Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Така ви е коа шетате со голи мешиња и кичми!

Онтопик: Ако стварно имаш големи болки во тој предел, би ти препорачал да тркнеш на лекар да те стокмат, оти не е шала да те боли таму. Грипот не се понаша така (поправете ме ако грешам)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Хм.. Луда работа бре и болестиве се испореметија. Прв пат слушам вакво нешто, ако најдете чаре да кажете одма, оти 14 дена болка не се трпи.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Голтај Ц витамин од 1000мг, многу повеќе чаеви , и додека мочаш ако те здоболува или те пече , зимај палин.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Така ви е коа шетате со голи мешиња и кичми!

Онтопик: Ако стварно имаш големи болки во тој предел, би ти препорачал да тркнеш на лекар да те стокмат, оти не е шала да те боли таму. Грипот не се понаша така (поправете ме ако грешам)
Vo pravo si, i ja mislam deka e bakterielna infekcija koi znaat da udrat i po bubrezi i slicno, zatoa i ja preporacuvam lekarska konsultacija.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
82
Поени од реакции
14
А бре луѓе па ви велам бев на лекар и тоа демек приватна болница еве ке казам ре-медика но докторката ми кажа наместо кафетин и далерон да земам само ибупруфен и демек ништо страшно,ке оди на кучето.Добра страна во сето ова е шо немам апетит па отстранив некој вишок килограм 4-5:toe: btw благодарам на feedback
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Здраво кајганџии.:jaj:
Имам огромен проблем со грипот.Првиот ден имав кашлица,чувствував истоштеност слабост во мускулите и мали главоболки во моментите на кашлење.Вториот ден наместо слабост во мускулите се јави голема болка во половините на опашката и еве 4 ден имам неподнослива болка во долниот дел на грбот(половините).Вцера докторката ми препиша бруфен мегутоа трае неколку часа и после болката се враќа не можам да спијам луѓе помагајте.Пијам чаеви лимон ц витамин супи течности ама болката во грбот е неподнослива.:nenene:
Ova so go opisuvas e opst infektiven sindrom , ali kaj tebe e posilno izrazen , bi trebalo da ti pomine za 7-10 dena , ne znam kakov imunitet imas :toe:, caevite gi pij so med , ne so seker , blagoto samo gi vlosuva simpotomite , ali za bolkata vo grbot vaka ne znam kako da ti pomognam ...
Mozno e da se bubrezite , ali toa bi trebalo da se manifestira na urinata , pomirisliva , potemna treba da e , ako e do bubrezite , sepak zemi si vtoro mislenje od drug doktor ;) .. namaj gajle ke se izvlecis
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Здраво кајганџии.:jaj:
Имам огромен проблем со грипот.Првиот ден имав кашлица,чувствував истоштеност слабост во мускулите и мали главоболки во моментите на кашлење.Вториот ден наместо слабост во мускулите се јави голема болка во половините на опашката и еве 4 ден имам неподнослива болка во долниот дел на грбот(половините).Вцера докторката ми препиша бруфен мегутоа трае неколку часа и после болката се враќа не можам да спијам луѓе помагајте.Пијам чаеви лимон ц витамин супи течности ама болката во грбот е неподнослива.:nenene:


Па добро мислам... Може да помине некој лекар, да ти помогне... Не се секирај :wink: се у свое време:pos2:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Денес во текот на денот почувстував првични симптоми на грипот, и покрај тоа што мислев дека сите ги помина а мене ќе ме одмине. :)

Вечерва земав огромно количество на витамини се надевам дека утре ќе биде се во ред и дека сепак грипот ќе се предомисли.
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
И порано имам заболувано од грип ама како сега никогаш не сум бил. Толку голема болка во мускулите и висока температура досега мислам немам осетено. Бев на лекар и ми кажаа дека постои мутирана форма на грипот, таа варијатна е поопасна, подолго треа болеста, и предизвикува многу појака болка од обичниот грип. Исто така доста е имун на стандардните лекови за грип, па лекувањето треа подолго. Затоа се препорачува голема количина на течности во облик на чаеви и супи, изолирање на болниот за да не се прошири и на други лица.

А за болките во половината можно е да ти се и од неправилна положба на р'бетниот столб. Гледај телото да го држиш поисправено, и ќе видиш дали има подобрување. Ништо чудно и бубрезите да се како последица на грипот. Можеш да пиеш и увин чај доколку сметаш дека нешто е поврзано со уринарните патишта.
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Па не знам више што да направам...па више пукнав! Леле лош грииип!!! Или вироза, и докторите појма немаат што е. Четири дена не станав од кревет, еве денес сефте. Висока температура што не се спушта. Болки во ребра од сува кашлица, пореметено спиење, речиси фаза на некое полу-бунило од температурата...абе лек нема. Само време да помине. Секоја вечер одам на доктор, демек, аман помагајте, а тие само креваат раце и викаат: Тоа е, пиј течности. Два пати ми дадоа инфузија, па еве денеска малку поспадната ми е температурата и првпат после петокот-јадев.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Не знам точно кои вируси ги има и кој е лекот за истите, ама знам дека моментално врие вируси, јас прележав еден што ја напаѓа плуќата, пневмонија добив. :nesum:

П.С. Мислам дека темава е глупава, треба доктор да ти даде терапија, а ние не сме доктори, туку само досадни форумџии. :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
На другарка и открија ХПВ 16 пред една година, сега на последниот ПАП и рекле има ЦИН 1. што значи тоа?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
ХПВ + значи дека дека има инфекција со хуман папилома вирус 16 е негов под тип, а ги има околу стотина типови и со пап тест ако е позитивен се прави и типизација на ХПВ кој е присутен. некои од типовите предизвикуваат промени на грлото на матката а еден од нив е и 16. CIN 1 е еден вид на промена на грлото на матката кое веднаш мора да се третира и твојата другарка мора веднаш да го лекува проблемот пред да се прошири и да и предизвика поголеми проблеми на би рекла претходно да консултира 2-3 гинеколози
 
Член од
1 март 2008
Мислења
82
Поени од реакции
14
А бре Есе обратно си ги поставила работите, докторите се досадни а форумџиите даваат предложуваат добри терапии.Мене ми помогна тоа што ја отворив темата,еве пу пу да не се урочам ама нема трага од грипот и да ти кажам докторот не ми помогна ни 5 посто да се излечам.Така да не гледам зошто е глупава и темата.Сериозна е дури алармантна.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
А бре Есе обратно си ги поставила работите, докторите се досадни а форумџиите даваат предложуваат добри терапии.Мене ми помогна тоа што ја отворив темата,еве пу пу да не се урочам ама нема трага од грипот и да ти кажам докторот не ми помогна ни 5 посто да се излечам.Така да не гледам зошто е глупава и темата.Сериозна е дури алармантна.
Па не знам за твојот доктор, не се сите исти, мене мојот многу ми помогна, дури ни во болница не лежев, а брзо ми помина. :cuc:

А ако можеме ние да ти помогнеме, тогаш мило ми е. :)
:salut:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom