Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2006
Мислења
17.695
Поени од реакции
12.108
Фала на одговорот. Инаку повторно не ја оправдувам матичната. За што и да отидам кај неа ми вели - не е ништо, така е сега пубертет,нормално е вртоглавица ова она, не е ништо, младост, ќе помине.

И на мајка ми е иста матичната и иако има само 38 години за што и да се обрати кај неа одговорот е: па така ќе е отсега па натаму, годините си врват.

Изгледа остава природата да не лекува или пак е заљубена во серијалот Survivor! Најхрабрите ќе преживеат!
Као што ти спомна Експерт, крај на месец ќе да е. Инаку снимање пред година, две...нема некоја врска заситеност од обична рентген снимка.
И мене ме отекуваше матичната со недавање упати за клиника, недавање рецепти ама откако разбрав дека има(ше) врска исплатаод фонд, казнување и упати...до друго изгледа им е. Затоа и сменив матичен, сега е ок. Годините имаат врска (ја спомна мајка ти), но тука е матичниот баш за таа работа, да не дозволи годините прерано да се одразат на здравјето и да се види што е тоа што човек го мачи...на крају краева 38 и не се многу години за да као доктор му кажеш на човек -до годините е. Тоа и за тебе важи-иако си пубертет, таа треба да те упати барем на најосновни испитувања.
Испаѓа као иам 45 (скоро) па треба да си пукнам метак у чело :)
Ако имате можност, мењајте и вие матичен (претходно распрашајте се други матични колку се пациентите задоволни од нивната работа).

Ако вработено лице во одделот за рентген одбие да ве снима-не му замерувајте.
Смартес, ако имаат (а имаат постојано) гужва треба да примат уште лица, а не да ги враќаат луѓето. Да ми простиш, си играат к*ташак со пациентите.
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Да ми каже некој некаков лек или нешто друго за несоница. еве некаде околу два три месеци неможам да заспијам. По два три саати се вртам во кревет и едвај ќе заспијам.
 
Е

експерт

Гостин
Да ми каже некој некаков лек или нешто друго за несоница. еве некаде околу два три месеци неможам да заспијам. По два три саати се вртам во кревет и едвај ќе заспијам.
Пред да почнеш со лекови, (се разбира ако се е во ред со твоето здравје), пробај малку да го смениш дневниот ритам, троши повеќе енергија преку ден.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Да ми каже некој некаков лек или нешто друго за несоница. еве некаде околу два три месеци неможам да заспијам. По два три саати се вртам во кревет и едвај ќе заспијам.
Fluzepam tableti, so recept!
Pomaga vednas!
Zalfija, valerijan, laudanum!
Leksilium, bensedine!

Sport, kopanje na niva etc
 
S

smart ass

Гостин
Да ми каже некој некаков лек или нешто друго за несоница. еве некаде околу два три месеци неможам да заспијам. По два три саати се вртам во кревет и едвај ќе заспијам.
Првен пробај со витамин Б6 плус валеријана не е на рецепт оти е натурал и чај од маточина...ако не ја бива тогаш на лекар.

НЕ ЗЕМАЈ ЛЕКОВИ ЗА КОИ ТРЕБА РЕЦЕПТ НА ТВОЈА РАКА.

а инаку има такви лекој...ехааа нашио васе како го успиваа ахах..

И гаро ти кажа плус копање спортување минимум два саата.

П.С да не пиеш енерџи дринкс ил над 5 кафиња??

А можно е и ако премногу размислуваш т.е мозокот не го паузираш..па затоа имаш несоница...јас имам таква...инаку на 17 год ми даваа диазепам ама јок...џабе..

и пред 4 месеци реков дај па да пробам и пак феил....знам како ти е...

Тоа е тоа...невропсихијатрот ми рече едноставно НЕ МИСЛИ...нема потреба да те труеме со апчиња за џабе...па и во право е...направија и ЕЕГ се испадна нормално...
Смартес, ако имаат (а имаат постојано) гужва треба да примат уште лица, а не да ги враќаат луѓето. Да ми простиш, си играат к*ташак со пациентите.
Така е...ама во СК,зошто па оти нема доволно апаратура парите отидоа за 2014..и ОД ТЕБЕ ЗАВИСИ...за жал..
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Smart ass, ponekogas modernata medicina ne moze so tehnika da go zabelezi ludiloto!!!

Btw, na temata:
kopaj na niva, trcaj, vezbaj, umori se!
Ne pij kafinja, ami caevi i navecer toplo mleko so cikolatce!
A preku den butaj luk ko mamlaz i vidi, moze takake pomogne!
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
Да ми каже некој некаков лек или нешто друго за несоница. еве некаде околу два три месеци неможам да заспијам. По два три саати се вртам во кревет и едвај ќе заспијам.
Иди на доктор ќе ти каже, на форум не се дават диагнози и терапии
 
Член од
28 февруари 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Да ми каже некој некаков лек или нешто друго за несоница. еве некаде околу два три месеци неможам да заспијам. По два три саати се вртам во кревет и едвај ќе заспијам.
иди нека ти забае некој
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Фала на одговорот. Инаку повторно не ја оправдувам матичната. За што и да отидам кај неа ми вели - не е ништо, така е сега пубертет,нормално е вртоглавица ова она, не е ништо, младост, ќе помине.

И на мајка ми е иста матичната и иако има само 38 години за што и да се обрати кај неа одговорот е: па така ќе е отсега па натаму, годините си врват.

Изгледа остава природата да не лекува или пак е заљубена во серијалот Survivor! Најхрабрите ќе преживеат!
Nemoj tolku ostro da sudis za tvojot maticen lekar ako saka da ti pomogne da na priroden nacin go zastitis organizmot i dobies podobar imunitet.Koga ti veli ne e nisto ili toa e normalno sigurno e deka e normalno bidejki lekarot se sretnuva vo tekot na denot i so mnogu drugi pacienti i sigurno znae podobro od nas dali ti treba lekarstva t.e antibiotici ili rengen ili nesto drugo.Nie sme se naucile da a nesto ni fali odma so tableti pa posle i lekarite ni se krivi.I jas koga ke se pozalam na doktor za bilo sto slusam: Toa e normalno.I prifakam deka e normalno bidejki ako odam ponataka samo se opteretuvam poveke da mislam i pronaogam deka nesto ne e vo red.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ми ‘‘игра‘‘ десниот очен капак често последнава недела. Мислам беше недостаток на некој витамин, но сепак ке прашам тука.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Лек за афти? Ми се појавија неколку во устата, понавнатре.

***Имајте во предвид дека пред една недела сум праен операција - ми ги извадоа крајниците и нормално имам рани, па алкохоли и слични работи не се во предвид.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Лек за афти? Ми се појавија неколку во устата, понавнатре.

***Имајте во предвид дека пред една недела сум праен операција - ми ги извадоа крајниците и нормално имам рани, па алкохоли и слични работи не се во предвид.
Пробај со кафе. Сега веднаш. Стај им пола лажичка кафе, 10 минути па исплакни ја устата , или голтни како сакаш.
Афтите обично сами си минат, само зависи како ги поднесуваш. Ај пробај првен со ова, па ако не се смират ке ти каже некој друг.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Пробај со кафе. Сега веднаш. Стај им пола лажичка кафе, 10 минути па исплакни ја устата , или голтни како сакаш.
Афтите обично сами си минат, само зависи како ги поднесуваш. Ај пробај првен со ова, па ако не се смират ке ти каже некој друг.
Фала ти.
Но, биди поконкретен. Кафе, како мислиш, сурово - мелено, варено па изладено.. оти топло секако неможам да пијам.
Впрочем, седми ден веќе откако помина операцијата, а јас тукушто вчера почнав само јогурт да пијам.

Добродојдени се и други лекови. :wink:
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Кафе од кесичка нормално-мелено, какво имаш по дома, гранд кафе манд кафе што ти ја знам. Живо, не варено :)
Миеш раце убаво, зимаш со палецот и показалецот количина кафе и ставаш на афтата. Повторуваш.
Земи и во најкус можен рок прополис. Ке те пече ко лудо 1 минута ама ке издржиш, маж си .
Некој ефикасен 100%тен лек за афти нема, а пошто бараш алтернатива заради крајниците овие 2 ‘‘лека‘‘ ти се најефикасни.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Да прашам нешо може не е за тука ама ај :)
освен во аптека дали од друго место може да се купи рицинус и дали е потребна рецепта :icon_lol:
:salut:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom