Дежурна Ординација! #2

Член од
3 декември 2014
Мислења
32
Поени од реакции
15
... alanine aminotransferase(ALT) кај мажите малку се повисоки за разлика од жените, можеби си пиел аспирин/андол или суплименти со Вит А при што ако не се прави пауза од недела најмалку пред анализата , покажува АЛТ висока вредност, односно може да имаш некое камче во жолчно ќесе доколку ја имаш жолчката, поради неправилна исхрaна, оброци или дигестија,
... aspartate aminotransferase (AST) , не е нешто многу покачен за да биде патоказ на нешто кога треба да двата јетрени трансаминази бидат покачени многу пати повеќе од референтната вредност, затоа ете да речеме АСТ ти е покачено затоа што си имал денот пред лабораторија вежбање при што ете со мускулна преоптовареност сме ги покачиле малку АСТ, па дури и АЛТ ако немаш проблеми дигестија/жолчка сигурно ти е од вежбањето пред лабораторија, бодибилдингот знае да дава разни покачени параметри или општо некоја физичка активност, затоа си има правила како треба да се однесуваме пред и за време на давање крв за лабораториски анализи, што знам некако сум сигурна ако имаш пауза од три дена на твоето вежбање и направиш пак анализа ќе имаш нормални вредности... на опклада? :)
Од кога прочитав дека и вежбањето може да ги накачи тие вредности привремено, и мене најверодостојно ми е причината да биде таа. Дефинитивно ќе пробам и со 7 дена пауза од вежбање пред наредна анализа. Дај боже да сме во право :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Од кога прочитав дека и вежбањето може да ги накачи тие вредности привремено, и мене најверодостојно ми е причината да биде таа. Дефинитивно ќе пробам и со 7 дена пауза од вежбање пред наредна анализа. Дај боже да сме во право :)
Alt I sat se pokaceni koga covek imal fizicki napor, kaj sportisti.....garant ti e toa, nisto strasno.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Пред два месеца го пресеков показалецот кај првата свивка и најверојатно го пресеков и нервот, сеуште трпне и имам болка околу местото на засекот.

Ке има ли комплетно оправање или барем делумно подобрување ?? Само пијам б комплекс и магнезиум, има ли некои вежби или терапија ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.332
Поени од реакции
7.340
Што може да биде причина за зголемени ASAT(42.3, реф<37), ALAT(115, реф<65) и Глукоза(5.9, реф 3.3-5.6) ?
Другите вредности од крвната слика се нормални, алкохол/цигари не конзумирам, со исхрана сум генерално океј(благо и брза храна ептен ретко, најчесто домашно готвено јадам), имам нормален процент на масти, вежбам редовно и немам некои физички симптоми присутни.
Направи си тест за хепатит.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Некоја таблета или друго за забрзано отчукување на срцето? Се чувствувам добро но неколку пати мерам и отчукувањата се од 110-120 во минута.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Некоја таблета или друо за забрзано отчукување на срцето? Се чувствувам добро но неколку пати мерам и отчукувањата се од 110-120 во минута.
Магнезиум, таурин, coq10
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.332
Поени од реакции
7.340
Некоја таблета или друо за забрзано отчукување на срцето? Се чувствувам добро но неколку пати мерам и отчукувањата се од 110-120 во минута.
Биди едно 5 минути во мирување и тогаш мери ги отчукувањата.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Биди едно 5 минути во мирување и тогаш мери ги отчукувањата.
Во мирување сум, дома си одмарам веке неколку дена, физичка работа не работам ништо. Кога станав осекам срцето брзо и силно да отчукува и измерив 118. После саат време пак исто осекам и пак мерев 115. Изминативе 5 часа мерев неколку пати и се се двжи од 110-120 во минута. Испиб Б6 но ништо.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.332
Поени од реакции
7.340
Во мирување сум, дома си одмарам веке неколку дена, физичка работа не работам ништо. Кога станав осекам срцето брзо и силно да отчукува и измерив 118. После саат време пак исто осекам и пак мерев 115. Изминативе 5 часа мерев неколку пати и се се двжи од 110-120 во минута. Испиб Б6 но ништо.
Епа тоа е тоа, велиш кога станав.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.332
Поени од реакции
7.340
Мислев кога станав од спиење, сеуште си лежев во креветот и осекав забрзано рабтење на срцето. Од тогаш има пет часа поминато.
110 отчукувања во минута можно е да зборува за емоционална генеза или почетен стадиум на инфекција на пример. Ако те мачи понатаму тркни до матичниот да те прегледа.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
110 отчукувања во минута можно е да зборува за емоционална генеза или почетен стадиум на инфекција на пример. Ако те мачи понатаму тркни до матичниот да те прегледа.
Важи, ке ја следам состојбата понатаму, ако не се подобри ке се јавам кај матичната утре или задутре да видиме што ке каже.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.719
Поени од реакции
34.990
Некоја таблета или друго за забрзано отчукување на срцето? Се чувствувам добро но неколку пати мерам и отчукувањата се од 110-120 во минута.
... не е решение да се напиеш соодветна таблетка да „се смири“ срцето, треба да ја најдеш причината која ти предизвикува таа тахикардија, па дури и во мирување, барем додека се јавиш кај матичната, што мислиш дали нешто во твојот дом нешто „ти пречи“, оти веќе неколку дена мируваш, а ти се јавува тахикардија ?
... да речеме прашина, куче, маче, храна нешто, што би рекле некој алерген што тебе те иритира ...ти се чувствуваш добро, ама алергенот ти предизвикува тахикардија, како ете еден вид алегриски симптом што делува на твоето дишење, а ти го чувствуваш како тахикардија? дали пиеш антиалергиски лекови, да речеме?
и веќе кога сакаш да го „смириш“ срцето еден диазепам од 2мг или можеби лексилим 1,5мг би било дополнително со Вит Б6 поубедливо да се смири покаченото срцево отчукување, додека не се консултираш со матичната!


може некој коњуктивитис? носиш наочари имаш астигматизам, па носиш контакти сочива?
све може да имаш, а може ништо да немаш!!!
... затоа најдобро, утре на очен лекар! (y)
Бев на лекар. Капки ми даде и плус гратис диоптрија ми најде.


... ете три во едно,
прво, имаш инфекција/воспаление - коњуктивит, но не е прецизиран причинителот затоа што може да биде бактериски, алергиски или вирусен, за првото треба да се примени антибиотик, за второто антихистаминик (антиалергик), а за третото - ништо, евентуално ако има промена на рожница се дава некој ден кортикостероид со антибиотик,

...тебе ти се дадени капки „Тобрадекс“ (тоа е комбинација од антибиотик тобрамицин и кортикостероид дексаметазон) да аплицираш 3х на ден од 5-7 дена, јас би ти предложила да препрашаш дали е во ред со хиперемија на око толку често во текот на денот и толку долго скоро недела, да капнуваш кортикостероид на око, дали не би било подобро само антибиотик како капките „Тобрекс“ кој содржи само антибиотик тобрамицин, да не прави повеќе штета кортикостероидот?!но не знаеме каков коњуктивит имаш, па можеби добро ти е препишано, ама пак препрашај за сигурно!
„Визол“ преставуваат витамински капки за суви очи, во својот со состав имаат декспантенол (витамин Б5) и хијалуронат, има двоен ефект, го навлажнуваат (подмачкуваат) окото и ја регенерираат површината на надразнетото и иритирано око.

... второ, ти треба подршка за корекција на видот за далеку (кратковид) па ти се дадени наочари со соодветната диоптрија,

...трето, одреден е општо (H52,2) астигматизам, најчесто се носат очила кои имаат цилиндрични стакла (овие стакла изгледаат исто како и сите други, но имаат различна диоптрија под различни агли, затоа имаш х 2 вредности за лево и десно око),
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
... не е решение да се напиеш соодветна таблетка да „се смири“ срцето, треба да ја најдеш причината која ти предизвикува таа тахикардија, па дури и во мирување, барем додека се јавиш кај матичната, што мислиш дали нешто во твојот дом нешто „ти пречи“, оти веќе неколку дена мируваш, а ти се јавува тахикардија ?
... да речеме прашина, куче, маче, храна нешто, што би рекле некој алерген што тебе те иритира ...ти се чувствуваш добро, ама алергенот ти предизвикува тахикардија, како ете еден вид алегриски симптом што делува на твоето дишење, а ти го чувствуваш како тахикардија? дали пиеш антиалергиски лекови, да речеме?
и веќе кога сакаш да го „смириш“ срцето еден диазепам од 2мг или можеби лексилим 1,5мг би било дополнително со Вит Б6 поубедливо да се смири покаченото срцево отчукување, додека не се консултираш со матичната!






... ете три во едно,
прво, имаш инфекција/воспаление - коњуктивит, но не е прецизиран причинителот затоа што може да биде бактериски, алергиски или вирусен, за првото треба да се примени антибиотик, за второто антихистаминик (антиалергик), а за третото - ништо, евентуално ако има промена на рожница се дава некој ден кортикостероид со антибиотик,

...тебе ти се дадени капки „Тобрадекс“ (тоа е комбинација од антибиотик тобрамицин и кортикостероид дексаметазон) да аплицираш 3х на ден од 5-7 дена, јас би ти предложила да препрашаш дали е во ред со хиперемија на око толку често во текот на денот и толку долго скоро недела, да капнуваш кортикостероид на око, дали не би било подобро само антибиотик како капките „Тобрекс“ кој содржи само антибиотик тобрамицин, да не прави повеќе штета кортикостероидот?!но не знаеме каков коњуктивит имаш, па можеби добро ти е препишано, ама пак препрашај за сигурно!
„Визол“ преставуваат витамински капки за суви очи, во својот со состав имаат декспантенол (витамин Б5) и хијалуронат, има двоен ефект, го навлажнуваат (подмачкуваат) окото и ја регенерираат површината на надразнетото и иритирано око.

... второ, ти треба подршка за корекција на видот за далеку (кратковид) па ти се дадени наочари со соодветната диоптрија,

...трето, одреден е општо (H52,2) астигматизам, најчесто се носат очила кои имаат цилиндрични стакла (овие стакла изгледаат исто како и сите други, но имаат различна диоптрија под различни агли, затоа имаш х 2 вредности за лево и десно око),
Најпрвен ти благодарам на советите и препораките ! Воедно и на другите кои ми одговорија.

Капките такви како што се препишани на упатот, такви и ги земав, со тоа што веќе после 2-3 дена имам ефект. Црвената линија што ја имав покрај зеницата скоро и да ја нема. Оптичарот кај кого што бев да ги нарачам наочарите, ми го рече истото, дека терапијата е предолга за антибиотските капки (5 дена макс као користи ги), па ќе видам дали 5 или 7 дена..

Се утепав од смеење на оптичар кога ми ги намести пробните наочари..како уствари сум требал да гледам на далеку :D :D
Tака да од понеделник сум цвиќераш официјално :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom