Денешните мажи...

C

Crux

Гостин
Zenite seuste se pomalku plateni. Sekade. Najmnogu tuka. Za isti trud. Ne za nivnata sporedba usporedeno so maz.
Во first world држави , каде патем феминистичките движења се најзастапени , мажите и жените кои работат иста професија се платени исто. И покрај тоа, истражувањата сепак покажуваат дека мажите во просек земаат нешто повеќе од жените, а таквата разлика се должи на повеќе фактори. Еден од нив е изборот на професија. Ако тргнеме од премисата дека со избор на факултет, горе долу се избира и областа во која ќе работиш, тогаш жените бираат професии кои се плаќаат значително помалку. И тоа е факт. Има куп други статистики кои покажуваат кои области се најчесто избрани базирано на пол.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Milo Yiannopoulos, такоџе ви го препорачувам. Прекрасно за гледање. Владее студии/статистики, цитира прописно и све тоа, него најјакиот момент е што е педер, што им ги врзува рацеве на феминисткиве, незнаат кај тераат. Го губат она главно ad hominem оружје "ШОВИНИС!".[DOUBLEPOST=1458936657][/DOUBLEPOST]
Другарчиња се со типов. Мајло го загледав пред некои две години по муабети со него. Најинтересен ми беше кога се случуваше тоа срањето, гејмергејт, со тоа кокошките без трошка талент шо кукаа дека не биле подеднакво вреднувани.
Добар е Мајло.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.593
Поени од реакции
7.717
Milo Yiannopoulos, такоџе ви го препорачувам. Прекрасно за гледање. Владее студии/статистики, цитира прописно и све тоа, него најјакиот момент е што е педер, што им ги врзува рацеве на феминисткиве, незнаат кај тераат. Го губат она главно ad hominem оружје "ШОВИНИС!".
Каков аргумент , ако е геј значи не е шовинист? :eek:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.029
Поени од реакции
112.413
Ама ете, останало нешто од социјализмот, а тоа е глорифицирањето на идењето у војска.
Пази, колку дебилна ствар е да идам на место каде што ме учат и тренираат како да убивам, или да ракувам со ствари кои што масовно убиваат. И ете, за некои болни умови, на тој начин се станувало мажиште. Ма немој да ме јебеш бре.
Плус, у војска треба да го извршуваш она што ќе ти го каже надредениот, те учи на покорност, те праи малоумен у најмала рака. Целата поента е да се запрашуваш константно у исправноста на одлуките на надредените/старешините у реалниот живот, наместо да бидеш имбецилен слеп послушник.
:pos::pos::pos:
Пријателе што тропаш бе? Кој те учи да убиваш бе? Знаеш ли која е намената на војската?
А за она со надредениот, тоа е суштината на муабетот и дупката кај новите генерации. Никој не те прави малоумен во војска него те учат да почитуваш авторитет, и верувај дека тоа школо многу вреди во животот, во секоја сфера. Е пошо веќе нема војска денешениве деца може и у полиција да те пријават ако им повишиш тон, а не пак рака да кренеш на нив. Затоа се вакви дебили, смрдежи, легачи...
Утре ќе се вработиш, газдата некој ден ќе ти повиши тон, а ти пошо имаш его колку планина ќе си дадеш отказ и ќе ја изгубиш работата. Не ти е на место муабетов ич.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.495
Поени од реакции
8.145
Не бе брат у војска балет ги учат ебате.
Те спремаат да бидеш подготвен у војна, те учат на тоа какви видови тенкови има, какви пушки, колкав дијаметар имаат куршумите и тн. Те учат на воени формации и што ти знам ја. Секако, да не забравиме дека имаш сигурно стрелачки тренинг каде што учиш да погодуваш мета на дадена одалеченост.
Ова ти зборам у ЈУ што ми кажувале постари. Сигурно има уште многу. Сега е сигурно калакурница.
Каков авѕоритет да слушам бе? Некој што убил 50 луѓе и станал командант? Таков авторитет? Таков болен ум да ми биде репер даден период? Не, фала.
Не ли мислиш дека многу покорисен ќе бидеш на општествово и на самиот себе ако за период од 3,6,9,12 месеци научиш некој скил од ит, некој занат, незнам да се зачлениш у хуманитарна организација да запишеш некој курс по нешто, или барем да прочиташ некоја книга плус.
А ако сакаш дисциплина друже, имаш martial arts за таа намена. Тоа е филозофија и на тело и на ум. А не филозофија на болни командоси кои се машини за убивање.
Се додека постои тоа "тренирање на машини за убивање" човештвото неможе да се нарече цивилизирано.
И ајде, кажи ми што си научил таму што неможеш на друг начин да го научиш, освен дриловите што сте ги праеле и воените ствари(пушки,тактики,теренски, тренизи за издржливост и сл)?

И те молам кажи ми дали си свесен за која намена те спремаат тебе у војска?
За да браниш држава? За да убиваш терористи? За да има мир у светот!?
Не брат, за да пуниш џебови на воени профитери и да бидеш парче месо за некои интереси на даден круг на луѓе.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
39.029
Поени од реакции
112.413
Те спремаат да ја браниш државата доколку дојде во опасност од надворешен непријател. Некој што убил 50 луѓе и станал командант :tapp::tapp: Кое ти е мислењево бе човече, што трипаш не те разбирам. Ако си воен командант, полковник или што ти ја знам, не значи дека имаш убивано луѓе. Ти сакаш да кажеш дека бранителите што учествуваа во конфликтот во 2001 година се убијци и не се добри луѓе? Немој сеа да ми ја свртиш онаа народната: За идеале гину будале, оти не е тоа поентата на муабетов.

Иначе околу авторитетот, те цитирам: Каков авѕоритет да слушам бе? Некој што убил 50 луѓе и станал командант? Таков авторитет? Таков болен ум да ми биде репер даден период? Не, фала.

Е таков авторитет брат ми, тој што ќе те научи за тие 6, или колку и да се месеци, да стануваш во толку и толку сабајле, да си го местиш креветот, да излезеш на утринско трчање свеж и потполно спремен за тоа, да облечеш испеглана и уредна униформа, да појадуваш, ручаш и вечераш во правилно време, да си легнуваш во правилно време и најбитно од се да почитуваш авторитети, односно луѓе кои се над тебе, затоа што секогаш ќе се соочиш со такви во животот. Почни од татко ти и мајка ти дома, па продолжи преку бабата и дедото па се до шефот на работа или ватева.

Еј лани имав прилика да работам со деца, кошарка ги тренирав, неколку пати ми дојдоа одредени мајки да ми кажат дека детето било доста испотено после тренинг :tapp: Па се додека ги растете како у стаклено ѕвоно ќе бидат свилени и лигави, а за жал ваквиот тренд е се поголем и поголем.

П.с. После периодот во војска ти секако можеш да фатиш да учиш некој занает, скил или што ти ја знам, никој не ти го брани тоа.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Во Југославија тие што не оделе војска биле сметани за педери или ретардирани т.е не биле сметани,свесно се правеле педерчиња или пореметени и нема војска.А тие биле на самото дно на општеството.Останатите се дичеле со тоа што оделе војска,а биле и во пол позиција за фаќање женски,а тоа сега може да се каже за тие што имаат кромид фризура и што носат фармерчиња поткренати.:uzi:Познати по името метросексуалци.
Во Југославија ретки биле тие што не сакале да одат војска.Самата војска им донела многу,јас немам слушнато од никого да се пожали,него сите ја спомнуваат како нешто убаво. Дали сите лажат ? :unsure:

Мислиш дека не е добро да го слушаш генералот,полковникот итн,а подобро е да го слушаш директорот,менаџерот на било каков кафиќ или шефот на кујна ? Животов е таков да мораш да слушаш некого.Може и жената да ти се погоди таква,па после не помага ништо.:icon_lol:

Нормално во војска дека ќе те учат околу пушки и такви заебанции,ама и ако одиш кај механичар на пракса и тој може да те научи како да си ја појачаш колата и тоа може да те убие,не е така ?

Во војска учеле дисциплина,многу важна работа за човекот.Живееле одвоени од семејството,живелее далеку од дома.Нема мама и тато,нема напрај ми јадење,лежење до ниедно време и остали срања што ги правиме.Едноставно тие после војска биле спремни за животот што претстои пред нив,а ние сега три чуке немаме .Ние уште се осеќаме како деца,тоа го гарантирам со глава,без разлика дали сакате да признаете или не.

Татко ми едвај чекал да стане полнолетен за да оди во војска.Дали живеел во заблуда или стварно вредела таа војска хмм?

Инаку не можеш да ги ставиш сите претпоставени дека убивале луѓе.Зашто нема секој ден војна и не секој се има "испраксирано" во тоа.А сигурно и дека има такви.

На пример на татко ми претпоставен му бил Радислав Крстиќ.Татко ми има само пофални зборови за него,ама тој човек е првиот обвинет во хашкиот трибунал и еден од главните во масакрот во Сребреница.Доби 35 години затвор.Како дошло до тоа тој човек да постане таков крволовец тоа е веќе друга работа.

Инаку имаш држави како Норвешка и Швајцарија со задолжителна војска,а тие држави никогаш нема да имаат потреба од војна или пак имаат некакви си ривали.Тоа треба јасно да ти каже што значи војската за млад курајбер кој е на почеток на животот.

Овде нема задолжителна војска,па никогаш нема да дознаеме дали ќе ни донесе тоа нешто убаво во животот.Имаш регуларна војска,ама само некој будала би одел.Во онакви мизерни услови да живееш,треба ептен да си навлезен во филм.Гледав слики и што ќе видиш,немаат опрема,перници и јоргани прљави итн.
 
Последно уредено:
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.495
Поени од реакции
8.145
Да се разбереме.
Секој оној што ќе крене оружје на друг, односно ќе пука кон друг човек Е ЛОШ ЧОВЕК, значи секој, без оглед дали е муслиман,наркоман,будист,евангелист или марсовец.
Абе дисциплина можеш и сам да ја стекнеш, еве, на 20 и кусур години знаеш дека е тапа да не си избањат, испеглан и тн. Што ти треба војска за да те научи на тоа?!?
Мохамед Али одбил да иде да отслужи воен рок, и после тоа да војува у Виетнам. Па е поголемо мажиште од сите војници и војсководци. Најголема дисциплина у свет, нај hardworking човек у историјата на човештвото.

Ги учеле на дисциплина, и одвоени биле од дома, ма немој да ме јебеш бре. Еве бе брат може е глуп аргументот, али пола младина се отсели трајно по запад или голем дел од нив отидоа по сезонски работи. Па веќином од нив не биле у војска, и им фали нешто? (МиасанМиа)... Пак ќе кажам, све што те учат у војска можеш вон неа да ја научиш, дури и автомеханиката. Само воените дрилови неможеш вон тој процес да ги научиш надвор од воениот рок.

Друга работа, војната е последица на политиката, а политиката е поле на интереси. Зашто се водат денешниве модерни војни?
Генерално воен профит, и ради имбецилни примати кои мислат дека со оружје е единствениот начин да се решат проблеми. Да беше така хардкор студирањето или образованието како што било идењето у војска у СФРЈ, верувам дека денес ќе живееме во подобар и понормален свет.
А крајниот производ на идење во војска е јасен, спремање за combat. Има ли нешто поНЕХУМАНО и понецивилизирано од војна бе браќа мои!? Не ви терам хипи муабети, али ова е факт.
Војната и војската само носи штета на човештвото, а тоа е endproductот на воениот рок, односно спремање за истото.

И еве, пример, кажи ми кои беа последиците од таа воена подготвеност на Балканциве у југославија?
Се кладам да не била глорифицирана војската у тоа време како процес на челичење и маженственост, немаше да биде 1991-1995та најкрвава војна после 2светска.
Боље 50 милиони метросексуалци и мамини синчиња него ли илјадници убиени, и милиони избеглици по белиот свет.
 
D

Daedalus

Гостин
Супер, све е ова прекрасно и тачно. Сеа излези надвор и кажи му го ова на Ерџан и собери си ги забите од тротоар.
Убаво што ќењаш за радикален ислам, иди кажи му го тоа на Мухамед и твоите ќе ги соберат парчињата што останале од тебе.
Глеј зошто си морон у муабетов.
Ти како гик, ако решиш да развиеш реактивна сила за да се одбраниш од огре што има 200 кила, проблемот е иницијалната сила на огрето. Ти знаеш што мораш да направиш у таква ситуација и нема ништо погрешно у „снаџи се па живи“ мотото што го имаш. Ќе го направиш тоа што мора да се направи.
Ама ја треба да сум ретос за да ти кажам, „што кур мрчиш за огрињава и тоа што се курчат пошто се јаки и што се буниш за тоа зошто гикови како тебе кои имаат интереси за филозофија, мора да се понашаат ко огриња, иди буни му се на огрето и собери си ги зубите“. Треба да сум морон за да не сфатам дека кога ти збориш за концептите кои се инсталирани во огрињата со кои имаш контакт, тебе ти е дојдено преку кур да си имаш работа со огриња цел живот и сакаш да се испукаш на раат.
Сите знаеме како треба да реагираш и зошто треба да си физички спремен ако те нападне багра од огриња на улица.
Ја утињаш поентата.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.238
Поени од реакции
6.932
Да се разбереме.
Секој оној што ќе крене оружје на друг, односно ќе пука кон друг човек Е ЛОШ ЧОВЕК, значи секој, без оглед дали е муслиман,наркоман,будист,евангелист или марсовец.
Абе дисциплина можеш и сам да ја стекнеш, еве, на 20 и кусур години знаеш дека е тапа да не си избањат, испеглан и тн. Што ти треба војска за да те научи на тоа?!?
Мохамед Али одбил да иде да отслужи воен рок, и после тоа да војува у Виетнам. Па е поголемо мажиште од сите војници и војсководци. Најголема дисциплина у свет, нај hardworking човек у историјата на човештвото.

Ги учеле на дисциплина, и одвоени биле од дома, ма немој да ме јебеш бре. Еве бе брат може е глуп аргументот, али пола младина се отсели трајно по запад или голем дел од нив отидоа по сезонски работи. Па веќином од нив не биле у војска, и им фали нешто? (МиасанМиа)... Пак ќе кажам, све што те учат у војска можеш вон неа да ја научиш, дури и автомеханиката. Само воените дрилови неможеш вон тој процес да ги научиш надвор од воениот рок.

Друга работа, војната е последица на политиката, а политиката е поле на интереси. Зашто се водат денешниве модерни војни?
Генерално воен профит, и ради имбецилни примати кои мислат дека со оружје е единствениот начин да се решат проблеми. Да беше така хардкор студирањето или образованието како што било идењето у војска у СФРЈ, верувам дека денес ќе живееме во подобар и понормален свет.
А крајниот производ на идење во војска е јасен, спремање за combat. Има ли нешто поНЕХУМАНО и понецивилизирано од војна бе браќа мои!? Не ви терам хипи муабети, али ова е факт.
Војната и војската само носи штета на човештвото, а тоа е endproductот на воениот рок, односно спремање за истото.

И еве, пример, кажи ми кои беа последиците од таа воена подготвеност на Балканциве у југославија?
Се кладам да не била глорифицирана војската у тоа време како процес на челичење и маженственост, немаше да биде 1991-1995та најкрвава војна после 2светска.
Боље 50 милиони метросексуалци и мамини синчиња него ли илјадници убиени, и милиони избеглици по белиот свет.
пошто светот го владеат силните , а не педерчињата на секоја држава и треба добар имун систем, а уствари ако си педерче прај се дека не си прв ќе бараш да одиш на туширање

на таквите како тебе им треба не АРМ ами ЈНА и тоа 12-15 месеци воен рок
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Каков аргумент , ако е геј значи не е шовинист? :eek:
Мислам дека друго сакаше да каже. Шовинист е еден од оние "go to words" што ги користат феминистките за да го покријат тоа дека немаат аргумент. Сфаќаш? Како на пример кога на феминистка и викаш дека ако рагби тим купи жена да игра за нив, со нејзе треба да идат и метла и лопата. Да не мора и тоа да купува тимот кога ќе и ги собираат парчињата од теренот... ти враќа со Шовинист и тука завршува дебатата.
Тоа се етикети со кои се покриваат многу такви луѓе што припаѓаат на климави идеологии и движења. Ксенофоб, шовинист, фашист, дискриминатор се зборови што треба да компензираат за недостатокот на здрава подлога и аргумент.
Овој Мајло е педер, со самото тоа го руши стереотипот дека шовинист покрај тоа што понижува жени, мрази и педери. Ја руши приказната со која овие сакаат да ја киднапираат ЛГБТ заедницата и да се претставуваат како нивни витези. За еден таков феминист богохулие е педер да го етикетира како шовинист. Или црнец да е дискриминатор и ксенофоб, муслиман да е педофил и инцестоид...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.495
Поени од реакции
8.145
пошто светот го владеат силните , а не педерчињата на секоја држава и треба добар имун систем, а уствари ако си педерче прај се дека не си прв ќе бараш да одиш на туширање

на таквите како тебе им треба не АРМ ами ЈНА и тоа 12-15 месеци воен рок
Тебе ти треба една книга да прочиташ.

Штом толку си за воен рок, сигурно нешто добро ти се десило, некое командантче несакајќи ти го закачил изгледа.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Јас сум за служење војска, 3/4 месеци, кои и постарите велат дека би биле сосема доволни за да се научат основните работи како строење, боравење со пиштол и пушка итн.
Повеќе од 3 месеци велат е губење време.
Во војска се стекнуваат пријателства, и тоа такви пријателства кои траат и по многу години. Вујко ми, служел во Ниш, сега со интернетот си најде едно чудо Хрвати, Словенци и Срби, истите контактираат како да се роднини. Дел од нив учествувале во војните во екс Југославија. Сега си тераат нормален живот со кариера и семејство, не страдаат од Виетнамски синдром (можеби и страдаат, но како мажи стискаат заби и гураат).
Има документарки, за обични војници од Втората светска војна. И самите знаат дека војната е страшно нешто, и самите знаат колку страдања има во една војна. Преку глава им е од се додека се на фронт, но остануваат таму и се борат. Се борат пред се, за да не им загинат другарите од четата, војникот е помирен со фактот дека страда, дека може да биде ранет или убиен. Него му е за тие околу него.
Во САД носители на Медал за чест се и таквите кои со своето тело ја задушиле гранатата, и со тоа спасиле и војници и цивили. Се жртвувале сами себе.
Земете ги Гемиџиите. Млади момци,некои потекнувале од богати семејства, можеле да се изучат и да си бркаат трговијата. Се жртвувале за повисока цел.
Настрана муабетот со војската.
Концептот на The strong and silent type, кој би одговарал на еден маж, е веќе изумрен. Мажи, кои не говорат празнословија, кои не се гласни, кои со својот молк изкажуваат авторитет.
Не треба да бидеме Викинзи и да изгледаме како оној планината од Исланд што глуми во Игра на тронови.
Ама, барем треба еден маж да изгледа како маж, или барем да се однесува така. Да си држи на чест, на достоинство, да биде спремен на одбрана на себе и на своите блиски (макар и одбраната да е неуспешна).
Денес има лешпери, му испаднала бубалица на челото, нема да излегува, става пудра итн.
Во мода е гледам и атеизмот, во мојот крај има педерчиња кои се атеисти само заради тоа што сметаат дека да бидеш религиозен е старомодно или демоде.
Денеска има парови, на машкото му е потребно повеќе време да се среди за излегување од девојката. Па фризура, па комбинации на кошула со палто, патики, кондури, сеедно...
Ќе го заболе глава, веднаш на лекар, па кукање, па отсуство од работа или школо.
Научени се да не трпат никаква болка, се да биде полно и рамно.
Па драги мои, сите знаете дека животот не е автопат без кривини. Сите одиме по различен пат, некогаш е експресен прав пат, некогаш е макадам со кривини, некогаш е удолно, некогаш е угорно. Стисни заби и терај.
Сегашните припадници на машкиот пол, иако според моето набљудување најчесто се во млада возраст, некаде до 25 години, голем дел од нив се психички лабилни. Настрана физичкиот изглед или феминизираноста.
 
D

Daedalus

Гостин
Добар е Мајло.
Овој Мајло е педер, со самото тоа го руши стереотипот дека шовинист покрај тоа што понижува жени, мрази и педери.
Геј католик којшто го поштуе Доналд Трамп. Ходајуча контрадикција и превара што како извори на информации, ги користи твитер. 4чан и 2чан и честопати, твитовите кои ги користи како извор на информации се од неговите акаунти. Најчесто ако го фатат, порекнува и ја брише цела евиденција со некој сер оливерски маневар.
Мајло не е добар. Мајло не е ништо друго освен преварант и кловн којшто сака да биде контраверзен за да заработи некој денар и е од тие деца што сите ги тепаат у маало пошто идат на нерви.
До кое дереџе треба да стигне еден разумен човек, за да каже дека Мајло е добар... :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom