Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.455
Поени од реакции
2.453
Hemoroidite gi mackam so modolex mast i pocna da gi snemuva, inace
bea nadvoresni, ne krvarea nitu bolea.
Fecesot e normalen, nemam tvrda stolica tuku nedostig na reflex, na praznenje u smisol deka potrebno e da napinjam podolgo vreme za da izleze... temperatura nemam, ne sum malaksana nitu dehidrirana, pijam voda, prirodni kasesti sokovi od kajsija, sum probala ricinus i leneno seme pomaga ama privremeno simptomite prodolzuvaat i ponatamu.
Sum bila na lekar i mi rece deka treba da vnesuvam poveke celulozni vlakna vo ishranata(grav min.2-3pati nedelno i svezi salati zelka isl.)
jas se pridrzuvam no situacijata ne se podobruva ocajna sum, ne znam so da pravam:toe:
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Со нешто ја имаш зезнато перисталтиката...неправилна исхрана,клизми...
Можеби се уште постои тој фактор што и смета на перисталтиката да функционира.
Појди на ентеро-гастролог специјалист да ти назначи соодветна терапија за регулација на перисталтиката!
 
Член од
21 март 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
КОГА КЕ ЗАСПИЈАМ,ПОЧНУВА ИНТЕЗИВНО ДА МЕ БОЛИ ГЛАВАТА!!!!
ДОКТОРЕ КАЖУВАЈ ЧАРЕ......:cuc::pop::eek:lee:
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Чекај малце,кога ќе заспиеш...а кога ќе станеш не те боли...!?
Не разбирам.
Пред да заспиеш, кога спиеш осеќаш дека те боли, кога станеш наутро, преку цел ден, конкретна болка силна, пулсирачка, краткотрајна, долготрајна, предизвикана од преумора, удар, поранешни травми...?
Лекарства,алкохол,цигари...?
Притисок...?
Други заболувања...?
Фамилијарни болести...?
Симптоматски само може да ти кажам да пиеш по потреба Аналгин,подобро Кафетин,а ако имаш можност Бруфен.
Треба да се открие вистинската причина за твојата главоболка.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Ќе може да ми кажете дали симптоми на чир на желудникот се болки во желудникот ако не се јаде подолго време,околу 8-9 часа и по јадењето од кога ке измине тој период желудникот да боли подолго време,да речеме цел ден?
ФАЛА ОДНАПРЕД
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Колку што знам чир во желудник...ќе ти се подувува стомакот..ако не јадиш. Подобро на повеќе пати по малку!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Volkswagen напиша:
Колку што знам чир во желудник...ќе ти се подувува стомакот..ако не јадиш. Подобро на повеќе пати по малку!
OФ ЛЕЛЕ,ОТИДОВ ЈАС НА ГАСТРО!:nesum::nesum::nesum:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Јас иам гастритис...или имав...што знам. Важно ако се изнервирам МНОГУ ми се повраќа...
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Симптомите се манифестираат со хиперацидитет(киселина), ждригање, гадење, повраќање е можно, епигастрална болка, болка по хранење...
Лекувањето се состои од симптоматско до утврдување на дијагнозата, до комплетна терапија.
H2 блокери за намалување на чувството на киселиноста или Ланзул кој директно се сврзува со вишокот на киселини кои штетното свое дејство го изразуваат со тн.р. разјадување на стомашната лигавица и засилување на симптомите.Лезијата може да е единствена или да има множествени лезии, да се едематозни, хиперемирани...и тн.
Понатака важна е и исхраната, значи никако пикантни храни, зачинети храни, тестенини, алкохол, кафе, цигари.
 
Член од
31 мај 2006
Мислења
3
Поени од реакции
0
AFTI

Stradam od afti na ustata.Pomognete mi kako da se izlecam.Mnogu boli
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Настинат и грипосан бев и пиев амоксицилин 500 ама не дооздравев како шо треба дали некој знае треба пауза или може одма да испијам уште една доза сега имам цефалексин мислам тие биле поефикасни за дишни патишта?

Фала однапред:helou:
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Cvorka напиша:
Stradam od afti na ustata.Pomognete mi kako da se izlecam.Mnogu boli
Ima edni kako kapki ne znam kako se vikaat,ama da prasas vo apteka sigurno znaat.
Ima i eden sprej spri angi mislam deka se vika i dobar e
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Лек за ларингитис и бронхитис

Da se kashla mesec i kusur, da ne se prestane. Grloto krv crveno. Sinusite - lom. Temperaturi.

I po mesec i polovina, otezhnato dishenje (gajdi) i poteshkotija da se zboruva (uz iskashluvanje). Grloto ne boli, no ne e ni vo red, pomalku "grebe" i se ushte ima da se pluka "bela" plunka.

Lek?!?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Nekoi antitusic?? Caj od pregoren seker?? Caj od bel slez? Vitamini? Kombinacija na all of the above??

Zalfija? Tegavec? Caj od tegavec?
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Еве тука прочитај го постот, ама не видов да пишува како да се лечи. Или ќора сум.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom