Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
А ќе знае некој да дешифрира наод од испитување на тироидната жлезда?
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12
Поени од реакции
0
Zdravo na site.Aj ve molam kazete nesto poveke na tema Blagoja Angeleski-Majkata mislam deka e najpoznat kozen esteticar vo makedonija od kavadarci e.Na eden moj prijatel mu treba pomos za otstranuvanje na nekolku "kozinki" koi gi ima na teloto.Me interesira dali nekoj voopsto znae nesto poveke za ovoj covek.dali navistina lekuva,neka pise nekoj so iskustvo i sl.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
Пред неколку години ми се појави грутка на вратот а пред неколку месеци забележав две грутки на половината кои не се болни и се подвижни на допир , и во двата случаеви бев кај матичната рече дека не е ништо серионо се работи за масно ткиво но вчера забележав иста таква грутка на реброто под градите дали има место за паника ? стварно и ми се смачи од оние бул*ит шо ги имам на секаде .Дали некој го има истиов проблем , дали постојат соодветни медикаменти чаевни за нивно повлекување?
енибади хелп :smir:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Пред неколку години ми се појави грутка на вратот а пред неколку месеци забележав две грутки на половината кои не се болни и се подвижни на допир , и во двата случаеви бев кај матичната рече дека не е ништо серионо се работи за масно ткиво но вчера забележав иста таква грутка на реброто под градите дали има место за паника ? стварно и ми се смачи од оние бул*ит шо ги имам на секаде .Дали некој го има истиов проблем , дали постојат соодветни медикаменти чаевни за нивно повлекување?
енибади хелп :smir:
Батали ја матичната. Матичен користам само за да ми препишува лекови и да ми дава упати за кај специјалист. Значи, ќе си отидеш кај неа, да ти даде упат и да си провериш што е. И да е глупост, само масно ткиво, тоа треба да го види специјалист. Вакви работи не се оставаат со ке ти помине како на куче.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Пред неколку години ми се појави грутка на вратот а пред неколку месеци забележав две грутки на половината кои не се болни и се подвижни на допир , и во двата случаеви бев кај матичната рече дека не е ништо серионо се работи за масно ткиво но вчера забележав иста таква грутка на реброто под градите дали има место за паника ? стварно и ми се смачи од оние бул*ит шо ги имам на секаде .Дали некој го има истиов проблем , дали постојат соодветни медикаменти чаевни за нивно повлекување?
енибади хелп :smir:
Веднаш треба да се направи биопсија поготово на грутката кој се наоѓа како што рековтереброто под градите, ина шанси да се работи за масно ткиво, но таквите грутки често знаат да бидат и нешто многу по страшно особено кога се работи за градите кај женските, веднаш побарај упат и нека се направи испитување подоцна барем ќе можеш мирно да спиеш...
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
57
Поени од реакции
0
Што да се зема за болки во желудник, за гастрит на нервна база? :nesum:
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
15
Поени од реакции
1
Што да се зема за болки во желудник, за гастрит на нервна база? :nesum:
чај од камилица кантарион,
никако лута и зачинета и мрсна храна кафе и цигари
медот ги смирува а болките исто и апчињата спазмекс за зарлика од аналгинот и кетоналот кој го надразнуваат
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Мислам дека не треба веднаш да се пијат апчиња и лекарства. Треба да бидеш упорен да ја смениш исхраната, и секако да пиеш доволно вода.

Водата треба да се пие ред јадење колу 15 минути, а храната треба да изобилува со овошје и зеленчук. Наутро само овошје за доручек, а салата да се јаде пред ручекот, и навечер избери дали салата или овошје.

За неколку дена или 2 недели ќе бидеш топ.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Што да се зема за болки во желудник, за гастрит на нервна база? :nesum:

И јас го имам истиот проблем, бев кај лекар - експерт во оваа област - ми даде специфичен режим на исхрана, ми рече да го променам начинот на живот и од време на време т.е. секое сабајле и секоја вечер да земам по еден бедоксин 10 дена, доколку нема ефекти да се премине на посериозни апчиња за смирување.

Имаме потполно ист проблем со кој не е лесно да се живее.

И да ми рече да избегнувам зачинета храна и количината на сол во текот на еден ден да не ми биде повеќе од 10гр.
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
И јас го имам истиот проблем, бев кај лекар - експерт во оваа област - ми даде специфичен режим на исхрана, ми рече да го променам начинот на живот и од време на време т.е. секое сабајле и секоја вечер да земам по еден бедоксин 10 дена, доколку нема ефекти да се премине на посериозни апчиња за смирување.

Имаме потполно ист проблем со кој не е лесно да се живее.

И да ми рече да избегнувам зачинета храна и количината на сол во текот на еден ден да не ми биде повеќе од 10гр.
10 грама сол дневно е ужасно многу, солта е апсолутно непотребна, преку зеленчукот и овошјето внесуваме доволно Натриум, така да треба да се исфрли солта од исхраната, освен нели само за вкус да се додава минимално колку да не е блантаво јадењето.

Друго околу храната во вакви случаи, исфрлето го Сувомесното, паштетите, конзервите, пржената храна и слично. А преминете на доручек со овошје и пиење вода пред јадење 15 минути...

Што повеќе свежа храна и проблемот ќе биде решен.

Поздрав,
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
10 грама сол дневно е ужасно многу, солта е апсолутно непотребна
А како ќе го внесуваме Јодот кога солта во нашето подрачје е единствениот извор на Јод :)
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
А како ќе го внесуваме Јодот кога солта во нашето подрачје е единствениот извор на Јод :)
Тоа не е никаков проблем, дури можеме и да бираме како...

1. Растенија и плодови како што е аронија е изобилен извор на јод...а тука се и други растенија и плодови кои се извор на јод, само работата е што треба да ги консумираме свежи, за да лесно ги апсорбираме минералите, или замрзнати да ги имаме во текот на годината, и нема никаков проблем.

2. Додатоците како што се АФА алгите и слично, тие се одличен извор на јод. Освен тоа се одлични прочистувачи на организмот како од токсините така и од тешките метали.

Генерално се можеме да најдеме кај нас, па нема потреба да се грижиме дали ќе има било каков проблем...

ПОздрав и уживајте во дискусииве...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom