Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
А како ќе го внесуваме Јодот кога солта во нашето подрачје е единствениот извор на Јод :)
Додатоците како што се АФА алгите и слично, тие се одличен извор на јод. Освен тоа се одлични прочистувачи на организмот како од токсините така и од тешките метали.
.
АФА алгите имаат незначителни количини на јод и се слатководни алги но морските алги се одлична замена за јодирана сол, посебно келп алгите.

Има зачинска нејодирана сол со додаток на прашак од зеленчук и келп така да додатен јод не е потребен.

Келпот може и независно да се зема пошто користи за здравје :wink:.
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Sekako deka ne se samo algite, ako taka gledame, Aronija ima i kaj nas, nie ja koristime sekojdnevno i taa pretstavuva odlicen izvor na jod.

No nekoi kako AFA algite imaat i mnogu drugi benefiti, pa i niv gi koristime pa zatoa mi bese poznato...vo sekoj slucaj i kelpot e odlicno da se koristi.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
10 грама сол дневно е ужасно многу, солта е апсолутно непотребна, преку зеленчукот и овошјето внесуваме доволно Натриум, така да треба да се исфрли солта од исхраната, освен нели само за вкус да се додава минимално колку да не е блантаво јадењето.

Друго околу храната во вакви случаи, исфрлето го Сувомесното, паштетите, конзервите, пржената храна и слично. А преминете на доручек со овошје и пиење вода пред јадење 15 минути...

Што повеќе свежа храна и проблемот ќе биде решен.

Поздрав,
Драга, Нутривита...

Прво, ке те замолам да олабавиш со рекламите низ форумов.

Второ, кога станува збор за да одлучам дали ќе те послушам тебе или пак доктор - специјалист воопшто немам дилема. Кога станува збор за здравје, докторите се тие на кои им верувам.

А, ако мислиш дека форумов е место каде што ќе успееш да продадеш т.н. соковници од по 500 евра, тогаш се лажеш. Од аспект на тоа што, како таргет група сме тотално промашени, прво ние сме млади луѓе кои или работат за да преживеат или воопшто не работат, а и во суштина не сме заинтересирани за домаќински живот и купување соковници.
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Драга, Нутривита...

Прво, ке те замолам да олабавиш со рекламите низ форумов.

Второ, кога станува збор за да одлучам дали ќе те послушам тебе или пак доктор - специјалист воопшто немам дилема. Кога станува збор за здравје, докторите се тие на кои им верувам.

А, ако мислиш дека форумов е место каде што ќе успееш да продадеш т.н. соковници од по 500 евра, тогаш се лажеш. Од аспект на тоа што, како таргет група сме тотално промашени, прво ние сме млади луѓе кои или работат за да преживеат или воопшто не работат, а и во суштина не сме заинтересирани за домаќински живот и купување соковници.
Се извинувам, само сакав да објавам солуција за редовно користење свежа храна.
Генерално ова е само информативно, и уште еднаш се извинувам ако ме свативте како реклама и слично...

Поздрав до сите форумџии на кајгана.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo na site, nova sum na forumov, i imam uzasno golem problem ... povekje od mesec dena imam tapa bolka vo dolnata leva strana na stomakot, no sega povremeno imam custvo deka nesto me "sece" vo istiot del i navistina neznam kako da se spravam... Ginekologot otfrli deka e ginekoloski problem, internistot mi kaza deka mi se odlicni bubrezite, slezinkata, crniot drob ... na kraj mi kazaa da go proveram debeloto crevo, preku isklucitelno bolna procedura KOLONOSKOPIJA, na gastro vo klinika .... me interesira dali nekoj doziveal situacija slicna na mojata i dali e neophodno da napravam kolonoskopija, iskreno sakam da go odbegnam toa .. no neznam kako da deluvam na bolkata :( vi blagodaram na site odnapred
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Обавезно, што ти рекле...мораш тоа да го сториш. Не ги занемарувајте проблемите со цревата во никој случај, колку и да е болна колоноскопијата.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Zdravo na site, nova sum na forumov, i imam uzasno golem problem ... povekje od mesec dena imam tapa bolka vo dolnata leva strana na stomakot, no sega povremeno imam custvo deka nesto me "sece" vo istiot del i navistina neznam kako da se spravam... Ginekologot otfrli deka e ginekoloski problem, internistot mi kaza deka mi se odlicni bubrezite, slezinkata, crniot drob ... na kraj mi kazaa da go proveram debeloto crevo, preku isklucitelno bolna procedura KOLONOSKOPIJA, na gastro vo klinika .... me interesira dali nekoj doziveal situacija slicna na mojata i dali e neophodno da napravam kolonoskopija, iskreno sakam da go odbegnam toa .. no neznam kako da deluvam na bolkata :( vi blagodaram na site odnapred
Koлоноскопија се изведува и виртуелно, така да не мора да значи дека е болна процедура. Подобро појди веднаш на тој преглед, за да знаеш што ти е. Ако нема место на клиника или треба да чекаш подолг период, тогаш појди приватно :smir:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Koлоноскопија се изведува и виртуелно, така да не мора да значи дека е болна процедура. Подобро појди веднаш на тој преглед, за да знаеш што ти е. Ако нема место на клиника или треба да чекаш подолг период, тогаш појди приватно :smir:
Како и да е, видов пред некој ден случајно и изгледаше страшно.

Иначе кога станува збор за избори приватно или јавно здравство, јас мислам дека експертите во Гастроентерохепатологијата работат во Клинички центар т.д. најдобро е сепак да се консултираш со нив.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Vi blagodaram mnogu za sovetite :)
Bev denes na Gastroenterohepatologija vo klinika i gastrologot mi potvrdi deka ke mora da napravam kolonoskopija ( za da otfrlime poseriozni problemi so deboloto crevo) i osven klinika mi gi preporaca remedika i sistina ... Megjutoa mi kaza deka e mnogu verojatno da imam "nervozno debelo crevo".. i toa epten me zbuni - no sepak ke moram na kolonoskopija ... a za nervozno crevo ako nekoj imal slicen problem - navistina bi mi pomognale nekoi soveti - zasto lekarot mi kaza deka nema konkreten lek za toa :s ( bolkata se sozdava na nervna baza)
Ve pozdravuvam
 
Член од
8 септември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите !
Значи нова сум на форумов, имам некој вид на " проблем " , но нестрплива сум па сакам да го споделам со вас, да чујам ваше мислење доколку некој имал слично искуство.
После 14 дневно доцнење, добив менструација, меѓутоа истата воопшто не изгледа нормално: оскудна е, ми траеше само 3 дена ( иако обично ми трае по 7 ), и беше кафеникава.
Уште кога ми доцнеше зедов "бременост" како опција, иако немам ниту еден вообичаен симптом за бременост ( не ми е лошо, не повраќам, не ме болат гради и не се напнати, немам болки во стомакот, немам одбивност спрема одреден тип на храна ), па направив тест за бременост кој излезе негативен. Исто така морам да наведам дека после последниот сексуалниот однос што го имав, добив нормална менструација која изгледаше и траеше нормално ( значи тоа беше претходната, по што следуваше оваа која доцнеше 2 недели ).
Секако, бидејќи сето тоа не ми изгледа нормално денеска направив уште еден тест за бременост кој исто така беше негативен.
Сега, моето прашање е - дали има шанси да сум бремена и покрај 2 негативни тестови и немање на никаков карактеристичен симптом во 9 недела од бременост ( сметајќи од последниот сексуален однос ), и ако ја исклучиме таа опција што друго би можело да предизвика пролонгирање на менструалниот циклус како и хипоменореа.
Секако сето ова е хипотетички , но не можам да дочекам до понеделник да чујам стручно мислење.
Фала однапред .
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Зашто се појавува мало, скоро невидливо влакно на челото? Сум прочитал дека не терба да се корнат, бричат, сечат...како да се тргнат?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Здраво на сите !
Значи нова сум на форумов, имам некој вид на " проблем " , но нестрплива сум па сакам да го споделам со вас, да чујам ваше мислење доколку некој имал слично искуство.
После 14 дневно доцнење, добив менструација, меѓутоа истата воопшто не изгледа нормално: оскудна е, ми траеше само 3 дена ( иако обично ми трае по 7 ), и беше кафеникава.
Уште кога ми доцнеше зедов "бременост" како опција, иако немам ниту еден вообичаен симптом за бременост ( не ми е лошо, не повраќам, не ме болат гради и не се напнати, немам болки во стомакот, немам одбивност спрема одреден тип на храна ), па направив тест за бременост кој излезе негативен. Исто така морам да наведам дека после последниот сексуалниот однос што го имав, добив нормална менструација која изгледаше и траеше нормално ( значи тоа беше претходната, по што следуваше оваа која доцнеше 2 недели ).
Секако, бидејќи сето тоа не ми изгледа нормално денеска направив уште еден тест за бременост кој исто така беше негативен.
Сега, моето прашање е - дали има шанси да сум бремена и покрај 2 негативни тестови и немање на никаков карактеристичен симптом во 9 недела од бременост ( сметајќи од последниот сексуален однос ), и ако ја исклучиме таа опција што друго би можело да предизвика пролонгирање на менструалниот циклус како и хипоменореа.
Секако сето ова е хипотетички , но не можам да дочекам до понеделник да чујам стручно мислење.
Фала однапред .
Земи си еден диазепам.
 
М

Мартин`

Гостин
До што може да е ова имам болки во страната каде што е срцето напред и назад исто ?
 
S

smart ass

Гостин
Мартине дли ја имаш таа болка при вдишување и издишување...нешто како боцкање ако е така ништо не е патем добро би ти дошол и чај од глог.
 
М

Мартин`

Гостин
Мартине дли ја имаш таа болка при вдишување и издишување...нешто како боцкање ако е така ништо не е патем добро би ти дошол и чај од глог.
Па да ја имам при длабоко вдишување, ок чим не е ништо ќе пробам со чај! Благодарам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom