Декриминализација на марихуаната во Македонија

Дали е добар потег да се легализира рекреативното конзумирање на марихуаната?

 • Да.

  Гласови: 47 63,5%
 • Не.

  Гласови: 17 23,0%
 • Можеби.

  Гласови: 10 13,5%

 • Вкупно гласачи
  74

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.005
Поени од реакции
39.386
ja na rabota sum sharp kako rain man, bukvalno milionski sumi vo evra isplakjam na klienti na dnevna baza i edna greska kaj mene kosta 2 do 3 iljadi evra
Ќе ти пуштам трансакциска, кога „нема да ти е денот“, кажи им дека си бил напушен :love:
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
484
Поени од реакции
725
Значи вадено и садено со љубов е во струмица, овде у скопје ти шиткаат магдонос да пушиш. Така викаат луѓево што ги знам што знаат луѓе што пафкаат. Ја реално не познавам пошто не се дружам со стонери.
Автоматски споено мислење:Зошто се откажува сега кога е модерно да се пуши?
Нешто шеговит сакаш да си или ?
Повеќе од 10 години без престан пушење, тек сега му се јавиа проблемите. Башка никогаш него к*р не го болело дали е модерно или не. Поќе од 5-6 години се поминати од кај се тргна од таквиов ''крими-рад " живот. Повеќе од пола град од него земаше трева, еден куп дешавки бегање од инспектори со кило во ранец, за други дроги да не правиме муабет преку преку 500-600 евра правење од табли во 2 сати, и други работи за кој не би пишувал.
Како заврши целово ова ?
После многу претреси и многи проблеми со полиција, до мајка му стигна информација од близок во свр дека ке оди затвор за најмал екцес ради што му пронашле отпечаток на некоја вага...
После мајчините солзи другаров ги прекина сите можни контакти, не само со дилери, и луѓе од тој ранг туку со сите џанаци, продолжи да пуши само за своја потреба. Ден по ден месец по месец, најдоја со женска му работа на интернет , станааа самостални луѓе пред се почнаа сами да печалат сами легално.
Фала му на господ се освести и виде дека нема леб од тој живот освен ако си врзан со некој од власта мада и нив им доаѓа некогаш крајот. :)
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.859
Поени од реакции
48.739
Problemot sega e kvalitetot, u Strumica imame odlicno gane, tuka sadeno i tuka vadeno, dodeka primer Skopjevo e haos, sto sve ne se pusi.
Ја ти гарантирам дека у Скопје може да се најде боља марихуана од најбољата у Струмица што се продава.
Сигурно има и доста полоши, не викам не.

Ова го чув од едни наркомани што се бодат у вена со марихуана, не од лично искуство и знаење.
Автоматски споено мислење:

pa so oglet na site odgovori so gi pisuvas na ova forumot kajgana gleda se deka si celo vreme haj naduvan. so apcinja i gane..
i vo vena!!!!!
i vo vena stava se glea odma!!!!!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.017
Поени од реакции
28.921
Ја ти гарантирам дека у Скопје може да се најде боља марихуана од најбољата у Струмица што се продава.
Сигурно има и доста полоши, не викам не.

Ова го чув од едни наркомани што се бодат у вена со марихуана, не од лично искуство и знаење.
Автоматски споено мислење:


i vo vena!!!!!
i vo vena stava se glea odma!!!!!
Mi ja promasuvas poentata.
Mozes definitivno, da, no treba da baras. Opstiot kvalitet i standard se kilometri razlika. Da fati kopilj bez konekcii da pusi random sranja, retko ke naceka nesto ok vo SK, dodeka vo SR ke si projde super.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.859
Поени од реакции
48.739
Mi ja promasuvas poentata.
Mozes definitivno, da, no treba da baras. Opstiot kvalitet i standard se kilometri razlika. Da fati kopilj bez konekcii da pusi random sranja, retko ke naceka nesto ok vo SK, dodeka vo SR ke si projde super.
Не. Јасно ми е. Ти збориш за некаква средна вредност. Повеќе шанси има рандом купувач да купи рандом добра трева во Струмица, отколку во Скопје.
Не ми беше на мета поентата на пасусот, туку повеќе како факт, чисто информативно, кажувам дека најдобрата трева овде што се продава, е боља од истата таму.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.017
Поени од реакции
28.921
Не. Јасно ми е. Ти збориш за некаква средна вредност. Повеќе шанси има рандом купувач да купи рандом добра трева во Струмица, отколку во Скопје.
Не ми беше на мета поентата на пасусот, туку повеќе како факт, чисто информативно, кажувам дека најдобрата трева овде што се продава, е боља од истата таму.
Treba da sedneme, vaka dzabe :icon_lol:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.318
Поени од реакции
1.313
Можеби малку оффтопик ама секогаш ми била мистерија зошто нешто вакво не се актуелизира?


Кога веќе имаме нешто што е потенцијално квалитетно зошто да не се искористи?
Истото ти е и со индустрискиот коноп, од кого се прават илјадници производи.

Не знам зашто ти е мистерија, многу е едноставно. Земјоделциве наместо на нашава почва која не е за пченка и други житни култури, односно мал принос по хектар дава, да садат индустриски коноп и афион без проблем, колкави приходи ќе остваруваат, колкав девизен прилив ќе има во земјава ... Тогаш нема да бидеме жабокречина.
 

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.870
Поени од реакции
10.662
Истото ти е и со индустрискиот коноп, од кого се прават илјадници производи.

Не знам зашто ти е мистерија, многу е едноставно. Земјоделциве наместо на нашава почва која не е за пченка и други житни култури, односно мал принос по хектар дава, да садат индустриски коноп и афион без проблем, колкави приходи ќе остваруваат, колкав девизен прилив ќе има во земјава ... Тогаш нема да бидеме жабокречина.
Не знам и не сум истражувал, но сигурен сум дека има некоја позадина зошто овде е забрането афион да се сади. Од друга страна, не сум сигурен дали ич не се сади, и Алкалоид каде е во целава равенка. Мислиш не му текнува на никој тоа што ти го кажуваш?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.318
Поени од реакции
1.313
Не знам и не сум истражувал, но сигурен сум дека има некоја позадина зошто овде е забрането афион да се сади. Од друга страна, не сум сигурен дали ич не се сади, и Алкалоид каде е во целава равенка. Мислиш не му текнува на никој тоа што ти го кажуваш?
Можеш да засадиш, само и само со дозвола, а за дозвола да добиеш, се знае која е процедурата. Притоа единствен кој може да откупува како што кажа е Алкалоид, т.е. само на него смееш да продаваш (може и да има некој друг ама не сум слушнал).
Индустриски коноп зашто да не може слободно кој сака да сади, кога од него нема баш никаква можност да добиеш тхц. Кина, Канада, растур прават (дури и куќи од коноп прават)
Што ако им текнува, на кого тоа му текнува и што можеме да направиме .... еве страствените уживателите задоволни се, ќе има во кофишоповите, не ги интересира ни позадина, ни монопол, ни што квалитет ќе биде, ни со кои пестициди ќе се прска, ни дал мувлосана ќе биде, ни во каква почва е одлгедувана. Прочитав негде дека конопот важи за растение како чистач на почвата. Дали тоа тешките метали идат и во цветот, врска немам :icon_mrgr:

Мрзливи, оставаме системот да мисли и одлучува што е најдобро за нас, после плачеме жабокречина дека сме биле, ама никако промена.

П.С. за тоа зависноста не сум сигурен дека е од самиот коноп или до човекот. Пријател, 6 месеци секој ден пуши, после иде на брод 6 месеци, таму мора да е чист и вика нема никаков проблем.:toe:
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.826
Поени од реакции
1.691
еве страствените уживателите задоволни се, ќе има во кофишоповите, не ги интересира ни позадина, ни монопол, ни што квалитет ќе биде, ни со кои пестициди ќе се прска, ни дал мувлосана ќе биде, ни во каква почва е одлгедувана..
Abe ajde?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
3.846
Поени од реакции
6.034
Да претпоставиме дека ова не е медиумска патка од З.З и дека најавата е сериозна, нешто што мене ми е многу малку веројатно, ама еве. Исто така, да претпоставиме дека власта, која има многу тенко мнозинство ќе успее да избокса промени у закон, бидејќи тоа ќе значи дека една цела криминогена структура вгнездена и во мкд и во алб блок ќе остане без хонорарче, а.к.а мито.

Ако горенаведеното нема да биде фрка, процесов не е “ајде да ја легализираме” да си праиме екскурзии на мозок. Не му се ова корнишоните, оваа проблематика е далеку посериозна, бара време и мноооооооогу инвестирано време и едукација на кадар.

Спомнување Амстердам, два пати бев во размер од 2 години, посетив многу кофишопови... Значи во 2019та, во ист кофишоп имаше скроз различни стрејнови секоја година ја менуваат понудата на трева. Ние, со така нели преубава кујна, по 5 години ни требаат едно мени да смениме, не па за трева :D
Дадени кофишопови дури си имаат и “специјалитет на куќата”. Што сакам да кажам? Луѓето кои би дошле "само за трева" веќе не се палат на White Widow или некој basic Haze што кај нас би се шиткал. Позади тие кофишопови има експерти, луѓе со еден тон искуство во одгледување. Значи за да можеме у иста реченица со било кој град од Холандија да се стаиме, кадарот кој работи мора да има ехехееееее едукации и едукации да помине во поглед на одгледувањето. Мора и можеби Институт да се формира на Земјоделски факултет каде што луѓе активно ќе истражуваат и ќе доаѓаат до нови откритија и иновации.

Второ, самите угостители. Они едвај достигнуваат некој нормален хигиенски левел во праење кафе/јадење, не па да се додаде и канабис у приказната. Тие угостители треба да се едуцираат од 0, бидејќи ова е скроз различна сфера. Пример еве, ако Get Caffe во скопје би продавале канабис, ќе мора да си има посебен влез, надвор од ресторанот каде што ќе може да се купува... нема тоа у рамки на самиот ресторан да се праи. Трето, ќе мора обезбедување да има, за лични карти и тако даље.

Ќе мора човек/готвач за edibles да се ангажира, ќе мора строги процедури и континуирано образование околу истото.

Друга приказна е околу добавувачите на самото гане, т.е производителите. Ќе биде тоа монопол? Ќе биде тоа отворено за сите? Ќе можат самите угостители да си инвестираат во тоа и сами да си произведуваат? Или ќе биде еден за сите, што под дифолт би значело дека секој кафич/објект ќе ја има истата понуда?

Да потенцирам, нема сврха некој да се стегне за 300 евра, од лупам Британија заради легалитет на трева и правење масакар, кога за дупло повеќе може да исчила во Холандија, или Прага, места каде што има квалитет, нема стереотипи никакви и тон други придобивки. На него не му значат тие 300/400 евра плус што ќе ги даде во Холанџиска, пошто тоа е 1/15 од платата. Може еднаш ќе се заебе, ама нареден пат ќе си истера во NL, за тоа не се сомневам ни момент. Таму е готовинскиот мед, од западна европа, не од комшилукот (иако и од нив можеме многу да ќариме, нема дилеми). Ама очигледно поентата е да се стимулираат еднодневни екскурзии на Грци, Срби, Бугари кои ќе дојдат, ќе јадат пијат и аус назад со 10 грама во кола. Така нема никаква поента да има.

Понатаму, што праиме со тоа што ја сакам да си садам дома на пример? Ќе ми биде дозволено? Како тоа ќе се исконтролира на пример?

Што праиме со фактот што едно брдо Срби/Бугари/Грци ќе бидат испофаќани на нивни граници, ако и само ако квалитетот на гането ќе биде бомба? Ќе ни дозволат комшиите така да си легализираме а они да треба да ангажираат х10 од своите капацитети да не се изнесуваат килажи од кај нас накај нивен пазар?

Поентата ми е дека не е ова туку така... и затоа мислам дека е само измет од Муртинецот за да се дефокусира јавноста.
Ова не е и не може да биде лукративна бизнис можност на еден човек, туку мора да биде државна стратегија и мора да има консензус за истото. Што ако утре дојде ВМРО и го кутне законот... нешто што е многу можно.

И да, мислам дека овде на форумов, многу се потценува муабетот "секој втор пуши". Мислам по дифолт тука има една по-либерална маса која што била изложена на ова. Ја и понатаму тврдам и сметам дека 75% од нацијата се контра ова, се полни со стереотипи, ја изедначуваат тревата со хероин, и се едноставно орки по ова прашање, нормално додека налеваат вино без престан. Особено во малите средини меѓу постарото население. Не сме дојдени до таму, иако има огромна либерализација по ова прашање во споредба од пред само 5 години. Но уште сме си радикални и конзервативни, да не кажам орки.

Муабетот е, ако веќе се презема ваков чекор со ЦЕЛ да се напраи кеш, истото ќе мора да се прави многу ама многу детално, испланирано, координирано. Не му е ова бизнис со корнишони на муртнискиот. Потребни се години и години, декади во едукација, инвестиции и напредок за да ова се оствари и да биде исплатливо. Имајќи во предвид какви ни се на нас "претприемачите", сакаат кеш без денар вложен и го сакаат ОДМА, ќе имаме иронична ситуација каде што ќе имаме легално гане, а тоа ќе се продава на шалтер. Нема ни угостителство ни ништо. Шанси нема некој да дозволи пушење трева у кафич. Пошто ќе видат дека тоа не е заебанција и долгорочна инвестиција, и гарантирам дека сите ќе се откажат многу брзо.
И после ќе дојдеме до ситуација да "кофишоповите" кои така маестрално треба да го дигнат нашето угостителство, ќе се сведат на дувла налик коцкарници и пропаднати алкохоличарски збирштини од комунизмот каде што има шпиртовача 1 чаша за 30 денари. Кој турист би сакал да биде на такво место?

Какви приказни се ова, пола од кафичиве немаат никаква вентилација, ние гане ќе легализираме. Смешки.

За да привлекуваш туристи, рака под рака со легализацијата идат и уметност, евенти, концерти, природа, дигитализација и такви ствари. Ние сме толку штури на ова поле, страшно нешто. Македонија како дестинација на артисти е "успат ајде ќе се појавиме во Скопје" после настапи во Софија, Грчка, Белград или што год да е. Мора на тоа поле исто многу да се работи.

Џабе што ја имаме Матка кога да се стигне до таму е процедура у пичку матер, Козјак исто, Охрид да не зборам. Никаква инфраструктура. Автобуси 0, дигитализација во минус отидена.

Дури и да се легализира кај нас, во идеална ситуација 2-3 години макс ќе живне економијата, дур некои од нашиве комшии не легализира и го направи тоа како што треба, со сите салтанати, инвестиции и тако даље и не заебат скроз.

Ако се ова би се правело (иако скроз се сомневам), да се "ослободи" населението од безвезални претреси, да се заштедат ресурси на полиција и тн, ондак скроз се согласувам дека треба да се случи, час поскоро, во било каква форма.

И да, најдоброто гане EVER што сум го пробал овде во МК, а пушам доста време (некад активно, некад неактивно) и сум сменил милијарда контакти, било на ниво на бејзик во Холандија, што е за 8-10 евра грам. Тоа што е 20+ евра грам таму е мисловна именка за овде, и ќе биде уште долго време.
 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.298
Поени од реакции
9.798
А сега, едно кратко онтопик музичко интермецо.
Останатите-Зошто е онтопик?
Бот и струмиЏаните:


 
Член од
6 мај 2018
Мислења
964
Поени од реакции
2.212
Taka i nas ne plasea ko mali, so toj mit. Moze e tocno, kojznae na podolgi relacii. Iako stavot im e najmnogu od koga ke vidat napusen u bavna snimka - gotovo presusil ovoj... Zamisli kako mi e mene, jas od gane tonam poso ionaka sum baven lik i mrza poradi 90/60 pritisok... I sega ako pafkam so nekoj ke si kaze ovoj presusil, a ja na rabota sum sharp kako rain man, bukvalno milionski sumi vo evra isplakjam na klienti na dnevna baza i edna greska kaj mene kosta 2 do 3 iljadi evra, margin of error mi e na zavidlivi nivo i rabotam periodov pod golem pritisok, brzo. Ama ete nekoj ke ti kaze isusen mu e mozokot. Ili nekoj videl primeri od delikventi koi i da ne pusele gane ke se delikventi i si povrzuvaat raboti.
Ни баба ми веќе не мисли дека марихуаната го „суши" мозокот. Греота е што луѓе со еден гугл клик далечина од било која информација го веруваат ова. :( Ти викам, на баба ми грубо ѝ објаснував како делуе гане, плус видела некоја документарка за дроги со македонски превод и има пообјективна позиција од помлади генерации што знаат како се користи гугл.
 
На врв Bottom