Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Па јас ништо не разбрав :toe:. Тоа е нешто нормално или е некое пореметување... ? Извини ако поставувам глупи прашања:kesa:
Ако си девојче тогаш е нормално да имаш остиум на туба :)

Тоа се каналите што ги поврзуваат јајниците со матката, односно каналите коишто овозможуваат јајцеклетката од соодветниот (лев или десен) јајник да премине во матката. Нормално е да имаш такво нешто, не се грижи не е патологичен процес... освен ако не ти пише и нешто друго во дијагнозата што не го соопштуваш. Позз
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Ако си девојче тогаш е нормално да имаш остиум на туба :)

Тоа се каналите што ги поврзуваат јајниците со матката, односно каналите коишто овозможуваат јајцеклетката од соодветниот (лев или десен) јајник да премине во матката. Нормално е да имаш такво нешто, не се грижи не е патологичен процес... освен ако не ти пише и нешто друго во дијагнозата што не го соопштуваш. Позз
Абе не е за мене ама ете ме прашуваат као демек јас попаметна :jaj:. Туку ај ќе ја викнам кај мене да го донесе наодот па ќе ти го пишам. Може така? Ваљда така ќе знаеш да ми одговориш, а и јас пред се ќе дознаам што прашувам :smir:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Абе не е за мене ама ете ме прашуваат као демек јас попаметна :jaj:. Туку ај ќе ја викнам кај мене да го донесе наодот па ќе ти го пишам. Може така? Ваљда така ќе знаеш да ми одговориш, а и јас пред се ќе дознаам што прашувам :smir:
Не е проблем, ако знам ќе ти кажам :)
А најдобро е девојчето да си го прашало лекарот тој е должен да и каже и објасни.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Можна парадентопатија - најдов нешто кое го препорачуваат као лек ама некако воопшто не ми одговара :)
http://www.ivantic.net/Ostale_knjiige/Zdravlje/Urinoterapija.htm

Дали оваа болест е опасна, дали се лекува (кои лекарства или чаеви се покажале успешни) и дали евентуалното лекување е долготрајно. Благодарам
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Малечко,
остиум на туба е фактичка состојба кај секое женско, а не е дијагноза. Тоа ти се отворите на самите јајцеводи. Едниот крај е кај јајниците, а вториот крај кај матката. Самиот отвор на јајцеводите се вика остиум, исто како што отворот за во соба се вика врата. :)
Така што, пиши ако има некаква дијагноза што се однесува на овие отвори, инаку вака ништо не значи. :)


Луртз,
по моето знаење парадентозата еднаш штом се појави не може да се излечи, туку се става под контрола, со цел да се одржува на тоа ниво, односно е irreversible. Најчесто е наследна, т.е. со предиспозиции, а причинител може да бидат и бактериите што се лепат и развиваат помеѓу глеѓта на забот и непцето. Штом почнат да се развиваат го атрофираат непцето и тоа почнува да се повлекува. За да се ублажи состојбата и да се успори процесот на повлекување се препорачува редовно чистење на непцата на забар (на 3 мес.), а во меѓувреме дома со конец после секое јадење и беспрекорна орална хигиена. Мислам дека постојат некои лекови, сепак се работи за бактерија, не сум сигурна кои и какви. Ама од друга страна бактериите (огин да ги гори :)) не се требат целосно како вирусите, туку само бараат плодна почва за пак да се развијат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Малечко,
остиум на туба е фактичка состојба кај секое женско, а не е дијагноза. Тоа ти се отворите на самите јајцеводи. Едниот крај е кај јајниците, а вториот крај кај матката. Самиот отвор на јајцеводите се вика остиум, исто како што отворот за во соба се вика врата. :)
Така што, пиши ако има некаква дијагноза што се однесува на овие отвори, инаку вака ништо не значи. :)


Луртз,
по моето знаење парадентозата еднаш штом се појави не може да се излечи, туку се става под контрола, со цел да се одржува на тоа ниво, односно е irreversible. Најчесто е наследна, т.е. со предиспозиции, а причинител може да бидат и бактериите што се лепат и развиваат помеѓу глеѓта на забот и непцето. Штом почнат да се развиваат го атрофираат непцето и тоа почнува да се повлекува. За да се ублажи состојбата и да се успори процесот на повлекување се препорачува редовно чистење на непцата на забар (на 3 мес.), а во меѓувреме дома со конец после секое јадење и беспрекорна орална хигиена. Мислам дека постојат некои лекови, сепак се работи за бактерија, не сум сигурна кои и какви. Ама од друга страна бактериите (огин да ги гори :)) не се требат целосно како вирусите, туку само бараат плодна почва за пак да се развијат.
Бреј проклетиња, но добро не е смртоносна :) Првпат се среќавам со вакви проблеми пошто забарите редовно ми се изживуваат и буричкаат врз забите :) така да, освен конец, се друго редовно си сработував (и забен камен и одржавање, мајстори)... и ме зајаде јанѕата зошто токму тоа...сега ми е појасно. Лошо е што кафето и цигарата ми се јака комбинација за забен камен (и по се изгледа парадентопатија) ама па...најслатки се.
Фала Перл :)
Фала и за Cool

 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
No problemos, any time. :)
Гарант имаш многу убави заби, како по некое непишано правило, ова ги погодува токму тие луѓе. Сите што ги знам со парадентоза имаат бисери наредени на вилицата. Ама немај гајле, не е толку страшно како што звучи. Знам дека за непцата е добро метиленско плаво и прополис. Познавам случаи со децении што го имаат овој проблем, па не се приметува. Ако редовно се придржуваш на терапиите, многу споро прогресира. А веќе па на стари години итака на сите не ни бега попарата. :):)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Витамински или минерален биланс - имам слушнато дека истото постои кај нас.
Да не знае некој каде се испитува и колку чини?
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
После настинската и течењето на носот кога ќе помине како да го исчистам носот од "корузите" што настанале после настинката?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
После настинската и течењето на носот кога ќе помине како да го исчистам носот од "корузите" што настанале после настинката?
Јас обично ставам мрсна крема, и тоа мноооогу. Оти ти е разранет носот, може ке те пече, ама издржи. Неколку пати така во денот, и ќе се се среди. Имаш шанси и за брунчиња, од оние болните, ама мине.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Дали имате информација некои суплементи кои треба да се конзумираат во вид на апчиња за подмирување на потребната количина на витамини во организмот?
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Јас обично ставам мрсна крема, и тоа мноооогу. Оти ти е разранет носот, може ке те пече, ама издржи. Неколку пати така во денот, и ќе се се среди. Имаш шанси и за брунчиња, од оние болните, ама мине.
И јас таква павличева маст ставив па ќе видиме :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
После настинската и течењето на носот кога ќе помине како да го исчистам носот од "корузите" што настанале после настинката?
физиолошки раствор - и за време на настинката и по неа -
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
0
дали некои знае некое средство за чистење на лицете ( имам од тие малите црнки кога ги стиснеш ивлегува слично како што е кај акните само за разлика од акните тие се многу помали и ги имам само на носот ) за акните користев хлорафеникол и веќе немам акни но кај ове не помага нешто многу како кај акните​
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Дали имате информација некои суплементи кои треба да се конзумираат во вид на апчиња за подмирување на потребната количина на витамини во организмот?
Имам по дома две кутиички(како шишенца)мали бели витамн ц(сите типови) и витамин б(сите типови) и еден ден си пијам од б друг од ц.Е сеа, некоја посебна рецепта за како се земаат мислам нема, а инаку можеш да ги најдеш во аптекиве:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom