Декриминализација на марихуаната во Македонија

Дали е добар потег да се легализира рекреативното конзумирање на марихуаната?

  • Да.

    Гласови: 47 63,5%
  • Не.

    Гласови: 17 23,0%
  • Можеби.

    Гласови: 10 13,5%

  • Вкупно гласачи
    74

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Па читај меѓу редови,неколку постови поназад и ќе сконташ.
А,што се тиче трава и легализација,ма треба се да легализираа,да бидеме кралство на опијатите,хахаха.
Мене не ми мења тоа многу,јер ја се апгрејдував,крек пушам задње време,хахахаха
Spored muabetive mene mi izgleda kako da nisto nikogas ne si ni probal. Samo na usta si jak.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Во Израел марихуаната не е легална, ама не казнуваат од одма ако те фатат.
Во Холандија не е легална никаде освен во одредените места кај што е дозволено да се продава и да се конзумира. Тоа значи дека не можеш да си купиш во кафетеријата кај што се продава и дома или во парк да одиш да ја употребиш.
Во Холандија можеш и дома да пафкаш, али има одредено до колкава количина можат да најдат во тебе при претрес. Ако е за препродавање го јадеш, ако е за лична употреба немаш проблем.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Малку е гушење од цигари сега и од марихуана? Тогаш во ист пакет легализација на проституција и вака пола влада се курви.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Во Холандија можеш и дома да пафкаш, али има одредено до колкава количина можат да најдат во тебе при претрес. Ако е за препродавање го јадеш, ако е за лична употреба немаш проблем.
Може да е така за дома, ама не е легално надвор од местата одредени за продавање
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Може да е така за дома, ама не е легално надвор од местата одредени за продавање
Боље да е легално,и да се продава контролирано, одколку да пушат расни прсканици од Шишево... и онака секој втор пуши
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Може да е така за дома, ама не е легално надвор од местата одредени за продавање
Kaj mene imam edni komsii, katastrofa, kako zombi se, so crveni oci sekoj den, duvaat djointi non stop....smrdi korne, prozor od niv nemozam da otvoram:facepalm:
Strav mi e da gi prijavam,da ne si nakapam beljata.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Kaj mene imam edni komsii, katastrofa, kako zombi se, so crveni oci sekoj den, duvaat djointi non stop....smrdi korne, prozor od niv nemozam da otvoram:facepalm:
Strav mi e da gi prijavam,da ne si nakapam beljata.
Ми иде да пцујам кога читам вакви коментари, ама еве ќе се обидам да бидам елоквентен.
Зарем миризбата е причина ти да повикаш полиција?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Ми иде да пцујам кога читам вакви коментари, ама еве ќе се обидам да бидам елоквентен.
Зарем миризбата е причина ти да повикаш полиција?
Pored mirizbata, grupiranjeto, galamata, tamu se sobiraat I narkomani, dileri,..a na kraj obavezno nokta podrumi razvaleni, stanovi provaleni, koli iskrseni....idioti teski....
Strav ti e dete da pustis Samo po skali Ili u lift, I'm gi zemaat parite, kradat se zivo I divo....duvlo narkomansko.
Автоматски споено мислење:

Не,дека очите им се црвени,хахахахахахахах
Ocite neli se zakrvavuvaat od pusenje djoint?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.800
Значи ќе станеме до крај пепељара држава, а по куќите ќе може да садиме само цветчиња.
Автоматски споено мислење:

Pored mirizbata, grupiranjeto, galamata, tamu se sobiraat I narkomani, dileri,..a na kraj obavezno nokta podrumi razvaleni, stanovi provaleni, koli iskrseni....idioti teski....
Strav ti e dete da pustis Samo po skali Ili u lift, I'm gi zemaat parite, kradat se zivo I divo....duvlo narkomansko.
Автоматски споено мислење:


Ocite neli se zakrvavuvaat od pusenje djoint?
Се ок тоа ама ова нема врска со пушење трава, иако у право си полицијата наша ќе ги уапси само ради пушење трава, овоа другото шо го наброја е ок за нив.
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.286
Поени од реакции
314
Во Израел марихуаната не е легална, ама не казнуваат од одма ако те фатат.
Во Холандија не е легална никаде освен во одредените места кај што е дозволено да се продава и да се конзумира. Тоа значи дека не можеш да си купиш во кафетеријата кај што се продава и дома или во парк да одиш да ја употребиш.

Во холандија се пуши секаде, смееш до 5г да носиш за лична употреба , и не е точно дека можеш само на одредени места да конзумираш ( coffee shops ).

Барем вака беше низ Ротердам, Амстердам и Гронинген
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.620
Може да е така за дома, ама не е легално надвор од местата одредени за продавање
Да да, особено на фреквентните места не е дозволено. Околу 3-4 грама мислам беше дозволено да ти најдат во џеб, така некако не ме фаќајте за збор.

Никојпат не сум имал ни најмала желба да го пробам срањево. Кај мене во зграда има сириец на долниот кат, корни труе секој ден. Првпат кога го осетив мирисот мислев некоја македонска фамилија готви некоја летна манџа со многу лук во неа, после ми објаснија експерти шо уствари било. :pos:
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Нека стани легална ама да не биди од заев биснисот дефакто монопол во државава. јас би одел дури и до степен секој сам да има право да си одгледува за лична потреба.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Јас имав сосед џанак, женет со дете. Како и на секој што може да му се случи, привремено остана без работа. Си подработуеше нешто тој период, си велиш, жена, дете, човеков глеа да го истурка периодот. Праиш муабет со него, се жали, нема за памперси, млеко итн, но вика добро е, испаѓа по нешто, барем за едно џокче дневно :)

Редовно консумирање на марихуана(дневно) го суши мозокот или човеков така од мајка си е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom