основни знаци на афективните дизордери се промена на расположеније(депресија) и чуствена воздигнатост(манија или хипоманија).
Циклични-тука спаѓаат униполарната и биполарната.
Трајни проблеми на расположение-трајна промена на расположение но со послаб интензитет за разлика од повторувачката депресија(униполарна) или депресија-манија(биполарна)

Епидемиолошко е значајна коморбидноста т.е депресија заедно со друга психичка болест(обсесивно компулзивна,анксиозност(1/3 депресивни болни имаат анксиозност)
Депресијата е почеста кај женскиот пол(2 пати повеќе за разлика од машкиот).Додека Биполарната е скоро еднаква кај двата пола.Почетокот на повторувачката депресија е најчесто во касните 20 години,додека биполарната во раните 20 години.

Теории на настанок(етиологија)
Биолошки:
За настанокот на депресија предвидуваат дека е присутен функционален проблем во диенцефалонот и лимбичниот систем.
1)Генетизам-повторувачка депресија се наследува полигенско додека биполарната X врзано доминантно.
2)Неуробиохемиски:Се воведе моноаминска теорија која предвидува дека депресијата настанува заради недостаток на моноамински трансмитери додека манијата како последица на зголеменост на моноаминските трансмитери.
Тука исто така доаѓаат во предвит социокултирните предизпозиции(социокултурни места каде што индивидуите имаат поголема одговорност ,должност,поголемо чуство за неправди ...) и психолошките теории(провокативната околина,изложеност на стрес,хронични стрес..)

Депресија
Депресијата се развива полека(во неколку дена или недели).Почетокот можи да биди спонтан или пак да дојде до депресија по провокативни животни искуства.
Симтоми:
1)Чуствено и мотивациско подрачје: Загриженост,анксиозност,песимизам,без некаква желба за нешто,ниско самопоштовање,самообвинувања,ахедонија и чуство како да не се способни да чуствуваат.Можи да се изразат и мисли за самоубиство(често кај длабока депресија).
2)Когнитивно подрачје: Инхибирано мислење и депресивно размислување(кое заедно со психоза-која ја имаат скоро 30-40% глобоко депресивни болни,може да кулминира со прави делузии(кои често се самообвинувачки делузии,хипохондрични и нихилистични)
3)Телесно/Вегетативно: Измореност,проблеми во апетит(намален),тешкотии при заспивање(рано будење).Може да дојде до болки,парестезии,проблеми во кардиоваскулаторниот систем(аритмии,притисок..)..
4)Самоубиство:Самоубиство извршуваат 10-15% од болните со депресија и биполарна.Често се случувало болниот да се убие себе и своите блиски бидејќи повеќе не гледа смисла во неговиот живот.

Диагноза:Диагнозата се врши по DSM IV со присутност на 5 или повеќе симтоми кои траат најмалку 14 дена и симтомите мора да траат во поголемиот дел од денот.
Симтоми:Депресивна расположеност,Премногу намалени интереси или задоволство,изгуба на апетит,несоница али преголема желба за спиење,психомоторична агитација или инхибиција,намалена способност за мислење или осредоточување,чуства на кривост или безвредност,повторувачко размислување за смрт или самоубиство.
Диференциална диагноза:Оболување на ЦНС(инфекти,токсини,повреди),ендокрини болести или метаболни.

Лечење:
Органско/психо и социотерапија.
Психофармакотерапија:Антидепресиви за депресија.Невролептици, литиум и карбамазепин за манија.
Некогаш се употребувала електроконвулзија , но со добрата учинковитост на лековите не се употребува повеќе.
Психотерапија:Кај благите депресии е доволна само психотерапија,кај потешко депресивните случаи доаѓа во предвит и фармакотерапија.Психотерапијата има задача да му ги врати интересите,социалнато прилагодување и подобрување во комуникацијата.Исто така мора психотерапијата да му овозможи поголема одпорност на стресни ситуации.
Социотерапија:Се употребуваат окупацијска,рекреативна,музикотерапија,библиотерапија...-Го избавуваат од социалната изолација и го приправуваат на комуникација со другите.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
1
Da pisam i jas,
Prvo jas sum povlecena licnost i ziveam sam izoliran(po moj "izbor"-(beganje od samoubistvo poise od strav odkolku od razum - ako si slusav razum eheee do sea macka da bev ke si potrosev(odzemev) zivotite)).Imam mnogu malku drugari potocno eden i na skype 1-2 i toa e se.Nemam facebook profil(jasno e zosto).Ne izleguvam vo grad ne odam na gosti kaj rodnini(epten ako e noz do koska-svadba/pogreb ili incidentno).Jas imam svoi dolgo vrezani od detstvo telesni(ne se nekoi teski deformiteti daleku od toa za nekoj se mozda i neprimetni ili voopsto ne se) i psihicki kompleksi(ne retardacija nego kompleksi kocnici depresii stravovi so i da e).Sega imam pomegju 26 i 30 godini.Vo zivotot nemav devojka i zaljubuvanje.Ne rabotam i nemam profesija (mesecno zarabotuvam po 1000-den honorarno od "profesija" koja za godina dve ke ja nema(ne e nisto sramno loso daleku od toa nego si krijam identitet))Moite me izdrzuvaat.Nemam zavrseno obrazovanie samo "sredno" edvaj.Ke otidam na rabota negde i ke se macam nekoe vreme ke praam nekoja kolku tolku podnosliva slika za mene dur ne me provalat i togas fitilj oti ke bidam vo situacija koja nemozam da ja podnesam-svaram-izdrzam(ako vlezam so vistina ili dozirana vistina toa e pekol od pocetok i ispitano neuspesna varijanta-mnogupati probana i doma i segde).I normalno izolacija doma 2-3-4 itn godini.Isto ili slicno e i doma nekoe vreme ke praam slika za sebe pred moite za kolku tolku normalna licnost na sto naogjam na golem otpor od moite doma (ljubomora i zavist) mozda e smesno ama jas ne mislam deka toa e nenormalno, ustvari toa e mnogu cesto megju lugjeto dzabe e da se lazeme skoro nikoj nejke coek sto ni e podreden(pa i bilo koj i da ne e podreden) da bide ili barem da se pokazuva kako srekjen ili barem zadovolen - normalen, ako ne pati dusman e.I posle failot na taa slika(kade i da e bez razlika doma ili vo nadvoresen svet) "dobar dan tugo evo vracam ti se jaaaa, na edno 2-3 godinaaaaa".Posle tie 2-3 godini(a nekad i povekje) mu vlagam na zivotot edno godina-dve(iako se raboti samo za samodoverbata licna a nisto sustinsko i retko koj bi rekol deka toa uopste e zivot) i prifakjam na svoja smetka deka sum cmarot na svetot i nema so da me povredi ama toa nemoze coek vecno da izdrzi bez nagrada bez cel samo so maka na koja i se smees i lazno ego bazirano na plitko romantiziranje-fantaziranje(a toa e max. so mozam da izvlecam).
Ako saka nekoj da slusne/procita uste i podetalno ja sum na gotovs mojata dusa na tacna da vi ja staam, ako ne zdravje kako do sega taka i od sea ako ne sum u depresija onda sum u hronicen strav sto mi se sprema sledno loso u zivotot(i naravno nikad ne sum izneveren od stravovite-predpostavkite stalno svez i poln so noviteti i potentnost pekol).A momentalno vo depresija i pretezno katastrofalna samodoverba (osven incidentni momenti i se ispukuvam brzo sve e dobro sve e super i toa 2-3 minuti u denot nekogas nedelata/mesecot).
Pozdrav!
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Depresija???? samo pomislete kolku loshi raboti se sluchuvaat okolu vas , a vie ste daleku od toa....se shto vi treba e da se zapishete na nekoja fizichka aktivnost, aerobik, fitnes, plivanje...kade ke moze da se socijalizirate poveke i da ja ispraznete negativnata energija...u can do it ;)
 
Член од
13 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
1
Depresija???? samo pomislete kolku loshi raboti se sluchuvaat okolu vas , a vie ste daleku od toa....se shto vi treba e da se zapishete na nekoja fizichka aktivnost, aerobik, fitnes, plivanje...kade ke moze da se socijalizirate poveke i da ja ispraznete negativnata energija...u can do it ;)
Komentatorka vidi ovaa tvoja misla e samo eden mal del od procesot na samokaznuvanje i javen fail koj normalno vodi do slednata dolga i vo izolacija od nadvoresnosta(se nadvor od mene) depresija-izbegnistvo i ziveenje poluzivot(pekol).Ne samo sto e probana i totalno neuspesna varijanta tuku znam kako zavrsuva i koga mi e preku ... od mene i svetot(zivotot) go pravam toa za da se kaznam sebesi i da se stavam vo nepodnosliva situacija.Koga sum fizicki aktiven(sport ili rekreacija intenzivna ili bar dovolna) mi se podobruva zdravjeto(generalno - iako gubam na koncentracija i psihicka mokj za rasuduvanje) i dobivam pokacuvanje na egoto i motivacijata e ama toa e samo pocetok na slednata katastrofa(dobro ispitana i vo praksa pokazano mnogupati-sekogas do sega).Togas e slednoto zafakjanje so se(ili bar nesto sustinski) zaostanato nezavrseno vo zivotot(inaku druga varijanta e da ne se zafakjam so problemite nereslivi ili koj mene mi se nereslivi ama toa isto taka ispitano i vo praksa provereno kako sto i vo predhodniot post napisav me vodi do obicno zaludno trosenje na samodoverbata nekoe vreme so jasen kraj - dobar dan tugooooo , na 2-3 5-6 godinaaa)
i normalno togas si vikas e sea sum vo forma ke dadam se od sebe da da gi resam tie raboti.I , ke dades se(mnogu) a normalno so da napraam jas ke go napraam istiot jas koj celo vreme (cel zivot)ne uspeav da se spravam bar so sebe a kamoli so nekoj kolku-tolku normalen socijalen zivot pa rezultatot iako so sekogas navidum razlicna forma po sustina sekogas e ist(mozda menuvanjeto na formata mu e del od sustinata da i .... sve na taa "sustina") fijasko-krah-neuspeh so site sili vlozeni i site aduti(probano e da gradam aduti togas totalno se gubam imam par aduti a sve trugo mi zaostanuva beter pa adutite mi se oruzje protiv mene za moe opsto nazaduvanje za da zadrzam par aduti) pokazani i iskoristeni i pa niso so toa sto sea sum si uveren(vo praksa) i deka sega nema ama bas nikakva sansa da napravam neso so sebe i zivotot i neam ni nades vizija sto ponatamu a duri neam ni lazna nadez ni iluzija i ete ti recept za vkusna depresija(a so toa jadenje se preporacuva suvo zeleno/plavo vino od sortata Reshling-Final od vizbata farmako-Dauti).
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
32.401
Поени од реакции
20.251
od nemajkade izmislena dijagnoza za sostojba na umot i negoviot portparol potsvesta., batalete medikamenti ., se e do vas samite ., sepak mora da postoi nekoja prichina zoshto ste dovedeni vo taa sostojba., prva rabota da gi raschistite rabotite samite so sebe ., bidejki samo vie znaete kade lezhi vistinskiot problem a za koj ne sakate da mu izlezete na megdan i da go reshite., potsvesta e strashna rabota ako taa ve zeme pod svoe mnogu raboti mislovni poagjaan kon losho., spravete se so nea izgonete gi demonite od vashata potsvest ., shto ja prevzele kontrolata vrz vas., vie bidete tie shto ke se kontrolirate., ., so vasheto ratio mozhete mnogu sostojbi da promenite ., i na onaapodmolna psiha na potsveta da i kazhete zbogum ., ., sega i tuka ., bidete so mislite i umot., ne etaka strashno kako vi se chini samo vie ste tie shto treba da ja prevzemete kontrolata ., probajte nema da zgreshite namesto da se klukate so lexi i diazepi., /inaku po vokacija sum lekar i vo ovoa deneshno ludo vreme veruvajte sekoj tret pacient gi ima istite vashi simptomi ., /..............izlezot e vo samite vas., pozdrav ., i se nadevam deka barem malku ke vi odlesni ako porabotite so i na samite sebe(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom