Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.861
Поени од реакции
35.301
Мене ми е логично.... Бактериите не сакаат кисела средина.
....извини вака, од кога бактериите па и вирусите не сакаат кисела средина? па тие во кисела средина ,,журка,, прават ....се размножуваат ....аууу кој гаф!! ...готово... све е јасно... штом не знаеш дека до алкализација на мокрачата подобро се делува во уништување на бактериска инфекција, оти истите не опстојуват во алкална туку само во кисела средина,
.... како рече? ,,бактериите не сакаат кисела средина,,?? :facepalm:
(секоја киселост во pH под 7 е потенцијално подобра средина за ширење на бактериска , вирусна инфекција било во дигестивен тракт во цревна флора, било во вагинална флора, било во уртогениталниот тракт, затоа све што е над 7 како алкална средина бактериите не опстојуваат)
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
....извини вака, од кога бактериите па и вирусите не сакаат кисела средина? па тие во кисела средина ,,журка,, прават ....се размножуваат ....аууу кој гаф!! ...готово... све е јасно... штом не знаеш дека до алкализација на мокрачата подобро се делува во уништување на бактериска инфекција, оти истите не опстојуват во алкална туку само во кисела средина,
.... како рече? ,,бактериите не сакаат кисела средина,,?? :facepalm:
Мене ми е логично. Солта и карбонизацијата, а освен тоа кока колата содржи и фосфорна киселина. Бактериите не сакаат кисела средина.
Прочитај за антимикробното дејство на фосфорната киселина.

Види, не знам зошто замараш. Јас дадов свое мислење, ти даде свое. Нека си размисли девојчето. Има право кој сака да го послуша.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.861
Поени од реакции
35.301
Прочитај за антимикробното дејство на фосфорната киселина.

Види, не знам зошто замараш. Јас дадов свое мислење, ти даде свое. Нека си размисли девојчето. Има право кој сака да го послуша.
.... не смее твое мислење да биде погрешно, тоа не е или - или , па ќе делиме мислење, бактерии и вируси опстојуваат и се размножуваат во кисела средина, а не ,,дека не сакаат кисела средина,, како кажуваш ти што е апсолутно погрешно и тука нема компромис!
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
....извини вака, од кога бактериите па и вирусите не сакаат кисела средина? па тие во кисела средина ,,журка,, прават ....се размножуваат ....аууу кој гаф!! ...готово... све е јасно... штом не знаеш дека до алкализација на мокрачата подобро се делува во уништување на бактериска инфекција, оти истите не опстојуват во алкална туку само во кисела средина,
.... како рече? ,,бактериите не сакаат кисела средина,,?? :facepalm:
(секоја киселост во pH под 7 е потенцијално подобра средина за ширење на бактериска , вирусна инфекција било во дигестивен тракт во цревна флора, било во вагинална флора, било во уртогениталниот тракт, затоа све што е над 7 како алкална средина бактериите не опстојуваат)
Не треси глупости, кокошко една глупа. Повеќето бактерии се неутрофили. Има алкалифили што се размножуваат у алкална средина и има ацидофили што се размножуваат у кисела. pH за минимален раст на бактерија варира од бактерија до бактерија. Желудочната киселина поради екстремно ниската pH ги убива повеќето неутрофилни бактерии кои опстојуваат во +/- 2 од 7 pH, ти текнуе? Според твојата логика, желудникот ќе беше пун со бактерии кај нормални луѓе. Lactobacilli у вагината опстојуваат у кисела средина, па ти си замишљаш дека тоа важи за сите бактерии.
Некои стрептококи се размножуваат подобро на пониска pH, некои на повисока, со што ретко што преживуе у екстремно алкални/кисели средини. Гледано сумарно, по повеќето студии, оралните стрептококи се порезестентни на алкални средини, отколку на кисели средини иако ова е исто така комплицирана тема на ниво што не ти го фаќа мозочето.

Дај џитни си ја дипломата и избриши си го глупиот профил, поише од 50% од советите овде ти се ноторни глупости, ќе заебеш некој што ќе те послуша.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.861
Поени од реакции
35.301
Не треси глупости, кокошко една глупа.
... вака дома да се обратиш на тие што не те воспитаа да имаш основно однесување, па макар на форум, не се спуштам на твое ниво, оти не си мое ниво,
Дај џитни си ја дипломата и избриши си го глупиот профил, поише од 50% од советите овде ти се ноторни глупости, ќе заебеш некој што ќе те послуша.
... да си некој „доктор науке“ па ајде да го мериш со мене, но ако веќе си го мериш со мене дај црно на бело што пишуваш и од кој џеб ги ваѓаш „наместените податоци“ да ти одговара до некаде да покриеш нешто, каде не ти е местото и го пикаш носот каде не си повикан, ако имаш нешто кажи си на темата, на член што бара совет и не туку си го мери со мене, техничарче и колку да си учен, брат остануваш техничарче, тоа што изразуваш желби за фрлање дипломи ти воопшто ни ги имаш таквите дипломи, па да си доволиш такви коментари, а и моите „ноторни глупсти“ треба да ги докажеш, а не да онака од ќеф да кажеш, не си ни газда ни фактор на форумов, а тоа што те малтретираат на работно место и не те ценат тие што се со дипломи, а ти не си, брат- не сум ти јас крива, ОК!?
... прибери си го барем речникот и држи си го нивото, ако воопшто го имаш, со претходниот ник што беше на форумов Дедалус си ми посакал „несреќен живот“...сега со овој ник што ќе ми поскаш? м?
П.С.
не ти го пријавив коментарот како ме вреѓаш „кокошка, глупа“ за да не ти биде избришен, така нека седи да те читаат сите и друг пат кога вака ме вреѓаш ме нарекуваш „глупа“ преку друг прави го тоа, зашто кај мене си под игнор!
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
... вака дома да се обратиш на тие што не те воспитаа да имаш основно однесување, па макар на форум, не се спуштам на твое ниво, оти не си мое ниво,

... да си некој „доктор науке“ па ајде да го мериш со мене, но ако веќе си го мериш со мене дај црно на бело што пишуваш и од кој џеб ги ваѓаш „наместените податоци“ да ти одговара до некаде да покриеш нешто, каде не ти е местото и го пикаш носот каде не си повикан, ако имаш нешто кажи си на темата, на член што бара совет и не туку си го мери со мене, техничарче и колку да си учен, брат остануваш техничарче, тоа што изразуваш желби за фрлање дипломи ти воопшто ни ги имаш таквите дипломи, па да си доволиш такви коментари, а и моите „ноторни глупсти“ треба да ги докажеш, а не да онака од ќеф да кажеш, не си ни газда ни фактор на форумов, а тоа што те малтретираат на работно место и не те ценат тие што се со дипломи, а ти не си, брат... не сум ти јас крива, ОК! прибери си го барем речникт и држи си го нивото, ако воопшто го имаш, со претходниот ник што беше на форумов Дедалус си ми посакал „несреќен живот“...сега со овој ник што ќе ми поскаш? м?


„It is therefore not surprising that the PpHE was found to vary considerably among the oral streptococci tested. In general, the time of PpHE was reduced for alkaline pH, and longer for acid pH values (especially pH 3.6). A pH of 5.6 appears to be the cut-off point above which PpHE is reduced. In other words, oral streptococci, in vitro at least, are more resistant to alkaline environments. Therefore, when intraplaque pH increases, as can occur during periods of food deprivation, these bacteria may continue to develop at a nearly normal rate. In contrast, if the pH drops abruptly, their development is severely restricted as long as the environment remains acidic.“

Сеа што правиме, м? Кои се твоите докази за твоето тврдење дека „бактериите праат журка колку што е покисело и умираат над секоја pH > 7, тенџере едно глупо?

П.С.
Со овој ник ти посакуем да го избришеш профилот од форумов, никој не те сака. На темиве си дури и опасна со глупите совети. Мислам дека у моментов, ти и поздрав сте најомразените личности на цел форум. Буквално скоро никој не може да ве поднесе нигде. Иди си само. ;)

п.п.с. (и да ме пријавиш, и да изедам казнени за навреда, а и бан, тоа нема да го смени фактот дека стварно скоро никој не те сака овде, а и нема да те засака. Такви се фактите.)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.861
Поени од реакции
35.301
ајде отвори тема да не ја оптоварувам овде со пишување, па повели таму да се истакнеш или да отворам јас?
П.С.
на форум членството не е за сакање, не е ова сајт за блиски средби и сакање, погрешно го имаш сФатено Кајгана форумов, ако си ти дојден тука да бидеш сакан тоа е друга работа, не мрзи други, ајде отвори тема...
јас тука пишувам за патогени бактери и вируси тој за лактобацилус ми пишува пример како ацидофил во НОРМАЛНА БАКТЕРИСКА ФЛОРА на организмот! :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
ајде отвори тема да не ја оптоварувам овде со пишување, па повели таму да се истакнеш или да отворам јас?
П.С.
на форум членството не е за сакање, не е ова сајт за блиски средби и сакање, погрешно го имаш сФатено Кајгана форумов, ако си ти дојден тука да бидеш сакан тоа е друга работа, не мрзи други, ајде отвори тема...
Глеј, неписмена си. Имаш фурни леб да јадеш за да губам време со тебе да зборуем за овие проблематики, веројатно не знаеш да израмниш елементарна хемиска равенка за основно. Побогу, не знаеш реченица да склопиш.

И искрено, не ме боли кур. Ама си катиљ и затоа сакам да знаеш дека сите знаеме оти си катиљ.
Катиљ си пошто членката погоре @CoolIris ја перцепираш ко некоја закана, компетитивна си со нејзе и пробуеш да и' се искурчиш на сељачки начин. И се приметуе. И поради таа подмукла малициозност, проста, селска потреба (што честопати прости жени ја имаат кога доживуваат некоја типка ко конкуренција) да бидеш најдоминантната женка на темава, со селски обиди за доминација, нешто што е наивно пошо си премногу глупа за да го напраиш елегантно...
Сакам да ти укажам на фактот дека:
1. Тресеш глупости.
2. Никој не те сака.

Толку е просто.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Катиљ си пошто членката погоре @CoolIris ја перцепираш ко некоја закана, компетитивна си со нејзе и пробуеш да и' се искурчиш на сељачки начин.
Хмм... но, како ти ја перцепираш клурис?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.861
Поени од реакции
35.301
Глеј, неписмена си. Имаш фурни леб да јадеш за да губам време со тебе да зборуем за овие проблематики, веројатно не знаеш да израмниш елементарна хемиска равенка за основно. И искрено, не ме боли кур. Ама си катиљ и затоа сакам да знаеш дека сите знаеме оти си катиљ.
Катиљ си пошто членката погоре @CoolIris ја перцепираш ко некоја закана, компетитивна си со нејзе и пробуеш да и' се искурчиш на сељачки начин. И се приметуе. И поради таа подмукла малициозност, проста, селска потреба (што честопати прости „селски“ жени ја имаат кога доживуваат некоја типка ко конкуренција) да бидеш најдоминантната женка на темава, сакам да ти укажам на фактот дека:
1. Тресеш глупости.
2. Никој не те сака.

Толку е просто.
... не се откажувај, отвори тема, да ти докажам за алкалноста не туку се занесувај само со зборови туку на дело, тој што знае не се фали како тебе, ме провоцираш тука со цел -мене ми е јасно, џабе ти е вреЃањето не допираш до мене, отвори тема ...штом пишуваш реферати во филозофија сподели и тука знаењето, нели ти си свазнајучи сите ние други со дипломи треба да ги фрлиме, не знаеме обични равенки, глупи сме несакани...отвори тема, ама не можеш, оти не си во право ете затоа не отвараш тема оти ќе те побијам, ете затоа пљукаш „епитети“ и бегаш„!
и уште еднаш ќе ти кажам, тоа што со кулирис сте техничари (среднисти) не сум ви јас бре крива, ниту што идете втора смена, ниту што дежурате и ве малтретираат на работа, не ве ценат...Бог да чува, што имам јас со тоа??!
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
јас тука пишувам за патогени бактери и вируси тој за лактобацилус ми пишува пример како ацидофил во НОРМАЛНА БАКТЕРИСКА ФЛОРА на организмот! :facepalm:
Глупонело, секоја бактерија може да стане патогена ако се намножи и има услови да стане патогена, глупонело една.
Глупонело, бактериите у телото, без разлика на тоа дали се патогени или не се, не си „играат журка на што покисело“ и не умираат на секое pH>7. Неписмена си.
Ако знаеш да читаш, требаше да видиш дека оралните стрептококи не „играат диско забави на кисело pH како и СИТЕ други бактерии“ според твојата глупа логика пошто си глупа ко кур. Не СИТЕ бактерии играат диско на кисело pH пошто повеќето се неутрофилни, глупа една.
Ти си едно од најглупите суштества у Космосот, жими све.

Имаш ли способност за логичка размисла во тоа тимбата?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.861
Поени од реакции
35.301
Глупонело, секоја бактерија може да стане патогена ако се намножи и има услови да стане патогена, глупонело една.
Глупонело, бактериите у телото, без разлика на тоа дали се патогени или не се, ни се „играат журка на што покисело“ и не умираат на секое pH>7. Неписмена си.
Ема и има отечен крајник, бе, тенџере едно. И ако знаеш да читаш, требаше да видиш дека оралните стрептококи не играат диско забави на кисело pH како и СИТЕ бактерии според твојата глупа логика пошто си глупа ко кур.
Ти си едно од најглупите суштества у Космосот, жими све.

Имаш ли способност од логичка размисла во тоа тимбата стара?
...браос, восиптање нула! не знам дали вредиш да отворам тема поради тебе, вака дома се однесуваш? дома вака им се обраќаш? онака те прашувам оти човек како се однесува виртуелно така и по домата,
освен лактобацилус има друг пример? нормално нашата цревна бактерија е ацидофилна лакто- ме мрзи да те читам, ама тема ќе отворам, важи? значи по твоја теорија човек кога има бактериска инфекција треба да има кисела средина за да бидат уништени патогените бактерии!??
... имаме бактериска инфекција на урогенитален тракт, пред примена на средства како УВИН ЧАЈ за да делува активните супстанци на тие лековити билки препорачливо пред пиење на УВИН чај, гранули...било која форма за таа намена, препорачливо е да се напиеме една чаша со сода бикарбона? кажи ми зашто?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.861
Поени од реакции
35.301
Глупонело, секоја бактерија може да стане патогена ако се намножи и има услови да стане патогена, глупонело една.
... одговори- кога секоја бактерија може да стане патогена, да се намножи кои се тие услови и има услови да стане патогена, КОГА - кои се тие УСЛОВИ ?

... одговори- зашто се алкализира урината пиејќи една чаша со сода бикарбона (алкална супстанца) пред да се пие „Увин“ при бактериска инфекција на уриногенитален тракт!?
 
Последно уредено:

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
@Botko, дискутирај без навреди во иднина, без разлика на "жустрината". Сигурен сум дека знаеш како треба. За континуираните навреди погоре, имаш казнени поени.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
...браос, восиптање нула! не знам дали вредиш да отворам тема поради тебе, вака дома се однесуваш? дома вака им се обраќаш? онака те прашувам оти човек како се однесува виртуелно така и по домата,
освен лактобацилус има друг пример? нормално нашата цревна бактерија е ацидофилна лакто- ме мрзи да те читам, ама тема ќе отворам, важи? значи по твоја теорија човек кога има бактериска инфекција треба да има кисела средина за да бидат уништени патогените бактерии!??
... имаме бактериска инфекција на урогенитален тракт, пред примена на средства како УВИН ЧАЈ за да делува активните супстанци на тие лековити билки препорачливо пред пиење на УВИН чај, гранули...било која форма за таа намена, препорачливо е да се напиеме една чаша со сода бикарбона? кажи ми зашто?
Дома не се однесувам така бидејќи ги почитувам домашните.

Да бидеме пристојни. :)

Со ова што го пишувате покажувате елементарни незнаења за проблематиката, нешто што е срамота за медицинско лице, а воедно и опасно поради лажниот авторитет кој го прикажувате на форумов. Ако Ве мрзи да ме читате, тоа е индикатор за кратко внимание и неможност за сосредоточување кога станува збор за подлабок увид на напишаниот текст. Поради Вашите пропусти во образованието и непознавањето на микробиологијата, не знаете дека неутрофилните бактерии гинат на премногу високо и премногу ниско pH. Тоа се проблематики кои се изучуваат во средно медицинско образование. Срам да Ви е.

Uvae ursi folium ги содржи фенолните гликозиди арбутин и метиларбутин. Тие подлежат на процесот на хидролитичка деградација во алкалната урина и го ослободуваат антисептикот хидрохинон. Хидрохинонот е ефективен антисептик бидејќи го уништува клеточниот ѕид на бактеријата, а и клеточната мембрана, со што се зголемува пермиабилноста на бактериската клетка, истекувањето на интрацелуларната супстанција, а и влијае на протеинската синтеза и експресијата на гените. Конзумацијата на натриум бикарбонат (ова е екстремно страшно непознавање на физиологијата од Ваша страна) не е поврзана со дејството на uvae ursi folium на бактериите во урогениталниот тракт од аспект на pH вредноста како директен релевантен фактор, туку со хидрохинонот кој се екскретира во форма на неактивни конјугати, па му треба алкална урина за да може да се ослободи, а и како индиректен фактор за дејството на активната супстанција. Исто така, високото pH во урината им овозможува на неутрофилите поефективно да ги елиминираат патогените. Поради тоа што урината на луѓе кои имаат западна диета со месо е кисела, се сугерира истата да се алкализира со натриум бикарбонат, во контекст на прашањето за увиниот чај.

Но ова прашање е комплетно нерелевантно на дискусијата и покажува дека не го разбирате дејството на увиниот чај, па можам да замислам поради кои сѐ наивни причини мислевте дека се администрира натриум бикарбонатот. Нејсе.

Ема, Почитувана г-ѓо Бијонс, ја болат крајници. Веројатно зборуваме за стрептококи доколку станува збор за бактериска инфекција. Доколку не прочитавте поради вашето кратко внимание и концентрација која според некои студии може да алудира на непотполно процесирање на комплексни информации, да се потсетиме:

„It is therefore not surprising that the PpHE was found to vary considerably among the oral streptococci tested. In general, the time of PpHE was reduced for alkaline pH, and longer for acid pH values (especially pH 3.6). A pH of 5.6 appears to be the cut-off point above which PpHE is reduced. In other words, oral streptococci, in vitro at least, are more resistant to alkaline environments. Therefore, when intraplaque pH increases, as can occur during periods of food deprivation, these bacteria may continue to develop at a nearly normal rate. In contrast, if the pH drops abruptly, their development is severely restricted as long as the environment remains acidic.“

Сумарно, повисоко pH е подобро од пониско pH за растот на оралните стрептококи, но и ова е покомплициран дискурс, несоодветен за Вашето кратко внимание. Сепак, мора да се задржиме во опсегот на вашето лимитирано разбирање на медицината. Зошто е тоа така ако бактериите прават забави на ниско pH? Зошто повисоко pH е подобро за нив според студијата, Почитувана г-ѓо Бијонс? Јас знам дека немате одговор поради вашите мали познавања од областа на медицината, со што, прашање е дали сте лекар и ако сте, како е тоа возможно.

Поради Вашето елементарно неразбирање на основните физиолошки процеси, микробиологијата и имунологијата, а и општо, медицината; сметам дека не сте компетентна да давате медицински совети овде, со што, мислам дека треба да се отстрани Вашето присуство од темите поради биоетички причини. Ќе доставам барање да се ограничи Вашето присуство на овие теми поради опасноста да му наштетите некому со вашите површни и неумесни совети.

Со почит, Ботко
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom