Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
3
Често ми се случува да не можам да земам воздух, односно кога треба да вдишам длабоко( или да зевам) чуствувам дека не ми се исполнуваат белите дробови со кислород, онака само стојам со отворена уста! Поради тоа ме фаќа огромна паника во моментот и постојано мислам дека ќе се угушам. На лекар ми кажаа да посетам психолог или да земам апчиња за смирување. Дали се работи за некој симптом или нешто слично и што да правам во таква ситуација?

Однапред благодарам!:smir:
Брат пиши ми лично. Имаш мала анкциозност. И пробај со чај од кантарион сабајле и навечер. Ефект по 2-3 недели ќе осетиш. Пијај 3x2 Vitamin B6 на ден. и не се опседнувај со мислење и анализирање.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Крвниот притисок секогаш ми е висок. Ми направија проблем за да не можам да играм за школо фудбал :) па морав да одам на прегледи и не испадна ништоооо и притисокот пак си е висок а не сеќавам ништо ?
чаре :)?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Крвниот притисок секогаш ми е висок. Ми направија проблем за да не можам да играм за школо фудбал :) па морав да одам на прегледи и не испадна ништоооо и притисокот пак си е висок а не сеќавам ништо ?
чаре :)?
za visok pritisok sekogash ima pricina, so toa sto mislam deka ne ti izvrsile dovolno testovi. zatoa najdobo pojdi si na internist i neka te proveri.

da i odgovoram na rich bitch:
povisok pritisok vo bremenosta ne e fizioloski t.e normalno, ama i toa zavisi od mnogu faktori, kakov bi pritisokot pred bremenosta postojat i drugi faktori kako diabetis,prekomeren tezina, kako varira tezinata vo bremenosta itn.zatoa kontroa na pritisokot sekoj den i na lekar so rezutatie pa ako treba se prepisuvaat lekovi za kontrola na pritisokot.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Сакам да прашам дали е нормално и на луѓето да им се мењаат влакната како на животните пошто мене ми паѓаат влакната онака од цело тело (не ми паѓаат онака нон стоп ама така кога ќе фатам некое влакно не секое ама онака се откачува...) дали тоа значи нешто или е чисто "митарење" ? поздрав:helou:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
митарење се вика менување перја кај птици али да , влакната имаат век на живеење и нормално е да се менуваат. на нивно место растат други
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
241
Поени од реакции
5
za visok pritisok sekogash ima pricina, so toa sto mislam deka ne ti izvrsile dovolno testovi. zatoa najdobo pojdi si na internist i neka te proveri.

da i odgovoram na rich bitch:
povisok pritisok vo bremenosta ne e fizioloski t.e normalno, ama i toa zavisi od mnogu faktori, kakov bi pritisokot pred bremenosta postojat i drugi faktori kako diabetis,prekomeren tezina, kako varira tezinata vo bremenosta itn.zatoa kontroa na pritisokot sekoj den i na lekar so rezutatie pa ako treba se prepisuvaat lekovi za kontrola na pritisokot.
Не е точно дека секогаш има органска причина, постои и така наречена есенцијална хипертензија. Тоа е покачен крвен протисок со непозната етиологија и не е возможно да се најде органско заболување бидејки го предизвикуваат некои фактори во организмот кои не се откриваат и се одржува на нормала со симптоматска терапија
И за другото во бременоста има појава на EPH гестоза т.е.
Појава на епи напади и/или покачен крвен притисоки/или дијабет. овие појави се јауваат заедно или посебно а "физиолошки" се нарекуваат затоа што се јавуваат само во време на бременоста а потоа исчезнуваат. во мал број на случаи остануваат и понатака и тогаш се подложни на посебно лекување
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Сакам да прашам зашто од носот при спиење ми крв така капки ми истекуваат? Синусите ми беа активни (и уште ми се). Дали може тоа да е од што го дувам носот или од синусите или може да биде нешто друго? позз:helou:
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
koga sme vekje kaj sinusite sto e najdobar lek za niv?
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
za visok pritisok sekogash ima pricina, so toa sto mislam deka ne ti izvrsile dovolno testovi. zatoa najdobo pojdi si na internist i neka te proveri.

.
.
.
.

Правеа тест на крвта, хемоглобин имав 18, остантите работи беа на или под границата на дозволеното... урината не покажа ништо исто и EKG-то беше добро. После правеа ехо на абдомен за да видат да не има нешто со бубрезите и не знам што друго. испадна дека е ОК....
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
koga sme vekje kaj sinusite sto e najdobar lek za niv?
Ако ти е дијагностицирано дека имаш воспаление на синусите тогаш земај препорачана терапија, ако па не ти е дијагностицирано оди види што е, во секој случај одбегнувај да ја изложуваш главата на ладно (директно ладење - промаја).
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Вака ми треба малку подетално објаснување околу хормонот Prolactin.
Ако нормалната вредност е 600,а на анализи покажува 900(пример),што всушност значи тоа?Од што е иницирано ова покачување?На кој начин се лечи?Може ли да предизвика посериозни проблеми?

Фала.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Дали е можно од седење многу пред компјутер да ме боли кичмата и на р'бетот да имам такви некој си топчиња мали?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Дали е можно од седење многу пред компјутер да ме боли кичмата и на р'бетот да имам такви некој си топчиња мали?
НЕ знам за какви топчиња зборуваш затоа најубаво да отидеш на лекар.А за кичмата и рбетот можат да те болат од неправилно седење и нон стоп седење или неправилен развој на коските.НАјубаво да направиш снимка да се види да не имаш искривување.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
абе сеа на систематски пред 2-3 недели кичмата ми беше супер онака над пршленот осеќам како топче дали тоа може да ми е воспален или?
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Остај систематски.Таму гледаат само дали имаш правилна развиеност или не.Ќе си отидеш на физикална ќе ти направат снимки и ќе ти кажат дали се работи за воспаление или не.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom