Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Не може туку така да се постави дијагноза.Може да си ги настинал(народски да се изразам).
Колку време ти е така?Се повторува ли константно таа болка на 2-3 недели?Каква е по интензитет(тапа,остра,пулсирачка)?На допир дали се нормални тестисите(заоблени) или напипуваш нешто потврдо?
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Птичји Грип напиша:
Не може туку така да се постави дијагноза.Може да си ги настинал(народски да се изразам).
Колку време ти е така?Се повторува ли константно таа болка на 2-3 недели?Каква е по интензитет(тапа,остра,пулсирачка)?На допир дали се нормални тестисите(заоблени) или напипуваш нешто потврдо?
Па не знам од што би настинал (не сум се шетал гол по надвор :)). За второто прашање, мислам дека не се повторува на две-три недели, не сум сигурен, по интензитет болката е мала и тапа, а на допир (мислам) дека се нормални, фала Богу, не осетив ништо потврдо. И ме боли само десниот.

E a ова сега ми текна. Да не има врска тоа што сум опериран од кила (пред едно 15-16 години) баш на десната страна?
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Тоа што нема нешто тврдо или друга зрнеста структура по скроталната торбичка е добро.Обично едниот тестис стои на повисоко од другиот.Доколку не е така moже да се манифестира со болка.
Има повеќе сценарија за кои не би сакал да нагаѓам дали е така или вака.
Возможно е да од десниот тестис не исфрлаш ејакулат (или малце) поради striktura на ductus deferens.Највозможната варијанта во случајов е деснострана ингвинална хернија(Hernia inguinalis dextra).
Во секој случај,за да ти се постави дијагноза треба да го посетиш твојот матичен лекар за тој да ти даде упат на уролог или ако се испостави мојата работна дијагноза->на хирургија.
Се надевам дека ќе помогнам.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Sebastian напиша:
E a ова сега ми текна. Да не има врска тоа што сум опериран од кила (пред едно 15-16 години) баш на десната страна?
Како што веќе реков,најверојатно.Тоа е мојата работна дијагноза.Не сум извршил преглед,но со оглед на овие податоци за анамнеза што ги добив така мислам.
И ако сега си се сетил за операцијата,најверојатно си се напрегнал повеќе и сега има рецидив.
Мој совет е да одиш кај твојот лекар за да ја потврди дијагнозата (и да добиеш упат за хирургија и соодветна хируршка интервенција-ако се работи за рецидив).
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Дали може голема јачина на струја од електро стимулации штетно да влијае на организмот?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Акаша напиша:
Дали може голема јачина на струја од електро стимулации штетно да влијае на организмот?
Да особено на срцето, само тоа зависи какви се тие стимулации во кој предел од телото се спроведуваат, колку се јаки, и колку ритмично се повторуваат, како и многу зависи од срцето ан самата индивидуа.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Едни од посериозните ситуации...

Акаша напиша:
Дали може голема јачина на струја од електро стимулации штетно да влијае на организмот?
Праволиниската струја предизвикува хемолиза.
Наизменичната струја ја пореметува работата на срцето т.е. ритамни (аритмија) и проводни - настанува некој од синдромите на болниот синусов сноп (пароксизмална суправентрикуларна тахикардија, синусова тахикардија, синусова брадикардија, преткоморно треперење, коморна тахикардија, коморни екстрасистоли...) , AV блок II или AV блок III степен.
 
P

Princ

Гостин
Ме боли премногу делот над стомакот, градниот кош да речам. Претпоставувам дека е желудникот. Имате нешто да ми предложите колку за да ја смирам болката некое време?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
За болка смирување нокј нанлгетик, пробај, нешто анлгин, кафетин, ама како што кажуваш болките се во пределот на дијафрагмата, можное да некои жили да си истегнал таму па да те боли, ама ако имаш уште некои индикации, нешто како тешко дишење, снемување на сила црно пред очи или сл, иди на доктор, подобро да е подобро да те испитаат.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Princ напиша:
Ме боли премногу делот над стомакот, градниот кош да речам. Претпоставувам дека е желудникот. Имате нешто да ми предложите колку за да ја смирам болката некое време?
Ако те боли желудникот,болката е локализирана епигастрално,може да е тапа,придружена со хиперацидитет(киселина) -во тој случај Ranitidine или да имаш друг тип на болка,многу посилна тогаш Eglonyl или ако болките ти се грчовидни Spasmex.
Во секој случај тркни до кај матичниот.
 
P

Princ

Гостин
Бев кај матичниот, ми зеде крв од прст и го стави во едно апаратче да види да не имам некоја бактерија ваљда во желудникот. Ама не најде ништо. Ништо не ми препиша туку ми препорача да одам на специјалист а јас тоа не го можам во моментов.
Имам и киселини многу (но не во моментов). Во моментов само тапа болка во пределот на градите (под градите некако му доаѓа). Не знам што ја предизвикува што понекогаш е премногу силна, толку силна што онака те грчи. Дури и стомакот ми се грчи во тие моменти. Заебано е што не можам ни да јадам, ни да спијам... стварно не се трпи.
Значи Eglonyl барем додека појдам на специјалист, или Spasmex?
 
T

trilobite

Гостин
Да одиш на ендокринолог под хитно.
Ќе ти даат некој течност да гутнеш и ќе скенираат како се движи по желудник,тоа им е некаков индикатор шо се дешава внатре.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Princ напиша:
Бев кај матичниот, ми зеде крв од прст и го стави во едно апаратче да види да не имам некоја бактерија ваљда во желудникот. Ама не најде ништо. Ништо не ми препиша туку ми препорача да одам на специјалист а јас тоа не го можам во моментов.
Имам и киселини многу (но не во моментов). Во моментов само тапа болка во пределот на градите (под градите некако му доаѓа). Не знам што ја предизвикува што понекогаш е премногу силна, толку силна што онака те грчи. Дури и стомакот ми се грчи во тие моменти. Заебано е што не можам ни да јадам, ни да спијам... стварно не се трпи.
Значи Eglonyl барем додека појдам на специјалист, или Spasmex?
Eglonyl е невролептик.Напиј се,болката треба да ти се смири.Ако имаш киселина Ranitidine (H2-блокер).
Spasmex-от ќе те ослободи од спазми (грчовидни болки,како да те врти и како да те кине клешта) -ако имаш такви.
Треба да си добил упат од матичниот до интернист.Ова што ти кажувам да пиеш ќе ти каже и интернист.
Ако сето ова се повторува или повторувало интернистот ќе ти назначи иследување со Бариева каша или гастроскопија.
Во секој случај болката ќе ти се смири од овие лекарства,но имај предвид дека со ова ги лечиме симптомите и дека треба да појдеш на иследувања.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.453
Imam opstipacija, neredovno praznenje (na 3 dena), nedostig na refleks za odenje po golema nuzda, cuvstvo na neispraznetost posle toa,a moram da napinjam koga odam po nuzda sekogas samo taka mozam da ostidam i poradi toa mi se javija i hemoroidi i stomakot mi se poduva posle jadenje a imam i gasovi povremeno.
Se obiduvam da vnesuvam poveke celulozni vlakna, oves, ovosje zelencuk,varena hrana,mandzi, ajvari lutici, nisto ne pomaga:toe:
ako znaete nesto okolu ovaa problematika pisete:salut:
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Штом имаш хемороиди не треба да јадеш лутици,зачинети храни и сл.Внатрешни или надворешни.Крварат ли?
Нередовното празнење може да е многу причини.
Каква е консистенцијата,бојата на фецесот? Нормални,тенки!?
Од кога ти е вака?Општата состојба на организмот,температура,малаксаност,дехидратација!?
Земи од аптека некој лаксатив (чоколада) или ако не ти помага->Ricinus една супена лажица,но имај предвид дека не смееш да ги употребуваш многу време затоа што може да се изгуби перисталтиката (да станат цревата мрзливи).
За тоа што имаш гасови пиј Espumisan (Simethicon) капсули по една или две кога имаш потреба.Ја разградува мембраната на пената што се создава во цревата.Чувството на тежина од гасови ќе исчезне за пола саат максимум.
Треба да појдеш на лекар.Од далеку можеш да добиеш добар совет,но не и соодветна терапија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom