Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Misirkov напиша:
Da se kashla mesec i kusur, da ne se prestane. Grloto krv crveno. Sinusite - lom. Temperaturi.

I po mesec i polovina, otezhnato dishenje (gajdi) i poteshkotija da se zboruva (uz iskashluvanje). Grloto ne boli, no ne e ni vo red, pomalku "grebe" i se ushte ima da se pluka "bela" plunka.

Lek?!?
А да одиш на микробиологија да ти земат брис? Очигледно е дека имаш некој уљез штом месец и пол не поминува :wink: Meanwhile вари си салеп, ќе ти го “подмачка“ грлото, помалку ќе те гребе.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Misirkov напиша:
Da se kashla mesec i kusur, da ne se prestane. Grloto krv crveno. Sinusite - lom. Temperaturi.

I po mesec i polovina, otezhnato dishenje (gajdi) i poteshkotija da se zboruva (uz iskashluvanje). Grloto ne boli, no ne e ni vo red, pomalku "grebe" i se ushte ima da se pluka "bela" plunka.

Lek?!?
Зошто си чекал толку време.Штом имаш тонзиларна или фаренгиална инфекција, температура, синуси, си требал веднаш да го посетиш својот матичен лекар за да ти даде соодветна антибиотична,антипиретична и витаминска терапија.
Сега веќе инфекцијата слегла надолу по бронхијалното дрво и најверојатно се работи за бронхитис, али месец и пол време, обструкции, температура, сето тоа ме наведува да мислам на Bronchitis obstructiva. Ако како мал си страдал од Бронхит сега најверојатно веќе имаш хроничен Бронхит.
Здравјето е нешто сериозно со кое нема играње.
Pholcodine 3 пати по една супена лажичка; Vibramicin еднаш дневно, 5 дена; Ventolin спреј-ако навистина не можеш да искашлуваш и имаш потешкотии при дишење.
Под итно кај матичниот!
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Никако паушална терапија, брис од грло да направи и да го провери бројот на леукоцитите. Вибрамицинот можно е да не делува, можда ќе треба Citeral или некој макролиден антибиотик.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
сакам да знам што е тоа шум на срцето пошо ми кажаа пред 2-3 години дека имам а незнам што е
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
ivan1real напиша:
сакам да знам што е тоа шум на срцето пошо ми кажаа пред 2-3 години дека имам а незнам што е
pa sto e tocno ni ja ne znam da ti objasnam,znam deka pred 5 god go imav i jas ali nemav nekoi strasni problemi ili tegobi poradi toa.mi se javi od pregolema temperatura,i cela god primav po edna inekcija vo mesecot.u meguvreme mi rekoa fizicki mn da ne se napregam i nerviram i piev bedoksin.toa e se.nema potreba da se grizis.kaj mene pomina i sega nema ni traga od sumot.ipak e najdobro da si se posovetuvas so lekar:helou:
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Еј да, нека почека уште малце. А во врска со антибиотиците, можно е да не делува, но не значи. И не треба туку така да даваме појаки антибиотици.
Во врска со брисот, да, нека направи и антибиотикограма, па ќе знаеме кој антибиотик нај ќе одговара.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
ivan1real напиша:
сакам да знам што е тоа шум на срцето пошо ми кажаа пред 2-3 години дека имам а незнам што е

Sum na srce e nedovolno zatvaranje na zalistocite vo srceto
ima 2 vida na sum na srce fizioloski i patoloski.
Patoloskiot ti e vroden a fizioloskiot e vo slucaj na zamor se javuva kaj sportisti na primer.
Patoloskiot moze da dovede do komplikacii.
Ali sepak treba da odis da se pregledas i malku poveke da se zainteresiras, pa aman 2-3 godini ti e dijagnosticiranan tebe bas ti e gajle.:nesum:
Ako se ima podolgo vreme sum na srce moze da se javi prosireni veni, zgolemeno srce ..
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
TWEETY*** напиша:
Sum na srce e nedovolno zatvaranje na zalistocite vo srceto
ima 2 vida na sum na srce fizioloski i patoloski.
Patoloskiot ti e vroden a fizioloskiot e vo slucaj na zamor se javuva kaj sportisti na primer.
Patoloskiot moze da dovede do komplikacii.
Ali sepak treba da odis da se pregledas i malku poveke da se zainteresiras, pa aman 2-3 godini ti e dijagnosticiranan tebe bas ti e gajle.:nesum:
Ako se ima podolgo vreme sum na srce moze da se javi prosireni veni, zgolemeno srce ..
да надополнам кај повекето случаеви каде што е дијагнистоциран Шум на Срце мн.мина доктори констатираат дека после 18-тата година тој се губи .
 
Член од
21 март 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Птичји Грип напиша:
Чекај малце,кога ќе заспиеш...а кога ќе станеш не те боли...!?
Не разбирам.
Пред да заспиеш, кога спиеш осеќаш дека те боли, кога станеш наутро, преку цел ден, конкретна болка силна, пулсирачка, краткотрајна, долготрајна, предизвикана од преумора, удар, поранешни травми...?
Лекарства,алкохол,цигари...?
Притисок...?
Други заболувања...?
Фамилијарни болести...?
Симптоматски само може да ти кажам да пиеш по потреба Аналгин,подобро Кафетин,а ако имаш можност Бруфен.
Треба да се открие вистинската причина за твојата главоболка.
Фала ти Птичји Грип,сеа се осечам боље.:helou:Бруфенот помага:back:.
Те гушка,Хелга.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Два дена пред велигден имав проблеми со стомакот - само пролив без болки, па после како да почнав да кревам малце температура, и немав апетит. По два дена, имав нормална столица. Но еве сега пак имам пролив, без болки, апетит имам, од вчера испив две дози Линекс, ама уште не помогнале.

Иљач?
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Земи една капсула Seldiar. Ако диарејата е силна земи две. По наредниот оброк земи една. Температура си качил од загуба на течности и електролити. Пиј чај од нане и земи Smecta.
Температурата симињај ја со Paracetamol.
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
има ли некој искуство со луге кои имаат фобија од поголема маса народ? го прашувам ова бидејќи близок роднина во последниве 3 месеци ги покажува знаци настрав кога ке види повеќе народ во една просторија, од што би можело да дојде до ова и дали може да се надмине стравот. прво мислевме дека е нежто болна но се се испита и ништо не најдоа.
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
veke edna nedela patam od nesonica,znaci se vrtam po cela nok i nemozam nikako da zaspijam.zaradi toa me faka i uzasna nervoza.ne gledam do mn docna televizija,se slucuva uste vo 10 da si legnam so cel da se odmoram poveke ali do 12 ne zaspivam,posle okolu dva obicno se budam i do 5 i pol nema spienje.od vreme na vreme koga ke se napijam bedoksin pred spienje mi e podobro,ali ne sakam da zaspivam so pomos na lekovi.pa ako ima nekoj nekakov sovet plis help me
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
пробај гледај телевизија додека не заспиеш, само ен онака активно да следиш што се случува туку едноставно лбени во телвизирот. Освен тоа ако фатиш почесто преку ден да спортуваш ќе видиш како убаво ќе спиеш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom