Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Луѓеее помагајте...
Ми се појави денеска некое црвенило на очите, како алергија нешо ама не сум сигурен, прво мислев дека ми е од леќите ги извадив, ставив капки Прокулин али уште ми стои црвенилото...:(:(:(:(
...Со да правам??? (само на лекар да не идам :(:(:()
Веројатно ти е од дремење на компјутер шарајќи по Кајгана:pos2: . Немај гајле ќе помине, кога ќе поцрне:pos2: .
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Ај сеа ја да прашам нешто ..

Имам еден другар , има константно низок притисок..
И сеа последен пат рече кога мерил притисок му бил 60 со 20 ..Ми беше сумливо дека со толку би можел да се движи , затоа што кога мене ми падна толку притисокот , се онесвестив..

Кажете сеа , дали е можно притисокот да е толку низок , а он нормално да функционира ..зато шо мене ми е тоа малце сумливо..??
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Ај сеа ја да прашам нешто ..

Имам еден другар , има константно низок притисок..
И сеа последен пат рече кога мерил притисок му бил 60 со 20 ..Ми беше сумливо дека со толку би можел да се движи , затоа што кога мене ми падна толку притисокот , се онесвестив..

Кажете сеа , дали е можно притисокот да е толку низок , а он нормално да функционира ..зато шо мене ми е тоа малце сумливо..??
Не сум многу компетентна за да ви кажувам лекарства ама ке ви кажам нешто од секојдневно искуство.Има луге кои цел живот имаат низок приисок па не им е проблем да живеат со тоа.Напротив имаат проблем ако им се качи притисокот и тогаш добиват тешкотии.Затоа мислам дека ако од секогаш му било така и ако нема притоа проблеми значи така функцонира неговиот организам.Инаку како општо познати средства кои го подигаат притисокот се:кафето,црвеното вино,поголемата физичка активност....и секако нервозата:pos2:.Сепак за посигурно е да си се обрати човекот на лекар.Поззз
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ај сеа ја да прашам нешто ..

Имам еден другар , има константно низок притисок..
И сеа последен пат рече кога мерил притисок му бил 60 со 20 ..Ми беше сумливо дека со толку би можел да се движи , затоа што кога мене ми падна толку притисокот , се онесвестив..

Кажете сеа , дали е можно притисокот да е толку низок , а он нормално да функционира ..зато шо мене ми е тоа малце сумливо..??
нема шанса да имал притисок 60 со 20 и да бил свесен и да се движел. со тој притисок се, не дај Боже, пред умирање, веќе се појавува оток на белите дробови и се во несвесна состојба. те мафтал нешто другар ти :)
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Ај сеа ја да прашам нешто ..

Имам еден другар , има константно низок притисок..
И сеа последен пат рече кога мерил притисок му бил 60 со 20 ..Ми беше сумливо дека со толку би можел да се движи , затоа што кога мене ми падна толку притисокот , се онесвестив..

Кажете сеа , дали е можно притисокот да е толку низок , а он нормално да функционира ..зато шо мене ми е тоа малце сумливо..??
Да не е некое светско чудо :vozbud:
 
Член од
14 април 2006
Мислења
65
Поени од реакции
2
Ми ту гајс .... 3 дена имав скоро константна температура од 39.5, бунило, болка во коските, мускулите, градите, главата, слабо спиење али после 4-5 дена некако се е подобро, само време треба да помине, и да кашлицата останува уште минимум недела дена.
 
Член од
16 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
3
Еве еден интересен линк. Знам доктор кој наплака 3000 ден. за акумпресура... демек со ласер ова она.. мижи да ти забајам. Еве ви ги сите тајни на оваа древна техника за поздрав живот (for free):
http://www.geocities.com/jrh_iii/acupressure/
 
Член од
16 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
3
Уште нешто од мене:
http://zadolgzivot.atspace.com

Не живеам по овие правила :) ...можеби во поодминати години ќе се има корист од ова...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Истото ми беше и мене само што плус ме болеше јетрата и ми беше подуено грлото многу.. Аоксиклав 1000мг ги зимав и ми помина.. Пробај добри се.. Или па да не се труеш толку пробај само Кетонал за болки и тие се топ, а и на бившиот дечко што ми беше му помагаа за бубрезите он ги зимаше специјално за тоа..
Заебан е грипов.. Али кажав.. Амоксиклав и мн чаеви, а за додатни болки во рбет, бубрези - Кетонал.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Дали може да боли глава од синусите? (доколку се активни)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
66
Поени од реакции
5
Често ми се случува да не можам да земам воздух, односно кога треба да вдишам длабоко( или да зевам) чуствувам дека не ми се исполнуваат белите дробови со кислород, онака само стојам со отворена уста! Поради тоа ме фаќа огромна паника во моментот и постојано мислам дека ќе се угушам. На лекар ми кажаа да посетам психолог или да земам апчиња за смирување. Дали се работи за некој симптом или нешто слично и што да правам во таква ситуација?

Однапред благодарам!:smir:
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
dali e normalno kaj trudnica srceto da cuka zabrzano?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Дали може да боли глава од синусите? (доколку се активни)
Може и тоа како., најчесто они се причина за главоболките во пределот на носот, над очите, тие предизвикуваат една константна болка, најчесто се лекува со "solo" лампи, односно инфрацрвени лампи, но помага и сончево зрачење, но зрачење кое минува низ стаклена површина, за да го апсорбира ултравиолетовото зрачење кое може да предизвика изгореници...
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Не знам зошто ама во последно време често си го преапувам јазикот :kesa: :pos2: има нешто причина ? или онака не сум синхронизиран :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom